Αποστολέας Θέμα: Thr10 σε studio..Γίνετε?  (Αναγνώστηκε 3980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Thr10 σε studio..Γίνετε?
« στις: 21/09/14, 17:11 »
Γεια σε όλους..
Άυτες τις μέρες μιλούσαμε σε αλλο thread για τον συγκεκριμένο ενισχυτή
και το μειωνέκτημα του να χρησιμοποιηθεί σε studio/προβα με μια πραγματική drums να τα δίνει ολα..


Έτυχε λοιπον να φτιάξουμε ενα καινούριο group και να πρέπει να πάμε σε studio για την
πρώτη μας πρόβα  ;D ;D [size=78%]. Διαβάζοντας διάφορα forum για το πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις [/size]
τον συγκεκριμένο amp στο studio, διάβασα πως μπορείς να τον συνδέσεις στην κονσόλα απο την έξοδο
των ακουστικών οπου θεωρητικά λειτουργεί και σαν line out για αυτο τον σκοπο, και με δυνατότητα να απενεργοποιήσεις την hifi λειτουργία που έχει...λέτε πως το αποτέλεσμα θα είναι καλό? Χρειάζεται να πάρω μετατροπέα phones => xlr για να γίνει ή μπορώ να τον συνδέσω απευθείας στην κονσόλα?

Αποσυνδεδεμένος geroyannis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #1 στις: 22/09/14, 13:10 »
Στις περισσότερες κονσόλες μπορείς να συνδέσεις και phone βύσματα. Αλλά μην ξεχνάς ότι η έξοδος του ενισχυτή σου είναι στερεοφωνική, οπότε θα πρέπει να πάρεις ένα καλώδιο που απ'τη μία να έχει στερεοφωνικό βύσμα και απ'την άλλη να χωρίζει το σήμα σε δύο μονοφωνικά. Έτσι, στην κονσόλα θα χρησιμοποιήσεις ή ένα στερεοφωνικό κανάλι, ή δύο μονοφωνικά. Άλλη λύση είναι να πάρεις ένα αντάπτορα που να μετατρέπει το στερεοφωνικό σήμα του ενισχυτή σε μονοφωνικό.

Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις αντί για κονσόλα να χρησιμοποιήσεις ένα δεύτερο ενισχυτή κιθάρας αν έχει είσοδο power amp in ή effects return. Βασικά αυτό θα δοκίμαζα πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #2 στις: 22/09/14, 13:37 »
Επίσης έχε υπ όψιν οι με αυτό τον τρόπο θα ακούς μόνο από μόνιτορ. Η εναλλακτική είναι να χρησιμοποιήσεις μικρόφωνο ωστε να ακούς και από τον ενισχυτή.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #3 στις: 23/09/14, 08:14 »
Έχει όμως αρκετή ένταση ο ενισχυτης ωστε να ακούγεται καλα απο μόνιτορ με μικρόφωνο?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #4 στις: 23/09/14, 12:00 »
Το μιρόφωνο πάει κονσόλα, άρα ρυθμίζεις και από εκεί την ένταση, όπως και με το line out. Απλά με μικρόφωνο ακούς και τον ενισχυτή.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #5 στις: 23/09/14, 12:26 »
O πειραματισμός με μικρόφωνο δε θα βλάψει αλλά πιστεύω ότι
α) δεν θα έχει αρκετή ένταση από μόνος του για να ακούς από εκεί (άρα όπως και με το line out θα βασίζεσαι σε αυτό που βγαίνει από τα main ή από τα monitor αν είσαι σε live) και
β) θα βγει καλύτερο αποτέλεσμα από line out ή headphones out σε κονσόλα (θα βγεις πιο εύκολα stereo, οι ήχοι ήδη περιλαμβάνουν προσομοίωση καμπίνας/μικροφώνου κλπ)


Η πράξη φυσικά είναι αυτή που θα δείξει ποιος τρόπος δουλεύει καλύτερα και ευτυχώς δεν είναι τίποτα δύσκολο να δοκιμάσεις και τους δύο τρόπους.




Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #6 στις: 23/09/14, 13:46 »
Άρα απλα με ενα καλώδιο πχ σαν αυτο της κιθάρας το βάζω στο line out => κονσολα και ο Θεος βοηθός?..Καλού κακού μάλλον θα πάρω και τα πετάλια μαζι σε περίπτωση που δεν δουλέψει ικανοποιητικά.Ο σκοπός είναι να μπορώ να πάρω ακριβώς τους ήχους που ακούω και σπίτι μου...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #7 στις: 23/09/14, 13:59 »
ψάξε για speaker out mod ώστε να μπορείς να τον συνδέσεις με καμπίνα ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #8 στις: 23/09/14, 18:12 »
Αν δωσεις line out προσεξε αν θα βαλεις μονοφωνικο η στερεοφωνικο καλωδιο γιατι τα υποστηριζει και τα δυο. Παντως βεβαιως και γινεται αλλα μετα το τι θα ακους θα ειναι ερμαιο της κονσολας και των ηχειων απο τα οποια θα βγαινει και η φωνη κτλ...


Δεν νομιζω σε καμια περιπτωση να μπορει να ανεβασει ενταση να σπρωξει και μικροφωνο μεσα σε βαβουρα εκτος και αν τον εχεις σε ...αλλο μερος. Δεν μου λες, ενισχυτη δεν εχει εκει που θα πας?


Το αλλο κουφο που ανετα θα ποιασει ειναι απλα, να χωσεις το out του yamaha σε κανενα ενισχυτη απο πληκτρα η μπασσο ενισχυτη με tweeter και πολλα watt αλλα στο return και μετα βλεπουμε πως θα ακουγεται δυνατα ... >:D

Παντως ηχους πως θα αλλαζεις?

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Thr10 σε studio..Γίνετε?
« Απάντηση #9 στις: 23/09/14, 21:44 »
Επειδή επι πολύ καιρό έψαχνα να παίξω/φτιάξω μπάντα αλλα ποτέ δεν έγινε, απογοητευτηκα και εδωσα οτι εξοπλισμό είχα εκτος απο τις κιθάρες.. Τώρα "φτιάξαμε" μια μπάντα αλλα λόγω του οτι δέν ήξερα αν θα κρατήσει είπα να μην αγοράσω εξοπλισμο και να πάρω μαζί μου τον Yamaha για κάποιο delay ενδεχομένος αλλα και να μην πρέπει να βασιστώ (μη έχοντας πετάλια) στο τί ενισχυτή θα είχε εκει. Όσο για τους ήχους θα τον είχα κάπου κοντα/χαμηλά ωστε να αποθηκέυσω κάποιους και να τους αλλάζω με το χέρι....ΑΛΛΑ τελικά δεν χρειάζεται γιατι το γκρουπ δεν φτιάχτηκε (την έκανε ο μπασίστας...)οπότε ολο μπαίνει στον πάγο... >:(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 01:21
από kurdt kobain :-)
3 Απαντήσεις
5810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 16:35
από δενξερωκιθαρα
11 Απαντήσεις
6119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 20:23
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
4963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 19:48
από dimitriendri
2 Απαντήσεις
4044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 14:38
από Kosthrash
28 Απαντήσεις
10027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
5 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/10, 19:21
από gers
113 Απαντήσεις
28972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 18:49
από Υπνοβάτης...
28 Απαντήσεις
17400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 18:10
από kkmspm (φλουτσ)
yamaha thr10

Ξεκίνησε από metalman Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
12504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/17, 22:08
από sfanfan