Αποστολέας Θέμα: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;  (Αναγνώστηκε 6459 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛIOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
  Καλησπέρα σε όλους!
Ανοίγω  αυτό το θέμα με σκοπό να ανταλλάξουμε  απόψεις, τεχνικές και "μυστικά"  ακόμα που χρησιμοποιούμε για να  αυτοσχεδιάζουμε.

Η εμπειρία μου στο  θέμα του αυτοσχεδιασμού είναι σχετικά  μικρή αν και εδώ και ένα χρόνο έχω  εμβαθύνει αρκετά στο θέμα και έχω  αφιερώσει πάρα πολλές ώρες.

Πως ξεκινάτε ένα αυτοσχέδιο δικό σας σόλο;  τι προσέχετε, που εμβαθύνετε περισσότερο,  σε ποια σημεία δίνετε περισσότερη έμφαση και πως χειρίζεστε την όλη ροή  του σόλο (αρχή,μέση,τέλος);

Περιμένω  τις απαντήσεις σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/11, 23:19 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #1 στις: 27/06/11, 00:30 »
Θα σου μιλήσω σαν αρχάριος και αυτοδίδακτος που είμαι,και προφανώς είμαι ανοιχτός σε συμβουλές και διορθώσεις!


Αυτοσχεδιάζω κυρίως σε κομμάτια των οποίων την κλίμακα γνωρίζω σχετικά καλά από άλλα κομμάτια που γνωρίζω.Έτσι μπορώ στην αρχή να παίξω το ριφφ του κομματιού που ξέρω πάνω στο backing track,ώστε να πιάσω και λίγο το feeling.


Από εκεί και πέρα συνήθως κινούμαι σε 5-6 τάστα,κάθετα σε όλες τις χορδές.


Σε παύσεις ή στιγμές 'αμηχανίας' κάνω κανα βιμπράτο ή τρέμολο πικ σε νότες που ξέρω πως ταιριάζουν.


Από εκεί και πέρα το μόνο που κάνω είναι να ακούω το ένστικτο,και φυσικά ρόλο έχουν τα ακούσματα που έχει ο καθένας σε αυτό που θα παίξει.




Εσύ δεν μας είπες τι κάνεις όμως ε!  :P

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛIOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #2 στις: 27/06/11, 16:10 »
Καλά έκανες και έγραψες, είπα από την αρχή ότι εδώ θα ανταλλάσουμε απόψεις πάνω στο θέμα του αυτοσχεδιασμού!

Εγώ κινούμε περισσότερο στις βαθμίδες της συγχορδίας (1,3,5,7),διάφορα licks,riffs,arpegio's και τις γνωστές τεχνικές.

Την ροή του αυτοσχεδιασμόυ την ορίζω περισσότερο ως εξής:
Στο ξεκίνημα με "μεγάλες" νότες (ολόκληρα,μισά,τέταρτα) και στην πορεία και σταδιακά βάζω περισσότερες νότες με μικρότερη αξία (όγδοα,δέκατα έκτα, τριακοστα δεύτερα,κ.λ.π) μέχρι την κορύφωση του σόλο που στη συνέχεια  σταδιακά ξανα βάζω νότες με μεγαλύτερη αξία μέχρι τη ολοκλήρωση του.

Αυτά από 'μενα. Οι πιο έμπειροι σολίστες ας μας πούνε τον δικό τους τρόπο και φυσικά ας μας διορθώσουν ελεύθερα σε κάτι από αυτά που είπα!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #3 στις: 27/06/11, 20:27 »
Ξεχναω οσα εχω μαθει (αφου τα εχω μαθει  :) ) και απλα παιζω οτι ακουω ηχους μεσα μου εχωντας πρωτα μπει στο mood του κομματιου αρμονικα, ρυθμικα αλλα και νοηματικα ειτε αν το ερεθισμα ειναι εικονα (πχ μουσικη για κινηματογραφο) ειτε στιχος.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #4 στις: 27/06/11, 20:58 »
Ξεχναω οσα εχω μαθει (αφου τα εχω μαθει  :) ) και απλα παιζω οτι ακουω ηχους μεσα μου εχωντας πρωτα μπει στο mood του κομματιου αρμονικα, ρυθμικα αλλα και νοηματικα ειτε αν το ερεθισμα ειναι εικονα (πχ μουσικη για κινηματογραφο) ειτε στιχος.

+1000
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛIOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #5 στις: 27/06/11, 22:56 »
Ξεχναω οσα εχω μαθει (αφου τα εχω μαθει  :) ) και απλα παιζω οτι ακουω ηχους μεσα μου εχωντας πρωτα μπει στο mood του κομματιου αρμονικα, ρυθμικα αλλα και νοηματικα ειτε αν το ερεθισμα ειναι εικονα (πχ μουσικη για κινηματογραφο) ειτε στιχος.

  Ναι όλα αυτά βέβαια  αφού όπως είπατε έχετε μάθει και έχετε  βρει μπροστά σας άπειρες φορές.
Έχετε  να προτείνετε κάτι χρήσιμο πάνω στο  θέμα του αυτοσχεδιασμού που να βοηθήσει  και εμάς τους αρχάριους;
Σε αυτά που  ανέφερα εγώ έχετε να κάνετε κάποια  διόρθωση/παρέμβαση;
 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #6 στις: 27/06/11, 23:44 »
  Ναι όλα αυτά βέβαια  αφού όπως είπατε έχετε μάθει και έχετε  βρει μπροστά σας άπειρες φορές.
Έχετε  να προτείνετε κάτι χρήσιμο πάνω στο  θέμα του αυτοσχεδιασμού που να βοηθήσει  και εμάς τους αρχάριους;
Σε αυτά που  ανέφερα εγώ έχετε να κάνετε κάποια  διόρθωση/παρέμβαση;
Η απαντηση μου απεθυνοταν περισσοτερο σε αυτη την ερωτηση:
Παράθεση από: ΣΤΕΛIOS link=topic=82900.msg657095#msg657095   date=1309117598
Πως ξεκινάτε ένα αυτοσχέδιο δικό σας σόλο;  τι   προσέχετε, που εμβαθύνετε περισσότερο,  σε ποια σημεία δίνετε   περισσότερη έμφαση και πως χειρίζεστε την όλη ροή  του σόλο   (αρχή,μέση,τέλος);
Περιμένω  τις απαντήσεις σας!

Ολα τα αλλα συμπεριλαμβανονται στο "οσα εχω μαθει".
Οτι μπορει κανει ο καθενας μετα.
Αν ακουει αλλα μεσα του αλλά δεν μπορει να τα εκφρασει στον αυτοσχεδιασμο του παει να πει οτι χρειαζεται να μαθει κι αλλα.
Απλα λοιπον συνεχιζει να μαθαινει και μεχρι τοτε αυτοσχεδιαζει περιοριζομενος σε αυτα που ξερει (ειτε θεωρητικα, ειτε τεχνικα), και παντα με ρυθμιστικο παραγοντα αυτο που του λεει το μουσικο/καλλιτεχνικο ενστικτο που εχει μεσα του.
 

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #7 στις: 28/06/11, 01:43 »
εγω παιζω κυριως σε πεντατονικο/μινορε/ματζορε καταστασεις

μου αρεσουν πολυ τα τριηχα κ τα τετραηχα ενω γουσταρω και αργα bends αλλα και αρμονικες


Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #8 στις: 28/06/11, 02:02 »
Γενικά έχω παρατηρήσει πως τα καλύτερα licks μου βγαίνουν κατά τύχη στον αυτοσχεδιασμό, και όχι άμα κάτσω και "συνθέσω" ένα σόλο.
Οπότε αν μπορούσα να δώσω κάποια συμβουλή θα ήταν παίξε, παίξε, παίξε, παίξε, και μετά θα σου βγαίνουν αυθόρμητα πολύ ωραίες φράσεις.

Άμα βρω ένα μπάκιτρακ, συνήθως αυτοσχεδιάζω σε φυσικές/αρμονικές μινόρε με τις νότες της blues, τα μινόρε και ελαττωμένα arpeggio ή ματζόρε αρπέτζιο της κάθε κλίμακας (πχ για A minor: a minor, g major, f major, c major, e major-ακούγεται πιο classical από το minor) και τελευταία δίνω τεράστια έμφαση στο να πετάω χρωματικά σε γρήγορες φράσεις, ή γενικά νότες που δεν είναι "σωστές", αλλά με κάταλληλες προϋποθέσεις είναι πολύ πιασάρικες.

Πάντως αυτά είναι πράγματα που τα βλέπει ο καθένας στην πορεία και επιλέγει ανάλογα, το σημαντικό είναι να παίζεις πολύ για να αποκτήσεις εμπειρία στο όργανο και να μη φοβάσαι να δοκιμάσεις καινούρια πράγματα επειδή μπορεί να μην ακουστούν καλά.

Βέβαια έχει σχέση και το είδος μουσικής. Για heavy καταστάσεις άρχισε να σολάρεις και όποιον πάρει ο χάρος. Κάπου εκεί βρίσκομαι εγώ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #9 στις: 28/06/11, 08:02 »
Eνα τεχνικο τιπ που μπορω να προσθεσω ειναι οτι:
 
1. Πριν αρχισει να παιζει καποιος ενα σολο, καλο ειναι πρωτα να μελετησει την αρμονια της σειρας των συγχορδιων πανω στις οποιες θα παιξει και να βρει πρωτα ολες τις δυνατες κλιμακες που μπορει να χρησιμοποιησει.
(Φυσικα θα βασιστει στις θεωρητικες γνωσεις που εχει μεχρι εκεινη τη στιγμη μονο, αλλα κατι ειναι κι αυτο, συν οτι θα βρει ενα λογο να τον σπρωξει να μελετησει περισσοτερο αν δεν τον ικανοποιουν οι μεχρι τωρα επιλογες του)

2. Μετα αφου βρει ολες τις επιλογες που μπορει να χρησιμοποησει, να αρχισει να δουλευει τις κλιμακες (πανω κατω και γενικα οτι ρουτινες εχει μαθει να εξασκει πανω σε αυτες) σε ολες τις θεσεις της κιθαρας για να αρχισουν να "μπαινουν" στο αυτι του αλλα και να προετοιμαζεται για τις θεσεις που μπορει να παιξει.

3. Μετα να σταματησει τα θεωρητικα και να αρχισει να ακουει συνεχως (οχι 2-3 φορες μονο) το backing track αυτοσχεδιαζοντας απο μεσα του ή τραγουδοντας οτι του ερχεται, χωρις το οργανο.

4. Και τελος να ξεκινησει να "κοιταζει" στο οργανο, τις φρασεις που του αρεσουν περισσοτερο στους αυτοσχεδιασμους αυτους.
(Φυσικα ετσι μπορει να ανακαλυψει οτι οι φρασεις και οι μελωδιες που του ηρθαν, μπορει να μη βρισκονται σε καμια θεωρια που γνωριζει. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι λαθος, αλλά οτι απλα δεν εχει συναντησει ποτε αυτη τη θεωρια, αφου για ολα υπαρχει μια "θεωρια" που τα εξηγει (γιαυτο "ανακαλυφθηκε" αλλωστε η θεωρια).
Τα πιο "περιεργα" ακουσματα αναφερονται στις εξαιρεσεις των κανονων αυτων.
Εκει ειναι και η ομορφια, και οσοι παιζουν με το μυαλο και τα ματια πανω στη ταστιερα και οχι με την καρδια και το αυτι τους (ιδιως οταν ειναι αρχαριοι), χρησιμοποιουν περισσοτερο τους κανονες και λιγοτερο τις εξαιρεσεις.
Γιαυτο και στο πρωτο μου σχολιο ειπα ξεχαστε οτι ξερετε και ακουστε τη μουσικη που εχετε μεσα σας τελικα, μετα απο ολο αυτο το ταξιδι που εχετε κανει στη μουσικη ζωη σας μεχρι σημερα).

5 . Μια γενικη συμβουλη ειναι να ακουτε συνεχως καλη μουσικη, ολων των ειδων,   και επισης σημαντικο, οχι αποκλειστικα γραμμενη για το οργανο  που   μελετατε.
Ετσι "ποτιζετε" τα αυτια σας και σας ανοιγονται νεοι οριζοντες στη μουσικη.

Καλημερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 08:10 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #10 στις: 28/06/11, 10:54 »
ή τραγουδοντας οτι του ερχεται, χωρις το οργανο.

Είναι απίστευτο το πόσο ισχύει αυτό. Βέβαια μετά έρχεται το θέμα της ικανότητας να μπορεί κάποιος να μεταφέρει αυτό που σκέφτεται στην ταστιέρα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #11 στις: 28/06/11, 22:36 »
Στέλιο. είπες οτι έχει προσπαθήσει αλλά δεν δεν κατάλαβα αν είσαι ικανοποιημένος. Θες να μας πεις με τι ασχολήθηκες ? Ποιες κλίμακες έχεις δεί ?

Ποιο έιναι το μεγαλύτερο σου "πρόβλημα" ? να ακουστείς μέσα στην κλίμακα, ή να βγάλεις ενδιαφέρουσες φράσεις ? Περισσότερο σε ενδιαφέρει να μάθεις τιπς, ή να ξεκολήσεις απο κάποιο εμπόδιο που έχεις ?

Γενικά είναι πολλοί παράγοντες που θα μετρήσουνε στον αυτοσχεδιασμό
- Η γνώση βασικής θεωρίας, κυρίως σε κλίμακες
- Η μελέτη (και γιατί όχι και εξειδίκευση) σε κάποιες κλίμακες, εχοντας δουλέψει αρκετά σόλο γραμμένα σε αυτές, που θα σε βοηθήσουν να τις κατανοήσεις σε βάθος, και να εμπλουτίσεις την φρασεολογία σου.
- Εμπειριά στο να αυτοσχεδιάζεις, να καταφέρνεις να περνάς τις ιδέες σου στην ταστέρα, να προσδιορίσεις το στύλ σου.

Βασικά δεν σου είπα κάτι παραπάνω από όσα είπανε τα υπόλοιπα παιδιά, και συμφωνώ με όλους. 

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛIOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #12 στις: 02/07/11, 20:37 »
  Ευχαριστώ όλους όσους  απαντήσατε!
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος  από το "αυτοσχεδιαστικό" παίξιμό  μου στην κιθάρα.
Κατέχω αρκετές γνώσεις  θεωρίας που μου δίνουν τις βάσεις για  τον αυτοσχεδιασμό και θα ήθελα κυρίως  να αναπτύξω την φρασεολογία μου πάνω  στην κιθάρα και να μάθω και μερικά tips  όπως αναφέρατε ποιο πάνω που χρησιμοποιεί  ο καθένας.
Συμφωνώ απόλυτα με τη  συμβουλή του Spyrou Delta!   
 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/11, 20:38 από ΣΤΕΛIOS »

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Πως αυτοσχεδιάζετε στην κιθάρα;
« Απάντηση #13 στις: 15/07/11, 13:44 »
βασικα εγω χρησιμοποιω την ευκολη λυση που ομως ειναι εξαιρετικη.....ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΚΗ ΜΙΝΟΡΕ....αυτη την κλιμακα τι χρησιμοποιω στα μπλουζ η ακομα και στις ροκιες......μου αρεσει παρα πολυ ο ηχος και το υφος της......επισης αρχιζω να χρησιμοποιω και την αιολικη μινορε......μπορεις να συνδυασεις την πεντατονικη με την αιολικη αμα θελεις και θα εχεις καλα αποτελεσματα......τωρα το παν ειναι να μπεις στο  feeling  του κομματιου οπως λενε ολοι......συμφωνω με τον truepiece για αυτο που ειπε:"Γενικά έχω παρατηρήσει πως τα καλύτερα licks μου βγαίνουν κατά τύχη στον αυτοσχεδιασμό, και όχι άμα κάτσω και "συνθέσω" ένα σόλο." και με τον Spyro Delta για αυτο:"τραγουδοντας οτι του ερχεται, χωρις το οργανο."...................στελιο με ολο μου το σεβασμο επετρεψε μου να απευθυνω ενα ερωτημα στον Spyro Delta που σιγουρα θα βοηθησει ολους μας : πως εναρμονιζουμε ενα κομματι ??.......αν θες δειξε μας κανα site που να λεει.......επισης η εναρμονιση του κομματιου πρεπει να γινετε σε ολα τα ειδη της μουσικης η πρεπει να γινετε σε συγκεκριμενα ειδη  ????? .  ......φανταζομαι οτι πρεπει να γινετε σε ολα τα ειδη για να εχουμε ενα ευηχο κομματι αλλα εγω που βγαζω κατι κομματια χωρις να εναρμονιζω τιποτα δεν ειναι και ασχημα (:P)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/11, 14:16 από kyriakos_t »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/02, 18:11
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
4702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/04, 17:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
25 Απαντήσεις
22674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/07, 23:39
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
23 Απαντήσεις
18484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:15
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
3402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 02:11
από Giorgos K.
3 Απαντήσεις
2335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/10, 01:40
από guitalele
1 Απαντήσεις
1933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 13:21
από whocares
3 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 00:16
από yiannakis
4 Απαντήσεις
4316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 13:56
από diwattos
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/20, 17:44
από Ioannis Anastassakis