Αποστολέας Θέμα: H&K Tubemeister 18 Review  (Αναγνώστηκε 84092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #75 στις: 19/03/13, 17:12 »
Εμένα Αδριανέ με ξενίζει λίγο η κλιμάκωση και θα σου πω γιατί:
Εντάξει το effects loop, σε ενίσχυτη μικρής κατηγορίας (5W) δεν συναντάται συχνά οπότε δεν έχουμε και μεγάλη απαίτηση. Αυτό με το power soak δεν μπορώ να το κατανοήσω. Και ο 18 και ο 36 έχουν κλίμακα 5 - 1 - off, για ποιον ακριβώς λόγο ο πεντάρης έχει μόνο off; Δεν θα μπορούσε άραγε να έχει θέση του ενός watt; Διότι ουσιαστικά μας αφαιρεί τη δυνατότητα του attenuation, αφήνοντας την επιλογή ή να σωπάσεις τελείως το ηχείο ή να τον λειτουργήσεις full power. Τον έχεις τον διακόπτη βρε αδερφέ, βάλε άλλη μια θεσούλα...
Για το reverb ας μην τα λέμε πάλι. :)
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #76 στις: 19/03/13, 18:45 »
Κώστα σε καταλαβαίνω, είμαστε σε μία χώρα με τόσο λίγες ευκαιρίες για hands on ακούσματα που καταλήγουμε να πρέπει να αγοράσουμε κάτι για να το ακούσουμε πραγματικά. Από την άλλη έχω πάρει τόσα PM σαν το δικό σου που δεν θα έκανα άλλη δουλειά. Σε κάποια μάζωξη θα τον φέρω και όποιος μπορέσει θα τον ακούσει, λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.


Αντιλαμβάνομαι ακριβώς ... no hard feelings  :)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #77 στις: 20/03/13, 10:14 »
Εμένα Αδριανέ με ξενίζει λίγο η κλιμάκωση ..
Δεν είπα ότι είναι βέλτιστη, είπα ότι είναι έξυπνη από πλευράς προώθησης/πωλήσεων, για να σε κάνει να σκέφτεσαι πάντα το επόμενο μοντέλο.
Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις/παράπονα σου, είναι ανάποδο αυτό με τον 5άρη, αν και το καταλαβαίνω ηλεκτρονικά, καθώς τελικό στάδιο του 5άρη δεν είναι με EL84 αλλά με μία 12BH7 όπου δεν είναι εύκολο σχεδιαστικά να προσφέρεις το 1w με την απλότητα που είναι δυνατόν να υλοποιηθεί με την EL84. Θα μπορούσαν βέβαια σαφώς να είχαν δώσει κάποια άλλη λύση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #78 στις: 25/01/14, 15:34 »
Αδριανέ, τον τσίμπησα εγώ. Θα τον φτιαξω εγώ το Κώστα.

Απλά για να παίξω με τη διαθέσιμη καμπίνα (Epiphone Valve Jr - Lady Luck) πρέπει να κλείσω σχεδόν τέρμα το tremble. Δε ξέρω, έχω ψάξιμο ακόμα....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #79 στις: 25/01/14, 19:37 »
Αδριανέ έχεις pm συνοδευόμενο από σάλια που τρέχουν  0:) 
Κώστα σε καταλαβαίνω, είμαστε σε μία χώρα με τόσο λίγες ευκαιρίες για hands on ακούσματα που καταλήγουμε να πρέπει να αγοράσουμε κάτι για να το ακούσουμε πραγματικά. Από την άλλη έχω πάρει τόσα PM σαν το δικό σου που δεν θα έκανα άλλη δουλειά. Σε κάποια μάζωξη θα τον φέρω και όποιος μπορέσει θα τον ακούσει, λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Θα κανονίσουμε (ως kithara.gr) να καλύψουμε κι αυτήν την ανάγκη, της παρουσίασης/δοκιμής εξοπλισμού μας. Να αρχίσετε να ετοιμάζετε τις σαλιάρες σας :D

Αδριανέ, ευχαριστούμε για την καλή σου διάθεση, θα τα πούμε και με ΠΜ αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #80 στις: 15/04/14, 12:37 »
Καλησπέρα και πάλι.

Απο τότε που τον αγόρασα, η καμπίνα πήρε ένα upgrade σε V30 ηχείο, και παράλληλα, ανακάλυψα στην αποθήκη του εργαστηρίου του επιταχυντή αυτά!



Και επειδή είμαι παραδοσιακά ηλίθιος, λέω να τις δοκιμάσω, μιας και το 3 κανάλι, έχω λίγο την αίσθηση οτι "κατσαριδίζει". Και κατα τη πλειοψηφία τους, όπου διάβασα για τον ενισχυτή, κατευθείαν ξεφορτώνονται τις προενισχύτριες της μαμάς. Καμιά συμβουλή, κάτι?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #81 στις: 15/04/14, 14:12 »
... του εργαστηρίου του επιταχυντή...

Αυτο μπορω να πω οτι μου τραβηξε την προσοχη!
Τι λαμπα ειναι αυτη; Οταν λες κατσαριδιζει  ;D ειναι σαν το τζιτζικιζει κατι;
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #82 στις: 15/04/14, 20:05 »
... του εργαστηρίου του επιταχυντή...
Λογικό ρε σύ, ούτε εγώ περίμενα να βρώ εδώ τέτοια πράματα. Μιλάμε όμωςγια ένα εργαστήριο που στήθηκε το 70φεύγα, και ανάμεσα στα ανταλλακτικά που περιφέρονται αριστερά-δεξιά, βρέθηκαν και αυτές.

Τι λαμπα ειναι αυτη;
Δεν ξέρω αρχηγέ μου, αγώ απλά άνοιξα ένα συρτάρι, και βρήκα ένα κουτί που έγραφε 12ΑΧ7. Κάποιος με είπε οτι το οτι έχουν μαύρες πλάκες, σημαίνει οτι είναι κάτι διαφορετικό. Α, βρήκα και μια τιτανοτεράστια.



Ναι, το κατσαρίδισμα, εννοώ το τζιτζίκισμα. Πολλά πρίμα τελοσπάντων.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #83 στις: 16/04/14, 14:11 »
.. το 3 κανάλι, έχω λίγο την αίσθηση οτι "κατσαριδίζει"..
Θέλω να σου γράψω από χθές, είπα άστο γιατί έχω πολύ πράμα πάνω σε αυτό το θέμα, με πήραν αποκάτω οι δουλειές και χρόνο δεν βρίσκω..

Για να μην καθυστερούμε λοιπόν, θα γράψω αναλυτικά εδώ για το θέμα:
DIY Amp MOD:  Engl Screamer – Κόψτε το “γρέζι”, αφήστε άθικτα πρίμα/δυναμικές

..Μέχρι τότε, το short version είναι:

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, έχει ένα έκδηλο γρέζι κυρίως στο κανάλι 3 πολύ ψηλά συχνοτικά, που χειροτέρεψε όταν άλλαξα το V30 σε Vtype (θέλω να γράψω άρθρο γι'αυτό), είχα συναυλία την Κυριακή και δοκίμαζα λύσεις όλη την προηγούμενη εβδομάδα, η φόρμουλα RC δεν δουλεύει καλά για την επιλογή πυκνωτή και μελέτησα τα γραφήματα των σύνθετων αντιστάσεων των μεγαφώνων και βρήκα γιατί (θέλω να γράψω άρθρο γι'αυτό), εφτιαξα κάποιες πατέντες για δοκιμές (ακολουθεί φωτο) και βρήκα ότι (επιτέλους ερχόμαστε στο διαταύτα.. :roll )..:

Η βέλτιστη λύση είναι να βάλεις έναν πυκνωτή παράλληλα  με το μεγάφωνο:
1. 0,47μF αν έχεις 16 Ohm μεγάφωνο, ή
2. 1μF αν έχεις 8 Ohm μεγάφωνο
..και το γρέζι του Tubemeister εξαφανίζεται χωρίς καμία απώλεια πρίμων.

Μιλάμε για τέτοιο είδος πυκνωτή:
http://www.ebay.com/itm/10PCS-CBB-474J-250V-CL21-0-47UF-470NF-P15-Metallized-Film-Capacito-9-/151266889401?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2338358eb9
Αν δεν σου φτάνει το φιλτράρισμα, μπορείς να αυξήσεις λίγο τις τιμές.

Πως θα το συνδέσεις:.. εγώ έκανα την εξής πατέντα:



..δηλαδή ένωσα διάφορους πυκνωτές σε βύσματα κιθάρας και τα φόρεσα στην παράλληλη είσοδο/έξοδο της καμπίνας, δηλαδή στο thru (το δεύτερο socket).


Αν η καμπίνα δεν έχει, είναι το ίδιο ακριβώς αν το συνδέσει κάποιος και πάνω στον ενισχυτή, σε μία άλλη έξοδο μεγαφώνων στα ίδια Ohm (ξέρω ο ΤΜ18 δεν έχει..) Όλες οι συνδέσεις αυτές είναι παράλληλες, οπότε στην ουσία εισάγεις έναν πυκνωτή παράλληλα με το μεγάφωνο, κανένα θέμα δεν προκύπτει με τα Ohm ή ότιδήποτε άλλο. Τέλος σαφώς μπαίνει και απ'ευθείας και πάνω στο μεγάφωνο.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/14, 14:21 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #84 στις: 17/04/14, 10:51 »
...βρήκα ένα κουτί που έγραφε 12ΑΧ7. Κάποιος με είπε οτι το οτι έχουν μαύρες πλάκες, σημαίνει οτι είναι κάτι διαφορετικό. Α, βρήκα και μια τιτανοτεράστια.
Μακάρι να είχα και εγώ πρόσβαση σε ένα τέτοιο εργαστήριο, διότι είσαι πολύ τυχερός αν σου επιτρέπεται να τις πάρεις!..

Κοίταξα λίγο την λυχνία της δεύτερης φωτογραφίας και είναι αυτή:
5687 RCA Black Plates and Bronze Plates 1960's

..και είναι γνήσια ΝΟS και μάλιστα κοστίζει πολλά χρήματα:
http://tubeworldexpress.com/search?q=5687+RCA

Για μένα αυτή δεν είναι λυχνία για τον ΤΜ18, είναι για να την κρατήσεις για τον καλύτερο boutique ενισχυτή που θα αγοράσεις στο μέλλον.

Η μεγάλη δεν φαίνεται τόσο καλά, μοιάζει με EL84 αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι μία από τα ίδια και καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/14, 10:55 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #85 στις: 17/04/14, 18:45 »
...βρήκα ένα κουτί που έγραφε 12ΑΧ7. Κάποιος με είπε οτι το οτι έχουν μαύρες πλάκες, σημαίνει οτι είναι κάτι διαφορετικό. Α, βρήκα και μια τιτανοτεράστια.
Μακάρι να είχα και εγώ πρόσβαση σε ένα τέτοιο εργαστήριο, διότι είσαι πολύ τυχερός αν σου επιτρέπεται να τις πάρεις!..

Ντάξ, δε θα λείψουν και σε κανέναν  ;D.

Κοίταξα λίγο την λυχνία της δεύτερης φωτογραφίας και είναι αυτή:
5687 RCA Black Plates and Bronze Plates 1960's

..και είναι γνήσια ΝΟS και μάλιστα κοστίζει πολλά χρήματα:
http://tubeworldexpress.com/search?q=5687+RCA

Για μένα αυτή δεν είναι λυχνία για τον ΤΜ18, είναι για να την κρατήσεις για τον καλύτερο boutique ενισχυτή που θα αγοράσεις στο μέλλον.


Λέω να βάλω στον ΤΜ36 κάποιες απο αυτές, και να βάλω και μια στον Cornford Harlequinn που μου έχουν δανείσει.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #86 στις: 11/05/14, 14:47 »
Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, έχει ένα έκδηλο γρέζι κυρίως στο κανάλι 3 πολύ ψηλά συχνοτικά, που χειροτέρεψε όταν άλλαξα το V30 σε Vtype (θέλω να γράψω άρθρο γι'αυτό), είχα συναυλία την Κυριακή και δοκίμαζα λύσεις όλη την προηγούμενη εβδομάδα, η φόρμουλα RC δεν δουλεύει καλά για την επιλογή πυκνωτή και μελέτησα τα γραφήματα των σύνθετων αντιστάσεων των μεγαφώνων και βρήκα γιατί (θέλω να γράψω άρθρο γι'αυτό), εφτιαξα κάποιες πατέντες για δοκιμές (ακολουθεί φωτο) και βρήκα ότι (επιτέλους ερχόμαστε στο διαταύτα.. :roll )..:

Η βέλτιστη λύση είναι να βάλεις έναν πυκνωτή παράλληλα  με το μεγάφωνο:
1. 0,47μF αν έχεις 16 Ohm μεγάφωνο, ή
2. 1μF αν έχεις 8 Ohm μεγάφωνο
..και το γρέζι του Tubemeister εξαφανίζεται χωρίς καμία απώλεια πρίμων.

Μιλάμε για τέτοιο είδος πυκνωτή:
http://www.ebay.com/itm/10PCS-CBB-474J-250V-CL21-0-47UF-470NF-P15-Metallized-Film-Capacito-9-/151266889401?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2338358eb9
Αν δεν σου φτάνει το φιλτράρισμα, μπορείς να αυξήσεις λίγο τις τιμές.

Πως θα το συνδέσεις:.. εγώ έκανα την εξής πατέντα:



..δηλαδή ένωσα διάφορους πυκνωτές σε βύσματα κιθάρας και τα φόρεσα στην παράλληλη είσοδο/έξοδο της καμπίνας, δηλαδή στο thru (το δεύτερο socket).


Αν η καμπίνα δεν έχει, είναι το ίδιο ακριβώς αν το συνδέσει κάποιος και πάνω στον ενισχυτή, σε μία άλλη έξοδο μεγαφώνων στα ίδια Ohm (ξέρω ο ΤΜ18 δεν έχει..) Όλες οι συνδέσεις αυτές είναι παράλληλες, οπότε στην ουσία εισάγεις έναν πυκνωτή παράλληλα με το μεγάφωνο, κανένα θέμα δεν προκύπτει με τα Ohm ή ότιδήποτε άλλο. Τέλος σαφώς μπαίνει και απ'ευθείας και πάνω στο μεγάφωνο.


Σίγουρα δεν είναι η βέλτιστη λύση αυτό που έκανα, αλλά όταν τον συνέδεσα στον Cornford (ίδιο ηχείο V30, άλλη γεωμετρία, άλλο ξύλο)  ο ήχος βελτιώθηκε σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #87 στις: 11/05/14, 23:07 »
Σίγουρα δεν είναι η βέλτιστη λύση αυτό που έκανα, αλλά όταν τον συνέδεσα στον Cornford (ίδιο ηχείο V30, άλλη γεωμετρία, άλλο ξύλο)  ο ήχος βελτιώθηκε σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό.
Ίσως το συγκεκριμένο V30 να ήταν καλύτερα στρωμένο..
Πάντως αν δοκιμάσεις τον πυκνωτή που σου συνέστησα θα εκπλαγής.

Μόλις πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα μία αναβάθμιση μιάς μικρής καμπίνας που ήθελα να έχω για τον TM, είναι αυτή: HUGHES&KETTNER TUBEMEISTER 110 BOX
..και της έβαλα ένα εξαιρετικό: CELESTION G10 VINTAGE 8 OHMS

Όταν την δοκίμασα με τον TM έκανε περισσότερι γρέζι από τις 12άρες μου και αναγκάστηκα να της βάλω πυκνωτή.. έγινε αγνώριστη, το ξύσιμο εξαφανίστηκε και έμεινε όλη η ευκρίνεια που δίνει το 10άρι!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #88 στις: 12/05/14, 22:17 »
Η δοκιμή του πυκνωτή είναι ένα δύσκολο θέμα, γιατι με μια έξοδο και μια είσοδο στη καμπίνα, μάλλον πρέπει να τον βάλω πάνω στα πηνία του ηχείου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #89 στις: 13/05/14, 21:47 »
Η δοκιμή του πυκνωτή είναι ένα δύσκολο θέμα, γιατι με μια έξοδο και μια είσοδο στη καμπίνα, μάλλον πρέπει να τον βάλω πάνω στα πηνία του ηχείου.
Όχι απαραίτητα..
Άργησα να σου απαντήσω γιατί ήθελα να βγάλω τις κατάλληλες φωτογραφίες.

Μπορείς να πάρεις πολύ φθηνά ένα τέτοιο:
http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_1852_yadapter.htm

..που θα σου μείνει για όλες τις καμπίνες και όλες τις περιπτώσεις.

Μέσα του η σύνδεση είναι παράλληλη. Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το συνδέσεις έτσι με το καλώδιο του μεγαφώνου και τον πυκνωτή:




..και είναι ακριβώς το ίδιο, είτε το βάλεις από την πλευρά του μεγαφώνου:




..είτε την πλευρά του ενισχυτή:




..σε κάθε μεγάφωνο ή σε κάθε ενισχυτή όπου θα το χρειαστής.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #90 στις: 13/05/14, 23:54 »
Ανδριανε sorry για το off topic αλλα οταν χρησιμοποιω εναν fender pro ως καμπινα στον JVM εχω πολλα πριμα που ξυριζουν (γρεζι) και σκεφτικα να κανω και εγω το κολπο με το παραλληλο φιλτρο που λες. Το θεμα ειναι οτι τα ηχεια βγαζουν 4Ωhm (2 8αρια παραλληλα). τι πυκνωτη να βαλω? 2μF θα ειναι καλα η να πειραματιστω λες?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #91 στις: 14/05/14, 01:09 »
Ανδριανε sorry για το off topic αλλα οταν χρησιμοποιω εναν fender pro ως καμπινα στον JVM εχω πολλα πριμα που ξυριζουν (γρεζι) και σκεφτικα να κανω και εγω το κολπο με το παραλληλο φιλτρο που λες. Το θεμα ειναι οτι τα ηχεια βγαζουν 4Ωhm (2 8αρια παραλληλα). τι πυκνωτη να βαλω? 2μF θα ειναι καλα η να πειραματιστω λες?
Ναι, (μπράβο!.) τόσο θέλει.
Απλά καλό είναι να δοκιμάσεις και κάποιες τιμές πάνω κάτω να δεις πόσο θέλεις να το πας. Από 1uF μέχρι 3uF κάπου εκεί θα το βρείς.

Για να σε βοηθήσω με τα υλικά:
1. ΔΕΝ κανουν οι ηλεκτρολυτικοί, θέλει απλούς Metallized Film ή το πολύ bipolar.
2. Δεν χρειάζεται για τις δοκιμές να έχεις μεγάλους πυκνωτές (για πολλά Volts) όπως πρέπει να είναι κανονικά, μπορείς να κάνεις τα πειράματα και με μικρούς (μόνο μην ανεβάσεις το volume γιατί θα τους τινάξεις..) και όταν βρείς την τιμή που θέλεις, πάρε έναν μεγάλο μια και καλή.
3. Με μόνο τρείς κάνεις χοντρικά όλους τους χρήσιμους συνδυασμούς (παράλληλα), 0.47uF, 1uF και 2uF. Ξεκινάς από 0.47uF και μπορείς με βήματα των ~0.5uF να φτάσεις μέχρι τα 3.47uF.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #92 στις: 15/05/14, 12:05 »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους Tubemeister.


Παρέλαβα χτες τον Tubemeister 36.
Δυστυχώς δεν έχω καμπίνα ακόμα(για πολλούς και διάφορους λόγους) οπότε προς στο παρόν στο σπίτι θα τον χρησιμοπιήσω μόνο μέσω του Red Box.


Συμφωνα με το manual, αν στο Speaker Output δεν είναι συνδεδεμένη καμπίνα, τότε by default θα ενεργοποιηθεί το silent mode.
Αυτο που θέλω να ρωτησω αν όντως εχει δοκιμάσει κανεις να ανοιξει τον ενισχυτη χωρις συνδεδεμένη καμπίνα.
Μη βρεθω προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #93 στις: 15/05/14, 12:50 »
Αυτο που θέλω να ρωτησω αν όντως εχει δοκιμάσει κανεις να ανοιξει τον ενισχυτη χωρις συνδεδεμένη καμπίνα.
Μη βρεθω προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
Ναι, τον έχω ανοίξει, όμως για δική μου σιγουριά (πιθανόν να μην χρειάζεται) είχα κλείσει τελείως τα volume, τον έβαλα πρώτα στο Stand By και πάτησα πίσω το κουμπί του Silent πριν τον βάλω στο On. Δεν είχε κανένα πρόβλημα. Αν μπει μία φορά, μετά μένει στο Silent και δεν χρειάζεται η διαδικασία, αν και πάντα το τσεκάρω.
Το ίδιο έκανα συστηματικά με τον TM18 που είχα για καιρό συνδεδεμμένο στο σπιτικό HiFi να παίζει μέσω RedBox χωρίς μεγάφωνο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #94 στις: 15/05/14, 13:07 »
Αυτο που θέλω να ρωτησω αν όντως εχει δοκιμάσει κανεις να ανοιξει τον ενισχυτη χωρις συνδεδεμένη καμπίνα.
Μη βρεθω προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
Ναι, τον έχω ανοίξει, όμως για δική μου σιγουριά (πιθανόν να μην χρειάζεται) είχα κλείσει τελείως τα volume, τον έβαλα πρώτα στο Stand By και πάτησα πίσω το κουμπί του Silent πριν τον βάλω στο On. Δεν είχε κανένα πρόβλημα. Αν μπει μία φορά, μετά μένει στο Silent και δεν χρειάζεται η διαδικασία, αν και πάντα το τσεκάρω.
Το ίδιο έκανα συστηματικά με τον TM18 που είχα για καιρό συνδεδεμμένο στο σπιτικό HiFi να παίζει μέσω RedBox χωρίς μεγάφωνο.


Σε ευχαριστώ πολύ Ανδριανέ.
Περιμένω πως και πως να το ανοιξω για την πρώτη γνωριμία. Έστω και μέσω Red Box!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #95 στις: 16/05/14, 23:19 »
Ενώ τον είχα stand-by, αφαίρεσα το καλώδιο της καμπίνας και ΑΥΤΟΜΑΤΑ γύρισε σε silent.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #96 στις: 12/06/14, 10:33 »
Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα
0,47μF το οποίο έδινε άνω όριο 40KHz, οπότε κακή ιδέα.
Το 1μF,έδινε 20KHz,οπότε αναμενόμενα αποτελέσματα.
Σήμερα  θα βάλω 2 τέτοια παράλληλα που θα δώσουν συχνότητα αποκοπής γύρω στα 13KHz. Δε θα παίξω το θέμα από τα στρουμφακια,αλλά μια εικόνα θα την πάρω.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #97 στις: 12/06/14, 11:02 »
Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα
0,47μF το οποίο έδινε άνω όριο 40KHz, οπότε κακή ιδέα.
Το 1μF,έδινε 20KHz,οπότε αναμενόμενα αποτελέσματα.
Σήμερα  θα βάλω 2 τέτοια παράλληλα που θα δώσουν συχνότητα αποκοπής γύρω στα 13KHz. Δε θα παίξω το θέμα από τα στρουμφακια,αλλά μια εικόνα θα την πάρω.


Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πας αρκετά πιο κάτω (σε KHz) για να αρχίσεις να ακούς αποτέλεσμα. Στα 13ΚHz το μεγάφωνο κόβει ήδη πάρα πολύ οπότε το να κόψεις επιπλέον από εκεί και πάνω δε θα δείξει κάτι. Εκτός εάν με συχνότητα αποκοπής στα 13Κ επηρεάζονται σημαντικά και συχνότητες κάτω των 13.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #98 στις: 12/06/14, 12:04 »
Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα
0,47μF το οποίο έδινε άνω όριο 40KHz, οπότε κακή ιδέα.
Το 1μF,έδινε 20KHz,οπότε αναμενόμενα αποτελέσματα.
Σήμερα  θα βάλω 2 τέτοια παράλληλα που θα δώσουν συχνότητα αποκοπής γύρω στα 13KHz. Δε θα παίξω το θέμα από τα στρουμφακια,αλλά μια εικόνα θα την πάρω.

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πας αρκετά πιο κάτω (σε KHz) για να αρχίσεις να ακούς αποτέλεσμα. Στα 13ΚHz το μεγάφωνο κόβει ήδη πάρα πολύ οπότε το να κόψεις επιπλέον από εκεί και πάνω δε θα δείξει κάτι. Εκτός εάν με συχνότητα αποκοπής στα 13Κ επηρεάζονται σημαντικά και συχνότητες κάτω των 13.


Κοίτα, αυτή η τιμή επιλέχθηκε ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ για κάποιους λόγους:
1)Η αρχική πρόταση του Ανδριανού ήταν αποκοπή στα 20Κ, και αφορά δοκιμασμένη λύση.
2)Η αποκοπή δεν είναι σημειακή. Υπάρχει μια περιοχή συχνοτήτων πριν και μετά που υπάρχει σήμα μή πλήρους έντασης. Ως σημείο αποκοπής θεωρούμε την συχνότητα που έχει χάσει ένταση κατά ένα παράγοντα ή 1/e ή 1/sqrt(2), δε θυμάμαι, οπότε καταλαβαίνεις.
3)Υποψιάζομαι βάση του frequency responce ότι χρειάζομαι 2,5 μF=>8KHz, για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά πάλι θέλω να πάρω μια εικόνα αφενώς, αφετέρου να κινηθώ βαθμιαία.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #99 στις: 12/06/14, 12:17 »
Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα
0,47μF το οποίο έδινε άνω όριο 40KHz, οπότε κακή ιδέα.
Το 1μF,έδινε 20KHz,οπότε αναμενόμενα αποτελέσματα.
Σήμερα  θα βάλω 2 τέτοια παράλληλα που θα δώσουν συχνότητα αποκοπής γύρω στα 13KHz. Δε θα παίξω το θέμα από τα στρουμφακια,αλλά μια εικόνα θα την πάρω.

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να πας αρκετά πιο κάτω (σε KHz) για να αρχίσεις να ακούς αποτέλεσμα. Στα 13ΚHz το μεγάφωνο κόβει ήδη πάρα πολύ οπότε το να κόψεις επιπλέον από εκεί και πάνω δε θα δείξει κάτι. Εκτός εάν με συχνότητα αποκοπής στα 13Κ επηρεάζονται σημαντικά και συχνότητες κάτω των 13.


Κοίτα, αυτή η τιμή επιλέχθηκε ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ για κάποιους λόγους:
1)Η αρχική πρόταση του Ανδριανού ήταν αποκοπή στα 20Κ, και αφορά δοκιμασμένη λύση.
2)Η αποκοπή δεν είναι σημειακή. Υπάρχει μια περιοχή συχνοτήτων πριν και μετά που υπάρχει σήμα μή πλήρους έντασης. Ως σημείο αποκοπής θεωρούμε την συχνότητα που έχει χάσει ένταση κατά ένα παράγοντα ή 1/e ή 1/sqrt(2), δε θυμάμαι, οπότε καταλαβαίνεις.
3)Υποψιάζομαι βάση του frequency responce ότι χρειάζομαι 2,5 μF=>8KHz, για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά πάλι θέλω να πάρω μια εικόνα αφενώς, αφετέρου να κινηθώ βαθμιαία.




Ναι καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ ότι μάλλον μόνο με δοκιμές θα το πετύχεις. Ο δικός μου ας πούμε (VHT 12/20 RT) το έχει από μαμά αυτό το κόλπο και έχει 2 θέσεις με πυκνωτές 2 και 3 μF (τουλάχιστον σύμφωνα με το schematic). Ήδη από τα 2μF η επίδραση είναι αρκετά έντονη σε σημείο που να μην τη χρησιμοποιώ γιατί μου κάνει όλα τα πετάλια βρώμας να ακούγονται πολύ smooth/warm κλπ (κάτι σε jazz-fusion ήχο που δεν είναι και στις πρώτες μου προτιμήσεις).


Από την εμπειρία μου σε μίξεις με guitar tracks πάντως τα τζιτζίκια όντως ζουν στη γειτονιά των 8Κ και για την απεντόμωση χρησιμοποιούσα low-pass φίλτρα με έντονη κλίση έτσι ώστε να πειράζω όσο το δυνατόν λιγότερο τα high-mid αλλά και να έχω και σημαντικό attenuation από τις ενοχλητικές συχνότητες και πάνω. Ένα απλό RC δυστυχώς δεν έχει τόσο έντονη κλίση οπότε θα χρειαστείς τον πειραματισμό που ήδη κάνεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
4164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/13, 01:18
από Jezus
18 Απαντήσεις
8655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis
9 Απαντήσεις
12994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 15:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
19 Απαντήσεις
7544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 16:32
από zeoy
15 Απαντήσεις
5476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 21:41
από adr1anos
6 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/16, 11:38
από adr1anos
3 Απαντήσεις
5554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/17, 11:57
από saved
4 Απαντήσεις
11602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/18, 02:14
από zeromancer
10 Απαντήσεις
2319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer