Αποστολέας Θέμα: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe  (Αναγνώστηκε 7620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και γράφτηκα για να ζητήσω συμβουλές περί του θέματος που αναγράφεται στον τίτλο.
Εδώ και 1,5 χρόνο κυνηγάω αγγελίες με μεταχειρισμένες fender telecaster dlx (δεν με ενδιαφέρει η vintera).
Όμως, είτε είναι σε κακή κατάσταση, είτε η τιμή της ανέρχεται στα 800-1000 ευρώ (γενικά, δεν θα έδινα πάνω από 600).
Έχω δει demos της squier και φαίνεται αρκετά καλή για αυτό που περίμενα.

Αξίζει να βρω μια μεταχειρισμένη fender σε καλή κατάσταση ή να αφήσω το ψάξιμο και να αγοράσω squier? Ενδέχεται να χρειαστεί mods η squier? 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #1 στις: 28/08/20, 18:07 »
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και γράφτηκα για να ζητήσω συμβουλές περί του θέματος που αναγράφεται στον τίτλο.
Εδώ και 1,5 χρόνο κυνηγάω αγγελίες με μεταχειρισμένες fender telecaster dlx (δεν με ενδιαφέρει η vintera).
Όμως, είτε είναι σε κακή κατάσταση, είτε η τιμή της ανέρχεται στα 800-1000 ευρώ (γενικά, δεν θα έδινα πάνω από 600).
Έχω δει demos της squier και φαίνεται αρκετά καλή για αυτό που περίμενα.

Αξίζει να βρω μια μεταχειρισμένη fender σε καλή κατάσταση ή να αφήσω το ψάξιμο και να αγοράσω squier? Ενδέχεται να χρειαστεί mods η squier?

ρε συ Μισα, 2 κομμάτια ξύλο είναι, τι μπορεί να πάει στραβά? έχεις ήδη κιθάρα? παίζεις?

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #2 στις: 28/08/20, 19:07 »
ναι, παιζω αρκετα χρονια, αλλα ψαχνω κιθαρα hh και βρηκα αυτο που ψαχνω σε αυτο τον τυπο κιθαρας...η αληθεια ειναι οτι τεσταρω ακουστικα ενα οργανο, δεν ξερω πολλα περι ποιοτητας ξυλων.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #3 στις: 28/08/20, 23:37 »
ναι, παιζω αρκετα χρονια, αλλα ψαχνω κιθαρα hh και βρηκα αυτο που ψαχνω σε αυτο τον τυπο κιθαρας...η αληθεια ειναι οτι τεσταρω ακουστικα ενα οργανο, δεν ξερω πολλα περι ποιοτητας ξυλων.

HH + telecaster οκ, παιζουν μερικοί με αυτες (John 5, Jim Root) αλλά γιατι δεν παιρνεις HH strat ή superstrat ή και LP?

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #4 στις: 29/08/20, 00:40 »
H αληθεια ειναι οτι με κερδισε ο ηχος της hh tele...δεν ειμαι φαν των strat, αλλα superstrat θα εδινα μια ευκαιρια.
Eπομενη επιλογη μετα απο fender telecaster dlx θα ηταν epiphone sg custom.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #5 στις: 29/08/20, 09:20 »
H αληθεια ειναι οτι με κερδισε ο ηχος της hh tele...δεν ειμαι φαν των strat, αλλα superstrat θα εδινα μια ευκαιρια.
Eπομενη επιλογη μετα απο fender telecaster dlx θα ηταν epiphone sg custom.

σαν ζύγισμα , εργονομία οι στρατ είναι οτι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #6 στις: 29/08/20, 12:38 »
Χμμ σιγουρα ξερετε περισσοτερα απο εμενα.  Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky). Επισης, δυσκολα βλεπω πώς με τους μαγνητες της μπορω να παιξω heavy rock/metal. Για παραδειγμα, η lp του Paul Landers (Rammstein) ειναι ideal για τετοιους ηχους.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #7 στις: 29/08/20, 15:08 »
Χμμ σιγουρα ξερετε περισσοτερα απο εμενα.  Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky). Επισης, δυσκολα βλεπω πώς με τους μαγνητες της μπορω να παιξω heavy rock/metal. Για παραδειγμα, η lp του Paul Landers (Rammstein) ειναι ideal για τετοιους ηχους.
πίστεψε με, με ένα τόνο παραμόρφωση δεν καταλαβαίνεις αν ειναι LP, strat, Ibanez μπουζούκι ή μαντολίνο.

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #8 στις: 29/08/20, 18:07 »
Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky).
Ποτέ δεν είχε η fender silver sky

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #9 στις: 30/08/20, 03:40 »
Γειά σου φίλε, αν ψάχνεις αποκλειστικά την deluxe τότε δεν έχεις πολλές επιλογές. Από τη μια η Αμερικάνα έχει στην καλύτερη περίπτωση ενάμιση χιλιάρικο καινούργια, άρα τα 800 που τη βρήκες είναι πολύ καλή τιμή και δε νομίζω να βρεις χαμηλότερη εκτός και αν είναι μαϊμού.
Αν όμως το μπάτζετ σου είναι πιο περιορισμένο πας καρφί για την squier classic vibe. Οι classic vibe είναι η ακριβότερη και ομολογουμένως καλύτερη - ποιοτικότερη σειρα της Squier.

Αν χρειαστείς κάποια αλλαγή θα είναι σε nut, κλειδιά ή και ηλεκτρικά, μπορεί και σε τίποτα.

Σημειωση: Αν υπάρχει η deluxe και στη σειρά vintage modified της Squier, προτίμησε την classic vibe.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #10 στις: 30/08/20, 11:07 »
Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky).
Ποτέ δεν είχε η fender silver sky


Εννοούσα πως η silver sky της prs είναι μακράν καλύτερες από τις strat της fender.

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #11 στις: 30/08/20, 11:08 »
Χμμ σιγουρα ξερετε περισσοτερα απο εμενα.  Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky). Επισης, δυσκολα βλεπω πώς με τους μαγνητες της μπορω να παιξω heavy rock/metal. Για παραδειγμα, η lp του Paul Landers (Rammstein) ειναι ideal για τετοιους ηχους.
πίστεψε με, με ένα τόνο παραμόρφωση δεν καταλαβαίνεις αν ειναι LP, strat, Ibanez μπουζούκι ή μαντολίνο.

Κατα αυτη την εννοια, οντως.

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #12 στις: 30/08/20, 11:18 »
Γειά σου φίλε, αν ψάχνεις αποκλειστικά την deluxe τότε δεν έχεις πολλές επιλογές. Από τη μια η Αμερικάνα έχει στην καλύτερη περίπτωση ενάμιση χιλιάρικο καινούργια, άρα τα 800 που τη βρήκες είναι πολύ καλή τιμή και δε νομίζω να βρεις χαμηλότερη εκτός και αν είναι μαϊμού.
Αν όμως το μπάτζετ σου είναι πιο περιορισμένο πας καρφί για την squier classic vibe. Οι classic vibe είναι η ακριβότερη και ομολογουμένως καλύτερη - ποιοτικότερη σειρα της Squier.

Αν χρειαστείς κάποια αλλαγή θα είναι σε nut, κλειδιά ή και ηλεκτρικά, μπορεί και σε τίποτα.

Σημειωση: Αν υπάρχει η deluxe και στη σειρά vintage modified της Squier, προτίμησε την classic vibe.

Γενικώς μια squier dlx απέχει πολύ ποιοτικά από μια αντίστοιχη fender? Η αλήθεια είναι ότι τη vintage mod έχω βρει ακριβότερη, αλλά είναι μικρή η διαφορά, οπότε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ fender και squier, με τη fender να προηγείται, τότε ίσως αξίζει να εξοικονομήσω κάποια χρήματα και να χτυπήσω τιμές 800-900.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #13 στις: 30/08/20, 16:20 »
Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky).
Ποτέ δεν είχε η fender silver sky


Εννοούσα πως η silver sky της prs είναι μακράν καλύτερες από τις strat της fender.

δεν θα έδινα με τπτ 2700 για αυτο (μονο-κόματο μπράτσο, κακή προσβαση στα τελευταία τάστα) :


χωρια που ειναι απομίμηση ακριβείας της στρατ, εκτός απο το headstock .

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #14 στις: 30/08/20, 17:57 »
Γενικώς μια squier dlx απέχει πολύ ποιοτικά από μια αντίστοιχη fender? Η αλήθεια είναι ότι τη vintage mod έχω βρει ακριβότερη, αλλά είναι μικρή η διαφορά, οπότε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ fender και squier, με τη fender να προηγείται, τότε ίσως αξίζει να εξοικονομήσω κάποια χρήματα και να χτυπήσω τιμές 800-900.

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές σειρές fender και άλλες πόσες Squier. Σε πολλές περιπτώσεις κάποιες ακριβές Squier (βλέπε classic vibe) είναι σε κάποια σημεία ποιοτικότερες από αντίστοιχες φθηνές made in Mexico fender που όμως είναι ακριβότερες λόγω ονόματος. Τώρα, το συγκεκριμένο μοντέλο που σε ενδιαφέρει δεν εντόπισα να έχει μεξικάνικη βερσιόν γι αυτό και έγραψα ότι δεν έχεις και πολλές επιλογές. Σίγουρα οι αμερικανικές κιθάρες φοράνε καλύτερο hardware (μαγνήτες, ηλεκτρικά, γέφυρες, κλειδιά κλπ) και σε γενικές γραμμές ο νόμος της αγοράς που λέει πως ό, τι πληρώνεις παίρνεις παίρνεις ισχύει.
Επειδή όμως και τα γούστα ποικίλλουν, μια δοκιμή θα σε βοηθήσει. Αν είσαι Αθήνα ενδεχομένως ο Νάκας να έχει και τα 2 μοντέλα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #15 στις: 31/08/20, 12:15 »
Επιτρεψτε μου μονο να πω το εξης: Η fender πλεον δεν εχει τις καλυτερες strat (βλ silver sky).
Ποτέ δεν είχε η fender silver sky


Εννοούσα πως η silver sky της prs είναι μακράν καλύτερες από τις strat της fender.

δεν θα έδινα με τπτ 2700 για αυτο (μονο-κόματο μπράτσο, κακή προσβαση στα τελευταία τάστα) :


χωρια που ειναι απομίμηση ακριβείας της στρατ, εκτός απο το headstock .

ακουστικα και μονο μου ακουγεται καλυτερη, αλλα ειναι τελειως προσωπικη αποψη...σε καμια περιπτωση δεν θα πληρωνα τετοιο ποσο για τις συγκεκριμενες κιθαρες.

Αποσυνδεδεμένος Mischa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Fender Telecaster Deluxe VS Squier Telecaster Deluxe
« Απάντηση #16 στις: 31/08/20, 12:17 »
Γενικώς μια squier dlx απέχει πολύ ποιοτικά από μια αντίστοιχη fender? Η αλήθεια είναι ότι τη vintage mod έχω βρει ακριβότερη, αλλά είναι μικρή η διαφορά, οπότε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ fender και squier, με τη fender να προηγείται, τότε ίσως αξίζει να εξοικονομήσω κάποια χρήματα και να χτυπήσω τιμές 800-900.

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές σειρές fender και άλλες πόσες Squier. Σε πολλές περιπτώσεις κάποιες ακριβές Squier (βλέπε classic vibe) είναι σε κάποια σημεία ποιοτικότερες από αντίστοιχες φθηνές made in Mexico fender που όμως είναι ακριβότερες λόγω ονόματος. Τώρα, το συγκεκριμένο μοντέλο που σε ενδιαφέρει δεν εντόπισα να έχει μεξικάνικη βερσιόν γι αυτό και έγραψα ότι δεν έχεις και πολλές επιλογές. Σίγουρα οι αμερικανικές κιθάρες φοράνε καλύτερο hardware (μαγνήτες, ηλεκτρικά, γέφυρες, κλειδιά κλπ) και σε γενικές γραμμές ο νόμος της αγοράς που λέει πως ό, τι πληρώνεις παίρνεις παίρνεις ισχύει.
Επειδή όμως και τα γούστα ποικίλλουν, μια δοκιμή θα σε βοηθήσει. Αν είσαι Αθήνα ενδεχομένως ο Νάκας να έχει και τα 2 μοντέλα.

fair enough...ισως με mods να φτασει την αξια της mex fender. Λογικα θα κανω μια επισκεψη στον Νακα, χιλια ευχαριστω!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/02, 17:03
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/03, 12:25
από zaeko
8 Απαντήσεις
4230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 12:54
από taxfreesax
16 Απαντήσεις
6353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 02:05
από Spell@lchemist!
33 Απαντήσεις
10882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 04:52
από norway
4 Απαντήσεις
4065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 12:35
από bassbill
0 Απαντήσεις
2034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 23:47
από zeromancer
9 Απαντήσεις
4880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 19:07
από themos
7 Απαντήσεις
3479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 14:17
από Rockdude
21 Απαντήσεις
7498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 01:18
από thomsot