Αποστολέας Θέμα: Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???  (Αναγνώστηκε 6570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Maple ή rosewood ταστιερα προτιματε και γιατι?

Θα ηθελα την γνωμη οσων εχουν εμπειρια και απο τα δυο ειδη σε stratocaster και ποια νομιζουν οτι ειναι τα υπερ και τα κατα του καθε ειδους ταστιερας.

Και για να κανω την αρχη παιζω με strato με maple ταστιερα. Γενικα το χερι γλυστρα ευκολα διευκολυνοντας γρηγορο παιξιμο και διαφορα τρυκς. Τι γινετε οταν η ταστιερα ειναι rosewood?? Πχ. οταν πολλες φορες δοκιμαζω να παιξω σε Λεσπολι, βλεπω οτι η ebony ταστιερα βοηθα για ποιο "θετικα" πατηματα αλλα η αισθηση ευκολιας για γρηγορο παιξιμο μειωνεται αρκετα. Αλλα προκειται για αλλη κιθαρα.

Επειδη η συγκριση που μπορω να εχω ειναι απο διαφορετικες κιθαρες, θα ηθελα να ξερω τι συμβαινει μεταξυ των strato με διαφορετικες ταστιερες.


CU...=Clapton=

ΥΓ. Αυτον το καιρο δεν εχω καθολου χρονο να δοκιμασω απο μονος μου και επειγομαι για την αγορα μιας strato που ομως υπαρχει διαθεσιμη μονο με rosewood ταστιερα. Καθε γνωμη μου ειναι χρησιμη.
GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???
« Απάντηση #1 στις: 08/03/04, 21:47 »
exw mia strato me maple kai mia me rosewood tastiera.....an kai h aisthish pou apokomizei o kathenas apo th mia h thn allh einai upokeimenikh tha elega oti h rosewood einai kapws pio "zesth" san hxos enw h maple dinei mia megaluterh emfash sta prima...mh fantasteis bebaia kapoia foberh diafora mia kai sthn "aisthish" tou hxoun paizoun rolo ena swro alloi paragontes opote den einai swsto na apodosoume auth th diafora mono se oti afora th tastiera.
Gia thn aisthish pou exei h kathe mia tha sou pw oti kai stis duo tastieres paizw exisou aneta...h diafora pou egw entopisa einai oti h men maple tastiera einai eξarxhs pio "grhgorh" enw h rosewood thelei ena kapoio xroniko diasthma na "anoixei" ligo to xulo....molis omws ginei auto einai kapws kaluterh tou maple.....mh xexnas oti to maple meta apo kapoia wra paiximatos kai eidika an ta xeria sou idrwnoun kollaei kapws kati pou de symbainei ep oudeni logo sth rosewood.En katakleidei afou exeis hdh maple giati de pairneis mia rosewood wste na exeis best of both worlds? ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???
« Απάντηση #2 στις: 10/03/04, 22:30 »
Το review σου βοηθησε πολυ fenderiarh, thanx.
Τελικα βρηκα τον χρονο να δοκιμασω και μονος μου μια αντιστοιχη κιθαρα με αυτη που με ενδιαφερει, με rosewood ταστιερα, και μου αφησε τις ιδιες εντυπωσεις που αναφερεις οσον αφορα τον ηχο.

Τωρα οσον αφορα την ευκολια στο παιξιμο εμπιστευομαι την εμπειρια σου μιας και 5 λεπτα σε μαγαζι δεν μπορουν να μου δειξουν πολλα. Την παραγειλλα με rosewood και θα εχω προσωπικη αποψη οταν ερθει και της "φερθω αναλογα"  ;)



CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος Silverknight

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
mia oloklhrwmenh apanthsh
« Απάντηση #3 στις: 17/03/04, 03:46 »
Eimai katohos mias fender stratocaster 54 reissue agorasmenhs to 94 gia ta 40 xronia, exei vevaia maple.Epishs mias Aria TA (skafos me gibson 50s magnhtes semihollow body) pou exei rosewood.Eixa mia Fernandes Andrian Vandemberg me Rosewood kai mias custom made me eveno.Exontas pai3ei me panw apo 300 ki8ares synolika sth zwh mou h apanthsh pou psaxneis einai h e3hs: Maple : pio megalh ka8arothta se mesaia kai mpasa ka8ares psiles syxnotites xwris paramorfwsh. Teloio gia enisxytes typou Fender all-tube (exw ton blues deluxe). Evenos : san ton vasiliko to apolyto 3ylo gia tastiera APISTEYTO skasimo sthn nota teleio gia opoiodhpote apaititiko styl (blues-jazz) glyko sustain kai xwris kanena apolytos meion. Rosewood : 3o kai kataidrwmeno 8a to ka8oriza san muddy mallon 8ampo mporei na katastrefei ton hxo sou xwris na 3ereis giati kai as exeis mia 8ea gia ki8ara. Panta na prosexete thn poiothta tou stis ki8ares pou sas endiaferoun oso pio skouro pros to mayro toso kalytero.

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???
« Απάντηση #4 στις: 18/03/04, 04:17 »
Σιγουρα η εμπειρια σου ειναι πολυ πολυτιμη στο θεμα που ψαχνω αλλα να σε ρωτησω εδω, αυτα που αναφερεις ισχυουν σε δυο ομοιες κιθαρες? (το σχολιο σου δηλ. αφορα απο τις 300 αυτες κιθαρες καποιες ολοιδιες που δοκιμαζες ταυτοχρονα ωστε να ξερεις οτι οφειλεται μονο στην ταστιερα, ή διαφορετικες οπως αυτες οι 3 που αναφερεις?) Ρωτω μιας και μου ειναι δυσκολο να φανταστω οτι απο μονη της η ταστιερα μπορει να κανει τοσο μεγαλη διαφορα στον ηχο (καθαρα, παντα σε all-tube ενισχυτη μιλαμε).

Και αν μεσα απο αυτην την εμπειρια σου εχεις μια γνωμη συγκεκριμενα για την American strat HSS  (S1 system) στις δυο της εκδοσεις με maple και με rosewood θα μου ειναι πολυτιμη (δοκιμη ταυτοχρονα στον ιδιο ενισχυτη).


CU...=Clapton=

ΥΓ: Αν ημουν ο πραγματικος Clapton δεν θα ειχα τετοια διλληματα...παντα maple και θα ξεμπερδευα...ελα ομως που ολοι μας θελουμε ποικιλια ηχων για να παιζουμε οτιδηποτε (γι' αυτο και το HSS αντι του 3SC format)
GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος pkp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Reach out and touch faith
    • Προφίλ
Re:Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???
« Απάντηση #5 στις: 18/03/04, 19:44 »
Πιστεύω ότι στον ήχο μιας κιθάρας παίζουν ρόλλο τα πάντα. Αλλά περισσότερο και άλλα λιγότερο. Η ταστιέρα είναι αρκετά σημαντική αλλά όχι το σημαντικότερο.
Νομίζω ότι εξαρτάται από τον ήχο που θέλεις και το πιο ξύλο σου κάθεται καλύτερα στο χέρι.
Καταρχήν οι παλιές Strat (50's) έχουν maple ειδικά λουστραρισμένη ταστιέρα που και πάλι είναι διαφορετική από τις σύγχρονες. Μεγαλύτερο σκάσιμο, πιο λαμπρός ήχος. Γενικά όσο πιο σκληρό είναι το ξύλο τόσο πιο διαυγής είναι ο ήχος. To rosewood πάλι είναι πιο μαλακό και πιο "βρώμικο" στον ήχο. Ισως με την κιθάρα που θέλεις (HSS) ταιριάζει περισσότερο.

Λς οτι σε ενδιαφέρει η νέα Strat HSS με το S-1. Eχω διαβάσει διάφορα για το σύστημα αυτό και τα configurations που γίνονται. Αν παίξεις μαζί της πες μας κανά δυό πραγματάκια σε σχέση με το S-1. Πρέπει να είναι ενδιαφέρον.


Like that lucky ole sun, Give me nothing to do, But roll around heaven all day..

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???
« Απάντηση #6 στις: 18/03/04, 20:34 »
Πραγματι το S1 ειναι πολυ ενδιαφερον τουλαχιστον στα χαρτια, μενει να το δω στην πραξη. Απο τα διαφορα "τρελλα" configuration που κανει εκεινα που θα ψαξω πρωτα (και που με ενδιαφερουν περισσοτερο) ειναι τα εξης δυο...

1. Οταν σπλιταρει τον humbacker (bridge) και τον κανει μονο και τον βαζει παραλληλα με τον middle, ποσο κοντα ακουγεται με την κλασσικη strato που σολαρει στην θεση 2.

2. Οταν βαζει σε σειρα τους 2 μονους (neck και middle) ειναι πραγματι σαν να εχεις εναν humbucker κοντα στο λαιμο??

Στην ιδανικη λοιπον περιπτωση υποτιθεται οτι συνδιαζει μια κλασσικη 3 single coils strato με μια με 2 humbuckers. Ακουγεται πολυ ωραιο για να ειναι αληθινο και να πλησιαζει ομως παλι ικανοποιημενος θα ειμαι...θα δουμε

Περισσοτερα ομως οταν θα την πιασω επιτελους στα χερια μου (προς το παρον φαινεται οτι ειναι ακομα ...δεντρο >:( >:( ;D)


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος pkp

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Reach out and touch faith
    • Προφίλ
Re:Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???
« Απάντηση #7 στις: 19/03/04, 10:17 »
Το πρώτο που ζητάς πρέπει να το κάνει γιατί το κάνει και η δική μου. Κλασικός ήχος strat θέσης 4. Αυτό που είμαι περίεργος είναι το πως ακούγεται το δεύτερο που θέλεις και πως όταν παίζουν όλοι οι μαγνήτες μαζί εν σειρά.
Γιατί λες οτι είναι δέντρο ακόμα? Η κιθάρα απ'ότι ξέρω έχει έρθει.
Like that lucky ole sun, Give me nothing to do, But roll around heaven all day..

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???
« Απάντηση #8 στις: 20/03/04, 02:08 »
Γιατί λες οτι είναι δέντρο ακόμα? Η κιθάρα απ'ότι ξέρω έχει έρθει.

Μιλουσα για την παραγγελια μου, οχι για την κιθαρα γενικοτερα. Υπερβολη φυσικα αλλα ξερεις πως ειναι οταν ανυπομονεις για κατι ...και μαλιστα αν αυτο το κατι ειναι κιθαρα ;) ;) :)

Φυσικα εχει κυκλοφορησει εδω και καιρο, απλα ο προμηθευτης (εξωτερικο) εμεινε απο στοκ και περιμενει παραλλαβη τον επομενο μηνα :( :(

Επεσα στην περιπτωση τι να κανουμε, αλλα απο την αλλη δεν μπορω να πληρωσω 2 κιθαρες στην ελληνικη αγορα για να παρω 1 >:( >:( >:(


CU...=Clapton

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Περι Fender Strato.....maple ή rosewood τασττιερα???
« Απάντηση #9 στις: 20/05/04, 07:42 »
Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι το rosewood σημαδεύεται πιο εύκολα... Στην ταστιέρα της κιθάρας μου, έχω κάνει λακούβες από την χρήση τόσα χρόνια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 14:15
από Guitarero 240bpm
15 Απαντήσεις
9448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 18:55
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
8713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 14:37
από tech21man
6 Απαντήσεις
3410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 17:58
από fovos
11 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 23:57
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 23:43
από vagelis11
16 Απαντήσεις
5886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/11, 20:31
από teo_gp
0 Απαντήσεις
1690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 16:33
από Korgy
Περί Fender P-Bass

Ξεκίνησε από BASSER Μπάσο

3 Απαντήσεις
10343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 14:33
από BASSER
2 Απαντήσεις
3143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/21, 19:38
από Socrates_dtc