Αποστολέας Θέμα: Δισκάδικο  (Αναγνώστηκε 7608 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Δισκάδικο
« στις: 19/11/17, 23:09 »
Καλησπέρα παιδιά!
Όπως λέω και στον τίτλο,σκέφτομαι την ιδέα για μαγαζί με δίσκους.
Στα νότια προάστια κι όχιι στο κέντρο,που έχει ήδη πολλά μαγαζιά.
Εδώ και μερικά χρόνια το βινύλιο είναι στα πάνω του.
Η σκέψη μου είναι αν θα είναι φυσικό ή ηλεκτρονικό το κατάστημα.
Γενικά αν γνωρίζει κάποιος φίλος,τσουλάει κάτι τέτοιο;Και ειδικά αν μπω στο τρυπάκι να κάνω ηλεκτρονικό υπάρχει περίπτωση επιβίωσης ή τσάμπα καίει η λάμπα;;

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #1 στις: 19/11/17, 23:44 »
Το βινυλιο πουλαει. Παντα πουλουσε. Το ζητημα ειναι πως πουλαει;  Οσα μαγαζια ηξερα απο το '90 εκλεισαν ομαδικως την τελευταια 10ετια εκτος απο 3. Το ενα υφισταται μονο διαδικτυακά, το 2ο επιβιωσε λογω συγκεκριμενου πελατολογιου και το 3ο δεν ξερω.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #2 στις: 20/11/17, 09:12 »
Ένα φυσικό κατάστημα έχει μεγάλο κόστος εκκίνησης (στήσιμο μαγαζιού) και συντήρησης (ενοίκιο, λογαριασμοί, και υπάλληλοι αν θα έχεις).

Από την άλλη όμως, σε ένα ηλεκτρονικό μαγαζί δεν μπορείς να πιάσεις τον δίσκο στα χέρια σου και να δεις την κατάστασή του (αν είναι μεταχειρισμένος). Βέβαια, αν πουλάς μόνο καινούργιους και σφραγισμένους δίσκους, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Προσωπικά, δεν θα ρίσκαρα φυσικό κατάστημα, οποιουδήποτε είδους. Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα έχει πολύ μικρό κόστος, και αν τελικά δεν πάει καλά τότε η χασούρα είναι μικρή.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #3 στις: 20/11/17, 09:38 »
Ναι ομως και σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα,πρεπει να δυλωσεις εδρα επιχειρησης.
Οκ,αν ησουν επαρχεια,νοικιαζες μια αποθηκη απο την εποχη του κολοκοτρωνη με 100€/μηνα και ξεμπερδευες.Αλλα για Αθηνα,δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο.
Χωρια που το κανονικο καταστημα εχει "περατζαδα".
Το βλεπουν οι περαστικοι,και διαφημηζετε απο μονο του,οσο το ετοιμαζεις,θα υπαρχει το μπλα-μπλα οτι κατι θα γινει εκει,και μπορει καποιος να μπει και να ψωνισει χωρις να ειναι αποφασησμενος τυπου " για να δω,εχει τιποτα καλο;οπα,τι ειναι αυτο;ας το παρω να δω τι ρολο βαρανε αυτοι"

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #4 στις: 20/11/17, 09:53 »
Παντος εγω προσωπικα δισκαδικο δεν θα ανοιγα.
Το τελευταιο cd που αγωρασα,ηταν το motorizer.
Μετα εμαθα τον μαγικο κοσμο του download..

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #5 στις: 20/11/17, 12:38 »
Ναι ομως και σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα,πρεπει να δυλωσεις εδρα επιχειρησης.
Οκ,αν ησουν επαρχεια,νοικιαζες μια αποθηκη απο την εποχη του κολοκοτρωνη με 100€/μηνα και ξεμπερδευες.Αλλα για Αθηνα,δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο.

Από όσο θυμάμαι, μπορείς να δηλώσεις ένα δωμάτιο του σπιτιού σου (συγκεκριμένα τετραγωνικά), είτε σε ιδιοκατοίκηση, είτε ως νοικάρης. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται απλά μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Στη δική μου περίπτωση που έκανα παροχή υπηρεσιών, αυτό έκανα. Δεν ξέρω αν διαφορετικοί Κ.Α.Δ. έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #6 στις: 20/11/17, 12:55 »
Και μπαινεις google earth street view και βλεπεις οτι το καταστημα δεν ειναι και τοσο καταστημα οπως το περημενες..αγοραζεις μετα η οχι;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #7 στις: 20/11/17, 14:30 »
Σε κάθε περίπτωση θα έχεις νταβατζή το κράτος...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #8 στις: 20/11/17, 14:56 »
Αυτο δεν ειναι κριτιριο.Οτι επαγκελμα και να κανεις,τα μισα στα παιρνει το κρατος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #9 στις: 20/11/17, 15:56 »
Αυτο δεν ειναι κριτιριο.Οτι επαγκελμα και να κανεις,τα μισα στα παιρνει το κρατος


Κάνεις μεγάλο λάθος! Εκεί που δουλεύω παίρνω ότι έχω συμφωνήσει καθαρά, πληρώνει τους φόρους μου η επιχείριση που με απασχολεί και παίρνω και επιστροφή εφορίας πίσω κάθε χρόνο.


Επομένως ότι επάγγελμα και να κάνεις ΔΕΝ παίρνει τα μισά το κράτος.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #10 στις: 20/11/17, 16:42 »
Και μπαινεις google earth street view και βλεπεις οτι το καταστημα δεν ειναι και τοσο καταστημα οπως το περημενες..αγοραζεις μετα η οχι;
Πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα δεν έχουν "φυσικό" κατάστημα. Αυτό δεν εμποδίζει την αγορά να κινείται...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #11 στις: 20/11/17, 18:04 »
Βασικα επιδη γινωντε κρατησεις(φοροι ασφαλιες κτλ) αντι να παρεις 1000 παιρνεις 700 (νουμερα στην τυχη) δηλαδη το αφεντικο σου,παει να σου δωσει 1000 και φτανουν στο χερι σου 300.
Και φορολογισε με τον τζιρο (1000) και οχι με το καθαρο (700) οποτε το κρατος στα τρωει


Σαλτσα,εγω προσωπικα αποφευγω ηλεκτρονικα καταστηματα,χωρις φυσικο καταστημα (κυριως για μεγαλες αγορες)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #12 στις: 20/11/17, 18:18 »
Βασικα επιδη γινωντε κρατησεις(φοροι ασφαλιες κτλ) αντι να παρεις 1000 παιρνεις 700 (νουμερα στην τυχη) δηλαδη το αφεντικο σου,παει να σου δωσει 1000 και φτανουν στο χερι σου 300.
Και φορολογισε με τον τζιρο (1000) και οχι με το καθαρο (700) οποτε το κρατος στα τρωει





Είπα ότι παίρνω ότι έχω συμφωνήσει με την επιχείρηση...  και όχι μόνο εγώ, άλλα δεκάδες άλλοι που δουλεύουν στην ίδια επιχείριση...


Η επιχείρηση με την σειρά της συμφωνεί να πληρώσει τους φόρους, με βάση την συμφωνία μας. Καμία σχέση με αυτά που γράφεις...


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #13 στις: 20/11/17, 18:46 »
Και μπαινεις google earth street view και βλεπεις οτι το καταστημα δεν ειναι και τοσο καταστημα οπως το περημενες..αγοραζεις μετα η οχι;
Και μετά βλέπω ότι οι περισσότερες εικόνες του Google street view έχουν ημερομηνία το 2014.  Οπότε ψάχνω να βρω κριτικές για το μαγαζί ;).
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #14 στις: 20/11/17, 19:09 »
Ξερω βρε μαστωρα οτι παιρνεις οδα εχετε συμφωνησει,ομως δεν σημαινει αυτο οτι η εργασια κοστιζει οσο παιρνεις.Κοστιζει περισοτετα απο οσα παιρνεις.Αρα δεν παιρνεις οσα θα επαιρνες αν δεν υπηρχε φορολογια,αρα εσυ(και εγω και ολοι μας) χανεις και οχι το αφεντικο σου (μου-μας)


Σαλτσα,χωρις παρεξηγηση βεβαια,εγω που ειμαι επαρχια θελω να νοιωσω μια συγουρια για ενα καταστημα.Εσυ για 200€ πιστολα,παιρνεις το αμαξι,πας εκει και βγαζεις ακρη.Εγω για να ρθω αθηνα να βρω το μαγαζι θελω 150€ βεζινα και 50€ διοδισ,και αλλα τοσα για πισο.Οποτε πρεπει μα ειμαι πιο προσεκτηκος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #15 στις: 20/11/17, 19:13 »
Ξερω βρε μαστωρα οτι παιρνεις οδα εχετε συμφωνησει,ομως δεν σημαινει αυτο οτι η εργασια κοστιζει οσο παιρνεις.Κοστιζει περισοτετα απο οσα παιρνεις.Αρα δεν παιρνεις οσα θα επαιρνες αν δεν υπηρχε φορολογια,αρα εσυ(και εγω και ολοι μας) χανεις και οχι το αφεντικο σου (μου-μας)


Σαλτσα,χωρις παρεξηγηση βεβαια,εγω που ειμαι επαρχια θελω να νοιωσω μια συγουρια για ενα καταστημα.Εσυ για 200€ πιστολα,παιρνεις το αμαξι,πας εκει και βγαζεις ακρη.Εγω για να ρθω αθηνα να βρω το μαγαζι θελω 150€ βεζινα και 50€ διοδισ,και αλλα τοσα για πισο.Οποτε πρεπει μα ειμαι πιο προσεκτηκος

στην γλυφαδα εχει 2 κιθαρο-μαγαζα... στο ένα κάνω εμετό και στην σκέψη μόνο, στο άλλο μπαίνω απο ανάγκη.....

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Απ: Δισκάδικο
« Απάντηση #16 στις: 20/11/17, 19:28 »

στην γλυφαδα εχει 2 κιθαρο-μαγαζα... στο ένα κάνω εμετό και στην σκέψη μόνο, στο άλλο μπαίνω απο ανάγκη.....


Εμετό κάνεις σε αυτό που είναι μέγα και τρανό και στην ανάγκη πας σε εκείνο που είναι στο στενό,δίπλα από το Lcm τη μουσική σχολή;

Είχα παλιότερα φυσικό μαγαζί άλλο είδος όμως.Ξέρω πως είναι να έχεις φυσικό μαγαζί.
Απλά πιο πολύ σκέφτομαι το ηλετρονικό,με σαφώς καινούργια δισκάκια!  :)
Απλά έκανα την ερώτηση,έτσι να δω αν υπάρχει κόσμος που ψωνίζει δίσκους από ηλεκτρονικά μαγαζιά.Ή ακόμη και για τους καινούργιους θέλει να τους δει και να τους πιάσει;
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/17, 22:18 από Κώστας Σο. »