Αποστολέας Θέμα: Mp3 Creep  (Αναγνώστηκε 2859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Feanor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
  • The Great Old Ones
    • Προφίλ
Mp3 Creep
« στις: 02/02/05, 13:57 »
Εδώ είναι μια πρόχειρη εκτελέσει του Creep των Radiohead
Περιμένω γνώμες
http://www.soundclick.com/bands/2/melodyofdeathmusic.htm
That Is Not Dead Which Can Eternal Lie
And With Strange Aeons Even Death May Die
Howard Philips Lovecraft

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mp3 Creep
« Απάντηση #1 στις: 02/02/05, 15:12 »
Τι ακριβως πρεπει να προσεξουμε??Τα ντραμς φαινονται οτι ειναι midi, οποτε μαλλον δεν θελουν προσοχη
Φωνη: Χμ...Χμ...και παλι Χμ..Ειναι ενα αρκετα απαιτητικο τραγουδι...Δυσκολη επιλογη για να ετοιμασεις τη φωνη...Εχει πεσει και λιγο παραπανω Chorus ( εαν μαντευω σωστα απ'οτι ακουω )...Επισης πολλες φορες..μπαινει αχρονα σε σχεση με τη μουσικη..Μπορει να ειναι εντυπωση μου ομως...Τα ψηλα θελουν δουλιτσα ακομα
Κιθαρες: Πολυ βρωμα...ή γενικα δεν εχει γινει σωστη ρυθμιση μεταξυ φωνης, μπασσου και βρωμας οταν μπαινεις στο ρεφραιν...
Λιγο αυστηρος,ε?? :-X Αλλα ειναι και απαιτητικο το κομματι...
Αν θελεις παντως να πετυχεις τον ηχο που εχει το αυθεντικο κομματι, τοτε πρεπει να προσεξεις καλυτερα τι γινεται με τη φωνη και τις κιθαρες...Οταν το ακουω, μου δινει την εντυπωση πως η φωνη ή εχει ενα reverb με αρκετο χρονο αποκρισης ( pre-delay ) και ελαχιστο χρονο "παραμονης" ή εχει περαστει σε 2 καναλια, στο οποιο πρωτο να ειναι καθαρη ( με οποιοδηποτε EQ εχουν παιξει.. ) και στο δευτερο καναλι να εχουν περασει το reverb με αρκετο mix, ετσι ωστε να εχει αυτην την ουρα...Νομιζω οτι στο 1:48 στο "I am not around" ακουγεται διπλη καταληξη στο "d", οποτε μαλλον υπαρχουν 2 καναλια...Δοκιμασε να κανεις αυτη την πατεντα..αφαιρωντας ομως το chorus που εχεις απο το πρωτο καναλι..Παντως, οτι και αν κανεις, φροντισε η φωνη να ειναι πιο καθαρη...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/05, 15:23 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Mp3 Creep
« Απάντηση #2 στις: 03/02/05, 08:49 »
H φωνή μου άρεσε πολυ αλλά θα συμφωνήσω ότι δεν μου ακούγετε στον χρόνο. Και το κλείσημο πρέπει να είναι λάθος.

Οι κιθάρα δεν παίζει καλά τα θέματα, εκτός από ότι παίζει ξερά (κανονικά έχει θεματάκια συνέχεια, δεν είναι 4 συνχορδίες απλά) πρέπει να παίξει και ποιο γρήγορα, πολύ ποιο γρήγορα. Προσοχή όχι όλη η μπάντα, αλλά η κιθάρα μόνο.

Τέλος στο σημείο που πρέπει να φωνάξεις "she's.. running out again..." δεν σου βγαίνει φωνή. Αν δεν μπορείς να φωνάξεις άλλαξε τόνο το κομμάτι να κάτσει καλύτερα η φωνή σου και να μην την ζωρίζεις.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Mp3 Creep
« Απάντηση #3 στις: 07/02/05, 17:42 »
H φωνη δεν παταει καλα στην μελωδια της οπως θα επρεπε να πατησει...ειναι αχρονη...επισης δεν μου αρεσει η ερμηνεια της...και το γκαζι δεν ειναι ταιριαστο για το κομματι...το χαιχατ που μετραει ειναι πιο δυνατα στην μιξη...μην προτιμας τα ετοιμα μιντι για τα τυμπανα σου...συνηθως δεν ειναι και οτι καλυτερο κυκλοφορει...περιμενω να ακουσω κατι αλλο δικο σου για πιο συνολικη εικονα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 00:52
από coolatos94
4 Απαντήσεις
2471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 01:06
από Theoharris
8 Απαντήσεις
2986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 12:47
από constantinos9
0 Απαντήσεις
1126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/20, 17:12
από MARIOS F