Αποστολέας Θέμα: metallica battery cover  (Αναγνώστηκε 3968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
metallica battery cover
« στις: 14/07/18, 09:16 »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #1 στις: 14/07/18, 11:32 »
Αχιλλεα δυστυχως θα ειμαι σκληρος. Προειδοποιω πως ειμαι προκατειλημενος, φανατικος, αρρωστος και ψυχοπαθης με τους Metallica.  Τυχαια αυτες τις μερες σκεφτομουν καθως ακουγα το puppets οδηγωντας αν θα ξαναγραφτει ποτε τετοιος δισκος.  Δεν περιμενα πως θα στο ελεγα ποτε αυτο, αλλα δεν μου αρεσε.  Τεχνικα φανηκε να σε δυσκολεψε και ακουστηκε καπου-καπου. Αυτο που με απογοητευσε ηταν ο ηχος ομως. Ο puppets ηχος βρωμαει παραμορφωση, gain και δεν εχει πολλα mids. Πιστευω ηταν λαθος η επιλογη της κιθαρας αρχικα, για το συγκεκριμενο. Ακομα και τα lead μερη που ο Kirk τα επαιζε τοτε με στρατ, δεν μου κολλαγε ο ηχος τους.  Το σολο το περιμενα ποιο πληθωρικο, ποιο φαντεζι -μπορεις ανετα- αν και θεωρω το γνησιο απο τα ποιο πορωτικα σολο που παιχτηκαν ποτε σε δισκο, ειναι cover.  Μου αρεσε η θρασομπλακιλα που εβαλες απο το 4:57 στο ριφ, του ταιριαξε.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #2 στις: 14/07/18, 13:55 »
και ποιός είπε οτι το θρας είναι ευκολη υπόθεση!!!γενικά κατανοώ το πνεύμα σου, αλλά διαφωνώ. Ο πρώιμος ήχος thrash είχε αρκετά πρίμα στις κιθάρες, και για αυτό και επέλεξα την συγκεκριμένη, για να βγάλω αυτην την 80ς θρασίλα.Απο ήχο : ο ftast track II είναι ο δυνατότερος mini humbucker της dimarzio, setting στο me-25 - amp : ultra metal με παραμόρφωση στο 70/100. Μεσαία scooped.Το σόλο ήταν το σημείο που δεν έδωσα καθόλου βάρος, έπαιζα ότι νάναι για να τελειώσει, και απο την πολλή αυτοπεποίθηση βγήκα και εκτός χρόνου στο ριφ που ακολουθει.γενικα οι λόγοι που βήκα εκτός χρόνου σε 2-3 σημεία ήταν είτε απορσεξία (σκεφτόμουν κάτι άλλο), είτε υπερβολική τάση για αυτοσχεδιασμό....
αλλά επαναλαμβάνω το θρας ΔΕΝ ήταν ευκολη υπόθεση. Θυμάμαι ουκ ολίγους ροκάδες στο πανεπιστημιο εποχες (86-90) οι οποίοι όχι δεν μπορούσαν να παίξουν θρασ ριφ ούτε καν μπορούσαν να φανταστούν την τεχνική.
Τέλος συμφωνω για την ντεθιά στο τέλος, μου άρεσε και εμένα!!
επαναλαμβάνω οτι συμφωνώ με το πνεύμα σου, προσπάθησα καμια 20αριά φορες πριν καταλήξω σε κάτι που θα μπορούσα να το αποδεκτώ.... σημάδι του οτι .... αυτό που λέμε στην αρχή.... δεν είναι ευκολο κομάτι.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #3 στις: 14/07/18, 14:18 »
... τεσπα εγώ να πω ότι μου άρεσε  ;D . Και όρθιος πλέον βλέπω :Ρ.  Βέβαια δεν είμαι τρελός με τους Metallica, οπότε το κρίνω αυτούσια και όχι σε σύγκριση με κάτι. Για τα υπόλοιπα τα επιστημονικά καταλαβαίνετε συνεπώς ότι δεν είμαι σε θέση να συνεισφέρω χεχε.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #4 στις: 14/07/18, 14:53 »
ευχαριστώ Γιώργο μουζ!

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #5 στις: 14/07/18, 18:39 »
Της κοντής ψ@@ής της φταίνε η τρίχες.
Για home player ήταν μια χαρά..Μπράβο για την προσπάθεια.
Σηκώνει βελτίωση..αλλα και τι είναι αυτο που δεν σηκώνει?
Τώρα τα θέματα ήχου ή αν είναι "σωστό" να αλλάζει κάποιος ένα σόλο , είναι άλλη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #6 στις: 14/07/18, 18:57 »
Της κοντής ψής της φταίνε η τρίχες.
Για home player ήταν μια χαρά..Μπράβο για την προσπάθεια.
Σηκώνει βελτίωση..αλλα και τι είναι αυτο που δεν σηκώνει?
Τώρα τα θέματα ήχου ή αν είναι "σωστό" να αλλάζει κάποιος ένα σόλο , είναι άλλη συζήτηση.
ευχαριστώ! προσπάθησα αρκετά, ίσως το επιχειρήσω ακόμα μια φορά... κάθε φορά ξεφεύγει κάτι άλλο... γκρρρ

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #7 στις: 14/07/18, 19:00 »
Τα παντα τα κοιταζουμε υπο καποιο πρισμα. Αναλογως το επιπεδο ειναι και οι προσδοκίες. Αχιλλέα γενικα ο χαρακτηριστικός ηχος των metallica ηταν scooped με τερμα μπασα και πριμα, καμμια σχεση με τη γερμανικη σχολή.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #8 στις: 14/07/18, 21:57 »
Θα σου πρότεινα να μην το κάνεις σόνι και καλά..
Αν αύριο μεθαύριο την πιάσεις και νιώσεις οτι τα χέρια σου πάνε γενικώς με τρόπο που σε ικανοποιεί βάλτο να γράφει.Μην το κάνεις με την νοοτροπία οτι έχεις να αποδείξεις κάτι σε καποιον...δεν έχεις...Είσαι εσύ και κάνεις το καλητερο που μπορείς...αυτο δείχνει και αυτο εχει σημασία.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #9 στις: 14/07/18, 23:42 »
Θα σου πρότεινα να μην το κάνεις σόνι και καλά..
Αν αύριο μεθαύριο την πιάσεις και νιώσεις οτι τα χέρια σου πάνε γενικώς με τρόπο που σε ικανοποιεί βάλτο να γράφει.Μην το κάνεις με την νοοτροπία οτι έχεις να αποδείξεις κάτι σε καποιον...δεν έχεις...Είσαι εσύ και κάνεις το καλητερο που μπορείς...αυτο δείχνει και αυτο εχει σημασία.

ναι εννοείται! αλλά πάντα μια προσπάθεια παραπάνω δεν βλάπτει!
! No longer available

ή και 2!!
! No longer available


γενικά όπως πολύ σωστά είπες και εσύ, δεν μπορεί να κανείς να συγκρίνει studio ηχογραφιση επαγγελματικής μπάντας με 2 κιθαρίστες όπου ο καθένας ηχογραφεί δεν ξέρω και γω πόσα tracks, με μια ... ερασιτεχνική ηχογράφιση ΕΝΟΣ και μόνο κιθαρίστα ο οποίος παίζει live, ένα μόνο track, και συμφέρει...
υγ
το σόλο στο 2ο βιντ είναι ΓΤΠ, στο 3ο υπάρχει νομίζω και εκει λαθάκι.... τι να πω ... είναι δύσκολο το κομμάτι να το κάνεις μονοκοπανιά όπως πάω να το κάνω εγώ....
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/18, 23:44 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #10 στις: 14/07/18, 23:49 »
βεβαια αν κάποιος φίλος ντραμμερ ή μπασίστας ψήνεται να το παίξουμε, είμαι φουλ για συνεργασία!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #11 στις: 15/07/18, 00:11 »
Αχιλλεα σε πεισμωσα, το καταλαβαινω. Το ο,τι δεν αποδιδεις ερασιτεχνικα κατι επαγγελματικο στο 100% δεν σε κανει κακο κιθαριστα. Απεναντιας τονισα πως περιμενα παραπανω στο τεχνικο κομματι. Εχεις ξεσκισει πολλα κομματια και εξεπλαγην με την αποδοση στο συγκεκριμενο. Ειπα την αποψη μου με ειλικρινια, διχως καμμια κακεντρεχεια αλλα με μπολικη προκαταλειψη. Ειναι δυσκολο κομματι σε πολλους τομεις, ο ηχος ειναι υποκειμενικος, αλλα στην τεχνικη για παιχτες σαν εσενα η προσδοκια για μεγαλωνει, ενω για κουλαδια σαν εμενα ξερεις τι σε περιμενει οταν βλεπεις να ανεβαζω κλιπ.  ;D Συνεργασια να κανουμε ευχαριστως στα τυμπανα ομως, διοτι το μπασο για να το φτασω θελω 2 χρονια εντατικης εξασκησης ακομα.

Στο ζουμι τωρα, το 3ο βιντεο ειναι τουλαχιστον 80% καλυτερο απο το πρωτο και μου αρεσε γενικα και το attitude που ειχες και αυτο ανεβασε πολυ την ερμηνεια.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #12 στις: 15/07/18, 07:02 »
Αχιλλεα σε πεισμωσα, το καταλαβαινω. Το ο,τι δεν αποδιδεις ερασιτεχνικα κατι επαγγελματικο στο 100% δεν σε κανει κακο κιθαριστα. Απεναντιας τονισα πως περιμενα παραπανω στο τεχνικο κομματι. Εχεις ξεσκισει πολλα κομματια και εξεπλαγην με την αποδοση στο συγκεκριμενο. Ειπα την αποψη μου με ειλικρινια, διχως καμμια κακεντρεχεια αλλα με μπολικη προκαταλειψη. Ειναι δυσκολο κομματι σε πολλους τομεις, ο ηχος ειναι υποκειμενικος, αλλα στην τεχνικη για παιχτες σαν εσενα η προσδοκια για μεγαλωνει, ενω για κουλαδια σαν εμενα ξερεις τι σε περιμενει οταν βλεπεις να ανεβαζω κλιπ.  ;D Συνεργασια να κανουμε ευχαριστως στα τυμπανα ομως, διοτι το μπασο για να το φτασω θελω 2 χρονια εντατικης εξασκησης ακομα.

Στο ζουμι τωρα, το 3ο βιντεο ειναι τουλαχιστον 80% καλυτερο απο το πρωτο και μου αρεσε γενικα και το attitude που ειχες και αυτο ανεβασε πολυ την ερμηνεια.
το δύσκολο είναι ο χρονισμός. Ενα εκπαιδευμένο αυτί στο θρασ όπως το δικό σου, μπορεί να καταλάβει πράματα που κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί γενικά βαβούρα.
είχα πεισμώσει απο πριν μαν.... πρέπει να έκανα καμια 30 απόπειρες συνολικά, στις οποίες πάντα γινόταν ένα λάθος. Θα μπορούσα να κάνω έντιτ, κτλ, και το βιντεάκι θα έβγαινε τέλειο, αλλά έχω καταλήξει για διάφορους λόγους στο λάιβ. Δηλ με την μία, ηχογράφηση + βίντεο. Δηλαδή για να καταλάβεις, συνολικά μεσολαβούν 3 βήματα απο το που πιάνω την κιθάρα μέχρι το ποστάρισμα στο forum.kithara.gr :- ηχογράφιση, + βίντεο λάιβ και realtime  (τα πάντα ψηφιακά, δεν μεσολαβεί κανένα κύκλωμα μετατροπής)- upload- post στο φόρουμ
αν το είχα κάνει σε στούντιο, με σωστά ακουστικα,  με ξεχωριστά tracks για 1η κιθαρα, 2η κιθάρα, σόλο, κτλ κτλ κτλ κτλ θα ήταν πιο οκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/18, 08:35 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #13 στις: 15/07/18, 09:36 »
#4
https://www.youtube.com/watch?v=DL5DX5eUk9M
ας όψεται ο μάστορας που μου κρατάει ακόμα την Carvin :)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: metallica battery cover
« Απάντηση #14 στις: 15/07/18, 19:46 »
ανακάλυψα τι φταίει... δεν είναι ούτε η κιθάρα, ούτε ο ήχος, ούτε τιποτα, είναι ένα σημείο πολύ περίεργο, για το οποίο αναγκάστηκα να καταφύγω σε online ταμπλατούρα και το οποίο ευθύνεται για τον γενικό αποσυντονισμό αλλά και για την έλλειψη αυτοπεποίθησης.Οπότε θα σταματήσω να ανεβάζω βιντεάκια με το ίδιο πράγμα συνεχώς, θα βγάλω και το σόλο και θα το ξαναεπιχειρήσω σε μερικές μέρες  8) .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 09:06
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/10, 13:33
από Polyxrwmos
0 Απαντήσεις
1572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/10, 17:17
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 22:25
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
2365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/12, 19:31
από LiveToPlayLive
4 Απαντήσεις
2649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/12, 23:08
από noe13
2 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 21:37
από zefs
3 Απαντήσεις
2697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 17:26
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/16, 10:23
από ravaya
3 Απαντήσεις
1447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/20, 21:06
από panixgr