Αποστολέας Θέμα: Kithara.gr JAM: (drum track περιμένει bass/keys)  (Αναγνώστηκε 39829 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Μετά την ωραία εμπειρία από τα τελυταία συλλογικά jams προέκυψε ένας προβληματισμός για τη συνέχεια, μήπως να ξεφύγουμε από τα 12μετρα, μήπως να μπουν κάποιες οδηγίες/απαιτήσεις κλπ.


Συνυπογράφω τους προβληματισμούς αυτούς και προτείνω την εξής κατεύθυνση:
Γιατί να βασιστούμε σε έτοιμα backing tracks και να μη φτιάξουμε κάτι που να είναι 100% kithara.gr made; Εξηγώ πώς το σκέφτομαι: κάτι μπασίστες και πληκτράδες έχει πάρει το μάτι μου εδώ μέσα, προγραμματισμό σε τύμπανα κάποιοι ξέρουμε εδώ μέσα (στην καλύτερη γράφει κάποιος φυσικά, στη χειρότερη παίζουν και loops). Ξεκινάμε λοιπόν με ένα drum track και το γεμίζουμε και στο τέλος πέφτει και το κλασικό κιθαροjamάρισμα.


Το πράμα μπορεί να είναι μόνο αυτό που περιέγραψα αλλά μπορεί να γίνει και σε ομάδες 2-5 ατόμων η καθεμιά. Προφανώς χρειάζεται παραπάνω οργάνωση και επικοινωνία αλλά νομίζω ότι με καλή θέληση και λίγο εθελοντισμό όλα είναι εφικτά.


Εγώ προθυμοποιούμαι να δουλέψω σε drum tracks και μίξη (+ ότι άλλο προκύψει. Και λίγο μπασάκι παίζω και ένα keyboard έχω και φυσικά κιθάρες). Προσωπικά θα μου άρεσε να γινόταν με ομάδες που να παίζανε και φωνητικά μέσα για να φύγουμε από τα jam tracks και να πάμε στα tracks αλλά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.


Edit: βλέπε σελίδα 2 , 3ο post
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/11, 02:02 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #1 στις: 23/05/11, 13:22 »
Συμφωνω απολυτα και μπορω να διαθεσω την αγριοφωναρα μου και στιχακια κομμενα και ραμενα για το τελικο προϊον !!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #2 στις: 23/05/11, 13:30 »
Συμφωνω απολυτα και μπορω να διαθεσω την αγριοφωναρα μου και στιχακια κομμενα και ραμενα για το τελικο προϊον !!!


άμα παίξει αυτό με ομάδες σε κλείνω από τώρα? ;D

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #3 στις: 23/05/11, 14:52 »
Ποοολύ καλή ιδέα... δίνει χώρο και σε μας τους rythm guitarists να εκφραστούμε....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #4 στις: 23/05/11, 15:10 »
Ποοολύ καλή ιδέα... δίνει χώρο και σε μας τους rythm guitarists να εκφραστούμε....


όλοι οι καλοί χωράνε. Μήπως να το κάναμε αργό 9άρι, ουσάκ, αμανο-σερφο-γκαραζο-ψυχεδέλεια να γίνει της κολάσεως; ;D

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #5 στις: 23/05/11, 15:15 »
Μήπως να το κάναμε αργό 9άρι, ουσάκ, αμανο-σερφο-γκαραζο-ψυχεδέλεια να γίνει της κολάσεως; ;D

Το ξέρεις ότι στο ουσάκ είμαι επιρρεπής...  0:)

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #6 στις: 23/05/11, 15:20 »
Πολύ καλή ιδέα, ειδικά άμα παίζει ντράμερ που μπορεί να ηχογραφήσει αληθινά ντραμς.

Σίγουρα θα έχουμε θέμα με το genre, αλλά μπορούμε να συμβιβαστούμε.


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #7 στις: 23/05/11, 22:19 »
Πολύ καλή ιδέα, ειδικά άμα παίζει ντράμερ που μπορεί να ηχογραφήσει αληθινά ντραμς.

Σίγουρα θα έχουμε θέμα με το genre, αλλά μπορούμε να συμβιβαστούμε.


Μπορούμε να δηλώνουμε συμμετοχές εδώ δηλώνοντας και τι είδη μας αρέσουν/τα καταφέρνουμε (ή το αντίθετο).


Εγώ είμαι λίγο πολύ μέσα σε όλα εκτός από μέταλ (δεν πολυγουστάρω και δεν το έχω μάλλον) και jazz (δεν το έχω απλά).

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #8 στις: 23/05/11, 23:20 »
Αντίθετα εγώ είμαι του classic 80's heavy αλλά μέχρι πιο απλές ροκ καταστάσεις θα την πάλευα.

Ας δούμε τι κίνηση θα έχει το θέμα και θα τα βρούμε.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #9 στις: 24/05/11, 13:26 »
Να βαλουμε δημοψηφισμα με τα ειδη οπως καναμε με το τελευταιο τζαμ !
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #10 στις: 24/05/11, 14:03 »
σκυλοστονεριες για παλιοτεντιμποιδες!
 
 
διαθετω τον χώρο και τον εξοπλισμό για ηχογράφηση drums (οχι για την πρόβα τους όμως ε ;) )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #11 στις: 24/05/11, 20:33 »
αν γραψτε τελικα κατι με τυμπανα live το ανεβαζετε μετα και γραφει οποιος θελει την δικια του εκδοχη στις ρυθμικες.
διαλεγετε πιο γουσταρετε πιο πολυ π.χ του α ή του β και μετα πεφτουν τα σολο.
αλλα μην πατε παλι σε blues ,minor κ.τ.λ κριμα να γραφτουν live drums και να μην πεσουν τιποτα riff

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #12 στις: 25/05/11, 11:29 »
αν γραψτε τελικα κατι με τυμπανα live το ανεβαζετε μετα και γραφει οποιος θελει την δικια του εκδοχη στις ρυθμικες.
διαλεγετε πιο γουσταρετε πιο πολυ π.χ του α ή του β και μετα πεφτουν τα σολο.
αλλα μην πατε παλι σε blues ,minor κ.τ.λ κριμα να γραφτουν live drums και να μην πεσουν τιποτα riff


Παίζει τελικά κανένας drummer για να βοηθήσει (sorry αλλά είμαι σχετικά νέος εδώ και δεν ξέρω πρόσωπα και πράγματα αλλά δεν θυμάμαι να έχω δει κανέναν);
Καλό είναι αν τελικά γραφτούν φυσικά τύμπανα να γίνει πάνω σε click track για να διευκολύνει τη συνεργασία γενικά και το mixing ειδικότερα.
Αν πάλι είναι χλωμό το θέμα με τα φυσικά drums πείτε μου να φτιάξω εγώ ένα drum track (αφού διαλέξουμε ένα στυλ, bpm, διάρκεια κλπ) και αν μας αρέσει συνεχίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #13 στις: 25/05/11, 12:40 »
Περίμενε 1-2 μέρες και αν δεν κουνηθεί τίποτα απο drummer, πάρτο πάνω σου.... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #14 στις: 26/05/11, 00:43 »
αν γραψτε τελικα κατι με τυμπανα live το ανεβαζετε μετα και γραφει οποιος θελει την δικια του εκδοχη στις ρυθμικες.
διαλεγετε πιο γουσταρετε πιο πολυ π.χ του α ή του β και μετα πεφτουν τα σολο.
αλλα μην πατε παλι σε blues ,minor κ.τ.λ κριμα να γραφτουν live drums και να μην πεσουν τιποτα riff

Σωστα.......... ετσι συμφωνω κ εγω!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #15 στις: 27/05/11, 12:30 »
Περίμενε 1-2 μέρες και αν δεν κουνηθεί τίποτα απο drummer, πάρτο πάνω σου.... ;)


κουνιέται τίποτα;


(κοινώς: ένα bump πριν το πάρω πάνω μου)


εντωμεταξύ ρίξτε καμιά ιδέα για το στυλ προς τον κανονικό υποψήφιο drummer ή τον virtual δικό μου

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #16 στις: 27/05/11, 12:56 »
Είναι δύσκολη η ηχογράφηση ντραμς. Και, αν ο ντραμερ δεν ειναι πολυ καλος, δεν υπαρχει κινητρο για να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια... καθως το τελικο αποτελεσμα πιθανοτατα θα ειναι χειροτερο απο προγραμματισμενα ντραμς με samples.

Θα ήθελα κατι που να'και ξεσηκωτικό, groovy, funky, τετοια πραματα.

Μπασογραμμή θα εχουμε μονο μια; ή να καλεσουμε τους μπασιστες να "ζωγραφισουν" οτι θελουν και μετα να ψηφισουμε αυτο που μας αρεσει; (παρομοιως και για τους πληκτραδες). Ή να το αφησουμε αυτο για καποια αλλη στιγμη οπου θα οργανωσουμε μπασοτζαμ;

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #17 στις: 27/05/11, 13:12 »
ΟΚ, εγώ τα λαμβάνω υπόψη μου (και τα προσυπογράφω αυτά που λές Βασίλη) αν τελικά φτιάξω εγώ το drum track.


Για groovy, funky καταστάσεις δεν έχω καμιά αντίρηση. Όσο για το ένας οι περισσότεροι μπασίστες/πληκτράδες ας το σκεφτούμε αφού εμφανιστεί τουλάχιστον ένας  ;)

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #18 στις: 27/05/11, 13:28 »
Ωραίο θα ήταν να προστεθούν και φωνητικοί.. αυτοσχεδιασμοί σε τέτοιους ρυθμούς! :D
(όσοι είχαν πάρει μέρος σε κανένα online jamming εδώ στο Κιθάρα, μπορεί και να θυμούνται τι εννοώ ;D ;D ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/11, 13:33 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #19 στις: 27/05/11, 13:48 »
Ωραίο θα ήταν να προστεθούν και φωνητικοί.. αυτοσχεδιασμοί σε τέτοιους ρυθμούς! :D
(όσοι είχαν πάρει μέρος σε κανένα online jamming εδώ στο Κιθάρα, μπορεί και να θυμούνται τι εννοώ ;D ;D ;D )


από το εναρκτήριο post:

Προσωπικά θα μου άρεσε να γινόταν με ομάδες που να παίζανε και φωνητικά μέσα για να φύγουμε από τα jam tracks και να πάμε στα tracks αλλά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.


which means ότι είσαι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη


Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #20 στις: 27/05/11, 13:53 »
Ω, σε ευχαριστώ! :)
Αλλά αναφερόμουν γενικά και σε άλλα μέλη που μπορούν κάτι να κάνουν φωνητικά ( το δικό μου ήταν παράδειγμα ;) ) για να έχουμε κι άλλες συμμετοχές, εκτός από εμένα και τον Βάγγο. Έχουμε κάτι κρυφά ταλέντα που ,καιρός είναι να ξυπνήσουν (εδώ ξύπνησε όλη η Ελλάδα ;D ). Οπότε καταλήξτε κάπου εσείς οι μουσικοί και εμείς στο τέλος θα δούμε πού και αν κολλάμε και θα προσθέσουμε, τελευταίοι,  την πινελιά μας .

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #21 στις: 27/05/11, 14:06 »
Ω, σε ευχαριστώ! :)
Αλλά αναφερόμουν γενικά και σε άλλα μέλη που μπορούν κάτι να κάνουν φωνητικά ( το δικό μου ήταν παράδειγμα ;) ) για να έχουμε κι άλλες συμμετοχές, εκτός από εμένα και τον Βάγγο. Έχουμε κάτι κρυφά ταλέντα που ,καιρός είναι να ξυπνήσουν (εδώ ξύπνησε όλη η Ελλάδα ;D ). Οπότε καταλήξτε κάπου εσείς οι μουσικοί και εμείς στο τέλος θα δούμε πού και αν κολλάμε και θα προσθέσουμε, τελευταίοι,  την πινελιά μας .


κάτι έχει πάρει κι εμένα τ'αυτί μου ...  ;)
ας το δούμε αυτό που πάει να γίνει εδώ σαν pilot study και αν πάει καλά μακάρι ναι γίνει κάτι με το "ανά ομάδες" που έλεγα αρχικά. Είναι δύσκολο να χωρέσουν 3 μπασίστες, άλλοι τόσοι πληκτράδες, καμιά 15ρια lead κιθαρίστες και 5-6 για vocals στο ίδιο track. Ενώ αν σπάσει σε ομάδες θα έχει πολύ ενδιαφέρον και θα χωρέσουν και όλοι.
Αλλά ας μην προτρέχουμε. Εγώ θα προσπαθήσω μέσα στο ΣΚ να φτιάξω ένα drum track ακουλουθώντας μια τυπική δομή τραγουδιού και βλέπουμε πως πάει. Όπως και να έχει τις φωνητικές σας ικανότητες και τις δικές σου και του Vag τις έχω σε πολλή εκτίμηση και θα χαρώ να σας μιξάρω.  8)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #22 στις: 27/05/11, 14:42 »
Είναι δύσκολη η ηχογράφηση ντραμς. Και, αν ο ντραμερ δεν ειναι πολυ καλος, δεν υπαρχει κινητρο για να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια... καθως το τελικο αποτελεσμα πιθανοτατα θα ειναι χειροτερο απο προγραμματισμενα ντραμς με samples.

εφοσον υπάρχει ο ντράμμερ (που να ξέρει να παίζει σωστά), η ηχογράφηση θα είναι παιχνίδι
 
και όχι το αποτελεσμα δεν θα είναι χειρότερο ;D  εχουμε να διαλέξουμε 17 μικρόφωνα με τα ανάλογα παρελκόμενα.
 
καλή θέληση και βαζελίνη να υπάρχει,όλα γίνονται!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #23 στις: 27/05/11, 14:45 »
Αν και στερούμαι του απαιτούμενου εξοπλισμού, περιμένω με αγωνίατα τύμπανα και τη μπασογραμμή και μπορείτε να με υπολογίζετε για κιθάρα ή φωνητικά! Κάπως θα βρω τρόπο να τα στείλω!  :)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Kithara.gr JAM: το επόμενο βήμα;
« Απάντηση #24 στις: 27/05/11, 14:54 »
σε 10 μέρες περίπου θα εχω πιο ελαφρύ πρόγραμμα, οπότε όποιος στερείται εξοπλισμού ηχογράφησης μπορεί να έρθει σε εμένα να γράψει!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
9188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/05, 20:28
από Tagima
1 Απαντήσεις
2120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/06, 02:53
από Ashcroft
0 Απαντήσεις
1813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/07, 20:00
από mymood
1 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/07, 19:44
από Blue Wizard
0 Απαντήσεις
2642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 14:53
από Μαργαρίτα Π.
32 Απαντήσεις
14918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
8 Απαντήσεις
6765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:23
από detroit
33 Απαντήσεις
9953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/10, 11:07
από Guitarholic_punk
12 Απαντήσεις
4499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/14, 00:51
από happydreamer
428 Απαντήσεις
90695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/18, 22:55
από saved