Αποστολέας Θέμα: fx loop ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 6431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
fx loop ενισχυτη
« στις: 22/01/11, 01:02 »
Καλησπερα.. Ρε παιδια μπορει καποιος να εξηγησει τι δουλεια ακριβως κανει αυτο το fx loop τι παρακαμπτει και γενικως ποια ειναι τα + και τα - ?

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 23/01/11, 12:06 »
οταν βαζεις τα εφε στο fx loop τοτε ο ηχος περναει πρωτα απο το eq και μετα παει στο-α εφε...τωρα αρνητικα θετικα δεν εχει...οτι αρεσει στον καθενα...και αναλογα τι ηχο ψαχνει..ελπιζω να σε καλυψα..

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 23/01/11, 15:03 »
Το fx loop είναι μετά τις προενισχύτριες λυχνίες οπότε αν θες να χρησιμοποιήσεις παραμόρφωση από τον προενισχυτή και time based effects (πχ delay, reverb) είναι απαραίτητο. Αν βάλεις "μπροστά" delay σε παραμορφωμένο ενισχυτή οι επαναλήψεις θα υφίστανται κι αυτές την επίδραση του γκαζωμένου προενισχυτή πράγμα που στους περισσότερους δεν αρέσει. Αντιθέτως αν το delay είναι σε fx loop θα επαναλαμβάνει τον ήδη παραμορφωμένο ήχο (πράγμα που είναι και συνήθως το επιθυμητό).
Αν πάλι παίζεις με τον ενισχυτή καθαρό και παίρνεις τη βρώμα από πετάλια δεν σου είναι απαραίτητο. Γενικά αν είναι καλά υλοποιημένο δεν έχει αρνητικά ένα fx loop πέρα από το ότι αυξάνει την περιπλοκότητα και την τιμή ενός ενισχυτή. Οι σκληροπηρυνικοί βέβαια μπορεί να σου πουν ότι χαλάει την αγνότητα του ήχου κλπ. Ακόμα και γι' αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν υλοποιήσεις (όχι πολύ συχνά βέβαια) που το loop μπορεί να παρακάμπτεται πλήρως αν δε θες να το χρησιμοποιείς.


Απλός κανόνας για να δεις αν το χρειάζεσαι: χρησιμοποιείς βρώμα από τον ενισχυτή και θες και πεταλάκι reverb ή delay; Αν ναι, κατά 99% θες fx loop στον ενισχυτή σου. Έχεις τον ενισχυτή καθαρό και βρώμα από πετάλια; Ε, τότε δεν σου είναι απαραίτητο.


Ελπίζω να βοήθησα.


ΥΓ: ο πιο πάνω απλός κανόνας έχει και τρίτη περίπτωση. Παίζεις με τον ενισχυτή τέρμα οπότε παραμορφώνουν και οι τελικές λυχνίες και θες και delay/reverb; Δε σε σώζει ούτε το fx loop τότε. Πας για dry/wet rig και ξεφεύγει η κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 23/01/11, 15:36 »
Ένας ενισχυτής ηλεκτρικής κιθάρας ουσιαστικά αποτελείται από δύο στάδια ενίσχυσης. Το πρώτο είναι αυτό που προκαλεί το distortion στον εισερχόμενο ήχο και το δεύτερο είναι αυτό που ρυθμίζει την ένταση (υπάρχουν περιπτώσεις όπου αυτά τα στάδια αλληλεπιδρούν για τον ήχο του distortion, όπως ανέφερε και ο zeoy, αλλά αυτό το ενδεχόμενο το ξεχνάμε αν θέλουμε FΧ loop).

Επομένως, όταν συνδέσεις μια κιθάρα μπροστά στον ενισχυτή, έχεις ουσιαστικά το σχήμα:

κιθάρα -> distrotion -> ενίσχυση(ένταση) -> ηχείο


Αν ο ενισχυτής δεν έχει FX loop, ο μόνος τρόπος για να βάλεις effects (πεταλάκια) στην "αλυσίδα" σου είναι "μπροστά" από το distortion:

κιθάρα -> πεταλάκι1 -> πεταλάκι2 -> .... -> distrotion -> ενίσχυση(ένταση) -> ηχείο.


Η παρουσία του FX loop σου επιτρέπει να σπάσεις το "ζευγάρι" distortion-ενίσχυση" και να έχει μια πιο ευέλικτη αλυσίδα

κιθάρα -> πεταλάκι1 -> πεταλάκι2 -> .... -> distrotion -> πεταλάκι Α -> πεταλάκι Β -> ... -> ενίσχυση(ένταση) -> ηχείο.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 23/01/11, 15:44 »
ωραίο θέμα...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 23/01/11, 19:19 »
Σας ευχαριστω ολους ησασταν πολυ κατατοπιστικοί ;) ;) ;) Αλλά μια τελευταια ερώτηση... Χρησιμοποιωντας το fx loop παρακαμπτεις το distrortion και βγαζεις ηχο καθαρα και μονο απο την πεταλιερα.. ωραια μεχρι εδω... αυτο σημαινει οτι παρακαμπτεις και οποιοδηποτε αλλο εφφε του ενισχυτη (π.χ. chorus)? Για την δικη μου περιπτωση λοιπον θα παει

κιθαρα-> boss-me70-> digitech jamman και θα καταληξει στο fx loop του marshall αν θελω να παιρνω ηχο αποκλειστικα απο την πεταλιερα...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/11, 19:34 από moitsos »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 23/01/11, 19:29 »
γενικα τα εφε χωρου επιδιώκεις  να τα βαλεις στι loop για να μη τα βρωμισεις οπως ειπαν τα παιδια...δλδ οσα ειναι direct θα πανε και στη προενισχυση κ μετα θα "βρουν" τα διαφορα εφε που εχεις στο loop και ολα μαζι στην τελικη...τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.αν κανω λαθος παρακαλω να με διορθώσει καποιος που ειναι πιο σιγουρος
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #7 στις: 23/01/11, 19:44 »
Ναι αλλα εγω διαθετω πεταλιερα και οχι ξεχωριστα πεταλια... θελω να πω οτι αν ειχα ξεχωριστο delay pedal αυτο θα πηγαινε στο fx loop για να μην παραμορφωθει απο το distrosion του ενισχυτη...οκ μεχρι εδω...

αν εγω δινω το delay και την παραμορφωση ταυτοχρονα απο την πεταλιερα που θα πρεπει να συνδεθει? ??? στο καθαρο του ενισχυτη ή στο fx loop... και αν παει στο fx loop τελικα ο ηχος θα επηρεαζεται αν τον εχω στο καθαρο η στο βρωμικο?

Ελπιζω να μην κουρασα πολυ

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #8 στις: 23/01/11, 20:20 »
Αν συνδεθείς κατευθείαν στο FX loop, ουσιαστικά αποκλείεις από την αλυσίδα το distortion/clean κανάλι του ενισχυτή και τον χρησιμοποιείς μόνο για την ένταση. Προφανώς το distortion θα στο προσφέρει η πεταλιέρα σου. H αλυσίδα θα είναι

κιθάρα -> πεταλιέρα -> ενίσχυση (ένταση) -> ηχείο

Με αυτή την συνδεσμολογία δεν παίζει ρόλο αν το κανάλι του ενισχυτή ειναι στο καθαρό η distortion mode αφού έχει παρακαμφθεί (μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου :) ).


Η άλλη δυνατότητα με distortion απο πεταλιέρα είναι, όπως λες, να συνδεθείς στο καθαρό κανάλι, όποτε έχεις

κιθάρα -> πεταλιέρα -> καθαρό κανάλι ενισχυτή -> ενίσχυση (ένταση) -> ηχείο


Νομίζω είναι κατανοητό πως το αποτέλεσμα είναι εν γένει διαφορετικό στις δύο περιπτώσεις. Και αυτό γιατί η παρουσία του καθαρού καναλιού χρωματίζει τον ήχο, π.χ. το EQ του καθαρού επηρεάζει τον ήχο. Πρόσεξε ότι "καθαρό" κανάλι δεν σημαίνει και "διαφανές".
Το μόνο που μπορεί να σου πει κανείς είναι να δοκιμάσεις και τις δύο συνδεσμολογίες και να βρεις ποια σου ακούγεται καλύτερη, αφού μπορεί η παρουσία του καθαρού να βελτιώνει τον ακατέργαστο από την πεταλιέρα ήχο. :)

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #9 στις: 23/01/11, 21:55 »
Ουτε η Wikipedia  τοσο κατατοπιστικη ;D ;D ;D

Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #10 στις: 23/01/11, 23:51 »
Όπως σου τα είπε ο Fourier από πάνω για την περίπτωσή σου (εγώ θα έτεινα προς το "πεταλιέρα -> return του fx loop").


Να προσθέσω μόνο ότι το λογικό είναι να απενεργοποιήσεις από την πεταλιέρα σου τις όποιες προσομοιώσεις τελικών ενισχυτων ή καμπίνας (αν έχει τέτοια πράγματα) γιατί τελικό+καμπίνα θα χρησιμοποιείς τα κανονικά σου, του ενισχυτή σου δηλαδή.


Καλές εξερευνήσεις.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #11 στις: 24/01/11, 00:57 »
πανω στην ωρα ανοιχτηκε το θεμα  :D

μολις αγορασα την tonelab st και ειπα να τη συνδεσω στον vox ac30.
η πρωτη μου κινηση ηταν να βαλω την πεταλιερα αναμεσα στην κιθαρα και τον ενισχυτη μιας και ειχα μονο δυο καλωδια για συνδεσεις.
ξενερωσα τελειως απο τον ηχο αφου ειχε περισσοτερη ψηφιακιλα ακομη και απο τον πρωην μου line6 spider.

αφου βρηκα και τριτο καλωδιο,εβαλα την πεταλιερα στη λουπα,οπου και χαμογελασε το χειλακι μου.εξαφανιστηκε μεγαλο μερος του ψηφιακου ηχου και ξανανιωσα την αισθηση του λαμπατου ενισχυτη (βεβαια οχι τοσο οσο ειναι σκετος).

με τη συνδεση στη λουπα δεν δουλευει το ριβερμπ του ενισχυτη,δουλευει ομως το τρεμολο.δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο  ???

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #12 στις: 24/01/11, 02:21 »
Παράθεση
κιθάρα -> distrotion -> ενίσχυση(ένταση) -> ηχείο

κιθάρα -> προενισχυτής  -> τελικός ενισχυτής  -> ηχείο   ;)
το fx loop χωρίζει το στάδιο προενισχυσης απο το στάδιο της τελικής ενίσχυσης
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #13 στις: 24/01/11, 10:55 »
Λίγες γενικές πληροφορίες:

ΜΠΡΟΣΤΑ από τον ενισχυτή ταιριάζουν ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ effects.
Κατά κανόνα βάζουμε ΜΠΡΟΣΤΑ :
  • Booster (για περισσότερο GAIN)
  • Compressor
  • Noise Gate/ Suppressor
  • Overdrive
  • Distortion
  • Fuzz
  • Octaver
  • Vibrato
  • Envelope
  • Wah

Στο EFFECTS LOOP ταιριάζουν ΨΗΦΙΑΚΑ effects αλλά και αναλογικά επίσης.
Κατά κανόνα βάζουμε στο ΕFFECTS LOOP:
  • Booster (για περισσότερο VOLUME)
  • Reverb
  • Delay/Echo
  • Pitch
  • Harmoniser
  • Tremolo
  • Phaser
  • Flanger
  • Chorus
  • EQ
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #14 στις: 24/01/11, 17:02 »
Λίγο άσχετη ερώτηση, αλλά με αφορμή αυτό που είπε ο Andrianos:

Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα οverdrive που έχω ως booster? περισσότερο με ενδιαφέρει να είναι στo loop για περισσότερη ένταση...Αλλά πως μπορώ να απομονώσω το gain του? Έχοντας απλά το drive στο 0 και ανεβασμένο το level?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #15 στις: 24/01/11, 17:14 »
@adr1anos: α)θα σου ηταν ευκολο να εξηγησεις γιατι ειναι καλυτερα να βαζουμε το eq στο loop?
β)κατα τη γνωμη σου το whammy ειναι καλυτερα σε loop?το ρωταω γιατι ειδα οτι εχεις βαλει το Pitch στο loop. εγω το εχω μπροστα και δεν σκεφτηκα ποτε να το βαλω στο loop.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: fx loop ενισχυτη
« Απάντηση #16 στις: 24/01/11, 17:41 »
ολα είναι θέμα γούστου, ακούς και οτι σου αρέσει κάνεις. Εγω τα pitch τα βάζω πρώτα στην αλυσίδα άμεσος μετά την κιθάρα, το ίδιο και το wah!

το overdrive (πχ tube screamer) είναι κλασική συνταγή και πετυχημένη να το βάζεις ως booster στο βρόμικο κανάλι, για καθαρά δεν ξέρω...

delay εχω βάλει (σε προγραμμα τύπου guitar rig)και πριν τον ενισχυτή και στο fx koop και μετά τον ενισχυτή και το μικρόφωνο. Το αποτέλεσμα ειναι φυσικά διαφορετικό αλλα εξαρτάτε απο τα γούστα...
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
FX loop

Ξεκίνησε από profsokin Εφέ

17 Απαντήσεις
6584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 19:34
από Jezus
7 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 22:23
από Bekos®
pod II σε fx loop

Ξεκίνησε από Koursaros Εφέ

1 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 18:58
από let me know 796
2 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 19:17
από valex_van_halen
4 Απαντήσεις
2761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 23:20
από aragorn23984
7 Απαντήσεις
3149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/11, 23:02
από Jezus
4 Απαντήσεις
3462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/11, 13:57
από Καθόδιος (φλουτσ)
30 Απαντήσεις
8648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/12, 17:43
από zeromancer
15 Απαντήσεις
4812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:32
από Mistral
loop pedal αλλά ποιό?

Ξεκίνησε από thetwin Εφέ

19 Απαντήσεις
7932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 11:22
από Jezus