Αποστολέας Θέμα: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12  (Αναγνώστηκε 5721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosopeth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« στις: 07/02/11, 12:07 »
Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Αρχικά θέλω να συγχαρώ ολους εσας για τα σπουδαία θέματα και την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρετε καθημερινά εδω. Ομολογώ με βοήθησε αρκετα. Στο θέμα μας τωρα. ειχα γράψει και πριν αρκετό καιρο (κανα χρόνο πριν) σχετικά με την επιλογή λαμπάτης κεφαλης. με τα πολλα και με τα λίγα πήρα τον ENGL fireball 60, o οποιος μου ήρθε πριν μερικές μέρες μετα απο ενα μηνα αναμονης+ το οτι περιμένω και το z4.(τα νευρα μου είναι σπασμένα ;D ). θα ήθελα Α) μία γνώμη για καμπίνα κυρίως 2χ12, περίπου στα 350 ευρω προσ το παρον και αργοτερα βλεπουμε και κατι καλυτερο. για σπίτι και για live,  (για να μην τον κοιταω για πολλες μέρες ακόμη ;D ). εχω στο νου μου την framus. Οι engl ξεφευγουν σε τιμή. β) εχω delay, eq, chorus, και wah. μπίνουν όλα στο fx loop η καποιο αποδίδει καλυτερα στο input. μια ενδεχομενη σειρα?

ΥΓ. Μια ηλίθια λεπτομέρια. Στη συσκευασία της κεφαλής δεν πρεπει να περιέχονται τα 2 καρφιά για σύνδεση της καμπίνας?

Σας ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος webster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Do I Live?
    • Προφίλ
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #1 στις: 07/02/11, 13:33 »
http://www.sevenstring.org/forum/gear-equipment/55808-framus-cabs.html

Γενικά καλή κριτική για τον 2x12 της framus...

http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

Η τιμή του ΤΗΟΜΑΝΝ πολύ καλή! ;)

Και με 2 Celestion Vintage 30 ηχεία....

Δες επίσης  και αυτό http://www.thomann.de/gr/fender_bandmaster_212_vm.htm

Πουλάει καλά στο Αμέρικα απ όσο ξέρω..

http://guitars.musiciansfriend.com/product/Fender-BandMaster-VM-212-160W-2x12-Guitar-Speaker-Cabinet?sku=580900

Οτι και να λεω εγώ, το αυτί και η τσέπη σου θα δώσουν την απάντηση ;D !!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/11, 14:17 από webster »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #2 στις: 07/02/11, 14:36 »
Την ENGL 2x12 μεταχειρισμενη απο τις αγγελιες με παζαρι στα 350 (γιατι αρκετα ζηταει στα 400...). Σιγουρα θα ταιριαξει ειναι ομως 32 kgr...Σχεδον οσο ο 212 της marshall JVM410C που ειναι ολοκληρος ενισχυτης με ιδια μεγαφωνα!

Αποσυνδεδεμένος manosopeth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #3 στις: 07/02/11, 15:04 »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδια για τις προτάσεις. Oντως με ψίνει  η   framus, οπωσ και η engl απο την αγγελια. Να πω την αλήθεια για fender δεν μου πέρασε απ το μυαλό, αλλα   μια και το ανέφερες θα το ψάξω καλύτερα. Έχεις δίκιο το αυτι και η τσέπη   θα δώσουν τις απαντήσεις φιλε webster αν και είναι λίγο πολυτέλεια να βρεις και να   δοκιμάσεις αυτο που θες.. τουλάχιστον στην ελλάδα.. ;D   . Βασικά επειδη δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή και τόση ρευστότητα, ψάχνω   μήπως και βρω κανένα μαγαζί για άτοκες, αλλιως θα περιμένω μεχρι να τα   μαζέψω όλα και είτε θα παραγγείλω απο θωμά ειτε καμια μεταχειρισμενη οπως είπες φιλε tech21man. Οσον αφορα την αγγελία την είδα χθες φίλε  και μπορω να πω οτι δελεάστηκα, τα σπάει η καμπινα.. αλλα ναι δεν εχω τόσα λεφτα τώρα. εκτος και αν πεσει η τιμή.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #4 στις: 07/02/11, 18:46 »
Εγω σκεφτομαι να φτιαξω μια μονος μου!με βαση την 2χ12 της orange η της engl!
Απλα δεν ξερω αν ο ηχος θα πλησιαζει αρκετα!
Τα ξυλα παιζουν μεγαλο ρολο? Γενικα αξιζει να ασχοληθω μιας και εχω τα καταληλα εργαλεια?
Τι ξυλα 8α ηταν καλυτερα να βαλω?
Εκτος απο τις διαστασεις τι αλλο παιζει μεγαλο ρολο?δεδομενου οτι τα ηχεια 8α ειναι v30!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος manosopeth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #5 στις: 08/02/11, 12:25 »
Εφόσον εχεις τα εργαλεια και την ορεξη ναι γιατι οχι. και το κοστος θα σου βγει λιγοτερο. Απ΄τα λιγα που ξερω, εκτος απο τα μεγάφωνα, παιζουν σημαντικο ρολο τα ξυλα και γενικα η υπολοιπη  κατασκευη και το δεσιμο των ξύλων την καμπινας  στην ποιοτητα του ηχου σου και στην στιβαροτητα της καμπινας. τα ξυλα που συνηθως χρησιμοποιουνται για την κατασκευη της ειναι το κοντρα πλακε, το MDF(που ειναι πιο ευκολο στην επεξεργασια) η ακομη και μαόνι. παιζουν ακομη ρολο και τα κυκλωματάκια που θα χρησιμοποιησεις. πολλες χαμηλης ποιοτητας καμπινες πολλες φορες δημιουργουν συντονισμο σε καποιες συγκεκριμενες συχνότητες, η καποια τριξηματα απ το πισω μερος. και σ'αυτο φταιει συνηθως η κατασκευη και η μονωση. Αν δεν έχεις ξαναασχολιθει ομωσ με την κατασκευη καμπινας καλυτερα να το ψαξεις περαιτέρω. Υπαρχουν σημαντικές λεπτομεριες που πρεπει να λαβεις σοβαρα υπ'όψην σου. ;)   

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #6 στις: 08/02/11, 17:02 »
Εφόσον εχεις τα εργαλεια και την ορεξη ναι γιατι οχι. και το κοστος θα σου βγει λιγοτερο. Απ΄τα λιγα που ξερω, εκτος απο τα μεγάφωνα, παιζουν σημαντικο ρολο τα ξυλα και γενικα η υπολοιπη  κατασκευη και το δεσιμο των ξύλων την καμπινας  στην ποιοτητα του ηχου σου και στην στιβαροτητα της καμπινας. τα ξυλα που συνηθως χρησιμοποιουνται για την κατασκευη της ειναι το κοντρα πλακε, το MDF(που ειναι πιο ευκολο στην επεξεργασια) η ακομη και μαόνι. παιζουν ακομη ρολο και τα κυκλωματάκια που θα χρησιμοποιησεις. πολλες χαμηλης ποιοτητας καμπινες πολλες φορες δημιουργουν συντονισμο σε καποιες συγκεκριμενες συχνότητες, η καποια τριξηματα απ το πισω μερος. και σ'αυτο φταιει συνηθως η κατασκευη και η μονωση. Αν δεν έχεις ξαναασχολιθει ομωσ με την κατασκευη καμπινας καλυτερα να το ψαξεις περαιτέρω. Υπαρχουν σημαντικές λεπτομεριες που πρεπει να λαβεις σοβαρα υπ'όψην σου. ;)   
Σε ευχαριστω για την απαντηση!
Για το δεσιμο ειδα ορισμενες τεχνικες στο youtube και νομιζω θα τα καταφερω!Οσο για τα κυκλωματακια που λες και εκει δεν θα εχω προβλημα(ηλεκτρολογος βλεπεις  ;) )
Οταν λες μονωση ομως, εκει σε χανω λιγο.Τι υλικο ειναι η μονωση, που μπαινει?
Ποιες αλλες λεπτομεριες 8α πρεπει να ξερω?Εχεις καποιο λινκ με οδηγιες κατασκευης?
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #7 στις: 08/02/11, 21:22 »
Μονωση πιθανως να ενοει καποια ηχοαποροφητικα που χρησιμοποιουντε κυριως σε ηχεια hi-fi για να μειωσουν ηχητικες ανακλασεις στο εσωτερικο της καμπινας.

ΥΓ. Μια ηλίθια λεπτομέρια. Στη συσκευασία της κεφαλής δεν πρεπει να περιέχονται τα 2 καρφιά για σύνδεση της καμπίνας?

Εχουν περασει πολλες καινουργιες και μεταχειρισμενες κεφαλες απο τα χερια μου, απο πολυ φθηνες μεχρι πανακριβες, απ'οσο θυμαμαι μονο μια εταιρεια (The Valve) ειχε καλωδιο (και καλης ποιοτητας) για αυτο το σκοπο μεσα στη συσκευασια της κεφαλης.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος manosopeth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #8 στις: 10/02/11, 14:50 »
http://www.colomar.com/Shavano/construction.html. δες προς το παρον αυτο και θα δω τι αλλο μπορω να βρω! ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #9 στις: 10/02/11, 15:12 »
Μόνωση δεν χρειάζεται στις καμπίνες κιθάρας, απλά καλό δέσιμο των ξύλων και γερή ενίσχυση για αποφυγή συντονισμών, σε γωνίες και κολλήματα, ίσως και με πηχάκι τεταρτημόριο.
Από ξύλα, αντίθετα από το οικιακό hifi όπου θέλουμε MDF, καλύτερα είναι τα ξύλα πολλών στρώσεων, όπως το κόντρα πλακέ σε πάχος από 1,5 cm τουλάχιστον με 2 cm.
Για διαστάσεις, κοίταξε αυτό το site που έχει πολλά σχέδια και είδη από καμπίνες:
http://www.tube-town.net/ttstore/index.php/cat/c202_TTC-REX-Series.html

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #10 στις: 11/02/11, 21:19 »
Δες αν θελεις και αυτο το ποστ που ειχα κανει παλαιοτερα:
Μονώσεις για να μην τρίζουν οι (χειροποίητες) καμπίνες σας
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνωμη για καμπινα κυρίως 2χ12
« Απάντηση #11 στις: 12/02/11, 17:20 »
Δες αν θελεις και αυτο το ποστ που ειχα κανει παλαιοτερα:
Μονώσεις για να μην τρίζουν οι (χειροποίητες) καμπίνες σας

Ευχαριστο πολυ!Εισαι αρχηγος!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/06, 13:23
από drakoumel
5 Απαντήσεις
3146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 23:11
από Νίκος
17 Απαντήσεις
6653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/10, 13:32
από ACHIEVE PERFECTION
11 Απαντήσεις
5299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/10, 15:08
από Ibanezos
2 Απαντήσεις
3067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/11, 21:10
από rosedoukas
20 Απαντήσεις
7815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
19 Απαντήσεις
10150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
2 Απαντήσεις
7953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 16:32
από Αλκετας
10 Απαντήσεις
3772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 01:15
από kkmspm (φλουτσ)
59 Απαντήσεις
16496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/16, 09:22
από dio21