Αποστολέας Θέμα: Ηχογραφηση σε laptop,, Χρειαζομαι εξωτερικη καρτα ηχου???!!!  (Αναγνώστηκε 9517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Γεια κ χαρα σας παλικαρια κ παλικαρίσες,
λοιπον ,φ
το χω να φτιαξω ενα οικιακο στουντιο για ηχογραφηση,
εχω διαβασει λιγο απο δω κ απο εκει εδω μεσα για το τι θα χρειαστω.... ;)
εχω ομως ακομα ενα ερωτηματακι()
"laptop εχω και απο οτι καταλαβα δεν εχει καρτα ηχου αλλα επεξεργαστη ηχου. Τσεκαρα λιγο στη διαχειριση κ λεει "AMD High Definition Audio Device" κ "Realtek High Definition Audio" ενα απο τα δυο ειναι ο επεξεργαστης ηχου...? λογικο  ;D
λοιπον μαλλον θα χρειαστω εκτος των αλλων και μια εξωτερικη καρτα ηχου
ακουω λοιπον τι με συμβουλευετε?
για να δουμε

ηχογραφηση θα κανω σε φωνη αντρικη, ακουστικοκλασικη κιθαρα και κρουστα φαση (καχον)

(350 ευρω χωρις την καρτα υπολογισα ως τωρα)
μικροφωνο: Shure SM-58 ,100 ευρω ή MXL 2006 ,90 ευρω (τι προτεινεται?)
Anti-Pop Filter: t-bone , 15 ευρωκαλωδια: δεν εχω ιδεα βαζω 50 ευρω
ακουστικα: 70-80 ευρω AKG K-121 Studio
Preamp: ART Tube MP ,40 ευρω

κ αν χρειαστει καμια βαση μικροφωνου +40


τι λετε ?
εεε ρε γλεντια

λοιπον περιμενω σχολια τι θα κανω με την καρτα?
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εννοειται πως εαν θες να πας στο επομενο level, καλο ειναι να αποκτησεις μια καρτα ηχου. Και μαλιστα, να διαθεσεις ενα σεβαστο ποσο, ωστε να μπορεις να την εχεις για αρκετα μεγαλο διαστημα ( δηλαδη να καλυπτει τις αναγκες σου ). Βαλε κατα νου επισης πως εαν αποκτησεις καρτα ηχου ( με προενισχυσεις εννοειται ), η προενισχυση δεν θα σου χρειαστει. ;)

Οσον αφορα την επιλογη μικροφωνου, συγκρινεις δυο ανομοιες καταστασεις ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Βοηθα μεστρε, κ αν αποτυχω στο λαιμο μου δεν σε παιρνω, αρκει στο υψος σου να κρατηθεις ;)

το επομενο λεβελ που λες, δεν υπαρχει σε μενα μιας κ βρισκομαι στο μηδεν, δεν εχω κανει ποτε ηχογραφηση απο τον υπολογιστη μου (ειμαι της πολυ παλιας σχολης, οτι παιχτηκε δεν ξανακουγεται).
ποσο ειναι το σεβαστο ποσο, και τι πρωτινεις? οι αναγκες μου ειναι ερασιτεχνηκες αλλα παραμενω μουσικος.

Βαλε κατα νου επισης πως εαν αποκτησεις καρτα ηχου ( με προενισχυσεις εννοειται ), η προενισχυση δεν θα σου χρειαστει.

η προενισχυση που δεν θα χρειαστω ειναι το preamp?

κ οσο για τις ανομοιες καταστασεις περι μικροφωνου, δλδ?
εγω σας ειπα τι εχω σκοπο καταρχας να ηχογραφησω, και θα εμεινω σε αυτο
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Κοιτα, εφοσον εσυ κινεις την τσεπη σου, θα ηταν καλο να μας πεις και σε τι ποσο κινεισαι ;)

Οταν λεω ανομοιες καταστασεις, εννοω ανομοιες ως προς το τι μικροφωνα πας να συγκρινεις. Το ενα ειναι δυναμικο και το αλλο πυκνωτικο, οποτε καταλαβαινεις πως η διαφορα ειναι..ε....θεμελιωδης :D. Προσωπικα θα πηγαινα σε ενα πυκνωτικο, για να εχω ενα all around μικροφωνο. Το 58αρι θα σε δεσμευσει λιγο οσον αφορα το τι πηγες μπορεις να ηχογραφησεις, ΟΜΩΣ να εχεις κατα νου πως εαν ο χωρος σου δεν ειναι καλος, το δυναμικο δεν θα βγαλει τοσο εντονα τα προβληματα του χωρου, σε αντιθεση με το πυκνωτικο που ειναι πιο ευαισθητο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Διάβασε και το άρθρο του Νέου Κιθαρωδού: Το φορητό μου στούντιο™
Είναι λίγο παλιό, αλλά κάποια πράγματα είναι στάνταρ.

 

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Ο χωρος που θα ηχογραφησω ειναι ενα δωματιο 4χ5 (εχει κ επιπλα)
σχετικα ησυχο το περιβαλον.

κ τα οργανα που θελω να ηχογραφησω ειναι κλασικη κιθαρα, καχον και φωνη.
αρα τι περνουμε εδω πυκνωτικο ή δυναμικο?

απο λεφτα εχω σκοπο να δωσω 300-350
και ως τωρα εχω μονο laptop κ τα οργανα :)

Πηγα σε ενα μαγαζι κ ρωτησα κ μου δωσανε αυτο το πακετο
http://www.rode.com/microphones/nt1-a

απο οτι καταλαβα πυνκωτικο ειναι το μικροφωνο
κ εχει μεσα
το μικροφωνο RODES NT1-A
φιλτρο
καλωδια χ 2
κ για τη σκονη προστατευτικα μαντιλακια ;D
καπου στα 180 ευρα
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εχω ορισμενα μικροφωνα της Rode, την θεωρω τιμια εταιρια και ειναι μια καλη αρχη ;) Αλλα θελεις προενισχυση ( ή καρτα ηχου με προενισχυση ) για να το δουλεψεις!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
ναι μου εδειξε κ μια καρτα ηχου, δεν θυμαμαι τη μαρκα ομως, γυρω στα 120 ευρω.
καλη μου φανηκε κ μου ειπε οτι για αυτο που χρειαζομαι ειναι ενταξει.

η απορια ομως πυκνωτικο ή δυναμικο ακομα δεν μου λυθηκε.
κ ας διαβασα τα αρθρα που μου συστεισατε
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Μορφέα εννοείται ότι μιλάς με τον Freemind που είναι από τους πιο κατάλληλους γι΄αυτά που ρωτάς, αλλά μια και δεν σου έχει λυθεί η απορία να προσπαθήσω να βοηθήσω και εγώ με τα μπακαλίστικά μου.

1) " Προσωπικα θα πηγαινα σε ενα πυκνωτικο, για να εχω ενα all around μικροφωνο." Αυτό και μόνο λέει πολλά.

2) Τα πυκνωτικά είναι εξαιρετικά ευαίσθητα μικρόφωνα, πιάνουνε τον παραμικρό ήχο, εφόσον είσαι σε κλειστό χώρο είναι καλό και αν έχει και μια κάποια ηχομόνωση και θα δώσεις έτσι μεγάλο βάρος στην ηχογράφηση του μουσικού όργανου.

3) Το δυναμικό δεν έχει την ευαισθησία του πυκνωτικό, έτσι θα γλυτώσεις θορύβους, αλλά δε θα γράφει με μεγάλη ακρίβεια το φάσμα του ήχου από το μουσικό σου όργανο. Έτσι θα δωθεί μεγαλύτερο βάρος στη φωνή.

4) O Freemind όπως και άλλοι γνωρίζοντες, όταν προτείνουνε μικρόφωνα για στούντιο, είτε πυκνωτικά, είτε δυναμικά, δε μιλάνε για μικρόφωνα των 100 ευρώ, ούτε των 200. Όπως έχω παρατηρήσει και σε άλλα φόρα, ξεκινάνε από τα 500ευρώπουλα το μικρόφωνο και ανεβαίνουνε σε μερικά χιλιάρικα. Θέλω να πω ότι στα 100ευρώ μικρόφωνο μη φαντάζεσαι ότι παίρνεις κάποιον εξοπλισμό ο οποίος θα κάνει την τρομερή διαφορά στις ηχογραφήσεις σου. Αυτό δε σημαίνει ότι και σε αυτό το χαμηλό budget δε διαφέρει το ένας ως προς το άλλο....απλά μη φαντάζεσαι και τίποτα "τέρατα".

5) Όταν κάποια στιγμή ξεκινήσανε να μιλάνε για στούντιο, ηχογραφήσεις, ηχομονώσεις, μικρόφωνα και τα λοιπά, αντελείφθειν ότι σίγουρα παίζει ρόλο και το μικρόφωνο μέσα σε ένα στούντιο, αλλά είναι τόσα άλλα που παίζουνε πολύ σημαντικότερο ρόλο κι έτσι δεν υπάρχει λόγος να αναλώνεσαι στο πιο από τα 2 θα πάρεις.

6) Γενικά τα μικρόφωνα χωρίζονται και σε υποκατηγορίες αν το έχεις προσέξει, δεν είναι απλά πυκνωτικά και δυναμικά, γι΄αυτό και ίσως ακόμη και πυκνωτικό ή δυναμικό να πάρεις, να θέλεις και δεύτερο και τρίτο, όχι γιατί είναι καλύτερο το ένα από το άλλο, αλλά γιατί μια δουλειά α την κάνει καλύτερα το πυκνωτικό Τάδε ενώ μια δουλειά β καλύτερα ένα άλλο πυκνωτικό. Αντίστοιχα και για τα δυναμικά.

7) Εντελώς μπακάλικα, λόγω ηλεκτροακουστικής προτείνω και εγώ πυκνωτικό. Γίνεται να την αφήσεις σε δεύτερη μοίρα ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Για να ξεκαθαρισω λιγο τους επαινους που διαβασα, δηλωνω πως δεν ειμαι κανα studio geek ή GAS maniac, οποτε θεωρω πως και στα 100-200€ μπορει να βρεθει ενα μικροφωνο για τα πρωτα βηματα ηχογραφησης ;).

Απο εκει και περα, η διαφορα των πυκνωτικων απο τα δυναμικα ειναι ο τροπος που λειτουργουν. Παρολαυτα, η περιγραφη που κανει ο Xolidoxos ειναι σαφεστατη για το τι θα περιμενεις απο τα δυο ειδη μικροφωνων. ;)

Εαν θα ειχα ενα μικρο budget και θα ηθελα να ξεκινησω απο καπου, θα πηγαινα σε πυκνωτικο. Και θα εκανα τον απαραιτητο συμβιβασμο πως ουτε ακριβο θα ηταν ( αρα θα εδινε εναν επιπλεον "χαρακτηρα" στον ηχο που θα ηχογραφουσα ), ουτε θα ειχε και το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα στο χωρο μου ( γιατι δεν θα το ειχα διαμορφωσει ακουστικα οπως πρεπει ).

Σιγουρα στο μελλον με την αγορα καποιου panel ή καποιο ηχοαπορροφητικου προϊοντος ( οπως τα mic screen ) θα μπορουσα να ελεγξω καπως το τι "πιανει" το μικροφωνο, οποτε θα πειραματιζομουν οσο μπορουσα με ενα φτηνο πυκνωτικο, κι αν καποια στιγμη εβλεπα πως δεν μπορει να αποδωσει αλλο, τοτε θα προχωρουσα παρακατω, με την αγορα ενος καλυτερου.

Καλο θα ειναι για αρχη να εχεις μια "ιση" αλυσιδα απο εξοπλισμο. Πχ, με το να παρεις μια καλη προενισχυση σε ενα μετριο μικροφωνο, δεν σημαινει απαραιτητως πως ο ηχος σου θα απογειωθει ( ισως να φερει μπροστα και τις ατελειες του μικροφωνου ), ουτε εαν θα παρεις ενα τρομερο μικροφωνο σε μια φτηνιαρικη καρτα ηχου θα αλλαξεις τελειως τον ηχο σου. ΣΑΦΩΣ και θα υπαρξουν βελτιωσεις, ομως οχι τοσες οσες εαν το συνολο του εξοπλισμου σου ειχε μια ισορροπια απο αποψη budget.

Πχ, μια καρτα των 300-400€ με ενα μικροφωνο αντιστοιχης ταξης θα ηταν μια καλη αρχη για να δοκιμασεις τεχνικες ηχογραφησης, να πιασεις τις δικες σου πηγες και να τις μιξαρεις...και κυριως να μην απογοητευτεις εαν στις πρωτες δοκιμες το αποτελεσμα θα ειναι τραγικο ή θα απεχει παρα πολυ απο αντιστοιχες ηχογραφησεις που ακους στο youtube απο ατομα που εχουν τον ιδιο εξοπλισμο με σενα...

Και στο κατω κατω, ο ηχος ειναι υποκειμενικος...Αλλοι αποκτουν τον "ηχο τους" κι αλλοι τον ψαχνουν ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 18:27
από metalslugger5
20 Απαντήσεις
10090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 10:03
από indie-anos laternative
6 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 00:41
από groovymood
6 Απαντήσεις
7898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/09, 13:55
από Ntemis
5 Απαντήσεις
3581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 15:03
από kostas80
12 Απαντήσεις
4994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 12:46
από freemind
5 Απαντήσεις
5107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 11:56
από freemind
2 Απαντήσεις
5327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/13, 10:32
από freemind
4 Απαντήσεις
8981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/14, 22:01
από vaig3
1 Απαντήσεις
25423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 15:02
από mixanobios