Ψηφοφορία

Πιστεύετε ότι η θεωρία της εξέλιξης...

Είναι σωστή
16 (33.3%)
Είναι λάθος
5 (10.4%)
Έχει μιά βάση,αλλά και ελλείψεις
18 (37.5%)
Είναι προπαγάνδα αθειστών
2 (4.2%)
Δεν ξέρω
1 (2.1%)
Δεν με ενδιαφέρει
6 (12.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 48

Αποστολέας Θέμα: Η Θεωρία της εξέλιξης.  (Αναγνώστηκε 32066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #25 στις: 19/05/08, 15:10 »
Εγω θα προτιμήσω την εκδοχή της Ελληνικής μυθολογίας, αν μου επιτρέπετε...
Είναι όλη η αλήθεια, με τρόπο παραμυθένιο, καθώς μόνο έτσι μπορει να τη συλάβει ο μικρός ανθρώπινος νους....

...φτάνει να με πιστέψω...
;)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #26 στις: 19/05/08, 16:54 »
Η άποψη του analogiou έτσι όπως συνδυάζεται μετά με τον Constantine παρουσιάζει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον...Μία άλλη άποψη (που έχει σχέση μα τα παραπάνω) λοιπόν,μπορεί να είναι ότι η Δημιουργία και η θεωρία της εξέλιξης τελικά δεν είναι και τόσο αντικρουόμενες όπως φάνηκε στην αρχή,αλλά όπως είπε ο freemind η θρησκεία αναλύει το "γιατί" και η επιστήμη το "πως".
Θα ήθελα όμως και κάτι ακόμα αν κάποιος από εσάς το ξέρει.Στο συγκεκριμένο ντοκυμανταίρ ,γίνετε λόγος ,ότι δεν ξέρουμε που πρωτοεμφανίστηκε ο homo sapiens ,ο σημερινός άνθρωπος δηλαδή.Ισχύει αυτό;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #27 στις: 19/05/08, 18:45 »
Πότε γυρίστηκε?

Η πρώτη ανθρωπομητέρα ήταν Αφρικάνα. Από την Υποσαχάρια Αφρική ξεκίνησε ο άνθρωπος την κυριαρχία του. Τώρα αν εκεί βρισκόταν ο κήπος της Εδέμ, τι να σου πω ??? . Ρώτα κάποιον που να γνωρίζει καλύτερα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #28 στις: 19/05/08, 19:32 »
παπου πως εχει αποδειχθει κατι τετοιο?

παντως τωρα εδω που τα λεμε ο δαρβινος τελικα δεν ειπε καμια "θεωρια της σχετικοτητας"...αυτα που βλεπουμε ολοι γυρω μας παρατηρησε...η εξελιξη ειναι μια σταδιακη και μονιμη μεταλλαξη του οργανισμου, για λογους προσαρμογης και μονο, στο περιβαλλον του...ειδατε κανενα σουηδο κατραμι ή κανενα ξανθο αιθιοπα? ο λογος ειναι απλος...ο ενας δεν χρειαζεται μελανινη για να προστατευτει απο τον ηλιο, αφου στην σουηδια δεν εχουν τετοιο προβλημα ο δε μαυρος χρειαζεται γιατι παιζει πολυ ηλιοφανεια στην αφρικη....καπως ετσι μπορει να υποθεσει οτι για καποιο λογο δοθηκαν ερεθισματα σε καποιους πιθηκους να εξασκησουν την νοημοσυνη (που ηδη ειχαν και εχουν) παραπανω απο τους υπολοιπους πιθηκους... οι σωματικες αλλαγες στην πορεια ειναι αναποφευκτες λογω ,στεγης ,ενδυσης και πιο αποδοτικης στασης του σωματος για την καλυτερη παραγωγη εργασιας...ΑΠΛΑ  ΠΡΑΓΜΑΤΑ

οσο για την νοημοσυνη των πιθηκων να ξερετε οτι σε προσφατο μνημονικο τεστ στην ιαπωνια..πιθηκοι ειχαν 70% επιτυχια εναντι 15% των αντιπαλων φοιτητων τοπικων πανεπιστημιων...το τεστ προεβαλε ταυτοχρονα καπου 10 νουμερα σε τυχαιες θεσεις σε μια οθονη για 1-2 δευτερολεπτα και στην συνεχεια τα νουμερα εξαφανιζονταν και συ επρεπε να πατησεις τα νουμερα με την σωστη αριθμητικη σειρα...οι πιθηκοι με περισεια ανεση εβαλαν κατω τους φοιτητες...τελικα η ζωη ειναι τελεια και οχι ο ανθρωπος...οπως το μυρμηγκι κουβαλαει τους σπορους του, ετσι και μεις κανουμε μια αναλογη δουλεια που δεν μπορουμε να αντιληφθουμε...

P.s και μην μπλεκετε την θρησκεια με την επιστημη...η θρησκεια δεν απανταει σε κατι γιατι δεν ψαχνει κατι...η θρησκεια υπαρχει και οποιος την νιωθει την ακολουθει οποιος δεν την νιωθει οχι... με το να λεμε αυτο που μας μαθαιναν οι θεολογοι στην β λυκειου οτι επιστημη και θρησκεια συμπληρωνουν η μια την αλλη απλα...no comment και ελεος...οποιος ψαχνει την αληθεια πιστευει μονο στην αληθεια!! και μεχρι να την βρει δεν πιστευει σε τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #29 στις: 19/05/08, 22:08 »
Ναι, αντιλαμβάνομαι ότι το να μην αλλάξεις τους συντελεστές είναι λογικό. Εξάλλου αυτού του είδους οι αναλογίες εύκολα οδηγούν σε λάθη.

Απ'ότι κατάλαβα, ξεκινάμε από το δεδομένο ότι ο άνθρωπος είναι κάτι τέλειο. Ή δεν έχω καταλάβει σωστά?

Ορθως η διακριση που κανεις. Το δεδομενο οτι ο ανθρωπος ή ο ανθρωπος-προγραμματιστης, οπως αναφερεται στο παραδειγμα σου, ειναι κατι τελειο, ειναι το δεδομενο του παραδειγματος. Το παραδειγμα χρησιμοποιεις ως μερικη περιπτωση, για να εξηγησεις μια γενικοτητα η οποια εχει αναγκη εξηγησεως. Στο γενικο περιγραφεται η αφηρημενη εννοια, δεν εμφανιζεται το ειδος δηλ. δεν εμφανιζεται το συγκεκριμενο δια του οποιου μορφοποιειται το αφηρημενο. Λες δενδρο και επεξηγεις μηλεα, το αφηρημενο γινεται κατα-ληπτό, δηλ. λαμβανομε μερος του ολου και το εξεταζομε, διοτι αδυνατον να εξετασομε ολα τα δενδρα,
καταλαβαινω=καταλαμβανω=καταληπτο=λαμβανω πληρως γνωση, λαμβανω γνωση απο παντου, γινομαι ετσι κυριος του πραγματος ώστε δεν μενει αμφιβολια, συγγνωμη για το μαθημα, τωρα ευκαιρια βρηκα να διαβαζουν κι οι αλλοι.
Επομενως το δεδομενο ισχυει στο παραδειγμα, εκτος παραδειγματος εχομε πληθύ αλλων δεδομενων ή εχομε ορισμο δηλ. εχομε πληρες τα δεδομενα του θεματος, την γενικην εννοιαν =δενδρο.
Αυτο είναι το ορθον, ακολούθει φιλοσοφικη μεθοδο, την φιλοσοφια ακολουθει πασα επιστημη, θεολογικη την τιμιωτατην του θεωρητικου, της επιστημης προτασσεται η φιλοσοφια, τα ειπε ο Αριστοτελης πριν αιωνες, οι δε αιωνες ασπασθηκαν την διδασκαλιαν του και τον κατεδεχθηκαν, δεν κατερριψαν, δεν αμνημονευσαν, σας τα λεω κι εγω, επιστημη χωρις φιλοσοφια =φθανω μακρυα, μακρυτερα αλλα μακρυς ο δρομος του γυρισμου, δηλ. υποχρεωτικως θα επιστρεψω πισω για να παρω αυτό που ξεχασα, την φιλοσοφια, αυτό ανευ του οποιου δεν ξεκινα κανεις, το κλειδι, και μονος βαττολογει και βαρβαριζει δηλ. λεει κουφιες και ματαιες φλυαριες χωρις νοημα, αλλα ο φλυαρησας απεραντολογος φθανει επι το τελος, εκει το τερμα του, εκει φωνην ιχθυος απομιμουμενος καθεται και λογιαζει ποσον μακρυνην την αποστασην να καλυψη πρεπει και πασχει αληθως αναπολων την αρχην, μην ερμηνευετε οπου ναναι τυχαιως, μιλαμε για γνωστικα αντικειμενα, όπως θεωρια της εξελιξης, η περιπτωση αυτή επιδεχεται εκτενη αναλυση οχι φλυαρια, στην κουζινα χρειαζεται η φλυαρια, στο καφενειο δεκτη η φλυαρια, στα ταξιδια του καλοκαιριου μεσα σε όλα τα τρελλα και η οργανωμενη φλυαρια κι οποιος αντεξει.

Διότι αν δεχθούμε ότι ο άνθρωπος είναι μεν ανώτερος από τα υπόλοιπα όντα της Γης, αλλά όχι τέλειος. Τότε γιατί να μην έχουμε τη σχέση δημιουργού(τέλειο)-"κατασκευάσματος"(άνθρωπος-που εξελίσσεται και οδεύει συνεχώς προς την τελειότητα) ?

Μα φυσικα, πολύ σωστο. Εγω ακολουθω πατερικη γνωσιολογια, οποτε το κατασκευασμα λεγεται κτισμα. Κατασκευασμα σημαινει το προχειρο σκευος, την προχειρη και καπως ατσαλη κατασκευη, χρησιμοποιειται μαλλον ως ορος υποτιμησεως, γι’ αυτό αλλωστε βαζεις την λεξη σε παρενθεση.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #30 στις: 19/05/08, 22:38 »
Θα μου επιτρέψεις Αναλόγιο!

Το τέλειο στην περίπτωσή μας δεν είναι ο άνθρωπος αλλά το γήινο σύστημα ζωής, το οποίο μπορεί και αυτοσυντηρείται και ισορροπεί αποδεχόμενο μονάχα κοσμική ενέργεια! Ποιός είναι αυτός που δεν θα ονειρευόταν να κτίσει ή κατασκευάσει ένα τέτοιο σύστημα? Και ποιός είναι αυτός που μπορεί να το κτίσει ή να το κατασκευάσει?

Όσον αφορά τις εσωτερικές λειτουργίες του συστήματος και τους μηχανισμούς εξισορρόπησης? Ας μην είμαστε απόλυτοι! Και ας εξετάσουμε επιτέλους την γη ως ένα οργανωμένο σύνολο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #31 στις: 20/05/08, 00:04 »
πως γινεται το ανωτερο να εχει αιτια το κατωτερο, δηλ. το κεφαλι που διευθυνει εχει αιτια τα ποδια, τρεχουν τα ποδια πρωτα και μετα αποφασιζεις να τρεξεις κι εσυ μαζι με τα ποδια.

αυτα μονο ως αλχημειες μπορουν να χαρακτηριστουν...το κεφαλι και τα ποδια δεν ειναι η πηγη ζωης του ανθρωπου αλλα τα κυτταρα του..οποτε αναλογιο να σε ρωτησω εγω κατι...πως απο ενα κυτταρο που εχει ζωη και ειναι ενα τιποτα...μαζευοντας πολλα κυτταρα...μαζευοντας πολλα τιποτα... φτιαχνεις κατι τοσο τελειο οσο ο ανθρωπος...

το μονο σιγουρο και επιστημονικα αποδεδειγμενο ειναι οτι ολοι καταγομαστε απο το πρωτο κυτταρο...την υπεραπλυστευση καθε ζωντανου οργνισμου...ολοι ανεξαιρετως εχουμε καποια κοινα με την αμοιβαδα...ενω οι διαφορες μας απο αυτην ειναι καθαρα εξελικτηκες...οποτε αυτη ειναι και η αποδειξη οτι η ζωη παει απο τους κατωτερους στους ανωτερους οργανισμους...και ολο αυτο δεν γινεται τυχαια...γινεται για λογους εξοικονομισης ενεργειας και μονο...αυτη ειναι η αρμονια της φυσης...ενεργειακα να τα κανει ολα ελαχιστα και να πεταει στην ακρη οτιδηποτε περριτο...

Ναι βρε παιδι μου, το πρωτο κυτταρο είναι πρωτο επειδη οριζεται τετοιο, εξω από τον ορισμο που είναι το πρωτο κυτταρο ;; δεν υπαρχει πρωτο κυτταρο να το φερομε εδώ ;; εχει κι αυτό αναγκη από ένα άλλο πρωτο κυτταρο κοκ εις το απειρον, αλυτον το ζητημα.
Δεχεσαι λοιπον ότι το κυτταρο ζωης είναι το ατελες, όχι ένα τιποτα διοτι το τιποτα είναι το τελειον το οποιον όμως δεν υπαρχει πουθενα, η τελεια ανυπαρξια, εσυ βεβαια τιποτα εννοεις μηδαμινης αξιας. Εστω, από το κυτταρο που είναι το ατελες βγαινει το τελειον που είναι ο ανθρωπος. Το ατελες κυτταρον ευρισκεται προηγουμενως μεσα στους γονεις, δηλ. ευρισκεται μεσα στον ανθρωπο, ο ανθρωπος δε είναι το τελειον εκ του οποιου παραγεται το ατελες κυτταρον. Εως οτου φθανομε στην αρχη, τον πρωτο ανθρωπο. Τι εδημιουργησε τον πρωτο ανθρωπο ;; Το κυτταρο ;; Το κυτταρο όμως παραγεται υπο του ανθρωπου, χωρις ανθρωπο δεν υπαρχει κυτταρο ανθρωπου κι εμενα με γεννησε μανα, δεν με γεννησε κυτταρο. Επομενως αδιεξοδο.
Γι’ αυτό χρειαζεται να αναχθουμε σε αρχη, η οποια θεωρειται μεν αρχη και για τον ανθρωπο και για το κυτταρο και για όλα, η ιδια όμως είναι αναρχη, δεν εχει αρχη άλλη από αυτην που ειναι η ιδια, το οντως ον, δεν εχει πισω από αυτην την αρχη άλλη αρχη, σταματαμε εδώ την αναζητηση, είναι το τελειον αμεταβλητον όπως λεει ο παπους, δηλ. εάν το τελειον μεταβαλλεται και αλλαζει, αυτό δηλωνει ατελεια, του λειπει κατι το οποιον χρειαζεται αλλα δεν το εχει και χωρις αυτό δεν μπορει να υπαρξει, σταματα την πορεια του. Αλλωστε την αναζητηση πρωτης αρχης ποιεις οταν λες «καπως ετσι μπορει να υποθεσει οτι για καποιο λογο δοθηκαν ερεθισματα σε καποιους πιθηκους….», το για καποιο λογο σημαινει αναγωγη σε πρωτη αρχη.
Τωρα αν δεν δεχεσαι αυτην την αναγωγη σε πρωτη αρχη, ή όπως λεει ο Αριστοτελης το πρωτο κινουν ακινητο, τοτε δεχεσαι ότι κυτταρο και ανθρωπος και μαζι όλα τα αλλα, περιστρεφονται αιωνιως διχως αρχη και τελος, αναιτιως, διχως λογο, κυκλος ατελευτος, δηλ. δεχεσαι τον κοσμο οτι είναι όπως ειναι, ουτε ένα παραπανω ουτε ένα παρακατω από αυτό που ειναι, αρχη του κοσμου είναι ο ιδιος ο κοσμος, ο εαυτος όπως λενε, αρχη είναι ο κοσμος, αυτό εκφραζει ο πανθεισμος, εν το παν, αναμεσα σε αυτά τα δυο δηλ. αρχη και όχι αρχη μπορεις να βρεις δεκαδες κι εκατονταδες θεωρητικες και επιστημονικες παραλλαγες. Ο Δαρβινος υποστηριζει ότι το 2 δεν προερχεται από το 1+1 αλλα το 1 από το 2-1, χρησιμοποιει όμως παλι την μοναδα. Τα αλλα που λες ενταξει, δεν τιθεται για μενα ζητημα να τα αντικρουσω, είναι θεματα βιολογων και επιστημονικης ερευνας. Σταθηκα στην φιλοσοφικη πλευρα της θεωριας της εξελιξεως, ε ειμαι και στα θεωρητικα μου κεφια, MACMISIAS τι να κανω, επι του διαδικαστικου κυριε προεδρε. 

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #32 στις: 20/05/08, 00:32 »
Θα μου επιτρέψεις Αναλόγιο!

Το τέλειο στην περίπτωσή μας δεν είναι ο άνθρωπος αλλά το γήινο σύστημα ζωής, το οποίο μπορεί και αυτοσυντηρείται και ισορροπεί αποδεχόμενο μονάχα κοσμική ενέργεια! Ποιός είναι αυτός που δεν θα ονειρευόταν να κτίσει ή κατασκευάσει ένα τέτοιο σύστημα? Και ποιός είναι αυτός που μπορεί να το κτίσει ή να το κατασκευάσει?

Όσον αφορά τις εσωτερικές λειτουργίες του συστήματος και τους μηχανισμούς εξισορρόπησης? Ας μην είμαστε απόλυτοι! Και ας εξετάσουμε επιτέλους την γη ως ένα οργανωμένο σύνολο.

αγαπητε papous, αυτο που λες εσυ λεω κι εγω. Μεταξυ ανθρωπου-προγραμματιστη και προγραμματος, το παραδειγμα του Constantine*, υφισταται η σχεση τελειον, ατελες, δηλ. τελειοτερον του προγραμματος ο προγραμματιστης, εξω απο το παραδειγμα υπαρχουν κι αλλα δεδομενα τα οποια δεν εξεταζονται. Ας μην μονοπωλω ομως την συζητηση.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #33 στις: 20/05/08, 02:08 »
Analogio οντως εισαι σε μεγαλα φιλοσοφικα κεφια!
Παρ ολα αυτα, νομιζω οτι εχεις συμπεριλαβει στους προβληματισμους σου λιγοτερες φιλοσοφικες θεωριες απ οτι χρειαζεται, η αν το θες αλλιως, δεν εχεις συμπεριλαβει καθολου βιολογια και λογικη. (λογικη μαθηματικη, με οσες φιλοσοφικες προεκτασεις μπορει να διαθετει).
1) Γιατι πρεπει στα αντικειμενα της συζητησης να υπαρχει καποιο απ αυτα ως τελειο;; Γιατι ορισες τον ανθρωπο ως τελειο;; Επειδη διαθετει νοηση;; Η νοηση ειναι απορροια βιολογικων λειτουργιων. Δεν ειναι η τελεια βιολογικη λειτουργια κατ' αναγκη. Ασε που για να ορισουμε την τελειοτερη των βιλογικων λειτουργιων θα θελαμε απειρες ωρες συζητησης..
2) Λες οτι το ανθρωπινο κυτταρο προερχεται απ τον ανθρωπο. Εδω αν αντιμετωπισεις το ζητημα μαθηματικα, το μονο που καταφερνεις ειναι να πεσεις σε φαυλο κυκλο: Οπως το θετεις λες οτι τα κυτταρα σχηματισαν ενα ον, εξω απ το συνολο των κυτταρων βρεθηκε ενα συνολο ιδιοτητων το οποιο μετετρεψε το ον σε ανθρωπο και τα κυτταρα του σε "ανθρωπινα". Η βιολογια μας λεει (και μας τονιζει και προσπαθει να αποδειξει οσο εξελισσεται) οτι καθετι σχετιζομενο με τη νοηση του ανθρωπου προερχεται απο βιολογικες διεργασιες, αλλες κατανοητες, αλλες οχι. Αρα γιατι να υπαρχει συνολο ξενο προς το συνολο των κυτταρων μας που μας δινει την ιδιοτητα του ανθρωπου και δεν ειναι απλα τα ιδια μας τα κυτταρα υπευθυνα;; Συμπερασμα;; Μηπως "ανθρωπινα" κυτταρα σχηματισαν τον ανθρωπο;; Και καταληξη σε παραδοξο του στυλ: τι εγινε πρωτα, η κοτα η το αυγο, ή του στυλ διασημων παραδοξων στη μαθηματικη λογικη.
3) Οσο για την "πρωτη αρχη", πολλες φορες νιωθω οτι ειναι οτι πιο γοητευτικο μπορεις να βρεις στον κοσμο αυτο. Οποια πλευρα του χρονου και αν αγγιξεις, καπου θα φτασεις σε μια μοναδα που θα σου βγαλει την πιστη να βρεις τι ηταν πριν γινει μοναδα! Πακετο με το πρωτο ζωντανο κυτταρο παει και η δημιουργια του συμπαντος και αντε να βρεις ακρη, μιας κ νομιζω οτι ο νους μας διαμορφωμενος σε συνθηκες ομαλες, δεν μπορει να αγγιξει την εικονα μιας τετοιας δημιουργιας. (Πχ λενε οτι πριν τη μεγαλη εκρηξη δεν υπηρχε τιποτα, ολος ο χωρος ηταν ενα σημειο. Αδυνατο να το προσεγγισεις με το νου σου! Αυτοματα εχεις σκεφτει χωρο, δεν μπορεις να σκεφτεις εξω απ αυτον! Καλυτερα να περιμενεις το πειραμα στο CERN και υστερα το επομενο!). Συμφωνω λοιπον οτι σιγουρα το "τελειο" δεν ειναι εκει, αλλα ειναι κατι ανωτερο ή οχι;; Ειναι "τυχαιο" οπως ανεφερε καποιος; Και παλι υπαρχει τυχη στον κοσμο μας;; η τυχαιο ειναι κατι που ξεφευγει των εκαστοτε οριων που θετουμε στους εαυτους μας;; Πχ, η μπιλια στη ρουλετα μας φαινεται τυχαιο που καθισε. Ομως αν μπορουσαμε με ικανοποιητικη προσεγγιση να περιγραψουμε την κινηση της θα ηταν τυχαιο που θα καθοταν;; Ακομα απλουστερα με ενα ζαρι (λιγοτερες μεταβλητες: αρχικη ταχυτητα, προσανατολισμος, πυκνοτητα συναρτησει του σημειου του ζαριου, περιγραφη επιφανειας τραπεζιου). Για μενα η διακριση μεταξυ τυχαιου και οχι, πρωτης αρχης ή οχι ειναι τοσο δυσδιακριτη, που εν τελει δεν μπορω να κρινω μια επιστημονικη θεωρια σκεφτομενος αυτα. Κ αυτο ειναι το 3ο σημειο που διαφωνω στην προσεγγιση του analogio!

Μου φαινεται οτι το ζητημα χρειαζεται πολυπλευρη φιλοσοφικη αναλυση, και οπωσδηποτε την φιλοσοφια των επιστημονικων κλαδων που εμπεριεχονται σ αυτη.

Και να πω κ τη δικη μου προσεγγιση! Η δικη μου "αληθεια" στην οποια ο κοσμος που βλεπω με κανει να πιστευω ειναι η εξης: Οποιος και αν ειναι ο θεος του καθενος μας, οπως κ αν ειναι, οτι στοχο και αν εχει, δεν πιστευω στον παρεμβατισμο που καταργει κατα βουληση την συνεχεια (παλι μαθηματικως εννοουμενη) του κοσμου. Κοινως, οχι στα θαυματα οπως τα οριζει πχ ο χριστιανισμος. Θεωρω οτι σε καμια περιπτωση δεν ακυρωνω καμια θρησκεια λεγοντας αυτο (αφηστε που υπαρχει αρκετος χωρος για "θαυματα", τα οποια ενας φανατικος δεν αναρωταται να εξηγησει αλλιως!).. Δεν ειναι τιποτα τρομερο αυτο που λεω, απλα θελησα κ εγω φιλοσοφικα να εντοπισω την αφετηρια των οσων πιστευω! Ετσι, με λιγα λογια, ναι στον δαρβινο!! Εξασφαλιζει με απλο τροπο, υποστηριζομενο απο πολλες ενδειξεις τη συνεχεια αυτη, και η φυσικη επιλογη μου ειναι παραπανω απο πειστικη, μιας και τη βλεπω στην καθημερινοτητα μου (πχ μαυρισμα το καλοκαιρι!)

Κ 1 σχολιο!
"η επιστημη απανταει στο πως, η θρησκεια στο γιατι" (τυπωμενο καμποσες φορες)+ οτι ποτε δεν διδαχθηκαμε θεωρια εξελιξης =>
Δεν απεχει κ πολυ απο απαγορευση διδασκαλιας της. Μαλιστα πιο πολυ προπαγανδιστικος μου φαινεται αυτος ο συνδυασμος με τη δηθεν φιλελευθερη φραση αυτη. Αφηστε που στην απαγορευση αντιδρας αμεσα γιατι ξερεις οτι ειναι απαγορευση!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #34 στις: 20/05/08, 09:41 »

P.s και μην μπλεκετε την θρησκεια με την επιστημη...η θρησκεια δεν απανταει σε κατι γιατι δεν ψαχνει κατι...η θρησκεια υπαρχει και οποιος την νιωθει την ακολουθει οποιος δεν την νιωθει οχι... με το να λεμε αυτο που μας μαθαιναν οι θεολογοι στην β λυκειου οτι επιστημη και θρησκεια συμπληρωνουν η μια την αλλη απλα...no comment και ελεος...οποιος ψαχνει την αληθεια πιστευει μονο στην αληθεια!! και μεχρι να την βρει δεν πιστευει σε τιποτα...

Harrucci, η θρησκεια δεν ειναι κατι που "διδασκεται" απο εναν θεολογο μεσα σε μια ταξη. Ειναι μια προσωπικη μελετη και εμβαθυνση σε κειμενα που εχουν μελετηθει και αναλυθει μεν απο θεολογους, αλλα ποτε δεν φτανουν μεχρι τη σχολικη ταξη. Και για να ειμαστε δικαιοι, δεν προκειται ποτε να φτασουν, αφου ηδη το μαθημα των θρησκευτικων ειναι "φορτωμενο" με θεολογικες "μπαρουφες".
Εαν θελεις να εισαι αντικειμενικος απεναντι στο θεμα, πρεπει να διαβασεις με προσοχη ο ιδιος την Γεννεση και να αντιληφθεις τι εννοω οταν λεω πως θρησκεια και επιστημη δεν εχουν κανενα λογο να αναιρουνται μεταξυ τους! ;) Ολα ειναι θεμα μελετης και θελησης να ανοιξεις λιγο τους οριζοντες σου ( περα απο το..μαθημα της θεολογιας που διδασκεται στο Λυκειο και των θρησκευτικων που διδασκεται στο Γυμνασιο ).

Ιδιαιτερα η Γεννεση ειναι ενα βιβλιο που "εξιστορει", εαν το θεσουμε ετσι, γεγονοτα με εναν λαϊκο τροπο ( για λογους που αναφερθηκαν πιο πανω ). Περα απο την αναδειξη του μεγαλειου του Θεου ( που οποιος θελει στεκεται σε αυτο ), εχει και ιστορικο ενδιαφερον, αφου πισω απο την αλληγορια κρυβει στοιχεια που εαν μελετηθουν με επιστημονικη βαση, δειχνουν πως οι θεωριες δημιουργιας του Συμπαντος και η Γεννεση δεν απεχουν πολυ.
Γι'αυτο δεν αναιρει η επιστημη τη θρησκεια...Απλως η επιστημη προχωραει περισσοτερο στο "πως" αδιαφορωντας για το "γιατι", ενω η θρησκεια αναπτυσσει περισσοτερο το "γιατι" εκλαϊκιζοντας το "πως" ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #35 στις: 20/05/08, 12:04 »
παιδια τα πραγματα ισως να ειναι πιο απλα απο οσο τα εχουμε κανει στην παραπανω συζητηση...και για να ξεκαθαρισω στον αναλογιο τι πιστευω, λεω τα εξης:

αρχικα σαυτον τον πολτο νερου και οργανικων ουσιων που ηταν η γη πριν εκατομυρια χρονια δεν υπηρχε ιχνος ζωης...καποια στιγμη χωρις να ξερουμε το λογο και τον τροπο απελευθερωθηκε ενεργεια μεσα σαυτον τον πολτο και εγινε μια αντιδραση μεταξυ αυτων των ουσιων σαυτο το υδατινο περιβαλλον. ετσι εικαζεται οτι δημιουρηθηκε το RNA ή DNA... το πρωτο γενετικο υλικο...το οποιο ηταν στο καταλληλο περιβαλλον για να μεταφρασει την πληροφορια αυτη στο πρωτο κυτταρο-α....ετσι δημιουργηθηκε μια ομαδα κυτταρων απο την φυση για την φυση...τα κυτταρα σαν καλοι εργατες που ηταν παντα εξειδικευτηκαν και πηραν ρολους...ετσι δημιουργηκαν οι πρωτες ομαδες κυτταρων απλοι οργανισμοι ή μυς σε πιο συνθετους οργανισμους παρουσια εγκεφαλου για να ελεγχει τις λειτουργιες τους...

για μενα οταν συνειδητοποιω ολη αυτη την διαδικασια λεω οτι αυτο ειναι τελειο..δεν πιστευω οτι κατι τετοιο μπορει να γινει τυχαια...και στην τελικη και τυχαια να γινοταν...δεν θα μπορουσε να επιβιωσει τυχαια...δεν μπορει να ειναι ολα τυχαια....απλα ας ξεφυγουμε απο την ανθρωποκεντρικη θεωρια οτι φτιαχτηκαν ολα για μας...αν θεωρησουμε οτι ειμαστε εκπροσωποι της φυσης τοτε ειμαστε αναξιοι εκπρoσωποι και η φυση δεν εχει αναγκη απο τετοιους...

στην τελικη δεν ειμαστε τοσο καλυτεροι απο τους αλλους οσο θελουμε να πιστευουμε...υπαρχουν φαλαινες που τραγουδανε, νυχτεριδες που κατευθυνονται με υπερηχους, σκυλοι με πολυ ανεπτυγμενη οσφρυση και μαιμουδες με πολυ καλυτερη μνημη απο την δικη μας...

ειναι κατι σαν τις ΗΠΑ ο ανθρωπος τελικα..το οτι εχει επιβληθει στους αλλους δεν παει να πει οτι ειναι και ο καλυτερος...απλα η δυναμη της επιβολης του δημιουργει αυτην την εντυπωση ;D
freemind θελω να πιστευω οτι μια μερα με επιστημονικο τροπο θα εχει απαντηθει και το "γιατι"...τωρα για μενα τα ιστορικα στοιχεια της γεννεσης ειναι αμφιβολου αξιας

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #36 στις: 20/05/08, 12:27 »
Ολες οι απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματα μπορουν να λυθουν αν δειτε το meaning of life των Monty Python...  ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #37 στις: 20/05/08, 13:03 »
Αν κάποιος είχε διαβάσει την Γέννεση θα γνώριζε ότι δεν παρέχει μόνο μια εκδοχή τρόπου δημιουργίας του Κόσμου. Θα γνώριζε επίσης ότι η διάσημη εκδοχή γράφτηκε όταν οι Εβραίοι ήταν στην Βαβυλώνα σε ομηρία με σκοπό να ταρακουνηθούν και να τους δωθεί ένα αίτιο. Η Γέννεση περιέχει πολλά τεύχη, ακόμα και μελετητές της δεν τα έχουν μελετήσει όλα.

Καλό είναι να μην μιλάμε χωρίς να γνωρίζουμε, έχοντας μόνο ακούσει από ασαφείς πηγές, διότι άνετα κάποιος που γνωρίζει από πρώτο χέρι μπορεί να μας κάνει ρόμπα, όπως λέει και ο Μαξι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #38 στις: 20/05/08, 17:00 »
Παρολαυτα pappou, η Ορθοδοξη Εκκλησια μελεταει μεν τη Γεννεση αυτονομα ( μιας και η Γεννεση δεν περιεχει μονο τη δημιουργια του κοσμου, αλλα και μια σειρα γεγονοτων μετα τη Γεννεση ), ομως επικεντρωνει τη μελετη της ( δηλαδη των θεολογων της ) σε συγκεκριμενα σημεια.
Εξαλλου η συζητηση μας αφορα το πρωτο κομματι της Γεννεσης, οποτε ειναι πιο σαφη τα ορια που εχουμε ;)

Harrucci, πιστευω πως τη μερα που θα καταλαβει η επιστημη και η θρησκεια πως πρεπει να βρισκονται στο ιδιο στρατοπεδο, τοτε θα απαντηθει το "γιατι". Η επιστημη εξαλλου μενει στη φιλοσοφια του "γιατι", κανοντας εικασιες. Η θρησκεια πλησιαζει το "γιατι" ικανοποιωντας το νου αυτων που θελουν να πιστεψουν, ομως δεν επικεντρωνεται σε λεπτομερειες του "πως", γιατι δεν υπηρχε η δυνατοτητα να γραφτουν επιστημονικα την εποχη εκεινη.

Και επαναλαμβανω πως "θρησκεια" δεν ειναι μονο ο,τι εμαθες μεσα στο σχολειο ( με βια και πονο :D ), αλλα και εξω απο αυτο, με προσωπικη μελετη, σκεψη και οχι αποκλεισμους και αφορισμους ιδεων, επειδη "ετσι πρεπει να λεει η λογικη μας"... ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #39 στις: 20/05/08, 19:30 »
Πότε γυρίστηκε?

Η πρώτη ανθρωπομητέρα ήταν Αφρικάνα. Από την Υποσαχάρια Αφρική ξεκίνησε ο άνθρωπος την κυριαρχία του. Τώρα αν εκεί βρισκόταν ο κήπος της Εδέμ, τι να σου πω ??? . Ρώτα κάποιον που να γνωρίζει καλύτερα.
Είναι φρεσκότατο(2007). Και ναι η ανθρωπομητέρα είναι Αφρικάνα  σύμφωνα και με αυτούς ,αλλά ο sapiens εμφανίζετε εκατομμύρια χρόνια μετά από τους πρώτους ανθρωπίδες.Σ'αυτά τα χρόνια υπήρξαν μετακινήσεις στην Ασία και στην Ευρώπη. Για πολλούς είναι εξέλιξη του erectus όπως και ο Νεάντερνταλ,αλλά δεν απαντάνε με σιγουριά που "γεννήθηκε"... 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/08, 11:30 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #40 στις: 20/05/08, 19:36 »
Harrucci, δεν διαφωνω με αυτα που ειπες, το καλυτερο και τελειοτερο του ανθρωπου, δεν ερμηνευεται ως δυναμις εκμηδενισμου ή οπως πολυ σωστα λες ως επιβολη, αλλα το βελτιστον και αριστον, γραφω στιχους, το αποτελεσμα ειναι αποτυχια, δεν μ' αρεσει, ξεσκιζω το χαρτι και ξαναγραφω κατι καλυτερο, στους κυριαρχους επι γης, το καλυτερο ερμηνευεται στα πλαισια ανταγωνισμου και πολεμου για κυριαχια, ποιος θα κυριαρχησει ;; ο καλυτερος, δηλ. ο κυριαρχος ειναι ο καλυτερος, η λεξη αποκτα το νοημα του ανταγωνιστικου στο στομα των ανταγωνιστων, οταν χαθει η λογικη δηλ. αυτο που ξεχωριζει τον ανθρωπο απο τα ζωα, ο ανθρωπος αποκτηνωνεται, δηλ. απορουν ακομη κι αυτα τα ιδια τα ζωα για τον ξεπεπεσμο του ανθρωπου.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #41 στις: 20/05/08, 21:25 »
Σύμφωνα με την οπορτουνιστική ιντελιγκέντσια του Μπερτολντ Μπρεχτ, το πιπι δεν ειν αρνι, να το βαλεις στο παχνι. Θέλει χάδια και παιχνίδια με ένα λούτσο και 2 στρείδια. Μήτε λόγο, μήτε λέξη, μόνο αρκετα να παίξει. κι όταν αρκετα θα παίξει, πείτε της μαμής να τρέξει.
Το αυτο!
Το αυτο!
Το αυτο!

Ετσι, καταλήγουμε στις μέρες μας στον 16αχρονο χοντρούλη με τη μικρη χαίτη και τα σπυράκια εμπρος απο τον περιπτερά να λέει...

"εεεεεε...το πλεϊμπόυ και ένα μεταλ χάμερ μου δίνετε?"

....ελπίζω να έγινα κατανοητός,...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #42 στις: 21/05/08, 11:34 »
Δεν έχει και πολύ άδικο ο qrusticks μιας και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κανέναν ελέφαντα να ασχολείτε με το εάν προέρχεται από τα ...μαμούθ  :P .Μόνο οι άνθρωποι έχουνε τέτοιες ανησυχίες ,αλλά και πάλι επιμένω ότι μόνο και μόνο αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει σε απαντήσεις...
(Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)) Απάντηση 26.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/08, 11:37 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #43 στις: 21/05/08, 16:30 »
ε καλα ουτε αυτη ειναι λογικη τωρα...γιαυτο και μεις πηγαμε στο φεγγαρι και ο ελεφαντας θα μενει παντα στην ζουγκλα...γιατι ερευνουμε το παρον, το παρελθον και το μελλον μας...και το καλο στην τελικη του ανθρωπινου εγκεφαλου ειναι οτι πλαθει διαρκως εικονικες ανυσηχιες που πολλες φορες εχουν ως πρακτικο αντικτυπο μια μεγαλη ανακαλυψη... ;)

freemind απλα κραταω μικρο καλαθι για την τελικη απαντηση του "γιατι"...αν απαντηθουν βασικα "πως" μπορει να φτασουμε σε μια θεωρηση του συμπαντος που δεν θα την περιμεναμε ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα ή ακομα και στους πιο τρελους μας εφιαλτες...το να λεμε οτι υπαρχει ο θεος πατερας παντοκρατωρ εκτος απο μια λυση που βολευει την ψυχοσυνθεση μας (δευτερη και αιωνια ζωη, δημιουργος-πατερας μας-το ιδανικο και τελειο πανονοιτυπο μας-μια λυση για την αρχη και τελος του χωροχρονου) ειναι και ευκολο να το υποθεσεις...ειναι ενας θεος βγαλμενος απο τις εμπειριες μας...

για μενα ο τροπος που αντιλαμβανομαστε το θεο χαρακτηριζεται απο αβιαστες υποθεσεις, ευκολοπιστη πιστη και ευκολες απαντησεις...ζουμε μεσα στο χωρο και στο χρονο...το γελειο ειναι οτι δεν εχουμε καταλαβει τι ειναι αυτα! επισης δεν εχουμε καταλαβει την βασικοτερη παραμετρο της ζωης μας... την ενεργεια!
καταλαβαινεις λοιπον οτι αν κατλααβουμε καποια στιγμη τι ειναι αυτα και οχι απλα πως λειτουργουν ή πως εμεις τα αντιλαμβανομαστε παιζει να νιωσουμε πολυ καλα ή πολυ αβολα για το ρολο μας στο συμπαν...μετα απο αυτο μπορει ανετα να απαντηθει και το "γιατι"

« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/08, 16:32 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #44 στις: 21/05/08, 17:24 »
Φίλε Harrucci κάποια πράγματα που αναφέρεις επάνω δίνουν ακριβώς και το "στίγμα" του προβλήματος.

"απλα κραταω μικρο καλαθι για την τελικη απαντηση του "γιατι"...αν απαντηθουν βασικα "πως" μπορει να φτασουμε σε μια θεωρηση του συμπαντος που δεν θα την περιμεναμε ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα ή ακομα και στους πιο τρελους μας εφιαλτες...το να λεμε οτι υπαρχει ο θεος πατερας παντοκρατωρ εκτος απο μια λυση που βολευει την ψυχοσυνθεση μας (δευτερη και αιωνια ζωη, δημιουργος-πατερας μας-το ιδανικο και τελειο πανονοιτυπο μας-μια λυση για την αρχη και τελος του χωροχρονου) ειναι και ευκολο να το υποθεσεις...ειναι ενας θεος βγαλμενος απο τις εμπειριες μας..."

Σκέψου τα πιο τρελλά όνειρα και τους πιο τρελλούς εφιάλτες και των δύο απόψεων που μπορούν να επιβεβαιωθούν...
Η ψυχοσύνθεσή μας είναι και αυτή μια φυσική επιλογή.Δεν είναι κάτι διαφορετικό απ'το ότι η φύση μας έκανε δίποδα ή με την συγκεκριμένη εμφάνιση και τις συγκεκριμένες δεξιότητες.Μένει να απαντήσουμε στο γιατί η φύση μας έκανε να "θέλουμε" να πιστεύουμε σε κάποιον Θεό και στο τι εξυπηρετεί αυτό την ίδια τη φύση.Και εκεί αναγκαστικά η κουβέντα γίνετε φιλοσοφική.

"για μενα ο τροπος που αντιλαμβανομαστε το θεο χαρακτηριζεται απο αβιαστες υποθεσεις, ευκολοπιστη πιστη και ευκολες απαντησεις..."

Αυτό το ευκολόπιστη πίστη ,λέει πάρα πολλά...Γιατί είναι απαραίτητα λάθος αυτό που πιστεύουμε εύκολα;
Αλλά από την άλλη ,για να βρεις άνθρωπο να πιστεύει πραγματικά,χωρίς αμφιβολία και να έχει ελευθερωθεί από ζητήματα όπως η καθημερινότητα,η αρρώστεια,το άγχος και ο θάνατος θα πρέπει να ψάξεις στις σπηλιές του Αγ.Όρους και πάλι θα είναι λιγότεροι από τα δάχτυλα των δύο χεριών.Μήπως τελικά η ευκολόπιστη πίστη είναι η αμφιβολία προς τον Θεό;Μάλλον δεν είναι καθόλου εύκολο να πιστεύεις κάθε μέρα, 24 ώρες το 24ωρο σε κάτι που δεν βλέπεις ,δεν ακουμπάς,δεν επικοινωνείς μαζί του και εν ολίγοις δεν ανήκει στον κόσμο σου ,τον υλικό κόσμο...
Τελικά μάλλον η πίστη στο Θεό είναι μια πάρα πολύ δυσκολόπιστη πίστη :)
 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #45 στις: 21/05/08, 19:54 »
το οτι η ψυχοσυνθεση μας ειναι και αυτη φυσικη επιλογη μου δωσε τροφη για σκεψη! :D
δεν ειχα κατσει ποτε να σκεφτω πως θα μπορουσε να ειναι η ψυχολογια του πρωτου οργανισμου ever ;)

τωρα για το ευκολοπιστη πιστη θα διαφωνησω μαζι σου...ευκολοπιστος σημαινει αδυναμια να αμφισβητησω το εκαστοτε δογμα ή αποψη...αδυναμια λογικη(χαμηλη επεξργαστικη ισχυς-προβλημα στην CPU ή στην RAM σου ;D ;D) ή αδυναμια συναισθηματικη (φοβιες, ανασφαλειες και οτιδμηποτε σε δεσεμευει στο να παρεις ελευθερες αποφασεις)...οποτε ορθολογιστικα να το σκεφτεις δεν ειναι καλο να σαι ευκολοπιστος...

οκ η ζωη των μοναχων θα συμφωνησω οτι ειναι δυσκολη...αλλα κατ εμε ατυχης...ειμαι πολυ υπερ της απομονωσης χαρην της αυτογνωσιας...αλλα ετσι μονο τον εαυτο σου μπορεις να μαθεις και οχι την ζωη...και ο σκοπος ειναι να μαθουμε την ζωη και το ρολο μας μεσα σ'αυτη...μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και μοναχοι στο θιβετ οι οποιοι πιστευουν σε αλλο θεο απο αυτον του αγιου ορους...αφου και οι δυο νιωθουν το θεο κοντα τους καταλαβαινεις οτι ενας απο τους δυο κανει ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος που αφιερωσε την ζωη του σε μια πλανη...ισως να κανουν και οι δυο λαθος...το σιγουρο ειναι αποκλειεται να ναι και οι δυο σωστοι...

προσωπικα δεν θελω να αφιερωθω σε κανεναν...πιστευω οτι υπαρχει θεος...ειδικα αυτη την περιοδο εχω την μονιμη ιδεα οτι ο θεος δεν εχει ανθρωπινη υποσταση για να τιμωρει και να αγαπαει...για την ακριβεια πιστευω οτι δεν εχει απαιτησεις του τυπου πιστεψε με, λατρεψε με και γω θα σε σωσω...αν ησουνα θεος γιατι να θες να κανεις κατι τετοιο...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #46 στις: 22/05/08, 02:50 »
Ξέρεις δεν ανέφερα τα παραπάνω για να πω ότι η ζωή των μοναχών είναι δύσκολη.Το αντίθετο μάλιστα.Η ζωή των μοναχών που πιστεύουν πραγματικά και έχουνε φτάσει σε ψηλά επίπεδα πνευματικότητας είναι εκπληκτική όπως το διαλαλούνε παντού και οι ίδιοι.Το μόνο που μπορεί να περιγράψει τη κατάσταση τους είναι η έκφρασή τους "θείος έρωτας".Όπως όταν είσαι ερωτευμένος μπορείς να κάνεις την οποιαδήποτε "τρέλλα"(π.χ να κατέβεις από το αμάξι στη μέση της Πανεπιστημίου και να φωνάζεις "σ'αγαπώ",χωρίς καμμία συστολή),έτσι και ο μοναχός που έχει τον "θείο έρωτα" δεν καταλαβαίνει τίποτα...
Ακριβώς για αυτό σου είπα ότι το εύκολο στη πίστη είναι να αμφιβάλλεις και το δύσκολο είναι να πιστεύεις ολόψυχα.Να έχεις δηλαδή τον "θείο έρωτα".Εγώ που μπορεί να φαίνετε ότι πιστεύω ,δεν έχω σπουδαία διαφορά με έναν άθεο,γιατί η πίστη μου είναι φοβερά αδύναμη.Οπότε προσπαθώ να είμαι ταπεινός και να μην λέω μεγάλες κουβέντες(δεν το λέω για σένα ,ούτε για κανέναν άλλο εδώ μέσα).Όσο τώρα για το ποιός μοναχός έχει δίκιο,πάλι θα διαφωνήσω,γιατί όλα τα δόγματα,όλες οι πνευματικές "ασκήσεις",όλοι οι δρόμοι τελικά οδηγούν στο ένα που είναι ο Θεός.Κανένας τους δεν κάνει λάθος,απλά παίρνουν διαφορετικό μονοπάτι για να φτάσουν στον προορισμό τους.Όμως ξεφύγαμε Harrucci και δικαιολογημένα θα μας "βάλουνε χέρι".Το θέμα είναι η θεωρία της εξέλιξης. ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #47 στις: 22/05/08, 10:24 »
macmisias δικιο εχεις...την παμε αλλου την κουβεντα...απλα να πω κατι τελευταιο...το να εισαι ταπεινος ειναι θεμα ηθικης...δεν ειναι απαραιτητο να πιστευεις σε καποιο θεο, οπως επισης και για να φτασεις σε επιπεδα υπερτατης πνευματικοτητας επιτυγχανεται και μεσα απο αλλους τροπους που δεν εχουν κινητρο το θεο...η πλανη ορισμενων για μενα δεν ειναι οτι εγιναν ταπεινοι ή πνευματικοι...αλλα για ποιο λογο το εκαναν...οι μοναχοι δεν εχουν σκοπο να γινουν πνευματικοι αλλα φτασουν τον θεο...τον θεο τους...οχι γενικα να φτασουν καποια πνευματικοτητα...η πνευματικοτητα ειναι απλα επακολουθο της δρασης τους


ενα παραδειγμα για να γινω κατανοητος:

εχει πολλη μεγαλη διαφορα να τρεχεις να σωθεις απο καποιον κακοποιο που θελει να σε σκοτωσει...απο το να τρεχεις να σωθεις επειδη πασχεις απο  "συνδρομο καταδιωξης"... και οι δυο στο τελος θα βρουν ενα μερος να κρυφτουν και θα νιωθουν ασφαλης...με μια διαφορα...ο πρωτος ειχε λογο που το εκανε...ο δευτερος οχι...με λιγα λογια δεν ειναι κακο να θες να σωθεις...ειναι κακο να φαντασιωνεσαι καταστασεις χωρις να υπαρχουν, οπου και να σε βγαζει αυτο στο τελος

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #48 στις: 22/05/08, 12:11 »
Harrucci, ειναι προφανες πως δεν μπορω να σε πεισω πως υπαρχει ενα ανωτερο Ον ( ας αποφυγουμε το "Θεο Παντοκρατορα" ) που "οργανωσε" το Συμπαν απο τη Γεννεση του, μεχρι σημερα. Οπως καταλαβαινεις, αυτο ειναι το προβλημα της επιστημης, αλλα και της θρησκειας.
Ο επιστημονας εξηγει με δεδομενα τη δημιουργια του Συμπαντος ( καθως και της Γης ), κατι που δεν αρεσει στο θρησκευομενο γιατι προτιμα την αλληγορια.
Απο την αλλη ο θρησκευομενος εξηγει και δεχεται το "μετα"-φυσικο "γιατι" που του προσφερει ευγνωμοσυνη απεναντι στον Δημιουργο, σε αντιθεση με τον επιστημονα που απομακρυνεται απο τη φιλοσοφια του "γιατι" προσπαθωντας με το τρισδιαστατα σκεπτομενο μυαλο του να ανακαλυψει και το "γιατι".
..τελικα ειμαστε εγωιστες και ματαιοδοξοι οι ανθρωποι..ετσι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Η Θεωρία της εξέλιξης.
« Απάντηση #49 στις: 22/05/08, 14:25 »
freemind πιστευω πως η ουσιαστικοτερη διαφορα μας απο τα ζωα ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο απληστοι απο αυτα και οχι τοσο η λογικη μας...ισως τελικα η νοημοσυνη μας να ηταν απορροια αυτου του συναισθηματος οτι δηλ. τιποτα δεν μας ειναι αρκετο και παντα θα θελουμε και αλλο... ισως να ηταν το αποτελεσμα της φυσικης επιλογης για τα πιο απληστα ζωα του πλανητη...αλχημειες λεω τωρα αλλα ποιος ξερει...

παρολα αυτα πιστευω οτι υπαρχει θεος...μια δυναμη που εφτιαξε και δινει υποσταση και νοημα σ'ολο το συμπαν...πιστευω ομως οτι ο θεος δεν ασχολειται μαζι μας και δεν εχει αναγκη απο εκκλησιες προσκυνηματα κλπ κλπ...επισης οτι ειμαστε πολυ μικροι για να καταλαβουμε το θεο...παντα σε ολες τις θρησκειες ο θεος ειχε αμεση σχεση με τον ανθρωπο...σαν ενας αλλος big brother...δεν νομιζω οτι ειναι ετσι τα πραγματα...και εχουμε πολλα ακομα να μαθουμε για την ζωη γενικοτερα...εκει που τελειωνει το συμπαν οι επιστημονες λενε οτι ξεκιναει το ΤΙΠΟΤΑ...ελεος...εχουμε τοσα πολλα να μαθουμε για την πραγματικοτητα γυρω μας...ποσο μαλλον για το θεο...

το δημιουργημα του θεου ειναι το ανατριχιαστικο και ακατανοητο συμπαν... και οχι εμεις...εμεις εχουμε καποιο ρολο αλλα δεν ειμαστε οι πρωταγωνιστες ειναι η γνωμη μου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
12866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:38
από Fourier
2 Απαντήσεις
5593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 21:18
από rockflea
6 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 17:28
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/10, 16:46
από adr1anos
1 Απαντήσεις
3490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 19:05
από Μητσάκος
1 Απαντήσεις
3929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/12, 11:28
από Arxiereas
4 Απαντήσεις
7328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:42
από STEFANOS604
13 Απαντήσεις
12906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/14, 20:34
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
3348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/15, 20:18
από yannis27gr
0 Απαντήσεις
5325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/17, 15:14
από Ioannis Anastassakis