Αποστολέας Θέμα: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;  (Αναγνώστηκε 3116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛIOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Έχω λιγότερο από έαν χρόνο την Kramer FT 202S LPB (http://www.wishabi.ca/items/2059545-Kramer-Pacer-FT-202S-Electric-KP20BMBH1-canada-prices-deals) (Δεν βρείκα link με μεγαλύτερη φωτογραφία και αναλυτικά τα χαρακτηριστικά της.)

Θέλω να αλάξω τους μαγνήτες της με τους διπλούς emg 81 και emg 85.

Αξίζει ή καλύτερα να περιμένω να πάρω καινούργια κιθάρα;

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #1 στις: 04/01/11, 02:23 »
Νταξ...όσο καλή και να είναι η συγκεκριμένη για πρώτη κιθάρα...θεωρώ ότι το να βάλεις μαγνήτες αξίας όσο η αξία όλης της κιθάρας είναι λίγο άτοπο....περίμενε να μαζέψεις κάποια λεφτά παραπάνω....και να πάρεις ένα ανώτερο όργανο που να φοράει απευθείας τους emg πάνω...

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛIOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #2 στις: 04/01/11, 02:41 »
Δεν είναι η πρώτη μου κιθάρα!!!
Η δευτερη είναι!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #3 στις: 04/01/11, 02:49 »
Ναι...συνεχίζω να πιστεύω πως το να βάλεις μαγνήτες που η αξία τους υπερβαίνει την αξία της κιθάρας είναι υπερβολή....βέβαια αυτό ειναι δική μου άποψη....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #4 στις: 04/01/11, 08:01 »
Στελιο, εαν τους εχεις ακουσει τους EMG με τον ενισχυτη/ εφε σου και σου αρεσουν, (και εφοσον η κιθαρα σου σε καλυπτει εργονομικα και παιχτικα), τοτε προχωρα! Η χρηματικη διαφορα για να παρεις καινουρια κιθαρα με τους EMG επανω απο το εργοστασιο ειναι τουλαχιστο 200 ευρω σε σχεση με το να τους αγορασεις και να τους τοποθετησεις στην κιθαρα σου (δεν λεω οτι δεν αξιζει να παρεις κιθαρα εργοστασιακη με τους EMG επανω, αλλα οταν δεν υπαρχουν τα λ7... ;D ).
Παντως σε  περιπτωση που το εχεις αποφασισει, θα σου προτεινα να προχωρησεις βημα- βημα, αλλαζοντας πρώτα τον πισω μαγνητη στη θεση bridge (στο τρεμολο) με εναν EMG 81 (κλασικη θεση για αυτο τον μαγνητη) και στο μελλον προσθετεις και τον 85 ή τον 60 στη θεση neck. Μπορεις να το κανεις και μονος σου - οι EMG δεν χρειαζονται κολλητηρι, ερχονται με την καλωδιωση τους και με ολες τις οδηγιες. Μονο που θα χρειαστει να ξηλωσεις ολα τα passive ηλεκτρικα απο την κιθαρα σου, γι'αυτο εαν δεν αισθανεσαι ανετα με αυτο πηγαινε την σε ενα τεχνικο να σου κανει την αλλαγη.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #5 στις: 04/01/11, 11:53 »
Είμαι ιδιοκτήτης μιας Kramer Pacer Custom (κατασκευασμένης στην Τσεχία απο τη Fender) την οποία αγόρασα για 150.000 δρχ. το 1998 (αν θυμάμαι καλά...). Είναι μια καταπληκτική κιθάρα, με φοβερό playability αλλά... επίσης φτηνούς μαγνήτες και licenced Floyd Rose. Μου άρεσε όμως τόσο πολύ στα χέρια που την αγόρασα και σχεδόν αμέσως άλλαξα τους μαγνήτες με Di Marzio (το όργανο είχε κάποιο χαρακτήρα τον οποίο δεν ήθελα να θάψω με τους EMG) και το όργανο... μίλησε άσχημα!!! Σήμερα θέλω να της ξανακάνω αναβάθμιση και δεν το μετανιώνω με τίποτα! Είναι τόσο όμορφη στο παίξιμο που απλώς αξίζει τα χρήματα που θα της ρίξεις!!

Όλα αυτά όμως στη δικιά μου Pacer (του '98)... για τη δική σου... δεν ξέρω. Σε ικανοποιεί στα χέρια τόσο πολύ όσο ικανοποιούσε εμένα; Αν ναι, προχώρα!

Σκέψου όμως και κανένα άλλο μαγνήτη. Όχι οτι είναι κακοί μαγνήτες οι EMG αλλά... κακά τα ψέμματα: Οι περισσότεροι τους αγοράζουν γιατι παίζει με αυτούς ο "τάδε" και γιατί ως shielded μαγνήτες, είναι πιο ενδιαφέροντες αισθητικά! Αν τους έχεις ψάξει καλά και τους θες οπωσδήποτε, τότε προχώρα με τους EMG. Άλλωστε, όπως είναι γνωστό, και σε μαδέρι να τους βάλεις, πάλι EMG θα ακούσεις ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #6 στις: 04/01/11, 15:54 »
Εγω παλι ειχα μετανιωσει που εβαλα 120000δρχ Floyd Rose σε κιθαρα 50000δρχ. >:D


Φυσικα μολις την πουλησα επιασα 200Ε και με το ζορι,αλλα γενικα πιστευω δεν αξιζει.Αν βρεις κανενα μεταχειρω σετακι σε καλη τιμη και οχι απαραιτητα emg,να το βαλεις.Αλλα τοσα λεφτα εγω δε θα εριχνα.


Εκτος κι αν η κιθαρα ειχε καλα ξυλα και ειχα σκοπο να την αναβαθμισω γενικως!!!

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛIOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #7 στις: 04/01/11, 21:43 »
Στελιο, εαν τους εχεις ακουσει τους EMG με τον ενισχυτη/ εφε σου και σου αρεσουν, (και εφοσον η κιθαρα σου σε καλυπτει εργονομικα και παιχτικα), τοτε προχωρα! Η χρηματικη διαφορα για να παρεις καινουρια κιθαρα με τους EMG επανω απο το εργοστασιο ειναι τουλαχιστο 200 ευρω σε σχεση με το να τους αγορασεις και να τους τοποθετησεις στην κιθαρα σου (δεν λεω οτι δεν αξιζει να παρεις κιθαρα εργοστασιακη με τους EMG επανω, αλλα οταν δεν υπαρχουν τα λ7... ;D ).
Παντως σε  περιπτωση που το εχεις αποφασισει, θα σου προτεινα να προχωρησεις βημα- βημα, αλλαζοντας πρώτα τον πισω μαγνητη στη θεση bridge (στο τρεμολο) με εναν EMG 81 (κλασικη θεση για αυτο τον μαγνητη) και στο μελλον προσθετεις και τον 85 ή τον 60 στη θεση neck. Μπορεις να το κανεις και μονος σου - οι EMG δεν χρειαζονται κολλητηρι, ερχονται με την καλωδιωση τους και με ολες τις οδηγιες. Μονο που θα χρειαστει να ξηλωσεις ολα τα passive ηλεκτρικα απο την κιθαρα σου, γι'αυτο εαν δεν αισθανεσαι ανετα με αυτο πηγαινε την σε ενα τεχνικο να σου κανει την αλλαγη.

Διακόπτη που αλάζει τουσ μαγνήτες έχει έναν η κιθάρα που είναι και για τουσ δύο, όταν θα βάλω μόνο τον πίσω emg πως θα κολίσω το καλώδιό του στον διακόπτη;

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #8 στις: 12/01/11, 19:11 »
 ;D ;D ειμαι ιδιοκτητης μιας kramer stagemaster κ μιας kramer sustainer,με seymour dunkan μαγνητες κ οι δυο κ οριτζιναλ φλοιντ...φοαβερες κιθαρες..σορυ για το οφ τοπικ..

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αξίζει να αναβαθμίσω την Kramer μου;
« Απάντηση #9 στις: 13/01/11, 19:19 »
Η αναβαθμιση σε μαγνητες και ηλεκτρικα ειναι αποδεκτυ σε ολα τα οργανα ανεξαρτητου ποιοτητας κατα την αποψη μου.
Εξαλλου ειναι κινητα μερη. Αν το μετανοιωσεις τα βγαζεις και τα τοποθετεις σε αλλη κιθαρα αργοτερα και επιστρεφεις τα οριτζιναλ μερη (που παντα φυλας) στην κιθαρα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
23169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 03:06
από StageMaster
9 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:10
από Jezus
15 Απαντήσεις
5430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:33
από Giorgos K.
8 Απαντήσεις
3665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/09, 17:01
από Rosstrobon
12 Απαντήσεις
3953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/10, 19:50
από Stinky
1 Απαντήσεις
1996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 08:30
από Spartan Amplifications
2 Απαντήσεις
2106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 00:04
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
9249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 00:35
από panicX
55 Απαντήσεις
16683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 16:26
από panicX
6 Απαντήσεις
3279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 16:10
από riffraff