Αποστολέας Θέμα: Eurovision 2010  (Αναγνώστηκε 21881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #75 στις: 05/06/10, 02:31 »
για μένα παιδιά η eurovision είναι μια καλή ευκαιρία για πίτσες κ μπύρες με τους κολλητούς,να δούμε και καμιά ωραία τραγουδίστρια,ν ακούμε και "κάτι" να παίζει που να αυτο αποκαλείται μουσική...τώρα ως προς αυτή τη "μουσική",για το δικό μας τραγούδι έχω να πω ότι δε μου άρεσε και μου φάνηκε ψιλοάθλιο παρ όλο που η σκηνική παρουσία το ανέβασε εν μέρη, απουσία καλυτέρων,όσο για το τραγούδι της γερμανίας όσες φορές και να τ ακούσω μετα από λίγο δε θυμάμαι ούτε πως πάει ούτε τι λέει,τυχαίο;δε νομίζω!(χεχε)το μόνο που μου άρεσε πραγματική,όσο γελοίο κι αν φανεί σε μερικούς,ήταν το τραγούδι της Ισπανίας γιατί το βρήκα  αν μη τι άλλο πολύ γλυκό και εύηχο αν και κάπως μονότονο απο θέμα στίχου...αυτα!...α!και γέλασα με τοn Jimmy Jump,δεν ήταν πολύ αστεία η φάση;;;!!
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #76 στις: 05/06/10, 11:54 »
Άρα συμπεραινω τελικά απο αυτά που λες ότι επί του πρακταίου δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για τίποτα.

Μπορείς να έχεις τη δική σου υποκειμενική γνώμη, αλλά δεν μπορείς να αφορίζεις με απόλυτο τρόπο κάποιο είδος μουσικής επειδή δεν σου κάθεται καλά στα αυτιά ή στην ιδεολογία.
Υπάρχουν πχ. παραδείγματα χεβιμεταλάδων που τους νοιάζει περισσότερο το χρήμα (βλέπε metallica) ενώ κάποιοι άλλοι φτιάχνουν χορευτική μουσική επειδή πραγματικά τη γουστάρουν, και την δίνουν τσάμπα.
Κι εγω πιστεύω ότι υπάρχουν χαζοχαρούμενα τραγουδάκια για χαζοχαρούμενους ανθρώπους, αλλά επειδή δεν θέλω να είμαι απόλυτος, έκανα αυτήν την παρέμβαση. Τίποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #77 στις: 05/06/10, 18:45 »
Υπάρχουν πχ. παραδείγματα χεβιμεταλάδων που τους νοιάζει περισσότερο το χρήμα (βλέπε metallica) ενώ κάποιοι άλλοι φτιάχνουν χορευτική μουσική επειδή πραγματικά τη γουστάρουν, και την δίνουν τσάμπα.

το θεμα ειναι οτι δεν τα κλεβουν τα λεφτα ομως ,οπως το καθε βλαχαδερο πολιτικος που βρισκει 1000 τροπους για να μας πιει το αιμα.
αν δεν αγοραζε καποιος cd των Metallica ή δεν πηγαινε στις συναυλιες τους  ειναι απλο οτι δεν θα εβγαζαν χρηματα. ;)

οποτε κατι προσφερουν και κερδιζουν πολλα λεφτα.
τωρα απο εκει και περα το τι αναγκες εχει ο καθενας και αν ειναι φιλοχρηματος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

καποτε ειχα διαβασει μια συνεντευξη του Hetfield και αυτος πιτσιρικος τοτε και αλανι δεν γουσταρε να εμφανιστει
σε μια live εκπομπη.
του ειπε λοιπον ο τυπος που μιλαγε οτι ''φιλαρακι αν δεν πας στην εκπομπη τους αυριο θα εχουν θαψει τον δισκο σας
σε ολους τους σταθμους''
οποτε μην νομιζεις οτι αποφασιζουν για ολα οι Μetallica.

επειδη τυχαινει να εχω γνωστους που φτιαχνουν ας πουμε ''χορευτικη'' μουσικη να ξερεις οτι ουτε αυτοι τα δινουν τζαμπα πια.
απλα δεν τα δινουν καθολου,τα κρατανε για παρτη τους.
ποιος ο λογος να τα δωσουν?
τρωνε 2,3 μηνες μεσα σε στουντιο και μετα ακουνε την καθε π**αρια  των 30 λεπτων εργασιας να παιζεται παντου? :-\

Μπορείς να έχεις τη δική σου υποκειμενική γνώμη, αλλά δεν μπορείς να αφορίζεις με απόλυτο τρόπο κάποιο είδος μουσικής επειδή δεν σου κάθεται καλά στα αυτιά ή στην ιδεολογία.

σωστο ειναι αυτο που λες.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/10, 19:24 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #78 στις: 05/06/10, 19:40 »
Άρα συμπεραινω τελικά απο αυτά που λες ότι επί του πρακταίου δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για τίποτα.

Μπορείς να έχεις τη δική σου υποκειμενική γνώμη, αλλά δεν μπορείς να αφορίζεις με απόλυτο τρόπο κάποιο είδος μουσικής επειδή δεν σου κάθεται καλά στα αυτιά ή στην ιδεολογία.
Υπάρχουν πχ. παραδείγματα χεβιμεταλάδων που τους νοιάζει περισσότερο το χρήμα (βλέπε metallica) ενώ κάποιοι άλλοι φτιάχνουν χορευτική μουσική επειδή πραγματικά τη γουστάρουν, και την δίνουν τσάμπα.
Κι εγω πιστεύω ότι υπάρχουν χαζοχαρούμενα τραγουδάκια για χαζοχαρούμενους ανθρώπους, αλλά επειδή δεν θέλω να είμαι απόλυτος, έκανα αυτήν την παρέμβαση. Τίποτε άλλο.
Mα εγώ δεν αφόρισα κανένα είδος μουσικής. Στη eurovision πάνε και ροκ κομμάτια υποτίθεται. Εγώ είμαι αντίθετος με τον συγκεκριμένο διαγωνισμό και τη συγκεκριμένη νοοτροπία που αφορά την μουσική. Το γεγονός ότι πρόκειται για παρακμή της μουσικής δεν έχει να κάνει με κάποιο είδος, άσχετα αν η πλειονότητα είναι pop ή dance τραγούδια. Στο σύνολο του ο διαγωνισμός και ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζει την μουσική με βρίσκει αντίθετο. Ακούω και χορευτική μουσική και από όλα. Και δεν είπα ποτέ ότι στο μέταλ είναι όλοι άγιοι και καλλιτέχνες. Φυσικά και εκεί υπάρχουν τέτοιες νοοτροπίες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #79 στις: 05/06/10, 20:40 »
ρε παίδες, δεν πήγε κανένας στον ντύλαν? όλοι γιουροβίζιον βλέπατε?
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #80 στις: 07/06/10, 16:35 »
Δια χειρος Κυρη:
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=141113&cid=21


Παράθεση
Τελικά μου φαίνεται πως την καλύτερη δουλειά την κάνει η Ιταλία.
 
  Απλά, δεν συμμετέχει.
 
  Και γιατί να συμμετάσχει; Μια χώρα με πλούσια μουσική παράδοση, τι θα   κερδίσει από αυτό το φιάσκο;
 
  Να στείλει ένα όμορφο κομμάτι για να το δει κάπου στη 15 θέση; Αφού δεν   ψηφίζει κανείς την καλύτερη μουσική. Αφού κανείς δεν ασχολείται με τη   «μουσική». Αφού κανείς δεν στέλνει «μουσική». Παρτούζα μεταξύ χωρών   βλέπουμε. Τον δίνουν και τον παίρνουν (το βαθμό) προσυμφωνημένα. Χρόνια   τώρα κρατάει αυτή η κολόνια.

Μήπως να στείλει μια σαχλαμάρα στο κιτς στιλ του φεστιβάλ, όπως οι   υπόλοιποι; Γιατί να το κάνει; Για να αποδείξει η χώρα του Βιβάλντι πως   ξέρει να φτιάχνει και σκουπίδια;
 
  Μάγκες οι Ιταλοί. Τους βγάζω το καπέλο.
 
  Βγήκε πρώτο το τραγούδι της Γερμανίας. Ε, και; Σήμερα, μια μέρα μετά, το   θυμάται κανείς να το τραγουδήσει; 
  Εννοείται δηλαδή, πως αυτό ήταν το καλύτερο τραγούδι της Ευρώπης για   φέτος;
 
  Ποιος κοροϊδεύει ποιον ρε παιδιά. Τόση λάμψη, τόσα φώτα, τόση   δημοσιότητα, τόσα έξοδα, τόσες κουβέντες, τόσες εκπομπές, για ένα   ανύπαρκτο τραγούδι που θα ξεχαστεί σε μισή ώρα.     Δεν άκουσα ούτε ΕΝΑ, μα ούτε ένα αξιοπρόσεκτο τραγούδι.   

Κανένα δεν είχε πρωτοτυπία, δομή, συνέπεια, χαρακτήρα, έμπνευση,   αρμονία, έστω ένα ρεφρέν.   
Δύο, που κάτι πήγε να γίνει, ήταν το Τούρκικο λόγω ροκιάς και το   Δανέζικο λόγω ομοιότητας με αγαπημένους Police και Abba.   

H Γεωργία δεν ήταν για τα μπάζα, είχε και καλή ερμηνεία από την   κοκκινοφορεμένη κουκλάρα.    Η Ισλανδία είχε την τρομερή φωνή της χοντρής.

Η Αρμενία, η Ουκρανία και   το Αζερμπαϊτζάν είχαν όμορφες παρουσίες/ερμηνείες.     
Μέχρι εκεί.... Η μουσική απούσα.   

 Λυπήθηκα τους Εγγλέζους. Χώρα με πλούσια μουσική παράδοση στην ποπ   μουσική διαγωνίστηκε με ό,τι πιο γελοίο έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.   Γιατί;   

Η Σερβία με την αδελφάρα σε κομμάτι Μπρέγκοβιτς!!!! Φάλτσο σίχαμα.   

Η Κύπρος, παιδικό άσμα της πλάκας.   

Ισραήλ. Γέλασα με την καρδιά μου. Αμ και οι Ρώσοι;   

 Γιατί αυτοξευτιλίζονται οι χώρες;  Κάποιος να δώσει μια εξήγηση.  Πρέπει δηλαδή κάθε χρόνο να γελάμε εις βάρος της μουσικής; 
 
Το «σύστημα» πέτυχε το στόχο του: Γελοιοποίηση και απαξίωση της   μουσικής. Ξέρει αυτό τι κάνει!!! Χρόνια τώρα την πολεμάει.    Και μετά ψάχνουμε για σύγχρονη ποιότητα...   

Πείτε μου ΕΝΑΝ από τους συμμετέχοντες συνθέτες που μπορεί να θεωρείται   «μουσικός δημιουργός» με τη σωστή έννοια του όρου.    Αφού, λοιπόν, δεν διαγωνίζεται η μουσική σύνθεση σε αυτό το πανηγύρι,   γιατί συμμετέχουμε.   

Γιατί δεν ακολουθούμε το παράδειγμα της σοβαρής μουσικοχώρας, της   Ιταλίας;  ...αλλά με τι προσόντα...
Δύσκολο πράγμα η απεξάρτηση από την κόκα της   Eurovision.   

ΥΓ. Δώσαμε πάλι μαθήματα αξιοκρατίας στον πλανήτη με τους 12 βαθμούς στο   ανύπαρκτο παιδικό Κυπριακό άσμα. Αποθέωση αίσθησης δικαίου!!!   

 Δίδαγμα για όλα τα παιδιά του κόσμου.   

Και μετά μας ενοχλούν οι λαμογιές κάποιων «άλλων» και η αδικία της   κακούργας κοινωνίας.    Εμετός!!!!!!   

 Μπράβο Ιταλία.


Επισυναψα ολο το αρθρο, boldαρισα τα πιο σημαντικα κατα τη γνωμη μου και το επικροτω πληρως!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 16:38 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #81 στις: 07/06/10, 18:27 »
Μια φορά ο Κύρης την παρακολούθησε τη Γιουροβίζιον και κάτι μου λέει ότι θα το κάνει και του χρόνου...Απλά υπάρχουν κάποια πράγματα με τα οποία ασχολούμαστε μόνο για να τα κριτικάρουμε, τα οποία αγαπάμε να μισούμε. Για αυτό το λόγο η άποψη του Βραζίλη με βρίσκει περισσότερο σύμφωνο. Είδα eurovision, πέρασα ενα διασκεδαστικό σαββατοβραδο με την παρέα μου και μάλλον θα δω και του χρόνου, αν δεν επιλέξω να κάνω κάτι καλύτερο. Απλά τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #82 στις: 07/06/10, 18:58 »
Δεν έχετε καταλάβει ότι η κριτική δεν εγγειται στο ποιός είδε την eurovision. Κι εγώ την έχω δει κάποιες φορές και όλοι θα την έχουμε δει με παρέα για να σπάσουμε πλάκα. Πρόβλημα έχω με το να υπερασπίζεται την eurovision  ως "καλλιτεχνικό θεσμό" ή να ψάχνει να βρει ποιότητα μέσα σε αυτήν λέγοντας ότι η ποιότητα είναι κάτι το υποκειμενικό. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι απόλυτα υποκειμενικό το ζήτημα όπως δεν είναι και απόλυτα αντικειμενικό. Υπάρχουν στοιχεία που λειτουργουν υποκειμενικά (π.χ. σε κάποιον αρέσει να βλέπουν γυμνούς άντρες ή γυναίκες να χορεύουν αλλοπρόσαλα στην σκηνή σε άλλους όχι) και κάποια που λειτουργούν αντικειμενικά (π.χ. αποκλειστικός σκοπός της eurovision είναι το κέρδος αδιαφορώντας για οποιαδήποτε μορφή τέχνης είτει πρόκειται για χoρό είτε για μουσική έιτε για στιχουργική)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 20:24 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #83 στις: 07/06/10, 19:14 »
...και κάποια που λειτουργούν αντικειμενικά (π.χ. αποκλειστικός σκοπός της eurovision είναι το κέρδος αδιαφορώντας για οποιαδήποτε μορφή τέχνης είτει πρόκειται για χωρό είτε για μουσική έιτε για στιχουργική)

And that is so true...

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Smokey000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #84 στις: 16/06/10, 00:43 »
Εκανα αναζήτηση στο google για τον Γιωργο Αλκαίο και με έβγαλε στις πρώτες σελιδες το Discoogle.com Εψαξα λίγο μήπως βρω κάτι ενδιαφέερον και βρήκα στο μενού στο site την επιλογή Eurovision. όταν πάτησα τα 2 links που έχουν εκεί έπαθα την πλάκα μου.... Η μία λίστα περιέχει όλα τα Νο 1 με Links προς του καλλιτεχνες και τα groups και στα singles που φτασανε στο Νο1 (για να μαθουμε περισσοτερα για την κυκλοφορια του single). Θα βρήτε πληροφορίες όπως: βαθμούς, ισοπαλίες με άλλες χωρες, εκφωνητες τoυ show.... Η άλλη λίστα έχει όλες τις Αγγλικές συμμετοχές στο διαγωνισμό της Eurovision από το 1956-2009.

Ακολουθήστε τα links και θα καταλάβετε τι εννοώ
Ολα τα Νο1 : http://www.discoogle.com/wiki/All_Eurovision_Song_Contest_Winning_Songs
Αγγλική Συμμετοχή : http://www.discoogle.com/wiki/England_Participations_In_Eurovision_Contest

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
16959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 20:40
από Neikos
118 Απαντήσεις
31191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/08, 15:36
από Mrs Brightside
155 Απαντήσεις
38338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 21:19
από Spell@lchemist!
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
13 Απαντήσεις
8129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 11:44
από sakman
153 Απαντήσεις
45184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
336 Απαντήσεις
86854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/10, 17:30
από blackmorefan
1 Απαντήσεις
2874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/12, 08:23
από fuZZed
5 Απαντήσεις
5857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/14, 21:09
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/21, 11:13
από Stratos VR