Αποστολέας Θέμα: Ibanez RG550 Spring lock bar...  (Αναγνώστηκε 5071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Ibanez RG550 Spring lock bar...
« στις: 22/02/08, 19:04 »
Πρόσφατα απέκτησα μία Ibanez RG550!

Μετά το 1ο service ο τεχνικός μου είπε το εξής για το οποίο δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει: ότι έλειπε μια μικρή μεταλλική μπάρα που βιδώνει στο σημείο όπου γαντζώνουν τα ελατήρια στο σώμα του τρέμολο. Ρόλος της να κλειδώνει τα ελατήρια πάνω στο τρέμολο.
Έψαξα στο net, κ τελικά αποδείχθηκε ότι είναι συχνό φαινόμενο.
Ανταλλακτικό όπου κ αν έψαξα δεν βρήκα (ebay κτλ.)

Η ερώτηση μου είναι η εξής: είναι απαραίτητη αυτή η μπάρα?
Το ζήτημα είναι ότι τα πάσα για τις βίδες της μπάρας υπάρχουν, κ στο net πάλι διάβασα ότι για 10άρες χορδές (για εκεί προσανατολίζομαι) θα χρειαστούν 4 ελατήρια, 2 + 2 (τώρα έχει τρία) τα οποία για να μπουν πρέπει να βγει αυτή η μπάρα κ να χρησιμοποιηθούν τα πάσα από τις βίδες ως υποδοχές για τα 2 από τα 4 ελατήρια.

Νομίζω σας μπέρδεψα, ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ... ;D
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #1 στις: 22/02/08, 20:48 »
Γιά 10άρες μπορείς να κράτήσεις 3 ελατήρια, με τα πλαινά τοποθετημένα σάν τρίγωνο (λοξά) και τίς βίδες πιό μέσα.

Tη μεταλλική μπάρα αριστερά δέν λές;; (αυτό εννοώ με τα ελατήρια σε τρίγωνο)

http://i32.photobucket.com/albums/d46/Boinz/DSC00650.jpg

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #2 στις: 22/02/08, 22:04 »
Παράθεση
Γιά 10άρες μπορείς να κράτήσεις 3 ελατήρια, με τα πλαινά τοποθετημένα σάν τρίγωνο (λοξά) και τίς βίδες πιό μέσα.

Ναι, το ζήτημα είναι ότι με 3 ελατήρια τις 10άρες σκληραίνει πολύ το τρέμολο κ δεν έχει καλή επαναφορά!
Υπάρχει κ άμεση σύγκριση με τη Yamaha μου που έχει Wilkinson 2-point κ 4 ελατήρια, έχει άλλη αίσθηση!
Επειδή είμαι καινούριος στον κόσμο του Floyd/Edge, ψάχνω να βρω την καλύτερη ρύθμιση τώρα που είναι αρχές!

Παράθεση
Tη μεταλλική μπάρα αριστερά δέν λές;; (αυτό εννοώ με τα ελατήρια σε τρίγωνο)

Όχι, εννοώ ότι υπάρχει μία μεταλλική μπάρα στα δεξιά (πορτοκαλί κύκλος) εκεί που γαντζώνουν τα ελατήρια στο σώμα του τρέμολο.
Ούτε στη photo υπάρχει...

The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #3 στις: 23/02/08, 00:26 »
Αφου ετσι κι αλλιως θα βαλεις 10αρες τοτε το πιθανοτερο ειναι να χρειαστεις αλλο ενα (4o) ελατηριο για να ερθει
καλα και το floyd,μιας και το tension αυξανεται,εγω μονο ετσι το εφερα στη σωστη θεση στη δικη μου ibanez,με
standard κουρδισμα, οπωτε και θα εβγαζες τη μπαρα,δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #4 στις: 23/02/08, 00:43 »
Πρόσφατα απέκτησα μία Ibanez RG550!

Μετά το 1ο service ο τεχνικός μου είπε το εξής για το οποίο δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει: ότι έλειπε μια μικρή μεταλλική μπάρα που βιδώνει στο σημείο όπου γαντζώνουν τα ελατήρια στο σώμα του τρέμολο. Ρόλος της να κλειδώνει τα ελατήρια πάνω στο τρέμολο.
Έψαξα στο net, κ τελικά αποδείχθηκε ότι είναι συχνό φαινόμενο.
Ανταλλακτικό όπου κ αν έψαξα δεν βρήκα (ebay κτλ.)

Η ερώτηση μου είναι η εξής: είναι απαραίτητη αυτή η μπάρα?
Το ζήτημα είναι ότι τα πάσα για τις βίδες της μπάρας υπάρχουν, κ στο net πάλι διάβασα ότι για 10άρες χορδές (για εκεί προσανατολίζομαι) θα χρειαστούν 4 ελατήρια, 2 + 2 (τώρα έχει τρία) τα οποία για να μπουν πρέπει να βγει αυτή η μπάρα κ να χρησιμοποιηθούν τα πάσα από τις βίδες ως υποδοχές για τα 2 από τα 4 ελατήρια.

Νομίζω σας μπέρδεψα, ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ... ;D

Το πηρες μεταχειρισμένο?
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #5 στις: 23/02/08, 01:14 »
Αφου ετσι κι αλλιως θα βαλεις 10αρες τοτε το πιθανοτερο ειναι να χρειαστεις αλλο ενα (4o) ελατηριο για να ερθει
καλα και το floyd,μιας και το tension αυξανεται,εγω μονο ετσι το εφερα στη σωστη θεση στη δικη μου ibanez,με
standard κουρδισμα, οπωτε και θα εβγαζες τη μπαρα,δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα.

Τέλεια, αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω, χίλια ευχαριστώ!

Παράθεση
Το πηρες μεταχειρισμένο?

Ναι...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #6 στις: 23/02/08, 12:00 »

Παράθεση
Το πηρες μεταχειρισμένο?

Ναι...
[/quote]

Μπορει να το εχει ακομα ο παλιος ιδιοκτητης, ρωτα τον...
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #7 στις: 23/02/08, 12:45 »
Πάντως σε καμία από τις κιθάρες που έχω ή που έχω σετάρει δεν είδα ποτέ αυτό το "κάλυμμα" των ελατηριών, γιατί πολύ απλά τα ελατήρια δεν φεύγουν από τις τρυπίτσες του τρέμολο.. Δεν νομίζω ότι η απουσία του είναι λόγος να σε απασχολεί..

Τώρα όσον αφορά την καταλληλότερη ρύθμιση του τρέμολο, θα έλεγα να μην κάνεις ακόμα τίποτα.. Να βάλεις τις 10αρες που θες (καλή επιλογή, btw) και έπειτα πρώτα να κοιτάξεις να τοποθετήσεις τη γέφυρα παράλληλα με το σώμα.. Όταν το καταφέρεις αυτό, μετά δοκίμασε αν σε ικανοποιεί η τάση των ελατηρίων και η δύναμη επαναφοράς του.. Κατά τη γνώμη μου αυτό δεν μπορεί να γίνει με μόνο μια κιθάρα.. Αν έχεις τη δυνατότητα, παίξε με τα τρέμολο σε κιθάρες φίλων σου και διάλεξε το πόσο σκληρή/μαλακή σε βολεύει να είναι η γέφυρα.. Όταν αποφασίσεις, ξεπατίκωσε το πόσα ελατήρια και με ποια διάταξη είναι και κάνε και εσύ το ίδιο.. Ίσως να έχεις ένα θεματάκι με την διαφορά της σκληρότητας των ελατηρίων, αλλά ας μην το γρουσουζεύουμε από τώρα :D..

Προσωπικά πάντως, προτιμώ τη γέφυρα να είναι λίγο σκληρή γιατί με αυτό τον τρόπο ίσως να χάσεις λίγο στα divebombs (στο ότι πρέπει να βάλεις περισσότερη δύναμη όχι στο ότι θα χάσεις range νοτών) αλλά κερδίζεις σε δυνατότητες, δηλαδή πιο accurate τρέμολο (ελέγχεις καλύτερα σε ποια νότα θα φτάσεις), πιο άμεση επαναφορά και μπορείς να πετύχεις καλύτερα το γνωστό εφφέ του τρέμολο που παράγεται όταν το "χτυπάς στιγμιαία" (σαν αυτό που κάνει ο Petrucci στο solo του Under a Glass Moon)..

Πάντως όταν αλλάξεις τις χορδές, φρόντισε να το κάνεις μία-μία, για να καταβάλεις μετά όσο το δυνατό μικρότερη προσπάθεια στο να επαναφέρεις τη γέφυρα σε παράλληλη θέση προς το σώμα..

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #8 στις: 23/02/08, 13:16 »
Παράθεση
Το πηρες μεταχειρισμένο?
Μπορει να το εχει ακομα ο παλιος ιδιοκτητης, ρωτα τον...
Εϊναι κάτι χιλιάδες μίλια μακριά, από USA την πήρα!

Παράθεση
Πάντως σε καμία από τις κιθάρες που έχω ή που έχω σετάρει δεν είδα ποτέ αυτό το "κάλυμμα" των ελατηριών, γιατί πολύ απλά τα ελατήρια δεν φεύγουν από τις τρυπίτσες του τρέμολο.. Δεν νομίζω ότι η απουσία του είναι λόγος να σε απασχολεί..
Κ εγώ αγνοούσα την ύπαρξη του.

Παράθεση
Τώρα όσον αφορά την καταλληλότερη ρύθμιση του τρέμολο, θα έλεγα να μην κάνεις ακόμα τίποτα.. Να βάλεις τις 10αρες που θες (καλή επιλογή, btw) και έπειτα πρώτα να κοιτάξεις να τοποθετήσεις τη γέφυρα παράλληλα με το σώμα.. Όταν το καταφέρεις αυτό, μετά δοκίμασε αν σε ικανοποιεί η τάση των ελατηρίων και η δύναμη επαναφοράς του.. Κατά τη γνώμη μου αυτό δεν μπορεί να γίνει με μόνο μια κιθάρα.. Αν έχεις τη δυνατότητα, παίξε με τα τρέμολο σε κιθάρες φίλων σου και διάλεξε το πόσο σκληρή/μαλακή σε βολεύει να είναι η γέφυρα.. Όταν αποφασίσεις, ξεπατίκωσε το πόσα ελατήρια και με ποια διάταξη είναι και κάνε και εσύ το ίδιο.. Ίσως να έχεις ένα θεματάκι με την διαφορά της σκληρότητας των ελατηρίων, αλλά ας μην το γρουσουζεύουμε από τώρα Cheesy..
Λοιπόν, οι 10άρες μπήκανε, χθες το βράδυ βρήκα μια ρύθμιση που με βολεύει αρκετά, με 3 ελατήρια.
Επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση σε 4ο ελατήριο, η κιθάρα θα παραμείνει έτσι μέχρι το επόμενο service.
Τα μανίσια ελατήρια νομίζω έχουν μήκος 47mm.

Παράθεση
Προσωπικά πάντως, προτιμώ τη γέφυρα να είναι λίγο σκληρή γιατί με αυτό τον τρόπο ίσως να χάσεις λίγο στα divebombs (στο ότι πρέπει να βάλεις περισσότερη δύναμη όχι στο ότι θα χάσεις range νοτών) αλλά κερδίζεις σε δυνατότητες, δηλαδή πιο accurate τρέμολο (ελέγχεις καλύτερα σε ποια νότα θα φτάσεις), πιο άμεση επαναφορά και μπορείς να πετύχεις καλύτερα το γνωστό εφφέ του τρέμολο που παράγεται όταν το "χτυπάς στιγμιαία" (σαν αυτό που κάνει ο Petrucci στο solo του Under a Glass Moon)..
Η αίσθηση του τρέμολο είναι λίγο διαφορετική (προς το σκληρό) όμως πιστεύω είναι θέμα συνήθειας.
Κ όντως ισχύει αυτό που λες φίλε faser, σχετικά με την ακρίβεια. Είναι καλύτερα έτσι.
Το θέμα με τις χορδές είναι ότι ανέκαθεν έπαιζα με 10άρες.
Ο τεχνικός (τον εμπιστεύομαι αρκετά) μου πρότεινε να δοκιμάσω 9άρες σε αυτήν την κιθάρα.
Θα δούμε, θα δω κ πώς είναι η αίσθηση με 9άρες κ βλέπουμε...

Ευχαριστώ όλους θερμά για το ενδιαφέρον...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #9 στις: 23/02/08, 13:34 »
Καμια φωτό της rg550!!

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #10 στις: 23/02/08, 15:07 »
Έχεις και καλύτερη ακρίβεια, και κάνεις καλύτερες "γαργάρες", με ελαφρά καλύτερο sustain, λόγω σκληρότητας του trem και του παχους των χορδών.

Αποσυνδεδεμένος mscmkr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez RG550 Spring lock bar...
« Απάντηση #11 στις: 25/02/08, 13:51 »
Το κάλυμμα το έχω εγώ στην καινούργια μου RG1570. Αλλά κι εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιον ακριβώς σκοπό εξυπηρετεί εκτός από το να σε δυσκολεύει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/03, 19:53
από FENDERAS
Γνώμες για Ibanez

Ξεκίνησε από psomas « 1 2 ... 9 10 » Τα καλύτερα...

230 Απαντήσεις
91603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/13, 17:17
από hot_sauce (φλουτσ)
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
9 Απαντήσεις
10424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:49
από JP.M
3 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/07, 01:59
από giorgos_z
18 Απαντήσεις
8863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 15:13
από Crossroad
11 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/10, 20:22
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 14:10
από Dimitris12345
2 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/17, 11:14
από James Basdanis
2 Απαντήσεις
2798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/18, 12:16
από Dagoth