Αποστολέας Θέμα: Η φετα..πεταξε  (Αναγνώστηκε 5926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Η φετα..πεταξε
« στις: 20/02/17, 07:51 »
Σημερα ειπαν δημοσιογραφοι,πως η Αφρικη μπορει επισημα να παραγει "τυρι τυπου φετας" και ο Καναδας για 5 χρονια "φετα"
Η φετα μεχρι τωρα ηταν ενα προιον ΠΟΠ (προστατευομενη ονομασια προελευσης) με 13 κρητιρια για να πιστιποιηθει.Οι εξαγωγες φετας ηταν ανεκαθεν μεγαλες σε ποσοτιτα και με μεγαλη οικονομικη σημασια.
Οταν ομως η Γαλια εχει 180 ειδη τυριου ΠΟΠ και μελιστα το ροκφορ το εχει κατοχιροσει 50 χρονια πριν τον Α' παγκοσμιο πολεμο,και ο γκρεκος το 2017 δεν μπορει να κρατησει την φετα..ειναι ελεηνο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η φετα..πεταξε
« Απάντηση #1 στις: 28/02/17, 22:30 »
χμμ, περιεργη ιστορια, οπως διαβαζω εδω: http://www.newsbomb.gr/politikh/news/story/773032/fakelos-feta-h-ceta-ki-enas-leykos-polemos-se-mayro-fonto

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Η φετα..πεταξε
« Απάντηση #2 στις: 28/02/17, 22:50 »
Βασικα,φετα κανονικα μονο σε μακεδονια και θρακη ηταν.Βεβαια σε κανενα τυροκομιο δεν τιριτε ουτε ενας κανονισμος.Και η αναλογια προβιου-κατσικισιου ειναι εως 70-30 δηλαδη μπορει σκετο προβιο,95-5, 82-18 κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Η φετα..πεταξε
« Απάντηση #3 στις: 01/03/17, 06:53 »
αφού ρε φίλε υπάρχουμε όσο μας επιδοτούν, απο μόνοι μας ....  :'(
πόσο σας επηρεάζει αυτό οικονομικά εσάς τους παραγωγούς?

πολύ κρίμα πάντως, γιατί η ελλάδα έχει πολλά και καλά τυριά..... και γενικώς γαλακτοκομικά.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Η φετα..πεταξε
« Απάντηση #4 στις: 01/03/17, 08:07 »
Εμεις(κτηνοτροφοι) υπαρχουμε για να κανουν ζωαρα οι εμποροι.Οταν ενα προιον δεν μπορεις να το συντιρισεις για πανω απο 5 μερες,η θα το πουλισεις οσο θελουν,η θα το πεταξεις.Σκεψου να μπαινεις στο σουπερ μαρκετ,να διαλεγεις τι βαζεις στο καροτσι,και στο ταμειο να πεις "εγω για αυτα τα πραγματα σου δεινω 15€ και αμα θες"
Ετσι αναγκαστικα υπαρχει αναγκη για επιδοτισεις,γιατι να δουλευεις 365 μερες τον χρονο,ειτε εισαι ξεκουραστος,ειτε εχεις πυρετο,ειτε εχει 30°C ειτε -20°C δεν πληρωνετε.
Εγω προσοπικα ειμαι κατα των επιδοτισεων.Πρεπει να κοπουν,ωστε να μην υπαρχουν αγροτες που καθοντε και περιμενιυν τις επιδοτισεις,αλλα να πανε να δουλεψουν.Αυτο ομως απετει καλυτερες τιμες στα προιοντα ωστε να βγενει και κερδος.
Σκεψου οτι το 2001 ενας καφες εδω εκανε 250δρχ και τωρα εχει 2.5€.
Πηγε 3,4 φορες πανω.Και το ψωμι,και το σιταρι κτλ.Αλλα το κρεας και το γαλα οχι.Πουλαμε το αρνι με 3.3€ το κιλο.Γιατι δεν πηρε και αυτο 3,4 φορες πανω;
Σκεψου το αλλο.το μαλι εχει 0.12€ το κιλο..και πας στο μαγαζι και σου λενε "αυτη η μπλουζα ειναι μαλινη!!γιαυτο εχει 60€"
Ε να σου φερω 5 τσουβαλια μαλι να κανεις 10 μπλουζες,και δωσε μου την αυτη τζαμπε..
Το αγελαδινο γαλα εχει 0.34€ το κιλο..
Γιατι φερνουν γαλα παγοκολονες απο εξω,εμφιαλονετε στην Θεσσαλονικη και ξαφνικα εγινε ελληνικο μακεδονικο φρεσκο γαλα.
Αλλα ειναι γενικα η νοοτροπια του Ελληνα αυτη.
Πριν λιγα χρονια μια Γαλικη εταιρια επαιρνε γαλα κατσικισιο,το εκανε σκονη εδω και το πηγενε Γαλια για παιδικες τροφες.Εδινε διπλη τιμη απο τα τυροκομια.Ο κοσμος δουλεψε,αλλα οι τυροκομοι μιζωσαν τον Ελληνα μεσαζοντα,εσπασε τα νευρα σε παραγωγους και Γαλους,και η συνεργασια τελος..
Ε τα θελουμε να τα παθαινουμε..
Τες πα.Ειναι πολλα μεσα.Ψεματα,κλεψιες,ετσι προκοπη δεν υπαρχει ποτε.Ακομα και οι αγροτες βγαζει ο ενας το ματι του αλλου.
Στο εξωτερικο μια κτηνοτροφικη μοναδα με 1/10 ζωικο κεφαλαιο απο την μεση ελληνικη μοναδα,ειναι βιοσιμη.Εδω για να εισαι βιοσιμος,δεν θες ενα κοπαδι ζωα,ενα κρατος θες.
Γενικα (δεν ξερω τι επαγγελματιες εχει εδω το φορουμ) απο αγροτες,φορτιγατζιδες μακρια..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Η φετα..πεταξε
« Απάντηση #5 στις: 01/03/17, 08:08 »
Πω..τωρα ειδα τι βιβλιο εγραψα.. :-X
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Anastasia92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Η φετα..πεταξε
« Απάντηση #6 στις: 25/10/17, 14:44 »
Νομιζω πως γενικαη προστατευομενη ονομασια ειναι κατι που πρεπει να τηρειται...Υπαρχουν ενα σωρο λευκα τυρια,δεν χρειαζεται να λεγονται ολα "φετα" ουτε σημαινει αυτοματα πως η φετα ειναι μια και μοναδικη και ειναι το καλυτερο και νοτιμοτερο προιον...Υπαρχουν αντιστοιχα και αλλα νοστιμα λευκα τυρια....Ειχα πετυχει καποια στιγμη σε ενα video στο youtube απο αυτες τις σελιδες με τις συνταγες σε 2-3 λεπτα μια συνταγη χωριατικης σαλατας...Απο κατω μαλωναν Ελληνες με Βουλγαρους για την προελευση της σαλατας..προφανως εχουν και αυτοι κατι παρομοιο απλα βαζουν αλλο τυρι μεσα...Ειχαμε παει στο Λονδινο προπερσι με την WorldVentures και πηγαμε να παρουμε φαγητο για το δρομο και σε πολλα μαγαζια βρηκαμε μπαγκετες και σαλατες και ειχαν και χωριατικη... Πηραμε να την δοκιμασουμε...Καμια σχεση με εδω ομως!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/18, 00:42 από Anastasia92 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Η φετα..πεταξε
« Απάντηση #7 στις: 25/10/17, 15:04 »
Η φετα ειχε 14 "ορους"
1 απο αυτους ηταν οτι πρεπει τα προβατα και τα γιδια που το γαλα τους θα γεινει φετα,να βοσκανε στις περιοχες της μακεδονιας και της θρακης.
Οποτε αν αυτο το γαλα φυγει με αεροπλανο στην αυστραλια,αμεσως αμεσως ο αυστραλος μπορει να το κανει φετα.
Βεβαια αλλος ορος ελεγε να βοσκανε 365 μερες τον χρονο,πραγμα αδινατο λογο καιρικων συνθικων,ομως ετσι και εκτροφες που εχουν σταβλισμενα τα ζωα και δεν τα βγαζουν για βοσκη,δεν θα μπορουσαν να πουλανε το γαλα για να γεινει φετα.
Κλασικα στο ελλαντεν τιποτα δεν τιριτε,και γιαυτο χαθηκε το ποπ (προστατευομενη ονομασια προελευσης)
Δεν λεω οτι η φετα ριναι το πιο νοστημο τυρι.Δεν τρωω φετα.Θελω το τυρι σκληρο και αλμυρο.
Απλα λεω οτι μια φορα κατοχειροθικε κατι ελληνικο,και παλι τα καναν σαν τα μουτρα τους.
Αυτο πιυ λες,γινετε και με το ροκφορ.
Αλλο ροκφορ,και αλλο "μπλε τυρι"
Και οταν λεω αλλο,εννοω και στην γευση,και στην τσεπη.
Βεβαια,τωρα να πουμε την αληθεια,οταν πριν 2500 χρονια,η μακεδονια εφτασε μεχρι την ασια και την αφρικη,και οι ταλιμπανεζοι,μπορουν να κανουν φετα,αρκει.. να βοσκανε τα προβατα 365 τον χρονο ;D


Εντιτ.εβλεπα πριν κανα μηνα οτε tv και ειχε ενα how its made/food factory με φετα στον καναδα.
Ετσι οπως την κανουν,που να πετυχουν την γευση..και ονομα νομιζω ειχε tsopanos η vlahos και το τυροκομειο το ειχαν ιταλοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/17, 15:08 από saved »
The μπασό is the law