Αποστολέας Θέμα: Tascam US-122L σύνδεση με ηχεία laptop  (Αναγνώστηκε 4713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elfiii2008

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Εδώ και κάποιες μέρες έχω την κάρτα ήχου Tascam US-122L και έχω κάποιες απορίες.

Για να καταφέρω να ηχογραφήσω κάτι έκανα disable την προεγκατεστημένη κάρτα στον υπολογιστή μου και εγκατέστησα την tascam με αποτέλεσμα να μπορώ να ακούω μόνο από τα ακουστικά.
Υπάρχει τρόπος να συνδέσω την tascam με τα ηχεία του laptop και εάν ναι, τι καλώδιο χρειάζεται?

Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Tascam US-122L σύνδεση με ηχεία laptop
« Απάντηση #1 στις: 25/03/09, 10:31 »
Είμαι κι εγώ κάτοχος της εν λόγω κάρτα ήχου.

Καταρχήν ελπίζω να απενεργοποίησες την onboard κάρτα ήχου από το bios του συστήματος σου. Σχετικά με τα ηχεία τώρα...όπως θα έχεις προσέξει από την πίσω πλευρά της κάρτας έχει line out το οποίο είναι...RCA !! Που σημαίνει οτι έχεις δύο επιλογές :

1) Αγοράζεις ηχεία σαν αυτά (που έχω κι εγώ) : http://www.m-audio.com/products/en_us/StudiophileAV20.html , που παρέχουν σύνδεση RCA.

2) Μια άλλη ιδέα μου είναι η εξής...αγοράζεις ή φτιάχνεις ένα καλώδιο ώστε να συνδέσεις την υποδοχή για ακουστικά της κάρτας με το line in του laptop σου ;) Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν και πόσο θα επηρρεαστεί ο ήχος και η ποιότητα του.

Για εμένα καλύτερη λύση είναι η πρώτη. Φυσικά δε μιλάμε για φορητά ηχεία, καθώς θέλουν και εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος. Αλλά είναι αρκετά low budget ηχεία (80 ευρώ περίπου).

Ελπίζω να βοήθησα..:)

Αποσυνδεδεμένος elfiii2008

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Tascam US-122L σύνδεση με ηχεία laptop
« Απάντηση #2 στις: 25/03/09, 16:40 »
Αρχικά σ' ευχαριστώ πολύ που απάντησες.

Λίγο υπομονή γιατί είμαι άσχετη! ;D
1) Εάν θέλω να πάρω ηχεία θα πρέπει να πάρω με είσοδο RCA, τα οποία να θέλουν ή να μη θέλουν εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος?
2) Εάν θέλω να χρησιμοποιήσω τα ηχεία του laptop, χρειάζομαι καλώδιο που να συνδέει το line-in του laptop με την υποδοχή για ακουστικά της κάρτας. Για παράδειγμα αυτό http://www.ebw.gr/store/default.aspx?tabid=144&CatID=271&productid=3817 κάνει?
Γιατί όχι με την έξοδο RCA της κάρτας? Κάτι τέτοιο (http://www.amazon.com/Cables-Unlimited-AUD-1205-06-6-Feet-Stereo/dp/B001C53NJM/ref=sr_1_24?ie=UTF8&s=electronics&qid=1237989624&sr=1-24) δε θα δουλέψει? Τί από τα δύο είναι καλύτερο?
3) Πιθανώς κοτσάνα: Το ηχοσύστημα που έχω είναι αυτό http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B000Q66KA2/pr-electronics-21/ref=asc_df_B000Q66KA2330524. Στην υποδοχή που λέει MUSIC PORT μπορώ να συνδέσω την κάρτα ήχου?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/09, 16:46 από elfiii2008 »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Tascam US-122L σύνδεση με ηχεία laptop
« Απάντηση #3 στις: 25/03/09, 18:45 »
2) Μια άλλη ιδέα μου είναι η εξής...αγοράζεις ή φτιάχνεις ένα καλώδιο ώστε να συνδέσεις την υποδοχή για ακουστικά της κάρτας με το line in του laptop σου ;) Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν και πόσο θα επηρρεαστεί ο ήχος και η ποιότητα του.

Αμα αίναι disabled η onboard, δε θα καταφερει τιποτα με αυτό...Σωστά?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Tascam US-122L σύνδεση με ηχεία laptop
« Απάντηση #4 στις: 26/03/09, 11:27 »
2) Μια άλλη ιδέα μου είναι η εξής...αγοράζεις ή φτιάχνεις ένα καλώδιο ώστε να συνδέσεις την υποδοχή για ακουστικά της κάρτας με το line in του laptop σου ;) Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν και πόσο θα επηρρεαστεί ο ήχος και η ποιότητα του.

Αμα αίναι disabled η onboard, δε θα καταφερει τιποτα με αυτό...Σωστά?

Ουπς! Σωστά..πρέπει να είναι enable η onboard κάρτα για λειτουργήσει αυτό, αλλά τότε ίσως αντιμετωπίσεις άλλα προβλήματα αν δουλεύουν και οι δυο κάρτες παράλληλα.

Σχετικά με αυτά που γράφεις λοιπόν...

1) Δύσκολα θα βρεις ηχεία χωρίς την ανάγκη για εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος. Η κάρτα σου είναι συμβατή μόνο με ηχεία με έξοδο RCA και οχι XLR ή κάτι τέτοιο που έχουν πολλά από τα μόνιτορ της αγοράς. Οπότε...μόνο RCA!!

2) Καλύτερα να αποφύγεις αυτή τη μέθοδο, ακόμη και αν σου την πρότεινα αρχικά εγώ. Αν δουλεύουν και οι δυο κάρτες ταυτόχρονα, θα έχεις πρόβλημα. Sorry ...

3) Δεν είναι κοτσάνα. Δες από την πίσω πλευρά του ηχοσυστήματος. Αν έχει RCA Input (είσοδο δηλαδή, λευκό - κόκκινο, όπως η έξοδος στην κάρτα) τότε ναι...μπορείς...Αν οχι, λυπάμαι, αλλά δεν μπορείς!!


Η κάρτα αυτή σε περιορίζει ως προς τι ηχεία θα χρησιμοποιήσεις, αυτό είναι αλήθεια. Αλλά για το κόστος της είναι πολύ καλή. Αν δεν βρεις άκρη πάρε τα M-Audio AV20 που σου πρότεινα. Είναι πολύ καλά ;)

Αποσυνδεδεμένος elfiii2008

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Tascam US-122L σύνδεση με ηχεία laptop
« Απάντηση #5 στις: 27/03/09, 23:11 »
Ευχαριστώ πολύ όσους απαντήσατε!
Το πρόβλημα λύθηκε με ένα καλώδιο RCA σε 3,5mm που ευτυχώς συνδέεται στη θύρα MUSIC PORT του ηχοσυστήματος!  :clap

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηχεια

Ξεκίνησε από rpt Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 01:06
από rpt
10 Απαντήσεις
9781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 11:20
από LILAKI
17 Απαντήσεις
10886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 00:20
από BluesMe
1 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:18
από BluesMe
2 Απαντήσεις
2560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 22:33
από dimaxin70
9 Απαντήσεις
3949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:53
από Fteo
23 Απαντήσεις
9871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 13:41
από kostas80
8 Απαντήσεις
4108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 18:35
από adr1anos
5 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/12, 12:44
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
23781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/15, 18:29
από vegos