Αποστολέας Θέμα: Ποιο voice processor  (Αναγνώστηκε 8226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Ποιο voice processor
« στις: 08/01/14, 01:34 »
πριν με παρετε με τις πετρες να πω οτι δωρο ψαχνω να παρω και δεν εχω και τις καλυτερες γνωσεις επι του αντικειμενου :)
Η χρηση ειναι καθαρα για live μερικα απο τα οποια θα ειναι με δυο φωνες, τα εφε που θα χρησιμοποιουνται θα ειναι reverb ή delay ή και τα δυο μαζι αλλα σε αρκετα κομματια θα χρειαζεται να δινουμε περισσοτερη εμφαση σε ενα απο τα δυο ή και στα δυο ( μελλοντικα δεν αποκλειονται και αλλα διαφορα modulation), αρα θελουμε κατι που να αποθηκευει presets με τα settings που θα επιλεγουμε τα οποια θα μπορουμε να τα αλλαζουμε ευκολα, σιγουρα να ειναι κατι ποιοτικο και αξιοπιστο.
εχω καταληξει στα εξης δυο

http://www.thomann.de/gr/tchelicon_voicetone_create_xt.htm
και
http://www.thomann.de/gr/lexicon_mx200.htm

με μια μικρη προτιμηση στο δευτερο το οποιο παιρνει και footswitch (εαν αυτο μπορει να το κανει πιο ευκολοχρηστο...υπενθημιζω χρηση του θα γινεται αποκλειστικα απο την τραγουδιστρια onstage)

να προσθεσω οτι εχω δουλεψει ελαχιστα και με τα δυο στο παρελθον και το tc ενω ειχε πολλες δυνατοτητες δεν μετρελανε ιδιαιτερα με την ευκολια χειρισμου (λογικα επειδη δενειχα την εμπειρια και την υπομονη) ενω το lexicon μου ειχε φανει πιο ποιοτικο σαν εφε αρκετα πιο programable μεσω pcιου
ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/14, 21:19 από freemind »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: πιο voice processor
« Απάντηση #1 στις: 08/01/14, 08:19 »
απο οσα κατάλαβα, η επιλογη της λέξικον ειναι μεγάλη παγίδα, καθως απαιτει line in σημα (στην περιπτωση μας, 1-2 aux sends απο τον μικτη του μαγαζιού (που σπανιο να κατσει ο ηχολήπτης να στα δώσει :P )




εχω δουλέψει με το πεταλάκι της TC  και ειναι μια χαρά προσβάσιμο για προγραμματισμό. απλα κουμπώνεις το μικρόφωνο επάνω του , εχει και ποδοδιακόπτη για αγορά μετά. 
http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_switch_3.htm


αλλά μην φορτώσεις πολύ το κύκλωμα του, γιατι θα αρχίζει να βγαίνει απο μεσα ο γύφτος με γαρδένιες,κοκκινόχωμα ,γλάστρες κλπ. (όπως ολα αυτα τα ουουου666 πεταλάκια)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: πιο voice processor
« Απάντηση #2 στις: 08/01/14, 10:25 »
Γενικα ειμαι κατα των voice processors επι σκηνης για πολλους και διαφορους λογους που εχουν να κανουν κυριως με τον ηχο που παραγουν. Οπως ειπε και ο Korgy, εαν "πιεσεις"  αυτα τα μηχανηματα, συνηθως το αποτελεσμα δεν ειναι το αναμενομενο, αλλα "βρωμιζει" αρκετα ( και μαλιστα "τζιτζικιζει" απο την προσπαθεια του ψηφιακου processor να κανει τη δουλεια του... ).

Εννοειται βεβαια πως effects τυπου lexicon δεν ειναι δυνατον να τα χρησιμοποιησεις γιατι μπαινουν παραλληλα στο σημα σου κι οχι σε σειρα. Δηλαδη, οπως ακριβως ειπε και ο Korgy, θα χρειαστεις μια κονσολα κι ενα aux send για να μπορεσεις να το αξιοποιησεις.

Εαν τωρα υπαρχει οντως η αναγκη να χρησιμοποιησεις τετοιο effect, νομιζω πως το TC ειναι μονοδρομος, αφου εχει δημιουργηθει γι' αυτο το σκοπο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: πιο voice processor
« Απάντηση #3 στις: 08/01/14, 14:10 »
Χαιρετώ. Δεν έχω ουδέ μία αηδία περί λέξικον. Το tc το έχω χρησιμοποιήσει με αποτελέσματα datsun και όχι πανηγυρτζίδικα και άρα θα προτείνω μία τρίτη εναλλακτική.
Πάρε ηχολήπτη!!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: πιο voice processor
« Απάντηση #4 στις: 08/01/14, 19:28 »
Στην περιπτωση που ο ηχοληπτης ειναι ο κλασικος 'εγω τα ξερω ολα...δεν ειναι σωστο ετσι...ξερω εγω δεν ξερεις εσυ' κτλ και απλα βαζει 3 κιλα βαθος 2 κασονια delay  τι κανεις? Ρωταω επειδη μας εχει πιασει τωρα και θελουμε κανα δυο presets να αλλαζουμε ονστειντζ..απ' οτι καταλαβα το tc ειναι μονοδρομος.... 2 ερωτησουλες ακομα... Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα (150€ περιπου) απο το tc? Και επισης μπορω να το συνδεσω παραλληλα με την κονσολα για ευνοητους λογους ή παω και δευτερη αγορα ? Και ισχυει το δευτερο υπαρχει καποια προταση? Καινουργιο ή μεταχηρισμενο δεν μας νοιαζει.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: πιο voice processor
« Απάντηση #5 στις: 08/01/14, 19:37 »
Εχε υποψιν σου πως ενας ηχοληπτης που κανει ηχο αμιγως για πανηγυρια ( γιατι οσο να το γελαμε, ειναι ιδιαιτερη "σχολη" ηχου και πολλες φορες τους παραδεχομαι γιατι κανουν πραγματα που εγω δεν θα μπορουσα να κανω :D ) θα δυσκολευτει αρκετα να "φερει" τον ηχο που παιρνει απο το tc.

Ειτε θα το "πετσοκοψει" συχνοτικα για να μπορεσει να το "φερει" στη μιξη ( ή ακομα και για να μην κανει feedback ), ειτε θα το χαμηλωσει τοσο πολυ για να μην "αρπαζει" ( ή να μην ξεχωριζει ) ωστε στο τελος να μην ακουγεται τιποτα σωστο.

Επισης εχε κατα νου πως οταν αλλαζεις preset μπορει να αλλαζει τελειως το EQ του effect ή η δυναμικη του και ξαφνικα να "αρπαζει" στο monitor ή στα side....Και βεβαια, αυτο αμεσα οδηγει σε μειωση του gain απο τον ηχοληπτη ( ειτε τον stage, ειτε τον FOH εαν εχεις τοσο μεγαλες σκηνες ;) ) και στην επομενη αλλαγη σου σε προηγουμενο effect...να μην ακουγεσαι καν!


Προσωπικα, καθε φορα που βλεπω τετοια συζητηση, προτεινω την αξιοποιηση των χρηματων σε ενα καλο καλο καλο καλο μικροφωνο ;). Ειναι το 60-70% του ηχου κι απο εκει και περα, ας βαλει οσα κιλα βαθια, "ντιλεγια" και "οκταβερια" θελει ο ηχοληπτης.


Τωρα, οσον αφορα το TC, συνδεεται σε σειρα με το σημα σου. Δηλαδη μικροφωνο -> TC -> κονσολα. Δεν ειναι τυπου lexicon που πρεπει να το συνδεσεις παραλληλα στο σημα ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: πιο voice processor
« Απάντηση #6 στις: 08/01/14, 20:27 »
Μικροφωνα δπξα το θεο υπαρχουν (AKG D7, shure sm beta 57a) και επισης υπαρχει ηχοληπτης στο σχημα καλος, σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να θιξω οποιον ασχολειται με το αθλημα, υπαρχουν οι 'για τα πανυγηρια' και αυτοι που κανουν απο αξιοπρεπεστατα εως σουπερ την δουλεια τους, οπως λες και εσυ φοβαμε αυτο το πετσοκομα που μπορει να γινει απο το tc και μετα, μηπως ενα rack με presets τα οποια θα εχουν δημιουργηθει στις προβες θα εχουν επεξεργαστει καταλληλα ετσι ωστε να μην υπαρχει αυτη η διαφορα στο eq και στις δυναμικες ( η τουλαχιστον να μην υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα μεταξυ των) θα ηταν καλυτερα? Ισως θα ηταν καλυτερα και για τον ηχοληπτη να χειριζεται τα presets κτλ με τις σημειωσεις του για εχει φουλ κοντρολ εκει που χρειαζεται?
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: πιο voice processor
« Απάντηση #7 στις: 08/01/14, 21:17 »
Δεν καταλαβα ακριβως για ποιο λογο, ενω εχετε ηχοληπτη, αναφερθηκαμε σε τυχαιους ηχοληπτες που θα καλυψουν τα live σας...

Εφοσον εχετε ηδη ηχοληπτη ειναι δικη του ευθυνη να διατηρει τα σωστα presets, να αποθηκευει τις ρυθμισεις και να μεταφερει τον ηχο της προβας στο PA. Ετσι κι αλλιως ποτε ενα PA δεν ειναι οπως μια προβα, οποτε μικρορυθμισεις πρεπει να γινουν ακομα και σε καλα σεταρισμενα μηχανηματα!

Εαν παιζετε δικο σας υλικο και δεν ειστε καποια cover band, τοτε αναγκαστικα θα εχετε και τον "ηχο σας", με ο,τι αυτο κι αν σημαινει για τον ηχοληπτη που απασχολειτε.

Ακομα και με rack να πατε σε ενα PA, μην περιμενετε απο αγνωστους ηχοληπτες ( προς τον ηχο σας ) να κανουν τον ηχο που φανταζεστε.


Παντως, πως ξεκινησαμε απο "δωρο ψαχνω" στο "ηχο θελω" ειναι μεγαλη ιστορια  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/14, 21:19 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: πιο voice processor
« Απάντηση #8 στις: 08/01/14, 21:19 »
απλα σε αρκετες περιπτωσεις το stage στο οποιο θα παιξουμε εχει τον δικο του ηχοληπτη και ειναι καθετο σε αυτο. δυστηχως με οτι συνεπαγετε αυτο
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ποιο voice processor
« Απάντηση #9 στις: 08/01/14, 21:25 »
Μπορει ομως να ειναι παρων ο ηχοληπτης της μπαντας. Αυτο δεν απαγορευεται και δεν εχει καμια σχεση με την πολιτικη του μαγαζιου ;) .

Παντως, επιμενω σε αυτο, ακομα και με δικο σας rack να πατε, μην περιμενετε να βγει ο ηχος οπως τον φανταζεστε! Εκτος εαν ειναι παρων και ο ηχοληπτης σας και τεχνικα η κονσολα του μαγαζιου μπορει να διαθεσει καποιο AUX για να συνδεθει το rack. Επισης εαν μιλαμε για οργανωμενο rack με δικο του rack μικτη, οπου μπορει να συνδεθει και στο insert του καναλιου ( αλλα για κοστος ανω των 500€ ολο αυτο που αναφερω :D ).
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/14, 21:34 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Ποιο voice processor
« Απάντηση #10 στις: 08/01/14, 21:59 »
βασικα σε καποια live παιρνουμε και την δικια μας κονσολα μαζι για να εχουμε αυτην την δυνατοτητα (ειναι φασαρια το ξερω) και σχεδον παντα ο ηχοληπτης ειναι απικο στην κονσολα ειτε εχει δικο ανθρωπο το μαγαζι ειτε οχι (καλα αμα δεν εχει το σχεδον παντα δεν ισχυει :D ) απλα επειδη τα θελουμε να εχουμε τα εφε της φωνης ετοιμα προς χρηση και να μην χρειαζεται να ψαχνομαστε σε καθε μαγαζι 3 ωρες sto soundcheck και να παιδευουμε και τον ηχοληπτη επειδη εμεις εχουμε τον κάλο θελαμε μια λυση η οποια θα ειναι "σχετικα" ευκολη στην χρηση, με την καταληλη προετοιμασια παντα, και να υπαρχει ενα εφε για χρηση και πειραματισμο στο στουντιο οσων αφορα τα φωνητικα γιατι απο κιθαριστικα...ζωη να εχουμε (και λεφτα) να αγοραζουμε και να φτιαχνουμε.

ξαναλεω η επαφη που εχω με εφε φωνης ειναι ειναι καθαρα τυπικη και περιοριζεται στο αν εχει η κονσολα build in reverb :P
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ποιο voice processor
« Απάντηση #11 στις: 08/01/14, 22:03 »
Τοτε η αγορα του TC ειναι μονοδρομος, μιας και ενα κανονικο rack ειναι αρκετα ακριβο και πρεπει να εχει στοχευμενη αγορα στα effects του ( καθως και οργανωση ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Ποιο voice processor
« Απάντηση #12 στις: 08/01/14, 22:14 »
και αρωταω ξανα :D παραλληλα στην κονσολα για της προβες μπορει να συνδεθει ή να κανουμε δυο ξεχωριστες αγορες? (λεφτα υπαρχουν...)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ποιο voice processor
« Απάντηση #13 στις: 08/01/14, 22:16 »
Οχι, το μηχανημα αυτο εχει φτιακτει για να συνδεεται σε σειρα. Νομιζω πως ηδη απαντηθηκε δυο φορες ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Ποιο voice processor
« Απάντηση #14 στις: 08/01/14, 22:22 »
αποκλειετε εγω δεν ειδα τιποτις ::) ...
τελεια ευχαριστω πολυ παιδια θα κοιταξω για το tc αμεσα και μελλοντικα θα μαζεψω κανα ρευστο για καποιο rack...
και παλι thanks :)
the souls of heaven...Are stars at night...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
15739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 01:06
από Dr Bluz (G.K.)
17 Απαντήσεις
6616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/07, 14:52
από Nexis
1 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:33
από no_one
0 Απαντήσεις
2091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 20:34
από Sbiblerubleb
26 Απαντήσεις
12175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 01:02
από zeromancer
TC Helicon Voice live 2

Ξεκίνησε από GEOLOU Εφέ

0 Απαντήσεις
1485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 13:35
από GEOLOU
ποιο chorus?

Ξεκίνησε από mystic force Εφέ

13 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 22:49
από ibanezbass
12 Απαντήσεις
4007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/11, 15:07
από dio21
3 Απαντήσεις
5673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/16, 14:45
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/22, 10:28
από ivikos