Αποστολέας Θέμα: Metal From Hellas. Ντοκυμαντερ για την ιστορια του ελληνικου Heavy Metal  (Αναγνώστηκε 27369 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Eνταξει την πτυχιακη του εκανε δεν ξερουμε τι βαθμο πηρε. :P..Προσωπικα τουλαχιστον αν εκανε κατι πιο ''σοβαρο'' και ''ποιοτικο'' θα μου φαινοταν χαζο μιας και η ελληνικη σκηνη του τοτε ετσι ηταν.Δεν ειναι και ντοκιμαντερ για τη σουηδικη σκηνη των 90s ξερω γω..Καπως πιο δουλεμενο και σοβαρο αντιστοιχο ντοκιμαντερ ειναι το thrash em all που ομως μιλαει για μια απο τις μεγαλυτερες σκηνς του μεταλ και δευτερον περιεχει και εκεινο αντιστοιχα στοιχεια χαβαλε και γραφικοτητας(οχι στον ιδιο βαθμο ενταξει :P)..
Μπα οχι για μενα το καλτ περιεχει απο μονο του μια δοση γελοιου..Αλλα υπαρχει καλο καλτ και κακο καλτ.Αλλα ειναι πως το βλεπει ο καθενας.

Τωρα το αν αξιζε να πετυχουν οι μπαντες η οχι νομιζω οτι δεν ειμαστε σε θεση να το πουμε απο τη στιγμη που δεν τις εχουμε ακουσει..Ομως και να τις ακουσουμε εν ετη 2009 ελληνικες μπαντες δεκαετιας 80 τα συμπερασματα μας θα ειναι οτι να ναι..Ενταξει φυσικα το οτι εκαναν ενα σαπορτ σε μπαντες που ετυχε να ερθουν δεν μου λεει και πολλα πραγματα..

Και για να κλεινω προσωπικα ως χεβι μεταλας :P :P(φυσικα δεν ξερω αν το εχω η οχι ;D) θα κατσω να το δω ολοκληρο με φιλους και καμια μπυρα και να χασκογελασω..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Παράθεση
Ομως και να τις ακουσουμε εν ετη 2009 ελληνικες μπαντες δεκαετιας 80 τα συμπερασματα μας θα ειναι οτι να ναι..Ενταξει φυσικα το οτι εκαναν ενα σαπορτ σε μπαντες που ετυχε να ερθουν δεν μου λεει και πολλα πραγματα..

Δεν νομιζω οτι και εν ετη 2009 αν βαλεις να ακουσεις Spitfire, Flames, Τον απιστευτο περλεπε και την παρεα του, Vavel και πολλα συγκροτηματα που αναφερονται μεσα δεν θα μεινεις μαλακας... Και αυτο γιατι εν ετη 2009 η Ελλαδα δεν εβγαλε μπαντα στο ειδος τους οχι καλυτερη αλλα ουτε ισα3ια...(Γνωμη μου)
Προτεινω να ακουσετε ενα δειγμα της δουλειας τους και στην συνεχεια να αναφερθητε στο πιος πηρε κιθαρα κρεμασε σκουλαρικι και περιμενε συμβολαιο με την Geffen.
Οσον αφορα τα support που εκαναν, ας μην συγκρινουμε την εποχη μας που ερχονται οι μπαντες αβερτα και δεν 3ερουμε ποια να προτοδουμε και στην τελικη καθομαστε σπιτι μας, με την εποχη εκεινη που για να δει ο λαουτζικος μια μπαντα της προκοπης επρεπε να γκρεμιστουν ολοι οι φουρνοι θεσσαλονικης, αττικης και περιχωρων...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Προτεινω να ακουσετε ενα δειγμα της δουλειας τους και στην συνεχεια να αναφερθητε στο πιος πηρε κιθαρα κρεμασε σκουλαρικι και περιμενε συμβολαιο με την Geffen.

Για τον απλο λόγο ότι οποτε ο geffen ηθελε να υπογραψει τετοια μπαντα μπορούσε να βρει μιλιούνια τετοια ατομα να περιμένουν στη σειρα και απο άλλες χωρες, που υπηρχαν στο μουσικο χαρτη και που προφανως καναν καλυτερη δουλεια.
Οι Socrates που ήταν ακόμα πιο παλιοί πως ξεχωρίσαν δηλαδή; Δε τους κυνηγούσε αυτους το "κακο κατεστημενο";
Το μακρυ μαλλι του 80s ελληνα μεταλλά ήταν περιθωριο δηλαδή, ενώ το μακρύ μαλλί των 70s Socrates ήταν ok;

Και μη παραμυθιαζομαστε τώρα, αυτη η "true" φάση ειδικά όπως την παρουσιαζουν στο βιντεο, κατα 90% ήταν προσπαθειες των ντοπιων να μιμηθουν οτι "cool" και "underground" βλεπανε να ερχεται από έξω.
Wow, leather, Harley, γκομενες, judas priest, yeaaaah! Κι ολα αυτα με την απαραιτητη ελληνοαγγλικη προφορα φυσικα  :P
Γι'αυτο και νομιζω δε κανανε και ποτε τιποτα ιδιαιτερο, γιατι δεν ηταν original αυτη η φαση αλλά ξεπατικωμενα πράγματα και μαλιστα οχι πρωτης διαλογης.

Ενταξει και μη νομιζεις οτι δεν εχουμε ακουσει και απο αυτα, δεν ειμαστε και χτεσινοι οσοι μας φαινονται γραφικοτητες ολα αυτα  ;)
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Και μη παραμυθιαζομαστε τώρα, αυτη η "true" φάση ειδικά όπως την παρουσιαζουν στο βιντεο, κατα 90% ήταν προσπαθειες των ντοπιων να μιμηθουν οτι "cool" και "underground" βλεπανε να ερχεται από έξω.
Wow, leather, Harley, γκομενες, judas priest, yeaaaah! Κι ολα αυτα με την απαραιτητη ελληνοαγγλικη προφορα φυσικα  Tongue
Γι'αυτο και νομιζω δε κανανε και ποτε τιποτα ιδιαιτερο, γιατι δεν ηταν original αυτη η φαση αλλά ξεπατικωμενα πράγματα και μαλιστα οχι πρωτης διαλογης.

Kαι για πες μου ενα ειδος μουσικης για το οποιο δεν ισχυει αυτο στην Ελλαδα? Εκτος απο παραδοσιακα, νησιωτικα και αλλα τετοια. Ακομα και οι ρεμπετες 3επατικωναν οποιον ανατολιτη κινουνταν σε αποσταση βολης

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
α)μπραβο στο παιδι α για την πτυχιακη που εκανε...
β)σε σημεια τραγικες δηλωσεις
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Κι ολα αυτα με την απαραιτητη ελληνοαγγλικη προφορα φυσικα  :P


Θυμάστε την ταινία με τον Ψάλτη καμάκι να πετυχαίνει την Φίνου φρικιό?

"Μαμουζέλ γιου λάικ χέβι μέταλ? Άι χαβ μπάντ ιν γκρήκ μέταλ σήν, γουί πλέη σαππόρτ φορ μπίγη μπαντζ, ντου γιου λάβ μι?" :P :P :P :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παράθεση
Ομως και να τις ακουσουμε εν ετη 2009 ελληνικες μπαντες δεκαετιας 80 τα συμπερασματα μας θα ειναι οτι να ναι..Ενταξει φυσικα το οτι εκαναν ενα σαπορτ σε μπαντες που ετυχε να ερθουν δεν μου λεει και πολλα πραγματα..

Δεν νομιζω οτι και εν ετη 2009 αν βαλεις να ακουσεις Spitfire, Flames, Τον απιστευτο περλεπε και την παρεα του, Vavel και πολλα συγκροτηματα που αναφερονται μεσα δεν θα μεινεις μαλ**ας... Και αυτο γιατι εν ετη 2009 η Ελλαδα δεν εβγαλε μπαντα στο ειδος τους οχι καλυτερη αλλα ουτε ισα3ια...(Γνωμη μου)
Προτεινω να ακουσετε ενα δειγμα της δουλειας τους και στην συνεχεια να αναφερθητε στο πιος πηρε κιθαρα κρεμασε σκουλαρικι και περιμενε συμβολαιο με την Geffen.
Οσον αφορα τα support που εκαναν, ας μην συγκρινουμε την εποχη μας που ερχονται οι μπαντες αβερτα και δεν 3ερουμε ποια να προτοδουμε και στην τελικη καθομαστε σπιτι μας, με την εποχη εκεινη που για να δει ο λαουτζικος μια μπαντα της προκοπης επρεπε να γκρεμιστουν ολοι οι φουρνοι θεσσαλονικης, αττικης και περιχωρων...
Συμφωνω εν μερη αλλα το λεω επειδη σημερα υπαρχει υπερπροσφορα μουσικης απο παντου(και δη μεταλ) ετσι δυσκολα κατι θα σου κανει εντυπωση και θα πεις ..ω ναι αυτο θα ξεχωρισει..αλλωστε το heavy metal πια δεν ξεχωριζει..Εκτος αυτου για να πεις οτι αυτο το συγκροτημα θα παει μπροστα θα το συγκρινεις οχι μονο με αντισχοιχα ελληνικα αλλα και με ξενα..Παραολαυτα πιστευω οτι κατα την δεκαετια του 90 και στα 00 βγηακν επισης καλες μπαντες και ενα καλο παραδειγμα ειναι οι Battleroar για παραδειγμα.Που και παλι πιστευω πως αν ηταν εκεινη την εποχη δεν θα καναν καριερα στο εξωτερικο.Απλα σημερα ειναι διαφορετικα τα πραγματα(παγκοσμιοποιηση..)..

Di maggio υπερβαλεις μου φαινεται..Οι socrates ηταν η εξαιρεση απλα..Αλλωστε δεν αναφερθηκε κανεις σε αυτους και ειπε οτι δεν ηταν καλοι..Δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις οτι τα πραγματα για εναν που επαιζε heavy metal στην Ελλαδα ΤΟΤΕ ηταν δυσκολα...Βασικα γιατι παντα πρεπει να πιανουμε τα ακρα?Και μια αλλη ερωτηση..Το metal σ αρεσει?Το λεω για το βρισκω  λογικο καποιος που δεν ακουει αυτη τη μουσικη να τα βρισκει ολα αυτα τελειως μπουρδες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1.Το να παιζεις μεταλ για βιοποριστικους λογους ειναι ειναι αντιθετο με την φιλοσοφια του "τρου" μεταλλα που πλασαρεται στο συγκεκριμενο "ντοκιμαντερ" αλλα κ ακυρο σαν κινηση.

2.Την δεκαετια του 80 υπηρχανε απειρα συγκροτηματα αξιολογα κ μη που στην εποχη τους δεν σημειωσαν επιτυχια,τωρα ομως εχουν περασει στην σφαιρα του καλτ.

3.Στις μερες μας η πλειοψηφια των "τρου" συγκροτηματων πουλαει καλτια παιζοντας μουσικη 20ετιας κ νοσταλγωντας εποχες που οι περισσοτεροι δεν ηταν καν γενημμενοι.

4.Δε νομιζω οτι αν καποιος θελει να ακουσει το συγκεκριμενο υφος θα προτιμησει τις συγχρονες μπαντες που απλα κοπιαρουν(εν γνωση τους/μας) τα 80ς ειδωλα τους.

5.Οπως αναφερεται στο ντοκυμαντερ για να κανεις επιτυχια δεν αρκει να γραψεις καλα κομματια αλλα να κανεις κ σωστο προμο της μπαντας.Δηλαδη οσο το δυνατον περισσοτερες συναυλιες οχι σε τοπικο επιπεδο λογω περιορισμενου κοινου αλλα σε παγκοσμιο,που σημαινει στερηση καθημερινων ανεσεων κ προσωπικης ζωης.

6.Σορυ κιολας αλλα εδω δεν ζουνε απο την μουσικη τους θεικες μπαντες οπως warlord,omen,diamond head,angelwitch κ περιμενανε ή περιμενουνε να ζησουνε οι spitfire,vavel,sarissa,convixion,battleroar κτλ?Επισης πρεπει να νοιωθω ΕΓΩ υπευθηνος γιαυτο?(τραγικο)

7.Λενε οτι δεν τους στηριζει το ντοπιο κοινο μπλα μπλα μπλα την ιδια στιγμη που οι ιδιοι σνομπαρουνε επιδεικτηκα το συγκροτημα που με το ντεμπουτο του εδωσε την ωθηση στο να ανθησει η τρου σκηνη αλλα κ να επανασυνδεθουν πολλα παλια συγκροτηματα(βλ. την τεραστια εμπορικη επιτυχια των hammerfall-glory to the brave + την διασκευη warlord που κακα τα ψεματα εκανε πολλους να το ψαξουν λιγο παραπανω κ φυσικα μετα να "ξεχασουν" απο τι ξεκινησαν)

Συμπερασμα: φτιαξτε συγκροτημα για να γουσταρετε εσεις ,απο κει κ περα αν δειτε οτι εχετε επιτυχια κ ειστε διατεθημενοι να το κυνηγησετε καντε το αλλα αν αποτυχετε μην προσπαθειτε να το φορτωσετε  σε τριτους

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Di maggio υπερβαλεις μου φαινεται..Οι socrates ηταν η εξαιρεση απλα..Αλλωστε δεν αναφερθηκε κανεις σε αυτους και ειπε οτι δεν ηταν καλοι..Δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις οτι τα πραγματα για εναν που επαιζε heavy metal στην Ελλαδα ΤΟΤΕ ηταν δυσκολα...Βασικα γιατι παντα πρεπει να πιανουμε τα ακρα?Και μια αλλη ερωτηση..Το metal σ αρεσει?Το λεω για το βρισκω  λογικο καποιος που δεν ακουει αυτη τη μουσικη να τα βρισκει ολα αυτα τελειως μπουρδες.

γιατι ρε φιλε μου οπως και να το κανεις, παντα ειναι δυσκολα τα πραγματα, οτι μουσικη και να παιζεις και σε οποια χωρα και να σαι!!!
Νομιζεις ότι αμα παιζεις ποπ, χιπ χοπ, σκυλαδικα, trance δε ξερω τι αλλο, και ειτε μενεις ελλαδα, αμερικη, αγγλια, γερμανια κοκ, με το που θα βγεις και το δηλωσεις θα αρχισεις να δεχεσαι και προτασεις για συμβολαια;;
Αμα δε στρωσεις κωλο κατω δε πας μπροστα, ο,τι μουσικη και να παιζεις. Period!

Και αμα μιλησουμε για 80s μεταλ μόνο, που ασχολειται το βιντεο, καποιος το ειπε και πιο πανω: εδω δε ζησανε απο τη μουσικη τους γκρουπ οπως οι warlord, που και κομματαρες βγάλανε και στη California είχανε τη βάση τους και mark zonder ειχανε στα drums κοκ, και πιστευoυν καποιοι ότι θα έπρεπε 'δικαιωματικα' να ζουν και αυτοί από το μεταλ, στην μουσικά ανυπαρκτη -ειδικά τότε- ελλάδα;;;
Και κυριως με δισκους που οι περισσοτεροι -για να λεμε και την αληθεια- ήταν β' κατηγορίας;

Δεν εχω καμια εμπάθεια, σιγά, αλλά νταξει το χουνε αυτο πολλοι μεταλ και ροκ μουσικοι στην ελλάδα, νομιζουν ότι με μερικες προβιτσες τη βδομαδα στο προβαδικο της γειτονιας, δικαιουνται να τους φωναξει η sony μετα απο μερικό καιρο.
Κι επειδη αυτο δε γινεται, νομιζουν ότι είναι 'ριγμενοι' μετά κτλ..
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/09, 02:09 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Εεεε βασικά... χωρίς να εχω κάποια ουσιαστική ''παιδεία'' στο heavy metal, και εννοείται χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, αλλά ρε παιδί μου πολύ υπερβολή πια... ''Αυτό το βίντεο περιέχει σκληρή γλώσσα'' και έτσι... Εντάξει και γενικά ύφος τύπου ''Ή είστε μαζί ή εναντίον μας! Δεν υπάρχει μέση οδός!!''
 Προσωπικά πιστεύω πολύ κακό για το τίποτα... Αξίζουν πολύ οι μουσικοί που παίρνει το παιδί συνέντευξη ακριβώς για το λόγο ότι φαίνονται πολύ πιο προσβάσιμοι και διαλλακτικοί από το παιδί που μιλάει και αναλύει το όλο video, το οποίο ακούγεται πωρωμένο και υπερβολικά σκληροπυρηνικό... ::) :P Πάντως ενδιαφέρον βίντεο..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Di maggio υπερβαλεις μου φαινεται..Οι socrates ηταν η εξαιρεση απλα..Αλλωστε δεν αναφερθηκε κανεις σε αυτους και ειπε οτι δεν ηταν καλοι..Δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις οτι τα πραγματα για εναν που επαιζε heavy metal στην Ελλαδα ΤΟΤΕ ηταν δυσκολα...Βασικα γιατι παντα πρεπει να πιανουμε τα ακρα?Και μια αλλη ερωτηση..Το metal σ αρεσει?Το λεω για το βρισκω  λογικο καποιος που δεν ακουει αυτη τη μουσικη να τα βρισκει ολα αυτα τελειως μπουρδες.

γιατι ρε φιλε μου οπως και να το κανεις, παντα ειναι δυσκολα τα πραγματα, οτι μουσικη και να παιζεις και σε οποια χωρα και να σαι!!!
Νομιζεις ότι αμα παιζεις ποπ, χιπ χοπ, σκυλαδικα, trance δε ξερω τι αλλο, και ειτε μενεις ελλαδα, αμερικη, αγγλια, γερμανια κοκ, με το που θα βγεις και το δηλωσεις θα αρχισεις να δεχεσαι και προτασεις για συμβολαια;;
Αμα δε στρωσεις κωλο κατω δε πας μπροστα, ο,τι μουσικη και να παιζεις. Period!

Και αμα μιλησουμε για 80s μεταλ μόνο, που ασχολειται το βιντεο, καποιος το ειπε και πιο πανω: εδω δε ζησανε απο τη μουσικη τους γκρουπ οπως οι warlord, που και κομματαρες βγάλανε και στη California είχανε τη βάση τους και mark zonder ειχανε στα drums κοκ, και πιστευoυν καποιοι ότι θα έπρεπε 'δικαιωματικα' να ζουν και αυτοί από το μεταλ, στην μουσικά ανυπαρκτη -ειδικά τότε- ελλάδα;;;
Και κυριως με δισκους που οι περισσοτεροι -για να λεμε και την αληθεια- ήταν β' κατηγορίας;

Δεν εχω καμια εμπάθεια, σιγά, αλλά νταξει το χουνε αυτο πολλοι μεταλ και ροκ μουσικοι στην ελλάδα, νομιζουν ότι με μερικες προβιτσες τη βδομαδα στο προβαδικο της γειτονιας, δικαιουνται να τους φωναξει η sony μετα απο μερικό καιρο.
Κι επειδη αυτο δε γινεται, νομιζουν ότι είναι 'ριγμενοι' μετά κτλ..
Συγνωμη αλλα δεν εχει καμια σχεση το να εισαι στα 80s στην Αμερικη,στη Γερμανια,στην Αγγλια και το να εισαι στην Ελλαδα η στην Πολωνια ξερω γω.Ειναι πολυ απλος ο λογος.Αν παιζεις οσο καλα παιζει μια αμερικανικη μπαντα θα υπογραψει η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ μπαντα.Οι εταιριες ειχαν ολες τη βαση τους εκει.Εκει υπηρχει η μεγαλυτερη σκηνη.Απο κει ξεκινησε το ολο πραγμα.

Για να μη λεμε βλακειες οι WARLORD που αποτελους και αγαπημενο μου σχημα υπεγραψαν στη metal blade(...) και παρολο που βγαλαν μονο ενα αλμπυμ και δεν καναν συναυλιες εμειναν στην ιστορια και ο καθενας που του αρεσει το χεβι επικο η οτιδηποτε αλλο μεταλ τους εκθειαζει.Αυτοματα το παραδειγμα σας ειναι ατοπο.

Στην τελευταια παραγραφο συμφωνω.Οι ανθρωποι που εζησαν εκεινοι την εποχη προσπαθουν να παρουσιασουν τα πραγματα οπως θελουν ΟΜΩΣ πρεπει και εμεις να συνοπολογισουμε τις δυσκολιες που υπηρχαν και να μη λεμε οτι μας καπνισει.(οτι δηλαδη ηταν ο ιδιο ειτε ησουν Γερμανος ειτε Ελληνας)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Για να μη λεμε βλακειες οι WARLORD που αποτελους και αγαπημενο μου σχημα υπεγραψαν στη metal blade(...) και παρολο που βγαλαν μονο ενα αλμπουμ και δεν καναν συναυλιες εμειναν στην ιστορια και ο καθενας που του αρεσει το χεβι επικο η οτιδηποτε αλλο μεταλ τους εκθειαζει.Αυτοματα το παραδειγμα σας ειναι ατοπο.

Μαλλον δεν εισαι καλα διαβασμενος στο θεμα warlord.Καταρχην η metal blade του τοτε ηταν δισκογραφικη με ουτε 2 χρονια ζωης στην πλατη της οποτε μην επιχειρεις να την συγκρινεις με την metal blade του σημερα.

Επισης κυκλοφορησαν 1 σινγκλ 1 μινι αλμπουμ 2 μπεστ οφ κ μια βιντεοκασσετα μεσω της metal blade αλλα κ ενα αλμπουμ το 2002,απο καποια drakkar το οποιο περιειχε κυριως παλια τραγουδια απο ντεμο των warlord  αρκετα απο τα οποια ειχε ξαναηχογραφησει κ κυκλοφορησει λιγα χρονια νωριτερα ο Τσαμης σε 2 album των lordian guard.Το συγκεκριμενο αλμπουμ πηγε απατο,γιατι αληθεια?

Συνολο εχουμε 2 αλμπουμ,1 μινι αλμπουμ,2 μπεστ,1 σινγκλ,1 βιντεοκασσετα κ 1 dvd κ αν καποιος θεωρει τον εαυτο του φαν των warlord  σιγουρα θα ηθελε να εχει κ τις lordian guard κυκλοφοριες.Το οτι η metal blade του 2000+ ΔΕΝ τους υπεγραψε για την κυκλοφορια του τελευταιου τους δισκου λεει πολλα.

Με λιγα λογια εχουμε μια μπαντα που ολοι εκθειαζουν οπως λες κ εσυ κ συμφωνω,η οποια εκανε ονομα με μονο μεσο την μουσικη της κ η οποια κατεληξε στα αζητητα.Παρολη την εμπορικη τους αποτυχια ομως εχουν αποκτησει καθολικη αποδοχη της μεταλ σκηνης κ αυτο ειναι το σημαντικοτερο στο συγκεκριμενο ειδος νομιζω.

Αυτο αποτελει τρανο παραδειγμα κατ'εμε οτι το συγκεκριμενο ειδος δεν προσφερεται για βιοποριστικους σκοπους ειδικα αν δεν προμοταρεις την μπαντα σου με οσο το δυνατον περισσοτερες συναυλιες.Πραγμα που οι warlord δεν εκαναν.

Πως το συγκεκριμενο παραδειγμα ειναι ατοπο οπως λες δεν μπορω να καταλαβω.Αποδεικνυει περιτρανα οτι κ αμερικανικη μπαντα να εισαι,κ φοβερη μουσικη να παιζεις αν δεν προμοταρεις σωστα την μουσικη σου δεν προκειται να ζησεις απ'αυτην.Αντιθετα βλεπουμε τις ελληνικες μπαντες στο συγκεκριμενο ντοκυμαντερ να κλαιγονται οτι δεν μπορουνε να ζησουνε με την μουσικη τους ενω απο την αλλη δεν βλεπω να κανουνε κ τιποτα για να το αλλαξουν αυτο.

Σιγουρα ηταν δυσκολοτερα για μια ελληνικη μπαντα του τοτε, που δεν υπηρχε η ευκολια του ιντερνετ, αλλα αμα ηταν προθυμη μια μπαντα να κανει θυσιες κ επαιζε κ αξιολογη μουσικη ειχε ελπιδες να τα καταφερνε.Να θυμησω οτι '93-'94 οι rotting christ αλωνιζανε τον κοσμο.Αρα μαλλον την τεμπελια κ την απροθυμια τους θα επρεπε να κατηγορουν οι συγκεκριμενες μπαντες κ οχι την καταγωγη τους,το κοινο,τις δισκογραφικες κτλ

Αποσυνδεδεμένος Metal_Throne

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • tsabacopia.gr
Έχω δει αυτό το βίντο πέντε - έξι φορές και μου άρεσε πάρα πολύ , ειδικά στο πρώτο μισό που κάνει την αναδρομή στα 80ς.
Λέγονται πάρα πολλές αλήθειες καθώς επίσης και πάρα πολλές π**αριές.

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι οτι σε αυτό το βιντεάκι ξεβρακώνεται περίτρανα ο 'Έλληνας Μεταλλάς" μιας και είναι πάρα πολύ λίγοι αυτοί που εκφέρουν σοβαρό λόγο. Οι περισσότεροι είναι κυριολεκτικά για κλωτσιές.


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ναι μονο που μονο το deliver us μπορει να θεωρηθει κανονικο αλμπουμ.Το cannons ειναι υποτιθεμενο live album και συνοδευοταν απο την αντισοιχη βιντεοκασσετα και τα best of ειναι best of οποτε δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Το αλμπουμ με τον Cans βγηκε το σωτηριο ετος 2002 δηλαδη 20 χρονια μετα εποχη που το κλασικο μεταλ σχεδον δεν υπηρχε(υπηρχε δηλαδη αλλα ως αναμνηση)..
Η metal blade τοτε που τους υπεγραψε ηταν απο τις πιο ανερχομενες εταιριες και εκανε δεκαδες μπαντες γνωστες μεσα απο τις συλλογες της.Γνωστο αυτο.Το 2002 ηταν λογικο να μην τους υπογραψει γιατι απλα ειχαμε 2002.  ::)

Και παμε στο συμπερασμα..Αναφερω οτι το παραδειγμα σας ειναι ατοπο οχι απο τη μερια που το λες εσυ.Ναι σιγουρα καποιες μπαντες καταφερνουν και φτιαχνουν ονομα με ελαχιστη(αλλα γαματη) κληρονομια αλλα απο τη σκοπια του οτι ηοι warlord ηταν στη χωρα του μεταλ σε μεταλ εταιρια και ηταν προσβασιμοι απο τους οπαδους..Ενω οι Ελληνικες μπαντες..οχι!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tο τι θεωρειται αλμπουμ κ τι οχι ειναι καπως ανουσιο στο συγκεκριμενο θεμα οποτε ας το αφησουμε καλυτερα.Το θεμα ειναι να μην καλλιεργειται η αποψη που υιοθετουν οι περισσοτεροι οτι εμεις ειμαστε οι γαματοι αλλα ειμαστε στην ελλαδα κ δεν μπορεσαμε να κανουμε τιποτα ενω οι αλλοι ειναι αχρηστοι αλλα γινανε ονομα επειδη τους εσπρωξε η δισκογραφικη.

Πιστευω ειναι λαθος να προσπαθεις να συγκρινεις την τοτε αμερικανικη μεταλ σκηνη με την υπαναπτυκτη (σε θεμα αντιληψης αλλα κ μουσικης) ελληνικη σκηνη.Μιλαμε για μια ζωντανη οντοτητα που καθε λιγο γεννουσε νεες "μοδες" εξ ου κ η αποτυχια των warlord παρολο που ηταν σε μεταλ εταιρια κ σε μεταλ χωρα.Γιατι?Επειδη την τοτε περιοδο το γκλαμ ειχε σαρωσει τα παντα με μονη εξαιρεση ισως το πιο "αντεργκραουντ" θρας κινημα.Χωρος για παραδοσιακα συγκροτηματα οσο παραξενο κ να ακουγεται στην τοπικη σκηνη του λος αντζελες, μερος της οποιας ηταν κ οι warlord ,τοτε δεν υπηρχε.Οποτε δεν θεωρω σωστη την αποψη οτι ο δρομος των ξενων συγκροτηματων ηταν στρωμμενος με ροδοπεταλα κ των ελληνικων με αγκαθια.

Σιγουρα ηταν εμποδιο η αποσταση μας απο αλλες πιο μουσικα ανεπτυγμενες χωρες αλλα εγω γνωριζω οτι οταν βρισκουμε μπροστα μας ενα εμποδιο το περναμε κ δεν καθομαστε μπροστα του να το χαζευουμε.Επισης σιγουρα καποιες ελληνικες μπαντες ισως να καταφερναν να γινουν περισσοτερο γνωστες αν ηταν αλλου,αλλα δεν πιστευω οτι θα εβγαιναν οι καινουριοι μεταλλικα η οι καινουριοι μειντεν απο την ελληνικη  σκηνη κ δεν βγηκαν επειδη τους χαντακωσε η καταγωγη τους.


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Στεκομαι στην τελευταια προταση στην οποια και συμφωνω.Εγω δεν ειπα οτι συμφωνω με το οτι καποιοι απο αυτους νομιζαν οτι αξιζαν να γινουν Μεταλικα η Μειντεν αλλα παραδεχομαι οτι οι δυσκολιες για να κανουν μια επιτυχια οι Ελληνες οσο καλα και να παιζαν ηταν δεκαπλασιες των ξενων.Αυτο.Και το ειπα επειδη ειδα μηδενισμο σε καποια ποστ πιο πανω.Κατα τα αλλα ουτε υποστηρζω τη νοοτροπια τους ουτε τιποτα.

Οσο για τους warlord τα σπανε οποτε δνε εχει νοημα να τσακωνομαστε για αυτους ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
μου ρθε μποχα ρε παιδια...απο ποδια και μασχαλες...και λιγη πυτιριδα. τι cult φωνη ειναι αυτη;;;;

''ειτε το χεις μεσα σου,ειτε οχι..(ειτε όχι,όχι,όχι,χι,χι,χι)''

με echo ξερω γω...

και στο τελος που λεει ''αν δε σας αγγιξε,κλειστε το dvd και αγνοειστε και ολα τα προηγουμενα.δε σας εχουμε αναγκη''.
μα καλα ποιος μαλακας τα εγραψε τα κειμενα; ποσο καθυστερας μπορει να ειναι;! ελεος!! οχι αλλο cult! τους λυπαμαι ειλικρινα...

οσο για το περιεχομενο του ντοκυμαντερ,ηταν αρκετα καλο και για μας που δεν τα προλαβαμε,και τα συγκεκριμενα ατομα τα θεωρω τα πιο καταλληλα να μιλησουν για το συγκεκριμενο ειδος, αλλα αυτο το στυλ εχω 5-6 κιθαρες απο πισω μου και 2-3 μαρσαλια και πινω amstel,ειμαι 50 χρονων και εχω μαλλι μεχρι τον κωλο μου κανει λιγο καπως....αλλο να το κανει καποιος ''γνωστος'',και αλλο ο κιθαριστας των flames...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/09, 03:44 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
μου ρθε μποχα ρε παιδια...απο ποδια και μασχαλες...και λιγη πυτιριδα. τι cult φωνη ειναι αυτη;;;;

''ειτε το χεις μεσα σου,ειτε οχι..(ειτε όχι,όχι,όχι,χι,χι,χι)''

με echo ξερω γω...

και στο τελος που λεει ''αν δε σας αγγιξε,κλειστε το dvd και αγνοειστε και ολα τα προηγουμενα.δε σας εχουμε αναγκη''.
μα καλα ποιος μαλ**ας τα εγραψε τα κειμενα; ποσο καθυστερας μπορει να ειναι;! ελεος!! οχι αλλο cult! τους λυπαμαι ειλικρινα...



Χαχαχαχαχαχαχαχα +100!!! Και τα γκ@@λόσπυρα μέταλ-παντιέρα του καταφρονεμένου :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μου ρθε μποχα ρε παιδια...απο ποδια και μασχαλες...και λιγη πυτιριδα. τι cult φωνη ειναι αυτη;;;;

''ειτε το χεις μεσα σου,ειτε οχι..(ειτε όχι,όχι,όχι,χι,χι,χι)''

με echo ξερω γω...

και στο τελος που λεει ''αν δε σας αγγιξε,κλειστε το dvd και αγνοειστε και ολα τα προηγουμενα.δε σας εχουμε αναγκη''.
μα καλα ποιος μαλ**ας τα εγραψε τα κειμενα; ποσο καθυστερας μπορει να ειναι;! ελεος!! οχι αλλο cult! τους λυπαμαι ειλικρινα...

οσο για το περιεχομενο του ντοκυμαντερ,ηταν αρκετα καλο και για μας που δεν τα προλαβαμε,και τα συγκεκριμενα ατομα τα θεωρω τα πιο καταλληλα να μιλησουν για το συγκεκριμενο ειδος, αλλα αυτο το στυλ εχω 5-6 κιθαρες απο πισω μου και 2-3 μαρσαλια και πινω amstel,ειμαι 50 χρονων και εχω μαλλι μεχρι τον κωλο μου κανει λιγο καπως....αλλο να το κανει καποιος ''γνωστος'',και αλλο ο κιθαριστας των flames...
όταν και συ στα 50 σου έχεις ζήσει με μια Α κουλτούρα και συνεχίζεις να την ακολουθείς και δν μπορείς να την αλλάξεις φυσικά και να γίνεις ΕΜΟ ή να φοράς μπλούζες των Μετάλλικα οι οποίοι ξέρω γω γεννήθηκαν μετά από σένα τα ίδια θα γράφει τότε ο 18χρονος-20χρονος-22χρονος Garvin....
αυτοί οι άνθρωποι έτσι μεγάλωσαν...έζησαν μια εποχή πολύ πιο έντονα απ ότι ζούμε εμείς τη δική μας τώρα που έιναι όλο μάρκετινγκ και προμόσιον....
τι θες να κάνει και γιατί τους κατηγορείς γι αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Oxι αλλα αν το κανει ο zakk wylde ειναι οκ επειδη ειναι γνωστος :P :P :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Oxι αλλα αν το κανει ο zakk wylde ειναι οκ επειδη ειναι γνωστος :P :P :P

ειναι σιγουρα παντως πιο αποδεκτο απο το να βλεπεις ενα μεσηλικα,που απο την εμφανιση του ειναι....μεσηλικας!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
μου ρθε μποχα ρε παιδια...απο ποδια και μασχαλες...και λιγη πυτιριδα. τι cult φωνη ειναι αυτη;;;;

''ειτε το χεις μεσα σου,ειτε οχι..(ειτε όχι,όχι,όχι,χι,χι,χι)''

με echo ξερω γω...

και στο τελος που λεει ''αν δε σας αγγιξε,κλειστε το dvd και αγνοειστε και ολα τα προηγουμενα.δε σας εχουμε αναγκη''.
μα καλα ποιος μαλ**ας τα εγραψε τα κειμενα; ποσο καθυστερας μπορει να ειναι;! ελεος!! οχι αλλο cult! τους λυπαμαι ειλικρινα...

οσο για το περιεχομενο του ντοκυμαντερ,ηταν αρκετα καλο και για μας που δεν τα προλαβαμε,και τα συγκεκριμενα ατομα τα θεωρω τα πιο καταλληλα να μιλησουν για το συγκεκριμενο ειδος, αλλα αυτο το στυλ εχω 5-6 κιθαρες απο πισω μου και 2-3 μαρσαλια και πινω amstel,ειμαι 50 χρονων και εχω μαλλι μεχρι τον κωλο μου κανει λιγο καπως....αλλο να το κανει καποιος ''γνωστος'',και αλλο ο κιθαριστας των flames...
όταν και συ στα 50 σου έχεις ζήσει με μια Α κουλτούρα και συνεχίζεις να την ακολουθείς και δν μπορείς να την αλλάξεις φυσικά και να γίνεις ΕΜΟ ή να φοράς μπλούζες των Μετάλλικα οι οποίοι ξέρω γω γεννήθηκαν μετά από σένα τα ίδια θα γράφει τότε ο 18χρονος-20χρονος-22χρονος Garvin....
αυτοί οι άνθρωποι έτσι μεγάλωσαν...έζησαν μια εποχή πολύ πιο έντονα απ ότι ζούμε εμείς τη δική μας τώρα που έιναι όλο μάρκετινγκ και προμόσιον....
τι θες να κάνει και γιατί τους κατηγορείς γι αυτό?

δεν διαφωνω σε αυτο που λες...αλλα προσωπικα μου φαινεται λιγο δηθεν. σαν αναγκη να δειξεις ειτε στον ευατο σου ειτε στους αλλους (και περισσοτερο στους αλλους) οτι εχεις παραμεινει αναλοιωτος. εμενα μου αρκουν οι αποψεις τους και τα βιωματα τους και γι αυτο αλλωστε κληθηκαν να μιλησουν στο συγκεκριμενο ντοκυμαντερ...πως να στο πω...τους πιστευω ακομα και αν δεν εχουν μακρυ μαλλί ή ακόμα και αν δεν φορανε μπλουζα saxon. και να σου πω και κατι που θα μπορουσε να πει καποιος πιο κακοπροαιρετος απο μενα (η τελευταια φραση ειναι δανεισμενη απο τη νονα του κατακουζηνου  ;D),οταν μεγαλωνεις και λιγο θα πρεπει να διευρυνεις και τους μουσικους οριζοντες σου...ακουγανε metal στα 20,στα 30,στα 40...στα 50 δεν πρεπει παραλληλα με το metal να ακουνε και κατι ακομα; δεν ειναι οτι παει με την ηλικια αλλα οσο να ναι δε μπορεις να μενεις και κολλημενος εκει,εκει κι εκει...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
εν τω μεταξυ τρομαζω με το που μπαινει το video...''TO OΠΤΙΚΟΑΚΟΥστικο υλικο....''
αυτος απο τους battleroar που μιλαει ειναι στο basement στο ηρακλειο  ;D
επισης αυτος στο 53.17 κανει ΤΡΕΛΟ κοκορακι! και ο αλλος με τα γυαλια απο το 53.27-53.38 μου θυμιζει λιγο το φιλο του uncle jimbo απο το southpark (ned τον λενε νομιζω). νομιζω οτι θα ανοιξει το μικροφωνο και θα μιλησει! α0χ0α0χα0χ0α0χα0χ0αχ0α (τρεντι)  ;D ;D

περα απο την πλακα,αυτο που λεει ο chris kirk των flames στο 37.57 και μετα ειναι πολυ σωστο και πρεπει να το σκεφτονται ολοι οσοι φτιαχνουν μπαντες και το βλεπουν σοβαρα...ειναι ωραιο να ονειρευεσαι,αλλα ακομα και για το ονειρο εχεις υποχρεωσεις!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/09, 03:50 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
μου ρθε μποχα ρε παιδια...απο ποδια και μασχαλες...και λιγη πυτιριδα. τι cult φωνη ειναι αυτη;;;;

''ειτε το χεις μεσα σου,ειτε οχι..(ειτε όχι,όχι,όχι,χι,χι,χι)''

με echo ξερω γω...

και στο τελος που λεει ''αν δε σας αγγιξε,κλειστε το dvd και αγνοειστε και ολα τα προηγουμενα.δε σας εχουμε αναγκη''.
μα καλα ποιος μαλ**ας τα εγραψε τα κειμενα; ποσο καθυστερας μπορει να ειναι;! ελεος!! οχι αλλο cult! τους λυπαμαι ειλικρινα...

οσο για το περιεχομενο του ντοκυμαντερ,ηταν αρκετα καλο και για μας που δεν τα προλαβαμε,και τα συγκεκριμενα ατομα τα θεωρω τα πιο καταλληλα να μιλησουν για το συγκεκριμενο ειδος, αλλα αυτο το στυλ εχω 5-6 κιθαρες απο πισω μου και 2-3 μαρσαλια και πινω amstel,ειμαι 50 χρονων και εχω μαλλι μεχρι τον κωλο μου κανει λιγο καπως....αλλο να το κανει καποιος ''γνωστος'',και αλλο ο κιθαριστας των flames...
όταν και συ στα 50 σου έχεις ζήσει με μια Α κουλτούρα και συνεχίζεις να την ακολουθείς και δν μπορείς να την αλλάξεις φυσικά και να γίνεις ΕΜΟ ή να φοράς μπλούζες των Μετάλλικα οι οποίοι ξέρω γω γεννήθηκαν μετά από σένα τα ίδια θα γράφει τότε ο 18χρονος-20χρονος-22χρονος Garvin....
αυτοί οι άνθρωποι έτσι μεγάλωσαν...έζησαν μια εποχή πολύ πιο έντονα απ ότι ζούμε εμείς τη δική μας τώρα που έιναι όλο μάρκετινγκ και προμόσιον....
τι θες να κάνει και γιατί τους κατηγορείς γι αυτό?

..τους πιστευω ακομα και αν δεν εχουν μακρυ μαλλί ή ακόμα και αν δεν φορανε μπλουζα saxon. και να σου πω και κατι που θα μπορουσε να πει καποιος πιο κακοπροαιρετος απο μενα (η τελευταια φραση ειναι δανεισμενη απο τη νονα του κατακουζηνου  ;D),οταν μεγαλωνεις και λιγο θα πρεπει να διευρυνεις και τους μουσικους οριζοντες σου...ακουγανε metal στα 20,στα 30,στα 40...στα 50 δεν πρεπει παραλληλα με το metal να ακουνε και κατι ακομα; δεν ειναι οτι παει με την ηλικια αλλα οσο να ναι δε μπορεις να μενεις και κολλημενος εκει,εκει κι εκει...
Aυτα ειναι βλακειες και φαινεται οτι προσπαθουμε να βγαλουμε απο τυ μυγα ξιγκι(η πως γραφεται τελος παντων)..Βλεπεις ενα ντοκιμαντερ που λεγεται metal form hellas μιλαει για τη δεκαετια του 80 και ερχεσαι και μου λες τετοια πραγματα.Ελεος δηλαδη.Φασισμος.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
η επιχειρηματολογια σου με χορτασε,και το ψωμι σου φατο  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/05, 16:15
από kiseichukan
20 Απαντήσεις
9419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
99 Απαντήσεις
31388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 17:37
από Υπνοβάτης...
77 Απαντήσεις
26953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
16 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 09:21
από Stergios Kourou
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:28
από norway
18 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 20:03
από master of puppets
93 Απαντήσεις
31771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
4 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/12, 21:36
από Βραζίλης