Αποστολέας Θέμα: Νέος και άσχετος στο χώρο της ηχογράφησης  (Αναγνώστηκε 7869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Master1977

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπέρα στη παρέα του κιθάρα
Παίζω κιθάρα αρκετά χρόνια και αποφάσισα να μπω στο μαγικό χώρο της ηχογράφησης  και βιντεοσκόπησης αυτών που ηχογραφώ , αλλά  δεν έχω ιδέα τι χρειάζομαι για να τα κάνω . Διαβάζω διάφορα θέματα εδώ επάνω σε αυτό το αντικείμενο 2 ώρες τώρα αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη .
Γνωρίζω πώς χρειάζομαι το όργανο  ;D , μικρόφωνο , κάμερα , πρόγραμμα στο πσ , μια κάρτα ήχου , από ηχεία δε ξέρω τη χρειάζομαι , αν χρειάζεται κάτι άλλο εσείς θα μου το πείτε .
Και όλα αυτά λοιπόν τα βάζω στο μίξερ και έτοιμα? (πλάκα κάνω ) αφού συνδέσω όλα αυτά λοιπόν, μέσω του προγράμματος  κάνω της απαραίτητες ρυθμίσεις  πατάω το ρεκ και αρχίζουν να λειτουργούν?  Εγγραφή βίντεο και ήχος?

Από εσάς θα ήθελα να μου πείτε πως τα συνδέουμε όλα αυτά, όργανο ,μικρόφωνο επάνω στη κάρτα ήχου ? και με τη κάμερα τη παίζει?   δ αρχίζει να βιντεοσκοπεί και να αποθηκεύετε  ταυτόχρονα μαζί με των ήχο? 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/14, 00:43 από Master1977 »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Καλως ήρθες....

Ο δικός μου τρόπος όταν θέλω να φτιάξω ένα βίντεο, είναι να ηχογραφώ σε πρόγραμμα π.χ. την κιθάρα και την φωνή και ταυτόχρονα με μια κάμερα βγάζω video...

Στην συνέχεια σε ένα άλλο πρόγραμμα περνάω το ηχογραφημένο κομμάτι και προσαρμόζω πάνω του το βίντεο (mute-άροντας τον αρχικό ήχο του βίντεο)...

Πάμε λίγο πιο αναλυτικά...

Για την ηχογράφηση της κιθάρας και της φωνής..συνδέεις την κιθάρα και το μικρόφωνο στις αντίστοιχες υποδοχές της κάρτας...η περισσότερες εξωτερικές κάρτες ήχου (υποθέτω ότι μιλάμε όντως για εξωτερική κάρτα ήχου και όχι on-board) πλεον συνδέονται μέσω usb με τον υπολογιστή...πας στο πρόγραμμα ηχογράφησης που έχεις (reason, cubase, logic pro κτλ κτλ), επιλέγεις σαν input device την κάρτα ήχου σου, ανοίγεις ένα ή δυο κανάλια (εξαρτάται αν θες τη φωνή σε ξεχωριστό κανάλι από την κιθάρα ή όχι) και ξεκινάς να ηχογραφείς και εν τέλει αποθηκεύεις σε mp3/wav ή ότι άλλο θες...

Για το βίντεο...αφού έχεις τραβήξει το βίντεο σου με την κάμερα/φωτογραφική..πας σε νέο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο (ακόμα και το απλό windows movie maker κάνει) περνάς το βίντεο σου, κόβεις τον ήχο του βίντεο...και απο τις ρυθμίσεις του προγράμματος επιλέγεις να βάλεις το mp3 που έχεις ηχογραφήσει πάνω στο βίντεο...τα συγχρονίζεις και όλα κομπλέ....

Ηχεία σε πρώτη φάση (κατ'εμέ) δεν χρειάζεσαι...και με απλά ακουστικά κάνεις τη δουλειά που θες...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/14, 01:05 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Καλώς όρισες Master1977 :)

Έψαξες/Διάβασες ήδη προηγούμενα σχετικά θέματα στο φόρουμ και δεν βρήκες άκρη;

Αποσυνδεδεμένος Master1977

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Ευχαριστώ  για τις απαντήσεις
Αν κατάλαβα καλά , θα χρειαστώ τη κιθάρα ( ακουστική) , μια κάρτα ήχου εξωτερική , μια κάμερα , ηχεία μόνιτορ , μικρόφωνο και ένα πρόγραμμα στο pc  ? συνδέω δλδ τη κιθάρα και το μικρόφωνο  στη κάρτα ήχου ,τη κάμερα κανονικά στο pc και αρχίζω να ηχογραφώ και να γράφω εικόνα .
Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό σε κάρτα ,μικρόφωνο και ηχεία? Το ποσό που διαθέτω είναι κοντά στα 350 ευρώ 


Αυτό είναι καλό για μόνιτορ
http://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/14, 21:49 από Master1977 »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Μακρια απο αυτο το μονιτορ καθως ειναι για να σε ακους σε συναυλια και οχι στο σπιτι

Κοιτα παραπλησια θεματα στο φορουμ!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Ακουστικη θα γραφεις με πυκνωτικο μικροφωνο και με ακουστικα (καταλληλα) οχι με μονιτορ ανοιχτα (αυτα θα τα εχεις για τη μιξη).
Ο χωρος πρεπει να ειναι ησυχος φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος Master1977

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Ωραία , μπορείτε να μου προτείνετε μια αξιόπιστη κάρτα για σύνδεση 2 οργάνων και για πυκνωτικό μικρόφωνο ? μια κάρτα μέχρι 100-120 ευρώ ας πούμε ,και ένα μικρόφωνο πυκνωτικό όσο γίνετε πιο οικονομικό .ακουστικά και μόνιτορ θα κοιτάξω μόνος να μη σας κουράζω, από της απαντήσεις σας κατάλαβα πως το πιο βασικό είναι η κάρτα ήχου και το μικρόφωνο για την εγγραφή.

Και κάτι άλλο το pc μου έχει αυτά τα χαρακτηριστικά ,οπότε μια κάρτα που να μπορεί να τη τρέξει εάν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο.
intel core 2 quad cpu 2,40 ghz
RAM 2.00 gb
λειτουργικό στα 32 bit
windows 7 


τσέκαρα αυτη παιδία . τη λέτε?


http://www.thomann.de/gr/alesis_io2_express.htm



« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/14, 11:01 από Master1977 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 01:12
από H4RRY
2 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:50
από taxfreesax
16 Απαντήσεις
9202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
17 Απαντήσεις
32213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/12, 10:03
από Archangel
7 Απαντήσεις
4643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 21:24
από Adoni
5 Απαντήσεις
3538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 22:16
από panos2011
0 Απαντήσεις
1325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/11, 14:37
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
43 Απαντήσεις
11940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/12, 20:44
από tech21man
7 Απαντήσεις
4116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/17, 19:19
από emg