Αποστολέας Θέμα: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση  (Αναγνώστηκε 6613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
https://getcoldturkey.com/
....ένα πρόγραμμα που το ρυθμίζεις, έτσι ώστε να κλειδώνουν για όσο χρόνο επιθυμείτε,  οι ιστοσελίδες που σε ‘’ρουφάνε’’....
Δουλεύει στους  Chrome, Firefox, Opera και Safari (στους macOS),ενώ σε άλλους browsers τα μπλοκάρει πλήρως.
Άπαξ και θέσεις το χρονοδιακόπτη , αν δεν περάσει ο χρόνος, δεν θα μπορείς να τις επισκεφτείς

« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/18, 06:32 από STEFANOS604 »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #1 στις: 17/03/18, 08:55 »
αν τα έκοβε ο πάροχος θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #2 στις: 17/03/18, 11:03 »
7 χρονια χωρις fb..και συνεχιζουμε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #3 στις: 18/03/18, 18:22 »
αν τα έκοβε ο πάροχος θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό...
Μπορείς να μετακομίσεις στην Κίνα, το FB (και άλλα) τα κόβει η κυβέρνηση για σένα :D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #4 στις: 18/03/18, 18:35 »
αν τα έκοβε ο πάροχος θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό...
Αν το έκοβε ο πάροχος θα ήταν παράνομο. Όποιος δεν θέλει μπορεί να μην έχει. Όποιος δεν θέλει να μην έχει αλλά δεν αντέχει να απέχει...ας προσπαθήσει περισσότερο!  :P

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #5 στις: 19/03/18, 09:14 »
Αν ο πάροχος έδινε την δυνατότητα κεντρικών ρυθμίσεων και μάλιστα μετά απο αίτηση του πελάτη τότε το εγχείρημα θα ήταν νόμιμο (γιατί ντε και καλά θα πρέπει το facebook να θεωρείται "καλό" εκ προϊμίου είναι άλλο θέμα) και πολύ πιο αποτελεσματικό.

Και γενικά στον τομέα του "γονικού ελέγχου" βάζουν τον κοσμάκη (γονείς)  να παιδεύεται με plugins, με προγραμματάκια και άλλες τέτοιες προσεγγίσεις, ενώ θα μπορούσε η δουλιά να γίνει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #6 στις: 19/03/18, 10:50 »
Δεν είπα πως είναι καλό ή κακό το Facebook. Αυτό έχει να κάνει με τη χρήση που του κανεις. Σχολίασα απλά πως αν ο πάροχος σου στερούσε την επιλογή τότε θα ήταν παράνομο.

Γιατί αναζητούμε λύσεις αλλου όμως; Αν δεν θελουμε Facebook και λοιπά κοινωνικά δίκτυα ας μην μπαίνουμε.
Αν το θέμα είναι να μην μπαίνουν τα παιδιά μας τότε ναι, πάμε σε λύσεις router ή plugin.

Κι αν έρθει σπίτι σου κάποιος φίλος και θέλει να μπει στο Facebook μέσω του Wifi σου; Θα του πεις "μισό λεπτό να κάνω αίτηση στον πάροχο να επαναφέρει την πρόσβαση"; :D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #7 στις: 19/03/18, 11:05 »
Κι αν έρθει σπίτι σου κάποιος φίλος και θέλει να μπει στο Facebook μέσω του Wifi σου; Θα του πεις "μισό λεπτό να κάνω αίτηση στον πάροχο να επαναφέρει την πρόσβαση"; :D

ας το στερηθεί για 10 λεπτά!! το δοκιμασαν δισεκατομύρια άνθρωποι επι χιλιετίες και δεν έπαθαν απολύτως τίποτε!

Σοβαρά τώρα, πρόβλημα υπάρχει με κάθε είδους ακατάλληλη πληροφορία. Π.χ. θα έβαζα χρονικό φραγμό σε μερικές υπηρεσίες, και ολικό φραγμό σε χαρακτηρισμένα sites. Και με σύστημα που θα ελέγχει οτι ο DNS είναι ο σωστός. Διαφορετικά δεν υπάρχει τρόπος σήμερα που το 99% των σάιτς είναι https.

Μια λύση είναι το opendns.org αλλά εύκολα το παρακάμπτει ο μέσος χρήστης (αλλά όχι ο μέσος οικιακός χρήστης).
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/18, 11:32 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #8 στις: 19/03/18, 11:38 »
Το προβλημα δεν ειναι οι ιστοσελιδες καθε αυτες.
Το προβλημα ειναι ποσο εχει μπει αυτο στο πετσι μας.οταν ημουν 10 χρονων εβλεπες παντου παιδια να παιζουν.εβλεπες 30-40 χρονων ατομα στο γηπεδο για μπαλα η μπασκετ.
Τωρα που ειμαι εγω 30 πουθενα δεν βλεπεις ψυχη,και στις καφετεριες που βλεπεις κοσμο,βλεπεις οτι ενω ειναι παρεα εξω,αντι να μηλανε,τσαταρουν στο φβ.
Για μενα ειναι καταντια αυτο.
Οσο για ακαταληλες ιστοσελιδες κτλ πρεπει να υπαρχει παιδεια ωστε να καταλαβουν τα πσιδια πως δεν μπαινουν γιατι απλα ειναι λαθος και οχι γιατι ο μπαμπας εινσι μπαμπουλας και εχει βαρυ χερι.
Ακωμα και εγω που ειμαι υπομονετικος και σε καποια πραγματα καθετος,δεν εχω φβ γιατι ετρωγα 3 ωρες την ημερα εκει ενω θα μπορουσα να εκμεταλευτω αυτον τον χρονο αλλου,με βλεπω να τρωω τωρα 3 ωρες την ημερα στο kithara.
Στο τελος με βλεπω με κανα νοκια 3210 και κομενο ιντερνετ στο σπιτι,μεχρι να συνελθω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ''Αποτοξίνωση'' fb...έστω κατά βούληση
« Απάντηση #9 στις: 19/03/18, 13:54 »
Εγώ πέταξα το iphone και πήρα την παλιά ''μπαχαντέλα'' του 92 και ταυτόχρονα έκανα δημόσια δήλωση στο προφίλ μου για αποχή 1 μηνός που το τήρησα απαρέγκλιτα χωρίς να μου λείψει. Έκτοτε μπαίνω μόνο για χρήσιμες αναρτήσεις (προγράμματα πεζοπορίας...)
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/05, 23:05
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
4038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:04
από TassosK
10 Απαντήσεις
6731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:45
από hipy
18 Απαντήσεις
8531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:28
από Symeon
2 Απαντήσεις
1820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 23:33
από ivikos
2 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/10, 16:14
από ivikos
34 Απαντήσεις
9043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/10, 17:59
από Jezus
4 Απαντήσεις
2369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 19:32
από ivikos
24 Απαντήσεις
7694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 21:32
από adr1anos
3 Απαντήσεις
31659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/18, 22:02
από nik1982