Αποστολέας Θέμα: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?  (Αναγνώστηκε 31695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #50 στις: 01/10/07, 22:04 »
amylo, καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον θειό σου, και η προσπάθεια είναι καλή αλλά λίγη.



δεν ειναι θειος μου καλε,πως το ξερεις εσυ ομως οτι τον φωναζω ετσι;...
ε υπαρχει και η κυρα κατινα της γειτονιας σε καθε φορουμ..

φατε τον ρε..μαζευτειτε ολοι και μετα παρεα σπιτι του για ντου..ελεος..μηπως εκανε ενα λαθος το παιδι,και σεις το κανατε χειροτερα?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Gregori

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #51 στις: 01/10/07, 22:14 »
Τελικά νομίζω ότι ο φίλος μας
κατάφερε να κάνει τη διφήμιση
που πιθανόν να ήθελε'
είναι ένας τρόπος κι αυτός.
είμαι ένας κάτοικος της γής'
έτσι απλά, περαστικός'
ένας διαβάτης της ζωής !

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #52 στις: 01/10/07, 22:56 »
Να πω κι εγω την ταπεινη μου γνωμη?

....Κακως τα εχετε βαλει με τον υπνοβατη....αν διαβασετε απο την αρχη το τοπικ θα δειτε οτι δεν φτανει που ηταν προκλητικος εξαρχης ...μας εβγαλε και κοτες στο τελος ...και παραθετω και το σημειο που (κατα την γνωμη μου) εκανε τον υπνοβατη να αντιδρασει ετσι :

Γραφει λοιπον ο τυπος :

 "Δεν κρύφτηκα ούτε πίσω από βαρύγδουπα νικname ούτε έβαλα αντί για φωτογραφία ένα καρτούν....

Εδειξα ποιος είμαι....

Στη ζωή λοιπόν υπάρχουν δυο δρόμοι...... Είτε ακολουθείς το ποτάμι είτε έχεις τ' αρχί*****α και πας κόντρα.....

Ο καθένας αποφασίζει και δέχεται ή δεν δέχεται.....

Καληνύχτα σε όλους.....

Και βγαίνοντας δεν θα ροκάρω, θα κάνω ησυχία μην χαλάσω τον μακάριο ύπνο ορισμένων.....

Και μην το ξεχάσω..... Οπως λέγαμε και παλιά, "όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται"..... Ονειρα γλυκά"


Δηλαδη βγαινει και μας βριζει ο "πολλα βαρυ κι εχει" αντρακλας...κι αντι να ασχοληθειτε με αυτο , πατε να την πειτε στο παληκαρι που προσβληθηκε ? ...και στο φιναλε αν διαβασετε ολο το post που του εκανε παραθεση μια χαρα τεκμηριωμενο ειναι ......και ζηταει και συγνωμη μετα , οταν του εκανε παρατηρηση ο Βραζιλης.

ΥΓ: Ο freemind ομως που ειναι ?? ...Να λειπει αυτος απο τετοια συζητηση ??   :P :P  ;)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #53 στις: 01/10/07, 23:57 »
Πάντως, πολύ κακό για το τίποτα όσον αφορά στα ποιήματα και λοιπές γραπτές δημιουργίες. Αρκεί ένα απλό shift στην αγγλική για να αντικατασταθούν ένα δύο φωνήεντα ή καποιο άλλο γράμμα και να αποφευχθούν τα (σε όσους τα θεωρούν) αντιαισθητικά αστεράκια στο λογοτεχνικό λόγο (για τον οποίο δεν ισχύει κανενός είδους ανάλογη λογοκρισία "περί ασέμνων" εδώ και πολλά χρόνια).

Και με αυτό γινόσαστε έξυπνοι και μάγκες επειδή καταφέρατε να κοροϊδέψετε το πρόγραμμα αυτόματης λογοκρισίας;

Θα ξαναξαναπω:
Η αυτόματη λογοκρισία δεν φτιάχτηκε για να μπορείτε να βωμολοχείτε με την άνεσή σας (και συμπληρώνω: ούτε για να εφευρίσκετε τρόπους για να την παρακάμψετε). Οι συντονιστές διατηρούν πάντα το δικαίωμα να αφαιρούν τυχόν προσβλητικό περιεχόμενο, ιδίως όταν απευθύνεται σε άλλο άτομο, αλλά ακόμα κι αν είναι "καλλιτεχνική δημιουργία" (έχει γίνει ήδη μια φορά).


Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #54 στις: 02/10/07, 00:09 »
Πάντως, πολύ κακό για το τίποτα όσον αφορά στα ποιήματα και λοιπές γραπτές δημιουργίες. Αρκεί ένα απλό shift στην αγγλική για να αντικατασταθούν ένα δύο φωνήεντα ή καποιο άλλο γράμμα και να αποφευχθούν τα (σε όσους τα θεωρούν) αντιαισθητικά αστεράκια στο λογοτεχνικό λόγο (για τον οποίο δεν ισχύει κανενός είδους ανάλογη λογοκρισία "περί ασέμνων" εδώ και πολλά χρόνια).

Και με αυτό γινόσαστε έξυπνοι και μάγκες επειδή καταφέρατε να κοροϊδέψετε το πρόγραμμα αυτόματης λογοκρισίας;
Νομίζω πως η έμφαση είναι στο υπογραμμισμένο, και επίσης νομίζω πως ισχύει ότι το φίλτρο δεν εφαρμόστηκε για να λογοκρίνει την ποίηση αλλά για να αποφεύγονται οι προσωπικές επιθέσεις. Οπότε δεν βλέπω ούτε εξυπνακισμό ούτε μαγκιά σε αυτό που έγραψε ο kain. Αν μη τί άλλο, ήταν μια εύκολη λύση ώστε και ο σκοπός να επιτυγχάνεται, και η τέχνη να μην παρεμποδίζεται. Νομίζω ήταν σαφές.

Παράθεση
Η αυτόματη λογοκρισία δεν φτιάχτηκε για να μπορείτε να βωμολοχείτε με την άνεσή σας (και συμπληρώνω: ούτε για να εφευρίσκετε τρόπους για να την παρακάμψετε). Οι συντονιστές διατηρούν πάντα το δικαίωμα να αφαιρούν τυχόν προσβλητικό περιεχόμενο, ιδίως όταν απευθύνεται σε άλλο άτομο, αλλά ακόμα κι αν είναι "καλλιτεχνική δημιουργία" (έχει γίνει ήδη μια φορά).
Το ότι συνέβη το ατόπημα μια φορά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει και κανόνας. Εκτός αν έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμα και εφαρμόζουμε κατ'επιλογήν στους άσημους καλλιτέχνες τα μεν και στους διάσημους τα δε.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/07, 00:16 από Vagabond »
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #55 στις: 02/10/07, 00:32 »
Δε ξέρω ρε παιδιά....δε ξέρω πια...που είναι ο Wagner? που είναι ο Puccini? που είναι η μπάλα....
Καλά δε τσακωνόμασταν στην πρώτη σελίδα? Γιατί μετά έχασα τη μπάλα?
Anyway...το thread αυτό πάντως έσπασε τα ταμεία του box office στην κατηγορία με τα ποιήματα...αν το αφήνατε εκεί θα μιλούσαμε για ανεπανάληπτο ρεκορ....κρίμα..και το ποιημα μου εμένα δηλαδή θα πάει άπατο? θα μείνει εδώ στο βιβλίο εντυπώσεων?

Ο ΚΑΔΟΣ pt.2 - The Awakening

Γιατί Σπύρο?
Γιατί Ματίνα?
Γιατί Σωτήρη?
Γιατί ρε Μπάμπη?
Γιατί Βασούλα?
Γιατί ρε Στέργιε?
Μάνα...γιατί με γέννησες....?
Γιατί να μην δουλεύει η Mackie Onyx Satellite?
Γιατί να είμαι τόσο γκαντέμης...?
Γιατί το pc μου να είναι αργό?
Γιατί το τελευταίο medal of honour να είναι τόσο καλό?
Γιατί να περιμένω ακόμα το ultra curve pro?
Γιατί να γράφω βλακίες ένα σωρό?
Ρε μάνα....φέρε κανα αναψυκτικό....

Εμένα πάντως δε μου αρέσει ούτε να ακούω βρισιές στην καθημερινή μου ζωή ούτε να τις διαβάζω....
Και όποιος νομίζει πως αφού τις λέει εκείνος 500 φορές τη μέρα ή πως επειδή κάποιος ομοφυλόφυλος που αρεσκόταν στο να το παίζει κομπλεξικός και "στην κοσμάρα του", έγραψε 10 κοτσάνες και ταλαιπώρησε 50 δέντρα και 40 ανθρώπους για να τα διαβάσουν και άλλοι κομπλεξικοί, είναι εντάξει και πως τέτοιου είδους λεξιλόγιο έχει μπεί στη ζωή μας για τα καλά ας μπεί σε ένα internet cafe που παίζουν πιτσιρίκια 10 χρονών να τα ακούσει να βρίζουν θεούς και μάνες και να εύχεται να είναι το δικό του παιδί ανάμεσά τους και όχι το δικό μου....το δικό μου να το αφήσει να παίζει με τα αστεράκια και τα φεγγαράκια...

Και αν αυτός, εγώ και τα μυστήρια είμαστε τόσο σάπιοι....ας δώσουμε μια ευκαιρία σε αυτούς που θα μας διαδεχτούν και που δε ξέρουν ακόμα να κρίνουν ουσιαστικά, να μην γίνουν σαν εμάς.
Και αν έχεις την αρρώστια, μη βγείς έξω γυμνός να μας δείξεις τα σημάδια...εγώ τουλάχιστον πιστεύω πως θα ήμουν απο αυτούς που θα πυροβολούσαν, αν έρχονταν έτσι τα πράγματα, για να προστατέψουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια απο τη γύμνια και το μυαλό ορισμένων.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/07, 00:40 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #56 στις: 02/10/07, 03:04 »
Chorrer ευχαριστώ αλλά ημουν λιγάκι απαράδεκτος! Και ναι άν εξαιρεσεις τη δηλωση περι φασισμου και ιστορίες κάπου εκεί άρχισα να χάνω τη μπάλα... ;D Δεν μετανίώνω παντως. Εξακολουθώ να πιστεύω ό,τι μα ό, τι είπα. Αμυλο ναι ενοχλούμαι και έιναι ι πρώτη φορα σε 5 χρόνια. Έχω κάθε δικαίωμα πιστεύω όταν εχω μάθει τα  κέρατα μου εδω μέσα απο 14 χρονών που έμαθα τι είναι το ιντερνετ και μου το βγάζει ένας πραγματικα άσχετος με το σάιτ (επί της ουσίας πάντα μιλάω) φασιστικό και διάφορα άλλα.
Είναι κρίμα πραγματικά και με ενοχλεί. Και αν τα θυμάμαι καλά, τα λόγια του Βασίλη (ή κατα το κοινόν Βραζίλη) σε εκείνο το περιβόητο θέμα με τα ναρκωτικά ήταν σοφά και επαληθεύονται ανα εβδομάδα σχεδόν.Είχε πει το παιδί πως είναι κρίμα μερικοί άνθρωποι να ξοδεύουν τόσο χρόνο και κόπο να δυσφημήσουν το σάιτ για κάτι που πρακτικα είναι μια χαζομάρα ενώ θα μπορούσαν να δαπανήσουν αυτό το χρόνο απλά βοηθώντας το να αναπτυχθεί και να γίνει καλύτερο...
Αγαπητέ Νίκο δεν έχω πρόβλημα να γίνει και οξεία αντιπαράθεση και ότιδήποτε άλλο θέλετε ανάμεσα μας (εκτός απο μουσική συνεύρεση φίλτατε χοληδόχε ;D ;P ;P ;P )
Μπορώ να εξηγηθώ χιλιάδες φορές και να αποδείξω περίτρανα ό,τι λεω άλλες τόσες.
Δεν κρύβομαι από κανέναν και τίποτα.  8)
Επίσης για να μην παρεξηγηθώ και άλλο:

Παράθεση
και με κανετε οπως και πολυ αλλοι με το να μη ασχολουμε με την ουσια του θεματος αλλα με εσας που βρηκατε ευκαιρια να ξεσπασετε...
Πιστεύω ότι η ουσία του θέματος δεν είναι να μην μπαίνουν αστεράκια στις βρισιές αλλά να μην αποκαλούμστε με πολύ χειρότερες εκφράσεις εδω μέσα πχ φασίστες, κότες και άλλα φό μπιζού.

Παράθεση
φατε τον ρε..μαζευτειτε ολοι και μετα παρεα σπιτι του για ντου..ελεος..μηπως εκανε ενα λαθος το παιδι,και σεις το κανατε χειροτερα?
Πολύ πιθανόν. Αλλά το ποιον της αντιμετώπισης του ήταν χείριστο και ανάρμοστο.
Και επειδλη συμφωνώ με τον Πάρη, Θα το βουλώσω απλά και θα μιλάω μόνο όταν μου απεθύνουν το λόγο...
ευχαριστώ  :-X  ;)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #57 στις: 02/10/07, 09:06 »
Νομίζω πως η έμφαση είναι στο υπογραμμισμένο, και επίσης νομίζω πως ισχύει ότι το φίλτρο δεν εφαρμόστηκε για να λογοκρίνει την ποίηση αλλά για να αποφεύγονται οι προσωπικές επιθέσεις.

Δηλαδή άλλα λέω κι άλλα καταλαβαίνεις/ετε.

Ξαναξαναξαναλεω:
Παράθεση
Η αυτόματη λογοκρισία δεν φτιάχτηκε για να μπορείτε να βωμολοχείτε με την άνεσή σας (και συμπληρώνω: ούτε για να εφευρίσκετε τρόπους για να την παρακάμψετε). Οι συντονιστές διατηρούν πάντα το δικαίωμα να αφαιρούν τυχόν προσβλητικό περιεχόμενο, ιδίως όταν απευθύνεται σε άλλο άτομο, αλλά ακόμα κι αν είναι "καλλιτεχνική δημιουργία" (έχει γίνει ήδη μια φορά).

Το ότι συνέβη το ατόπημα μια φορά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει και κανόνας. Εκτός αν έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμα και εφαρμόζουμε κατ'επιλογήν στους άσημους καλλιτέχνες τα μεν και στους διάσημους τα δε.

Νομίζω ότι ήταν σαφές. Αλλά για να στο πω με άλλα λόγια: Είναι κανόνας που έχει εφαρμοστεί ήδη μια φορά (και μπορεί να εφαρμοστεί ξανά).

Για ποιούς διάσημους μιλάς; Εδώ μέσα ή σε βιβλία; Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι εκδότες.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #58 στις: 02/10/07, 10:15 »
Νομίζω πως ο Dracoumel έκανε την καλύτερη τοποθέτηση.

Αλλά φίλε μου έχει έρθει πολύ καιρό τώρα η ώρα για να πάρεις τα όπλα! Προτείνω κάποιο πολυβόλο. Δεν έχεις ακούσει ποτέ τα κόσμια συνθήματα: ********* ο ΠΑΟ κι η λεωφόρος, ή ******** ο Θρύλος κι ο Πειραιάς, ή διαιτητή ****** δεν ήρθαμε για πλάκα, ή *******, *******, Ιταλιάνο?

Πραγματικά παρόλο που το να ********* το θεωρώ ευλογία, μερικοί το χρησιμοποιούν ως βρισιά. Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο ούτε τον τρόπο με τον οποίο γεννήθηκαν αυτοί οι άνθρωποι. Προφανώς τους έφερε ο πελαργός! Άλλωστε έχει γεμίσει ο κόσμος οπαδούς του Αυνάν οι οποίοι θα έπρεπε να κρεμαστούν από το ***** τους για να καταλάβουν για ποιον λόγο χρησιμοποιείται αυτό το όργανο.

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η λέξη ******* έχει γίνει διεθνής πλέον. Χρησιμοποιείται κατά κόρον στην Ευρώπη και αποτελεί την πλέον εύχρηστη προσφορά του Νεοελληνικού πολιτισμού. Μην ξεχνάμε ότι όποιος ξένος έρχεται στην χώρα μας μόλις μαθαίνει τι σημαίνει αυτή η λέξη ρωτάει: Μα καλά είναι δυνατόν όλοι οι Έλληνες να είστε *******?

Αλλά δεν νομίζω ότι η φράση ******** ******, που χρησιμοποιείται στα χαμετυπία, έχει καμιά σχέση με την φράση ******** ζωή, που χρησιμοποιεί ο Ρίτσος στα ποιήματά του, ούτε και το ίδιο νόημα επειδή χρησιμοποιείται η ίδια λέξη.

Μην ξεχνάμαι ότι με τις ίδιες λέξεις είναι γραμμένο και το Ευαγγέλιο και το Κοράνι, αυτό δεν σημαίνει ότι λένε τα ίδια πράγματα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #59 στις: 02/10/07, 12:29 »
+1 στον παππού αν και για να καταλάβω τις λέξεις πισω από τα αστεράκια χρειάστηκε να διαβάσω το κείμενο 2-3 φορές :P!
Τώρα βέβεαια έχουμε ξεφύγει λίγο γιατί δεν μπορούμε  να μπερδεύουμε τις λέξεις με τα νοήματα και τα συναισθήματα...
Οι λέξεις είναι απλά ένα μέσω για να εκφραζόμαστε οπότε δεν χρειάζετε να κολλάμε...
Είναι γεγονός ότι εσείς οι μεγαλύτεροι αθελά σας μάλλον βάλατε στο λεξιλόγιό μας αυτές τις λέξεις και πολλοί από εμάς τις χρησιμοποιούμε καθημερινά ξέρωντας οτι είναι λάθος...
Μπορεί να μιλήσω σε έναν φίλο μου και να του πω έλα ρε μ@λ@κ@ αλλά γι αυτόν μπορεί να έτρωγα και σφαίρα αν χρειαζόταν!!!
Ενω να μιλούσα σε κάποιον άλλο με τις πιο όμορφες λέξεις και μέσα μου να τον μισούσα!!!
Είναι απλά λέξεις όχι συναισθήματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/07, 12:34 από sakman »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #60 στις: 02/10/07, 13:16 »
Νομίζω πως η έμφαση είναι στο υπογραμμισμένο, και επίσης νομίζω πως ισχύει ότι το φίλτρο δεν εφαρμόστηκε για να λογοκρίνει την ποίηση αλλά για να αποφεύγονται οι προσωπικές επιθέσεις.

Δηλαδή άλλα λέω κι άλλα καταλαβαίνεις/ετε.

Ξαναξαναξαναλεω:
Παράθεση
Η αυτόματη λογοκρισία δεν φτιάχτηκε για να μπορείτε να βωμολοχείτε με την άνεσή σας (και συμπληρώνω: ούτε για να εφευρίσκετε τρόπους για να την παρακάμψετε). Οι συντονιστές διατηρούν πάντα το δικαίωμα να αφαιρούν τυχόν προσβλητικό περιεχόμενο, ιδίως όταν απευθύνεται σε άλλο άτομο, αλλά ακόμα κι αν είναι "καλλιτεχνική δημιουργία" (έχει γίνει ήδη μια φορά).

Το ότι συνέβη το ατόπημα μια φορά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει και κανόνας. Εκτός αν έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμα και εφαρμόζουμε κατ'επιλογήν στους άσημους καλλιτέχνες τα μεν και στους διάσημους τα δε.

Νομίζω ότι ήταν σαφές. Αλλά για να στο πω με άλλα λόγια: Είναι κανόνας που έχει εφαρμοστεί ήδη μια φορά (και μπορεί να εφαρμοστεί ξανά).

Για ποιούς διάσημους μιλάς; Εδώ μέσα ή σε βιβλία; Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι εκδότες.
Νομίζω πως μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τί γράφω. Αναφερόμουν στην αρχική αιτιολογία που δόθηκε όταν πρωτομπήκε το φίλτρο, και όχι στο δικό σου μήνυμα - όπως τουλάχιστον το αντελήφθην εγώ, μπορεί να κάνω λάθος και να θεωρήθηκε από την αρχή ότι βρώμικες είναι οι λέξεις και όχι τα νοήματα. Φυσικά αν κάτι άλλαξε στο τρόπο διαχειρισμού του φόρουμ και πλέον πρέπει να κυκλοφορούμε με το πιπέρι στην τσέπη μην τυχόν και αναφερθούμε σε λογοτέχνημα που αθυροστομεί, πάω πάσο. Επιμένω σε αυτό που έχω πει πολλές φορές για το κουβαδάκι και την παραλία, άλλωστε.

Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε βιβλία και περιοδικά, αλλά στα τραγούδια που φιλοξενούνται στο kithara.gr - νομίζω αυτονόητο.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #61 στις: 02/10/07, 14:25 »
Και με αυτό γινόσαστε έξυπνοι και μάγκες επειδή καταφέρατε να κοροϊδέψετε το πρόγραμμα αυτόματης λογοκρισίας;
Η αυτόματη λογοκρισία δεν φτιάχτηκε για να μπορείτε να βωμολοχείτε με την άνεσή σας

Μας τσάκωσαν. Διακαής πόθος ημών (για παράδειγμα του μακαρίτη Λάγιου, του μακαρίτη Εμπειρίκου, του μακαρίτη Larkin και άλλων, εις [μετεν]σαρκα[ωση] μίαν, αλλά και του εν ζωή Αγγελάκα, φερειπείν) είναι να βωμολοχούμε ασυστόλως και με την άνεσή μας, ενισχύοντας την πάγια συμπεριφορά μας, για να υπονομεύσουμε το σύστημα λογοκρισίας του forum κατά την αποστολή των τοποθετήσεών μας.
Και τώρα που, προστρέχοντας στους τύπους, δώσαμε τη χαριστική στη συμπερασματολογία, ας δούμε πώς έχουν όντως τα πράγματα με την εν λόγω πατέντα:
στο λογοτεχνικό λόγο (για τον οποίο δεν ισχύει κανενός είδους ανάλογη λογοκρισία "περί ασέμνων" εδώ και πολλά χρόνια).
και:
Αν μη τί άλλο, ήταν μια εύκολη λύση ώστε και ο σκοπός (δηλ. να περιοριστεί η τάση να βωμολοχούν τα μέλη στις τοποθετήσεις τους στο forum) να επιτυγχάνεται, και η τέχνη να μην παρεμποδίζεται.
Bingo.

Εφόσον όμως:
Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι εκδότες.
και εν γένει τι ισχύει πλέον, για ποιο λόγο το κουράζουμε;
Αρκεί μια μικρή τροποποίηση:

Παράθεση
2. Χρησιμοποιώντας αυτό τον δικτυακό τόπο, συμφωνείτε ότι δε θα στείλετε υλικό με πληροφορίες λανθασμένες, συκοφαντικές, υβριστικές, απειλητικές, πρόστυχες, ή που παραβιάζουν τον νόμο με οποιοδήποτε τρόπο. Συμφωνείτε επίσης πως δε θα αποστείλετε λογοτεχνικό ή άλλου είδους καλλιτεχνικό υλικό, δικό σας ή τρίτων προσώπων, που να υπόκειται στη λογοκρισία περί ασέμνων στην Τέχνη, με την οποία συντάσσεται ο παρών δικτυακός τόπος.[...]

Συμμορφώνονται αναλόγως και οι χρήστες του forum (αλλά και οι αποστολείς στίχων στο portal, για να μην ευνοήσουμε τα 2 μέτρα και τα 2 σταθμά), διαγράφουμε/τροποποιούμε κι ό,τι σχετικό υπάρχει και διέφυγε τη προσοχής ή/και του ενδιαφέροντος, το θέμα θεωρείται λήξαν για την παρούσα θέση, και μπαίνει ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του - εξ ημών, πάντα, και οπωσδήποτε όχι οι δημιουργίες των άνωθεν συχωρεμένων και εν ζωή.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #62 στις: 02/10/07, 19:32 »
Τώρα που το σκέφτομαι, ευτυχώς που δεν υπήρχε αυτός ο τύπος της λεξικρυψίας στο Βυζάντιο. Τελικά παρόλο που πολλοί  κατηγορούν τους Βυζαντινούς για σκοταδιστές αποδεικνύονται πολύ πιο φωτισμένοι από εμάς. Τουλάχιστον δεν περίμεναν τα αστεράκια να τους φωτίσουν. Τουλάχιστον δεν θεωρούσαν άσεμνο ένα κείμενο με μόνο κριτήριο τις λέξεις που αναφερόντουσαν μέσα σ' αυτό!

Αν υπήρχε όμως το αλεξιλέξιο στο Βυζάντιο φανταστείτε τι θα χάναμε! Το χωρίο του Ευαγγελίου που αναφέρεται στην παραβολή με το δείπνο, όπου κάποιος λέει "γυναίκα ***** " θα είχε παραγραφεί ολόκληρο. Τα χωρία με την Μαρία την Μαγδαληνή! Θα χάναμε επίσης ύμνους όπως "η ***** εν κλαυθμώ..." και τόσους άλλους που χρησιμοποιούν την λέξη ***** και που ακούγονται αυτούσιοι μέσα στους ίδιους τους ναούς.

Και να σκεφτεί κανείς πως στους Βυζαντινούς χρόνους η λέξη ***** χρησιμοποιούνταν με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιείται σήμερα η λέξη *******.

Μάλλον ο Μωαμεθανισμός και η τυπολατρεία του μας έχει επηρεάσει περισσότερο απ' όσο νομίζουμε κι απ' όσο μας έχει επηρεάσει το Βυζάντιο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #63 στις: 03/10/07, 00:00 »
Μιας και 2-3 από εσάς επιμένετε στο θέμα της τέχνης:
Γιατί η ιδεολογία και οι όροι χρήσης αυτού του φόρουμ πρέπει να προσαρμοστούν στην τέχνη μερικών βωμολόχων ποιητών; Γιατί να μην παίρνουμε ως παράδειγμα τους υπόλοιπους (που είναι η πλειοψηφία);
Αν θεωρείτε τον Εμπειρίκο αληθινό γιατί λέει τα πράγματα με το όνομά τους, θεωρείτε τον Καβάφη υποκριτή;

Οπως και να'χει, οι βωμολοχίες δεν επιτρέπονται γενικά. Δεν θα έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά (όπως κάποιοι ισως ανησυχούν ::)). Αλλιώς, θα μπορούσε ο καθένας να βαφτίσει "τέχνη υπεράνω λογοκρισίας" οτιδήποτε του στυλ:

******** γιοι που τρώτε στρείδια,
θα σας ****** τον **** ρε *******
Έβγαλα και όνομα στον ********* μου ******
τώρα ρε ******* να τον λετε "Οδυσσέα Ανδρούτσο".

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #64 στις: 03/10/07, 00:14 »
Οπως και να'χει, οι βωμολοχίες δεν επιτρέπονται γενικά. Δεν θα έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά (όπως κάποιοι ισως ανησυχούν ::)).
Με μια πρόχειρη αναζήτηση στα τραγούδια του Κιθάρα:

  • 3 μαλ**ες
  • 12 π***ανες
  • 9 γ**ω
  • 7 μ***ιά
  • 4 γ**ησια
  • 6 αρχ**ια


[...]

Να συνεχίσω..? ::)

ΥΓ: Επειδή το φίλτρο μια δουλεύει και μια όχι, αυτολογοκρίθηκα μη μου πείτε ότι έκανα και παράκαμψη...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #65 στις: 03/10/07, 01:08 »
Tολμώ να πω ότι η συζήτηση έχει πάρει μια άκρως ενδιαφέρουσα εξέλιξη και για άλλη μια φορά εμπλουτίζω τις γνώσεις μου μέσω του φόρουμ!

 Όσο για το αρχικό θέμα, είπα από τους πρώτους την ταπεινή άποψή μου.
 Κατι τελευταίο...
 
 Νίκο, ξέρω πολύ καλά, ότι πριν βιαστείς να δημοσιεύσεις αυτό το ποστ, αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τους κανονισμούς ή αν ρωταγες κάποιον από όλους εμας, δε θα το δημοσίευες. Ίσως να συμφωνούσες με αυτούς τους κανονισμούς και να παρέμενες στο φόρουμ. Βέβαια εδώ, μέτα από ό,τι ειπώθηκε, δηλώνεις ότι η αποψή σου δεν άλλαξε διόλου και δε ζητάς ούτε μια συγγνώμη, όχι για την αποψή σου βέβαια, που είναι απόλυτα σεβαστή όπως όλων, αλλά τουλάχιστον που δε διάβασες τους κανονισμούς...τουλάχιστον που δεν πρόσεξες καν ότι στην κατηγορία "δικοί μας στίχοι και ποιήματα", παρόλο που διαβάζεις αυτή την κατηγορία, δημοσιεύονται μόνο αυτά που λέει ο τίτλος, ενώ το δικό σου θέμα ήταν άσχετο. Αυτό γιατί; Αλήθεια, πεσμου, πως θα σου φαινόταν αν κάποιος ερχόταν στο δικό σου σπίτι, και άλλαζε τη θέση των επίπλων, και πήγαινε την πολυθρόνα σου μέσα στο μπάνιο παραδείγματος χάρη ή αν μέσα στην παπουτσοθήκη, που εσύ με τάξη είχες φτιάξει τα παπουτσάκια σου, έβλεπες ξαφνικά μια καφετιέρα; (Ελπίζω να μην είναι ατυχες το παράδειγμα και να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω!) Κι εδώ κολλάνε ίσως αυτά που λέγαμε περί δημοκρατίας του φόρουμ.


 Όπως και να'χει τώρα που γνωρίζεις τι ισχύει δεν έχεις παρα να αποφασίσεις αν θα μείνεις ή όχι με ό,τι έπεται της απόφασης αυτής.

 Προσωπικά, θέλω να μείνεις γιατί νομίζω ότι έχεις να δώσεις σε εκείνη την κατακαημένη κατηγορία που θαυμάζω πιο πολύ από όλες μέσα στο φόρουμ...στο "δικοί μας στίχοι και ποιήματα."

 Και κάτι ακόμα, αν και θαυμάζω μερικούς είρωνες ή "σάτυρους" εδώ μέσα για την ευχέρια που εχουν με το λόγο και για την ευστροφία τους, υπάρχουν πάντα τόσο ωραίοι τρόποι για να λυθεί μια διαφορά! Κι όταν μιλάς όμορφα στον άλλον, ακόμα κι αν του λες πως τον σιχαίνεσαι, μετά το πιθανότερο θα αναγκαστεί κι εκείνος να σου μιλήσει όμορφα! Να δεις πως το λέει ο Ιωάννου...Θα μαι άγγελος με τους αγγελους, θα'μαι σκυλί με τα σκυλιά...(το όλο τραγούδι άσχετο βέβαια με το θέμα!)
Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο ειρωνικοί ή επιθετικοί...ας μη βγάζουμε όλη την οργή μας στο...διαδικτυακό "χαρτί"! Κι αυτό ισχύει για τους περοσσοτέρους ημών...


Υ.Γ. Ελπίζω το "κατίνα του φόρουμ" για την άμυλο να είναι μόνο ειρωνικό και τίποτα άλλο! :(
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #66 στις: 03/10/07, 01:18 »
Δεν το πιστεύω ότι έχει γίνει 3 σελίδες θέμα για αυτότο καραγκιοζιλίκι!! Έλεος ρε παιδιά.....
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #67 στις: 03/10/07, 02:32 »


Υ.Γ. Ελπίζω το "κατίνα του φόρουμ" για την άμυλο να είναι μόνο ειρωνικό και τίποτα άλλο! :(
για τον papou το ειπα..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #68 στις: 03/10/07, 04:50 »
Aς προσπαθήσουμε να ανακεφαλαιώσουμε, με την ευχή για καταληκτικά συμπεράσματα.

Γιατί η ιδεολογία και οι όροι χρήσης αυτού του φόρουμ πρέπει να προσαρμοστούν στην τέχνη μερικών βωμολόχων ποιητών;
Ουδείς ζήτησε να ...υποταχτεί το forum στην "τέχνη μερικών βωμολόχων ποιητών". Πόσω μάλλον όταν συζητάμε για υλικό δημιουργών, οι οποίοι, στο φάσμα των εκφραστικών τους μέσων, υιοθέτησαν σε ορισμένα έργα τους και την ελευθεροστομία ή αναφορές που, σε αλλοτινές εποχές που ευτυχώς μας αφήσει (?) χρόνους, θεωρήθηκε πως προσβάλλουν τα "χρηστά ήθη" (μου έρχεται τώρα κατα νου η περίπτωση με τους στίχους "Πιστέυω εις ένα κωδικόν Θεόν Πατέρα Παντοκράτορα [...] και παθόντα και ταφέντα εις τους υπολογιστάς και αναστάντα την τρίτην ημέραν κατά τη μαζικήν πληροφόρησιν[...]" από την Υπεραγορά της Πλάτωνος, οι οποίοι πήραν πόδι κακήν κακώς από την ηχογραφημένη έκδοση του τραγουδιού).
Μιλάμε, λοιπόν, για αποδοχή των ιδιαίτερων εκφραστικών μέσων του εκάστοτε δημιουργού στον παρόντα ιστοχώρο, όπως και για την παράθεση συγγενούς υλικού που κυκλοφορεί επίσημα χωρίς ανάλογους περιορισμούς.

Παράθεση
Γιατί να μην παίρνουμε ως παράδειγμα τους υπόλοιπους (που είναι η πλειοψηφία);
Εκείνο που παίρνουμε ως παράδειγμα είναι ακριβώς η δεκτικότητα στην ελευθερία έκφρασης, προαγόμενο αγαθό στην Τέχνη, και όχι κάποιον αυθαίρετο διαχωρισμό των μεν από τους δε, βασισμένο στην μετατροπή ενός εκ των χαρακτηριστικών του δημιουργήματος σε ιδιότητα του δημιουργού (με ό,τι αυτό συνεπάγεται). Εξού και μπορούμε να μιλάμε για καλλιτέχνες που χρησιμοποιούν και βωμολοχίες, αμφιβάλλω δε με ποια ασφάλεια θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για "βωμολόχους ποιητές/συγγραφείς/τραγουδοποιούς" κοκ.
 
Παράθεση
Αν θεωρείτε τον Εμπειρίκο αληθινό γιατί λέει τα πράγματα με το όνομά τους, θεωρείτε τον Καβάφη υποκριτή;
Και πάλι, στο πλαίσιο που εξελίχθηκε η συζήτηση, δεν τέθηκε θέμα διαχωρισμού αυθεντικότητας και υποκρισίας, βασει όσων "λένε τα πράγματα με το όνομά τους". Ο ίδιος δημιουργός στο ίδιο κείμενο υπογράφει το στίχο "να σκύψω να φιλήσω το μου*ί σου" και λίγο παρακάτω αναφέρεται στο (ίδιο) "λαγαρό αιδοίο". Παρακινδυνευμένος συνειρμός το να θεωρήσουμε πως αμφιταλαντεύεται μεταξύ αγνών και υποκριτικών προθέσεων απέναντί μας, μόνο και μόνο διότι τολμά να μην εμμένει στο ίδιο, πολιτικής ορθότητας, ύφος της δεύτερης αναφοράς στο εν λόγω μέρος του γυναικείου σώματος.

Όμως, δεδομένου πως αναφέρθηκε ο Εμπειρίκος, και σε συνάρτηση με την -πλέον διευρυμένη- απόφαση:
Παράθεση
Οπως και να'χει, οι βωμολοχίες δεν επιτρέπονται γενικά. Δεν θα έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά (όπως κάποιοι ισως ανησυχούν ::)).
επαναλαμβάνω πως δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε πλέον. Στο μέλος, λοιπόν, που εδώ ή στο portal σκεφτόταν να μας παρουσιάσει τον -λέμε τώρα- Μέγα Ανατολικό 2, ή να παραθέσει αποσπάσματα από το original έργο, έχουμε ήδη δώσει την απάντηση σχετικά με το κατά πόσο ο παρών χώρος συντάσσεται με την λογοκρισία στην Τέχνη, δίχως να λαμβάνονται υπόψιν οι επιμέρους περιπτώσεις.
Απομένει να υπάρξει και μια επίσημη ανακοίνωση/προειδοποίηση, τόσο σε όσα μέλη είναι ήδη εγγεγραμμένα όσο, και κυρίως, σε όσους θα χρειαστεί να διαβάσουν τους όρους χρήσης επιλέγοντας την εγγραφή.
Απλά πράγματα, δε χρειάζεται να χαλάμε άλλο τις καρδιές μας.

ΥΓ:
Παράθεση
Αλλιώς, θα μπορούσε ο καθένας να βαφτίσει "τέχνη υπεράνω λογοκρισίας" οτιδήποτε του στυλ:
******** γιοι που τρώτε στρείδια,
θα σας ****** τον **** ρε *******
Έβγαλα και όνομα στον ********* μου ******
τώρα ρε ******* να τον λετε "Οδυσσέα Ανδρούτσο".
Όπως και οτιδήποτε που κατρακυλάει, με τις ωραιότερες των λέξεων, στον ακατάσχετο γλαφυρο ρομαντισμό της κακιάς ώρας. Άραγε η ευθυκρισία της αισθητικής του δέκτη βασίζεται μόνο στο δοχείο; ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/07, 05:27 από kain »

Αποσυνδεδεμένος Gregori

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #69 στις: 03/10/07, 08:25 »
 ...και στον ΝΙΚΟ !!

Να γελάς στη δυσκολία
κι από την αποτυχία
δύναμη ο νούς να δρεύει
γιά να ζείς την ευτυχία.

Ότι δε μπορεί ν'αλλάξει
μάθε να το συνηθίζεις
και ποτέ σου μην ελπίζεις
πως το τραίνο θα πετάξει.

Η ζωή κουράγιο θέλει
έστω κι άν χαθεί το μέλι
όταν ξέρεις να τρυγήσεις
θα βρεθεί ξανά κυψέλη.

Tης υπομονής το πλοίο
κόβει ρότα κι αρμενίζει
και δέν κόβεται στα δύο'
όποιος ξέρει να ελπίζει
και δεινά να υπομένει
θάχει ότι περιμένει.
είμαι ένας κάτοικος της γής'
έτσι απλά, περαστικός'
ένας διαβάτης της ζωής !

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #70 στις: 03/10/07, 08:44 »
Vagabond,
Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες με το "γνωστοί" και "άγνωστοι" δημιουργοί.
Μόνο το πρόγραμμα του φόρουμ (το οποίο έγραψαν άλλοι, βλέπε υποσέλιδο) υποστηρίζει αυτόματη λογοκρισία, προς το παρόν τουλάχιστον.

ΥΓ: Επειδή το φίλτρο μια δουλεύει και μια όχι, αυτολογοκρίθηκα μη μου πείτε ότι έκανα και παράκαμψη...

Το λεξιλόγιο του "φίλτρου" σίγουρα δεν είναι πλήρες, υπάρχουν πάρα πολλές λέξεις αν θέλει κάποιος να βωμολοχήσει, και μάλιστα αλλάζουν μορφή ανάλογα με τους γραμματικούς κανόνες.
Επίσης, υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι αν θέλει κάποιος να κοροϊδέψει την αυτόματη λογοκρισία (και κατ'επέκταση τους διαχειριστές που την έβαλαν). Εδώ είναι που οι συντονιστές και διαχειριστές αναγκάζονται να χάνουν χρόνο για να επεμβαίνουν με το χέρι.


Μιλάμε, λοιπόν, για αποδοχή των ιδιαίτερων εκφραστικών μέσων του εκάστοτε δημιουργού στον παρόντα ιστοχώρο, όπως και για την παράθεση συγγενούς υλικού που κυκλοφορεί επίσημα χωρίς ανάλογους περιορισμούς.

Κυκλοφορεί σε συγκεκριμένα βιβλία που αγοράζουν συγκεκριμένοι αναγνώστες, γνωρίζοντας τι περιμένουν από το περιεχόμενο. Δεν κυκλοφορεί πχ. σε συλλογές αναγνωσμάτων για το ευρύ κοινό, ούτε σε περιοδικά ούτε σε εφημερίδες, ούτε στα ραδιοτηλεοπτικά κανάλια. Τα ΜΜΕ είναι όλα "φασιστικά"(:P), τι να κάνουμε;  ::)

Και πάλι, στο πλαίσιο που εξελίχθηκε η συζήτηση, δεν τέθηκε θέμα διαχωρισμού αυθεντικότητας και υποκρισίας, βασει όσων "λένε τα πράγματα με το όνομά τους".

Το'χει πει ήδη κάποιο μέλος πρόσφατα, σε άλλο θέμα, γι'αυτό το ανέφερα.

Απομένει να υπάρξει και μια επίσημη ανακοίνωση/προειδοποίηση, τόσο σε όσα μέλη είναι ήδη εγγεγραμμένα όσο, και κυρίως, σε όσους θα χρειαστεί να διαβάσουν τους όρους χρήσης επιλέγοντας την εγγραφή.

Διαφωνώ με τον διαχωρισμό της βωμολοχίας σε αυτήν της καθομιλουμένης και αυτήν της τέχνης. Αυτός ο διαχωρισμός είναι αυθαίρετος.
Ο σχετικός όρος χρήσης του φόρουμ είναι πλήρης και δεν χρειάζεται επεκτάσεις.

Όπως και οτιδήποτε που κατρακυλάει, με τις ωραιότερες των λέξεων, στον ακατάσχετο γλαφυρο ρομαντισμό της κακιάς ώρας. Άραγε η ευθυκρισία της αισθητικής του δέκτη βασίζεται μόνο στο δοχείο; ;)

Συμφωνώ, αλλά είναι άσχετο με το θέμα μας.
Όπως και να'χει, δεν γίνεται προγραμματιστικά να φτιαχτεί φίλτρο για την ανθρώπινη βλακεία, πόσο μάλλον για να κρίνει λεπτές ισορροπίες όπως το πότε ο ρομαντισμός είναι "της κακιάς ώρας" και πότε όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/07, 08:47 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #71 στις: 03/10/07, 10:39 »

Και πάλι, στο πλαίσιο που εξελίχθηκε η συζήτηση, δεν τέθηκε θέμα διαχωρισμού αυθεντικότητας και υποκρισίας, βασει όσων "λένε τα πράγματα με το όνομά τους".

Το'χει πει ήδη κάποιο μέλος πρόσφατα, σε άλλο θέμα, γι'αυτό το ανέφερα.

Λόγω του ότι αυτή η μπηχτή αφορούσε τον λογότυπό μου, αισθάνομαι υποχρεωμένος να ξεκαθαρίσω την κατάσταση.

Στην άλλη συζήτηση, αν θυμάμαι καλά κάπου στο "στίχοι και ποιήματα" είχα αναφερθεί στην υποκρισία η οποία μας οδηγεί να διαχωρίζουμε τις λέξεις που περιγράφουν το ίδιο ανθρώπινο όργανο σε ανεκτές και άσεμνες.
Δεν είχα καθόλου αναφερθεί σε διαχωρισμό καλλιτεχνών σε υποκριτές ή μη με βάση τις λέξεις που χρησιμοποιούν αλλά με βάση τα νοήματα που προσπαθούν να δώσουν.

"Η βωμολοχία μπορεί να συσκευαστεί και σε αστραφτερό -ανεκτό από τα χρηστά ήθη- περιτύλιγμα " Αυτό είχα αναφέρει και δέχομαι ευχαρίστως κριτική και συζήτηση γι αυτήν την πρόταση.

Αν θέλετε να μην βωμολοχείτε πρέπει να ξεκαθαρίσετε στον εαυτό σας πρώτα απ' όλα τι σημαίνει βωμολοχία.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #72 στις: 03/10/07, 11:36 »
Δεν είμαι admin αλλά το ξαναλέω...
Το Site από όσο έχει δείξει κι έχω δει από το 2002, ασχέτως αν δεν έγραφα στο forum,
δεν λέει πουθενά "Site Διακίνησης των ελεύθερων ιδεών του εκάστοτε φιλόδοξου ποιητή/τροβαδούρου/καλλιτέχνη"...
Και βεβαίως δίνει την ευκαιρία και σε πολλούς να αναπτύξουν το ταλέντο τους...
Η λογοκρισία επιβάλλεται...δεν γίνεται επειδή κάποιος νοιώθει πως πρέπει να βρίσει για να εκφράσει αυτό που θέλει, εγώ να κάθομαι να τα βλέπω...
Με την ίδια λογική θα τα ισοπεδώσουμε όλα και θα πάψουν και οι ευγένειες σε λίγο.
Έτσι απλά τα βλέπω τα πράγματα...Τώρα γιατί έχουν μπει μερικοί σε προσωπικές αντιπαραθέσεις και έχει αναπτυχθεί ένα θέμα 3 σελίδων - με το καλό 4 - δεν μπορώ να καταλάβω...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #73 στις: 03/10/07, 11:48 »
Κουράστηκα πολύ πια μ'αυτό το θέμα..
Σταματήστε να γράφετε!!!!
Μια παραπομπή στους όρους χρήσης, στους οποίους όλοι συμφωνήσαμε με
την εγγραφή μας, ήταν αρκετή..
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #74 στις: 03/10/07, 11:48 »
Συγκεκριμένα βιβλία για συγκεκριμένους αναγνώστες... γνώση εκ των προτέρων του περιεχομενου... απουσία από την ευρεία κυκλοφορία... τα "φασιστικά" ΜΜΕ... αυθαίρετος διαχωρισμός η αποσαφήνιση και η ενημέρωση. Μάλιστα.
Oh, well, που λένε κι οι αγγλόφωνοι φίλοι μας, πώς να το προκάνεις το απονενοημένο από δω, μπίρο μ'. Μάσησες που μάσησες ήδη ένα "έχουν" από ό,τι θα μας είχε αφήσει, Enjoy The Silence. :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
139 Απαντήσεις
57601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 00:47
από Ogun-Sotis
14 Απαντήσεις
6857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 22:03
από Γιάννης [nOiz]
24 Απαντήσεις
9609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
5119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/07, 16:28
από Kiratzoharris
5 Απαντήσεις
3622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 03:14
από ScullShot
17 Απαντήσεις
7244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 02:04
από Jezus
51 Απαντήσεις
50960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 20:38
από Jezus
57 Απαντήσεις
15103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 18:55
από MACMISIAS