Αποστολέας Θέμα: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)  (Αναγνώστηκε 6906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος imoschak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Γειά σε όλους!
Είμαι 22 χρονών αλλά ,όπως πολλοί θα συμφωνήσουν 8), ποτέ δεν είναι αργά αποφάσισα να μάθω κιθάρα και συγκεκριμμένα ηλεκτρική, όχι σε ωδείο η κάτι τέτοιο προτυμώ να είμαι αυτοδίδακτος ;D, για να ξεκινήσω όμως πρέπει να αγοράσω πρώτα όλα τα απαραίτητα σύνεργα. Για 2 εβδομάδες περίπου τώρα ψάχνομαι συνεχώς και στο Internet αλλά και σε φίλους και γνωστούς. Ξεκίνησα αρχικά από την φτηνή Epiphone LP special-II και τώρα πλέον έχω κατασταλάξει ανάμεσα σε 2 δηλ. την Cort Χ-6 και την Ibanez SA-160, μία από τις οποίες σκέφτομαι να συνδυάσω με τον Line6 Spider III 15. Περισσότερο μου αρέσει η πρώτη λόγω της (τύπου)Floyd Rose :D γέφυρας και των μαγνητών της που είναι H-S-H (ή 2πλος-1ος-2πλος) το μόνο που με χαλάει είναι το κόκκινο Χ στο headstock (δεν ξέρω πως το λέμε στην Ελλάδα). Από την άλλη η Ibanez είναι όπως και να το κάνουμε Ibanez αν και η μη-locking γέφυρα υποψιάζομαι ότι θα μου σπάσει τα νεύρα αν κάποια στιγμή στο μέλλον μάθω να χρησιμοποιώ και το tremolo. Επειδή κάποια θα ρωτήσουν από είδη μουσικής θα ασχολιθώ κυριώς με rock - metal αλλά ποιος ξέρει μπορεί και blues. Για την cort θα ήθελα κυρίως αν ξέρει κάποιος να μου πει από ήχο και ποιότητα κατασκευής πως πάει γιατί αυτό κυρίως με ανησυχεί. Αυτα! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

ΥΣΓ: Με το playback-europe έχει κανείς εμπειρία? Μπορώ να το εμπιστευτώ γιατί ο thomann δεν έχει την cort..

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #1 στις: 01/06/08, 21:09 »
Φιλε μου δεν παιζει θεμα...
Ειναι απολυτα εμπιστο καταστημα...

Επισης λογικα εννοεις αυτες  http://guitare.playback-europe.com/cort-x6_bk-7242.html
                                       http://guitare.playback-europe.com/ibanez-sa160-bk-25701.html

Η Cort ειναι πολυ καλη...
Προσφερει υπερβολικα περισσοτερα απο τα 216Ε που την κοστολογουν...
Την συσκεκριμενη κιθαρα την εχω παιξει αρκετες ωρες, την εχει ο κολλητος μου και ειναι πραγματικα πολυ καλη...

Η Ibanez που λες δεν πιστευω να εχει προβλημα με τα non lock αφου δεν εχει floyd....


Παντως η cort στα λ7 που διαθετεις ειναι κλασης ανωτερη κατα την αποψη μου...

Αποσυνδεδεμένος imoschak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #2 στις: 01/06/08, 21:13 »
Ευχαριστώ για την απάντηση!!!, για την Ibanez είπα ότι θα μου σπάσει τα νεύρα γιατί το τρέμολο θα την ξεκουρδίζει εύκολα αφού η γέφυρα δεν είναι floyd.. :)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #3 στις: 01/06/08, 21:25 »
μπα οχι αλλα μην νομιζεις οτι θα κανεις και τα τρελα με το τρεμολο......

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #4 στις: 01/06/08, 21:28 »
+1 για το ξεκούρδισμα της Ibanez.
+1 υπέρ της Cort  ;)

Σχετικά με τις Cort, έλεγξε τιμές ελληνικές, συνήθως οι διαφορές είναι αμελητέες, ενώ παρέχεται δωρεάν service κτλ. συνεπώς συμφέρει.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος imoschak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #5 στις: 01/06/08, 21:31 »
Ok θα το τσεκάρω αν δεν κάνω λάθος για Cort Θεσσαλονίκη πάω Τσέλιο δεν θυμάμει διεύθυνση μόνο..

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #6 στις: 01/06/08, 21:38 »
τωρα διευθυνση να σου πω ουτε εγω θυμαμαι..
Παντως ειναι στην Ναβαρινου μεσα στην πλατεια στο στενο...
Οπως περνας απο το δρομακι μπροστα απο το snob.....

Αποσυνδεδεμένος imoschak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #7 στις: 01/06/08, 21:43 »
Οκ κατάλαβα που! Τhanks!

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #8 στις: 02/06/08, 19:11 »
Αν οι τιμές είναι της τάξης 200-300€΄καλύτερα πάρτην από εδώ (μικρή διαφορά θα έχει στη τιμή, ίσως και καμία) ώστε να δοκιμάσεις και τις δύο και όποια σε βολέψει καλύτερα. Άποψη μου είναι το σκεφτείς για το floyd μιά και είσαι αρχάριος. Είναι λίγο μανούρα στο άλλαγμα χορδών.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος imoschak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #9 στις: 02/06/08, 20:19 »
Σίγουρα είναι δύσκολο το floyd rose σε όλα του αλλά δεν πειράζει να παιδευτώ και λιγάκι.. Τώρα για τις τιμές το πρόβλημα είναι ότι το playback δείνει δωρεάν πακέτο με κάθε κιθάρα που περιλαμβάνει gigbag, ηλεκτρονικό κουρδιστίρι, πένες, strap και χόρδες τις πλάκας θα είναι μάλλον αλλά τουλάχιστον το gigbag και το κουρδιστίρι τα γλιτώνω + ότι ακόμα και αν η κιθάρα είναι περίπου στα ίδια λεφτά ο ενισχυτής σίγουρα θα είναι πολύ ακριβότερος και εξάλλου αφού στο σύνολο θα δώσω περί τα 350 γλυτώνω τα μεταφορικά..

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #10 στις: 02/06/08, 20:41 »
Αν οι τιμές είναι της τάξης 200-300€΄καλύτερα πάρτην από εδώ (μικρή διαφορά θα έχει στη τιμή, ίσως και καμία) ώστε να δοκιμάσεις και τις δύο και όποια σε βολέψει καλύτερα. Άποψη μου είναι το σκεφτείς για το floyd μιά και είσαι αρχάριος. Είναι λίγο μανούρα στο άλλαγμα χορδών.
ο φιλος εχει δικιο μικρες διαφορες στην τιμη και ο τσελιος που εχε ιτην αντιπρωσοπια στην θεσσαλονικι σου προσφερει εφ ορου ζωης τζαμπα σερβις νομιζω.

Τωρα εγω θα προτεινα Κορτ καταρχας γιατι την εχω πεξει και για τα λεφτα της ειναι πολυ καλο εργαλειο για τα πρωτα βηματα, και δευτερον δεν παει μεγαλο ποσοστο τον χρηματων που θα δωσεις στο brandname  οπως στην περιπτωση της ibanez
σε γενικες γραμες ειναι αξιοπιστα οργανα.

Μην κολας στο θεμα floyd rose και τετοια γιατι και αυτο που εχει η κιθαρα που προανεφερες ουδεμια σχεση εχει με το original floyd rose h ta edge pro και αλλα τετοια μαραφετια. Το πιο πιθανον ειναι να το χρησιμοποιησεις μια δυο φορες να διαπιστωσεις οτι το μονο που κανει ειναι να σου 3εκοθρδιζει την κιθαρα καθε τρεις και λιγο και να σου σπαει τα νευρα με τα locks
 :'(

Αποσυνδεδεμένος imoschak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #11 στις: 03/06/08, 00:24 »
Και εγώ αυτό φοβόμουν για τόσο φτηνή με floyd rose αλλά μετά διάβασα αρκετά reviews που έλεγαν ότι κρατάει καλά το κούρδισμα 8) και έπαψα να φοβάμαι, εξάλλου φοράει την ίδια γέφυρα με πιο ακριβά μοντέλα της εταιρίας όπως η EVL-X4 http://guitare.playback-europe.com/cort-evl-_x4_bks-12862.html σύμφωνα με το site της Cort πάντα (το οποίο το Google το έχει μαρκάρει ως Attack Site για κάποιο λόγω :))...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #12 στις: 05/06/08, 02:43 »
για ριξε μια ματια εδω

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=65080.0

φενεται καλοδιατηρημενη και για 120 ευρω μαλλον ειναι η περιπτωση σου

α ρε κιθαρα.τζι.αρ για ολους εχεις προνοησει  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Dave Mustaine

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης στην κιθάρα... (Cort X-6 ή Ibanez SA160)
« Απάντηση #13 στις: 31/07/12, 19:49 »
παιδια, τυχαια βρηκα το τοπικ στο google, επειδη ψαχνω να αγορασω την x6 vpr edition ή την SA Edition, ηθελα να ρωτησω κατι στο παιδι που ρωτησε παραπανω, τι διαφορα εχει το floyd rose πχ της cort με της ibanez?δεν ειναι ολα ιδια?
και γενικα επειδη δεν εχω πιασει κιθαρα με floyd rose τι πρεπει να προσεχω?στο κομματι του floyd rose?
και κατι ακομα που μπορω να βρω πιο φθηνα την vpr edition?την βρηκα 280 στο logothetismusic στην αθηνα, παρολο που ειμαι θεσσαλονικη :P  ευχαριστω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
35976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/06, 19:07
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 18:15
από Paul C Deadpunk
1 Απαντήσεις
4178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 23:25
από fanhs
0 Απαντήσεις
1672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 14:09
από Lightstringer
29 Απαντήσεις
11298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 10:38
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
5 Απαντήσεις
3460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/10, 03:36
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
4624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 10:11
από fstat
4 Απαντήσεις
2062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/12, 21:07
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
3875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/12, 23:46
από geopaok
0 Απαντήσεις
3391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/13, 01:21
από mhxanhma