Αποστολέας Θέμα: Low Budget Monitors  (Αναγνώστηκε 9789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Low Budget Monitors
« στις: 15/05/14, 14:57 »
Χαίρετε, χαίρετε.

Ασχολούμαι λίγο με Ηome Recording, αλλά όχι πολύ σοβαρά.

Ηχογραφώ αφενός αυτοσχεδιασμούς (ηλεκτρική κιθάρα, είτε με μικρόφωνο είτε με guitar rig), αλλά αυτό κυρίως για εκπαιδευτικούς σκοπούς, να ακούω τον εαυτό μου, να παίρνω καμιά συμβουλή από δω ή από φίλους κλπ.

Επίσης έχω κάποια τραγούδια (κιθάρες ηλεκτρική και ακουστική, μπάσο, φωνή και κανένα ετοιματζίδικο drum) που θέλω να ηχογραφήσω ώστε να είναι παρουσιάσιμα να τα ακούσουν φίλοι κλπ.


Μέσα σ'όλα αυτά με ενδιαφέρει και να εξασκηθώ στη μίξη και τώρα που τα χουν φτύσει τα ηχεία μου σκεφτόμουνα να πάρω κανα ζευγάρι monitor, να ακούω καλύτερα τα EQ, αλλά χωρίς να δώσω πολλά.

Αρχικά έλεγα να το παίξω πολύ χαμηλά, τύπου 70-80Ευρώ  http://www.thomann.de/gr/alesis_elevate_3.htm
αλλά αν με μπριζώσετε κι εσείς μπορεί να το αργήσω και να το πάω μέχρι 120 που γίνονται 5ιντσα.\

Έχετε καμιά ιδέα σ'αυτό το price range? Στις αγγελίες δεν βρήκα κάτι προς το παρόν. Για τόσο entry level που τα θέλω έχει νόημα να ξεφύγω σε τιμή; Εμένα μ'ενδιαφέρει αρχικά να εξασκήσω και το αυτί μου, να ακούσω και μουσική μέσα απ'τα monitors να αποκτήσω μια αντίληψη για το πώς πρέπει να ακούγεται μια σωστή μίξη.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #1 στις: 15/05/14, 15:58 »
Για 'μένα δεν αξίζει να πας για monitor κάτω των 5 ιντσών, δεν έχει νόημα γιατί δεν θα ακούς τίποτα από μπάσο! Οπότε η οικονομικότερη και καλύτερη λύση για 'μένα περίπου στα λεφτά που έχεις θέσει ως όριο είναι να πας για μεταχειρισμένα M-Audio BX5 τα οποία μπορείς να τα βρεις στα 100-120 ευρώ!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #2 στις: 15/05/14, 16:07 »
Το πρόβλημα με τέτοιου τύπου μόνιτορς είναι ότι τη μπότα και το μπάσο θα τα φαντάζεσαι. Δεν μπορείς με τίποτα να μιξάρεις σωστά τα μπάσα και θα πρέπει να καταφεύγεις και σε κανά καλό ακουστικό για να καταλαβαίνεις τι γίνεται "εκεί κάτω". Το πιθανότερο είναι πως θα δίνεις boost στις χαμηλές με το EQ για να το ισορροπήσεις και όταν βάλεις τη μίξη σου σε μεγάλο σύστημα που θα αναπαράγει σωστά τα μπάσα θα καταλάβεις ότι τα έχεις κάνει υπερβολικά.
Στα λέω αυτά μετά από απογοητευτική εμπειρία με 5ιντσα (M-Audio BX5).
Σημασία βέβαια έχει και ο χώρος αλλά με 3'' woofer πολύ χλωμό το βλέπω να ακούσεις σωστό μπάσο.
Αν ήθελες να μείνεις σε πολύ low budget και έχεις έναν αξιοπρεπή ενισχυτή θα σου πρότεινα να πας πχ σε κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/alesis_monitor_one_ii.htm
Αλλιώς τη θες την 300ρα για να πεις πως "εξασκείς το αυτί σου", "αποκτάς αντίληψη για το πώς πρέπει να ακούγεται μια σωστή μίξη", "ακούς καλύτερα το EQ" κλπ.




Χαχα, μόλις είδα την απαντηση του MetalMike για τα ΒΧ5 και έχοντας γράψει τα προηγούμενα. Φαντάσου, για μένα με τα BX5 το μπάσο ήταν στη σφαίρα του φανταστικού ειδικά αν χρησιμοποιούσες synth μπάσα , samples για μπότες κλπ. Για τυπικά ροκ κομάτια κάτι γινόταν αλλά πάντα διπλοτσέκαρα με DT770 ακουστικά.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #3 στις: 15/05/14, 16:31 »
Η αλήθεια είναι ότι κι ο χώρος μου δεν είναι προσεγμένος, αλλά και οι απαιτήσεις μου είναι πολύ χαμηλές, μέχρι τώρα έκανα τις μίξεις με σάπια ηχεία υπολογιστή ή ακουστικά philips του 5ευρου.

Απ'την απόκριση συχνότητας δεν μπορείς να καταλάβεις τι παίζει με τα μπάσα;
Δηλαδή μπορεί να λέει ότι δίνει 50Hz, αλλά θα τα δίνει σε χαμηλότερη στάθμη;

Αν βρω μεταχειρισμένα κομπλέ, αλλά δεν έχω βρει κάτι ως τώρα, οπότε τσεκάρετε λίγο αυτά στις 5" και θα διαβάσω και Οnline guide του thomann και λίγο ίντερνετ παράλληλα:

http://www.thomann.de/gr/alesis_elevate_5.htm

http://www.thomann.de/gr/samson_mediaone_bt5_refurbished.htm (για να είμαι ειλικρινής, επειδή χρησιμοποιώ laptop, πέρα από τις μίξεις, για μουσικούλα αυτά με έχουν ιντριγκάρει τρελά που έχουν bluetooth και μπορώ να αράζω στον καναπέ χωρίς καλώδια)

Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #4 στις: 15/05/14, 18:48 »
Χαχα, μόλις είδα την απαντηση του MetalMike για τα ΒΧ5 και έχοντας γράψει τα προηγούμενα. Φαντάσου, για μένα με τα BX5 το μπάσο ήταν στη σφαίρα του φανταστικού ειδικά αν χρησιμοποιούσες synth μπάσα , samples για μπότες κλπ. Για τυπικά ροκ κομάτια κάτι γινόταν αλλά πάντα διπλοτσέκαρα με DT770 ακουστικά.

Η αλήθεια είναι ότι απάντησα με γνώμονα τη rock/metal μουσική! Για μουσική με extreme μπάσο κλπ τότε λογικά δεν θα είναι αρκετά! Μια καλύτερη λύση θα ήταν να βρει μεταχειρισμένα (γύρω στα 100 ευρώ παίζουν) τα DT770, πιστεύω θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να πάρει monitors των 100 ευρώ!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #5 στις: 15/05/14, 23:16 »
profsokin εγώ πήρα τελικά τα M-audio BX5. ΒΕΒΑΙΑ!
Δεν στα συστήνω καθώς δεν τα πήρα τόσο για να κάνω μίξεις όσο για ν'ακούω σωστά μουσική και να παίζω κιθάρα σε σχετικά μεγάλη ένταση. Για τον λόγο που τα επέλεξα λοιπόν, έκανα πολύ καλή επιλογή... Για χρήση σε μίξεις όμως κλπ, δεν έχω εμπειρία για να σου πω. Μόνο την κιθάρα έχω συνδέσει στο logic για κάτι covers που ανεβάζω στο youtube και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα...

Τώρα, από την έρευνα που έκανα προσωπικά (ρώτησα κι εδώ τα παιδιά) κατέληξα σε κάτι σχετικά σημαντικό...
Όπως δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις ΚΑΛΟ ήχο στην ηλεκτρική κιθάρα αν δεν δώσεις το λιγότερο 1000Ε (και κιθάρα μαζί), όπως δεν πρόκειται να πάρεις ΚΑΛΗ ακουστική αν δεν δώσεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1000Ε, κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με τα monitors. Δεν πρόκειται να πάρεις κάτι αξιόλογο, όπως το ορίζουν τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζουν...

Τα χρήματα είναι αρκετά. Όπως λες όμως κι εσύ, είσαι σε στάδιο που τώρα ξεκινάς. Με την σειρά μου λοιπόν σου συστήνω είτε να περιμένεις και να μαζέψεις περισσότερα χρήματα είτε απλά να πάρεις monitors που αντιστοιχούν σε entry level κατηγορία, 5ιντσα όμως, ώστε να κάνεις την δουλειά σου και να πας σταδιακά σε καλύτερα όταν νοιώσεις κι εσύ ο ίδιος τί χρειάζεσαι και γενικότερα τί σου λείπει από τις μίξεις σου...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #6 στις: 16/05/14, 10:52 »
Τώρα, από την έρευνα που έκανα προσωπικά (ρώτησα κι εδώ τα παιδιά) κατέληξα σε κάτι σχετικά σημαντικό...
Όπως δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις ΚΑΛΟ ήχο στην ηλεκτρική κιθάρα αν δεν δώσεις το λιγότερο 1000Ε (και κιθάρα μαζί), όπως δεν πρόκειται να πάρεις ΚΑΛΗ ακουστική αν δεν δώσεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1000Ε, κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με τα monitors. Δεν πρόκειται να πάρεις κάτι αξιόλογο, όπως το ορίζουν τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζουν...

Εδώ θα πρέπει να διαφωνήσω...σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά δεν θεωρώ πως πρέπει να δώσεις το λιγότερο 1000 ευρώ για κιθάρα και ενισχυτή για να έχεις ηχάρα...και μπορώ να παραθέσω πολλά σετ κιθάρας-ενισχυτή με τα οποία μπορείς να έχεις ηχάρα και με αρκετά λιγότερα από 1000 ευρώ! Όπως επίσης με τα monitors, εφόσον έχεις ένα καλά διαμορφωμένο χώρο, ακόμα και με monitor των 500-600 ευρώ (πχ Yamaha HS8) μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά και να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα! Δεν υπάρχει monitor που είναι εντελώς flat εξάλλου, όλα έχουν τις αδυναμίες τους, οπότε αυτό που έχει να κάνει κάποιος είναι να μάθει ποιές είναι αυτές και να μάθει γενικότερα τη συμπεριφορά των monitor του!

Βέβαια μιλάμε για πολύ κατώτερο budget οπότε είμαστε λίγο offtopic.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #7 στις: 16/05/14, 12:23 »
όλα έχουν τις αδυναμίες τους, οπότε αυτό που έχει να κάνει κάποιος είναι να μάθει ποιές είναι αυτές και να μάθει γενικότερα τη συμπεριφορά των monitor του!
Βέβαια μιλάμε για πολύ κατώτερο budget οπότε είμαστε λίγο offtopic.
Αυτό ακριβώς όσον αφορά στο on-topic, γι'αυτό και προτείνω είτε να πάει σταδιακά είτε με τη μία απλά θέλει πολύ ψάξιμο.

Όσο για τις κιθάρες, σχετική είναι η άποψή σου όπως και η δική μου. Φυσικά ένα όριο ανέφερα για να δείξω πώς έχει η κατάσταση και ιδιαίτερα πως για κάτι ΚΑΛΟ πρέπει να επενδύσεις. Αν θες να γίνω πιο συγκεκριμένος όμως, αν εσύ τον ΚΑΛΟ ήχο τον βγάλεις από έναν v22, με δύο πετάλια joyo κι μία classic vibe, εγώ μπορεί να τον βγάλω (ή να θεωρώ καλό) με έναν blues junior, μια strat usa / mexico / classic vibe με αλλαγμένους μαγνήτες και δύο - τρία πετάλια των 100Ε. Συμφωνώ γενικότερα μαζί σου πως μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με λιγότερα και με αξιοπρέπεια, αλλά με δεδομένο πως για να πάρεις ΚΑΛΟ ήχο στην ηλεκτρική (ή έστω αυτό που ονειρεύεσαι, είτε fender είτε marshall oriented) θες έναν ενισχυτή σχετικά ακριβό (500E και πάνω) νομίζω πως τα 1000Ε φτάνονται εύκολα. Τώρα αν μπλέξεις με modelling, υπολογιστή κλπ, πάω πάσο :) Κατά την ίδια λογική βέβαια εσύ θα δώσεις 500-700Ε για ένα ζευγάρι καλά monitors κι εγώ 100Ε για ένα ζευγάρι καλά ακουστικά. Δεν είναι το ίδιο όμως...

Φυσικά, στην ηλεκτρική ΔΕΝ έχω πάρει ακόμα ΚΑΛΟ ενισχυτή, ουσιαστικά με modelling παίζω (Joyo american sound :) ), Boss ME-50 και το πεταλάκι Boss SD-1. :) Και ναι έχω πολύ καλό ήχο. Αλλά κάτι λείπει αδερφέ!
Στην ακουστική που τα έχω ακουμπήσει όμως, είναι άλλο κεφάλαιο.

Sorry για το off-topic
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #8 στις: 07/06/14, 15:14 »
http://www.thomann.de/gr/samson_mediaone_5a_bt.htm

Είναι λέτε καγκουριά να βάλω μέσα τον παράγοντα bluetooth?

Όπως είπα, τα θέλω για σπίτι, όπου δεν παίζει φυσικά να έχω άλλα ηχεία για να ακούω μουσική και άλλα μόνιτορ, και το σκηνικό να μπορώ να βάζω και μουσικούλα με bluetooth απ'τον καναπέ μου φέρνει σε μεγάλη πολυτέλεια

να και ένα review

η άλλη λύση στα ίδια λεφτά είναι

http://www.thomann.de/gr/maudio_bx5_d2.htm
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #9 στις: 16/06/14, 05:53 »
Στην θέση σου,


θα κοιτούσα πρώτα να φτιάξω τον χώρο που θα ακούω τον ήχο μου και μετά όλα τα άλλα. Το αγνοούμε συνέχεια αλλά τα ηχεία είναι η πηγή του ήχου. Η διαδικασία που φτάνει στα αυτιά μας είναι μια άλλη ολόκληρη ιστορία.


Ένα απλό παράδειγμα. Τα καλύτερα ηχεία να πάρεις αν είναι κολλημένα στις γωνίες από τους τοίχους, είσαι στα 40cm κοντά τους, έχεις χώρο με έντονη ακουστική προσωπικότητα και ανακλάσεις, γεωμετρικά πολύ ανώμαλο και πήχτρα δωμάτιο από άλλα πράγματα τζάμπα θα τα 'χεις πάρει. Μάλιστα αν έδινες τα μισά λεφτά για ηχεία και τα άλλα μισά για την διαμόρφωση του χώρου σου πολύ πιθανόν το αποτέλεσμα σου να το ευχαριστιόσουν περισσότερο!


Για μένα πάρε ένα αξιοπρεπές ζευγάρι ακουστικά π.χ. AKG 242 MK II αν τα θυμάμαι σωστά και διάβασε λίγο στο ίντερνετ και ξεκίνα να διαμορφώνεις τον χώρο σου. Πιο πολύ όρεξη και μεράκι θέλει παρά χρήματα αυτή η ιστορία.


Όταν θα φτάσεις στο σημείο να καταλαβαίνεις και να ακούς τις διαφορές που έχεις πετύχει στην ακουστικότητα του φυσικού σου ήχου στον χώρο τότε προχώρα στην αγορά ηχείων για να το πας πιο πέρα.


Στο τέλος θα το θυμηθείς, θα ευχαριστηθείς το αποτέλεσμα πολύ περισσότερο.


Αλλά και πάλι, αυτή είναι η άποψη μου :)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #10 στις: 16/06/14, 13:18 »
Σωστό κι αυτό jmiliad, αλλά ξέρεις, επειδή τα θέλω για το δωμάτιο, πάνω κάτω κλείνω καμιά κουρτίνα κλπ, δύσκολα να στρώσω τίποτα πάνω στη βιβλιοθήκη ή την ντουλάπα, καταλαβαίνεις.

Νομίζω πάλι ότι σε κατάσταση μίξης, που θα τα έχω στημένα σωστά και θα κάθομαι στο sweet spot θα υπερισχύει ο απευθείας ήχος από τις ανακλάσεις. Κατά τ'άλλα θα δω και πόσο μπορώ να βελτιώσω το χώρο χωρίς δραματικές αλλαγές.

Καμιά γνώμη γιαυτά;
http://zaxosmusic.gr/el/1870/product/TRUTH---B1031A/

Θα ψάξω και reviews, αλλά γιατί να μην κρατάμε και το kithara ζωντανό, σαν πολύ πεσμένο είναι τελευταία.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #11 στις: 17/06/14, 11:05 »
Κι ομως, η λογικη του direct sound ισχυει μονο σε ενα δωματιο που ο ηχοληπτης ( sweet spot ) δεν εχει εντονες ανακλασεις στο σημειο που καθεται ;) . Αντιθετως, εαν ο χωρος επιτρεπει τις ανακλασεις ( και μαλιστα ανακλασεις που δεν ειναι τελειες, αλλα ακυρωνουν και συχνοτητες κατα την επαναφορα τους ) τοτε το πιο πιθανον ειναι να εχεις στασιμα κυματα, συμβολες και γενικοτερα ακυρωσεις φασης που δεν επιτρεπουν τον τεχνικο να μιξαρει σωστα.

Η λογικη των συγχρονων control rooms δεν ειναι η απολυτη "στεγνοτητα" του sweet spot, αλλα ενας σταδιακος ελεγχος των ανακλασεων που ακουει ο ηχοληπτης, εναντι του direct sound, ωστε να αποκτησει μια φυσικοτητα ο ηχος και να πλησιαζει ολο και πιο πολυ το τελικο προιον που διαχειριζεται ο mastering engineer.

Τα Behringer Truth ειναι ωραια hifi ηχειακια. Ομορφαινουν οτιδηποτε βγαινει απο αυτα, ομως ο ρολος ενος σοβαρου monitor ειναι να εχει μια ουδετεροτητα στον ηχο που αναπαραγει ;) . Αρα, νομιζω πως θα ακους ομορφα τη μουσικη σου, τις ταινιες σου, αντε και καμια μιξη...αλλα δεν ειναι monitors.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/14, 11:08 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Low Budget Monitors
« Απάντηση #12 στις: 17/06/14, 13:57 »
Κατά τη γνώμη μου, τα καλύτερα και φθηνότερα 5ρια που μπορείς να πάρεις είναι αυτά εδώ --> https://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html?keyphrase=jbl+lsr+305 (η τιμή είναι για 1 τεμάχιο) αν μπορείς να περιμένεις και να μαζέψεις παραπάνω λεφτά τα συγκεκριμένα monitors τα αξίζουν και με το παραπάνω! Απλά ψάξε reviews για αυτά, δε σου λέω τίποτε άλλο ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 12:06
από PlusYeaR
13 Απαντήσεις
5533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 12:54
από Korgy
14 Απαντήσεις
5565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 17:34
από Eagle Of Kamelot
27 Απαντήσεις
9615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 01:08
από hot_sauce (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
8626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 02:07
από Mistral
14 Απαντήσεις
6280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/13, 19:36
από alexchem79
3 Απαντήσεις
6378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 00:57
από freemind
7 Απαντήσεις
6280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 23:29
από tsirigotis
6 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/20, 23:03
από BitCollector
10 Απαντήσεις
6086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/20, 18:38
από Guitar Fan