Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 8145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος UFO1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« στις: 03/05/15, 16:28 »
Γεια σας. Είμαι 15 ετών και εδώ και 5 χρόνια μαθαίνω κλασσική κιθάρα, αλλα θελω, παραλληλα με την κλασσική να μάθω ηλεκτρική μόνος μου. Παίζω κυρίως progressive rock (pink floyd, king crimson, ELP, Rush κ.α) αλλα και λίγο κλασσικο ροκ και χαρντ ροκ (Led Zeppelin, Black Sabbath, Cream, Deep Purple κ.α.). Τα χρήματα που διαθέτω για κιθάρα και ενισχυτή μαζί είναι μέχρι 300 Ε (αν μπορείται να μου προτείνεται και κάποιο καλό set καλύτερα). Όσον αφορά το στυλ, θα ήθελα πολύ να είναι les paul ή sg αλλα δεν έχω βρεί κάποια με τρεμολο ( το οποίο θα ήθελα να έχει). Απο την άλλη, με τις fender strat, απ' όσο γνωρίζω, δεν μπορώ να βγαλω τον απαιτούμενο σκληρο ήχο κάποιων συγκροτημάτων. Αν μπορέιτε προτείνετε μου κάποια κιθάρα, κάποιον ενισχυτή ή κάποιο σετ. Ευχαριστώ!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/15, 22:59 από UFO1234 »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 04/05/15, 01:32 »
Γεια σας. Είμαι 15 ετών και εδώ και 5 χρόνια μαθαίνω κλασσική κιθάρα, αλλα θελω, παραλληλα με την κλασσική να μάθω ηλεκτρική μόνος μου. Παίζω κυρίως progressive rock (pink floyd, king crimson, ELP, Rush κ.α) αλλα και λίγο κλασσικο ροκ και χαρντ ροκ (Led Zeppelin, Black Sabbath, Cream, Deep Purple κ.α.). Τα χρήματα που διαθέτω για κιθάρα και ενισχυτή μαζί είναι μέχρι 300 Ε (αν μπορείται να μου προτείνεται και κάποιο καλό set καλύτερα). Όσον αγορά το στυλ, θα ήθελα πολύ να είναι les paul ή sg αλλα δεν έχω βρεί κάποια με τρεμολο ( το οποίο θα ήθελα να έχει). Απο την άλλη, με τις fender strat, απ' όσο γνωρίζω, δεν μπορώ να βγαλω τον απαιτούμενο σκληρο ήχο κάποιων συγκροτημάτων. Αν μπορέιτε προτείνετε μου κάποια κιθάρα, κάποιον ενισχυτή ή κάποιο σετ. Ευχαριστώ!!!!

15χρονος που ακούει Rush, υπάρχει ελπίδα ρε φίλε!

Καλησπέρα/καλημέρα και σε εσένα αρχικά.

Σε αυτά τα χρήματα θα σου πρότεινα τον παρακάτω ενισχυτή: http://www.thomann.de/gr/roland_cube_10gx.htm
Ο Cube είναι τίμιος και θα σε πάει μακριά για πρώτος ενισχυτής, θα σου δώσει επίσης μια καλή εικόνα για την χροιά διάφορων τύπων ενισχυτών (ο συγκεκριμένος είναι modelling, "μιμείται" ήχους από γνωστούς ενισχυτές).


Έχοντας κατα νου ότι θες να παίξεις prog, το λογικό θα ήταν να κοιτάξεις τα πολλά και διάφορα φτηνότερα μοντέλα της Ibanez, την σειρά RG κυρίως. Ανέκαθεν ήταν ο φίλος του progressive rock/metal τυπά. Ο λόγος είναι ότι οι RG έχουν tremolo, σε αντίθεση με τις LP/SG οι οποίες κατά κανόνα δεν έχουν και ότι ο λαιμός τους είναι λεπτότερος και σχεδιασμένος για ταχύτητα που λίγο πολύ θα χρειαστείς.

Δεν γνωρίζω βέβαια αν θα μπορέσεις τελικά να "βγεις" με αυτό το budget, ίσως να χρειαστεί να κοιτάξεις για κάποια μεταχειρισμένη RG.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 04/05/15, 09:33 »
Γεια σας. Είμαι 15 ετών και εδώ και 5 χρόνια μαθαίνω κλασσική κιθάρα, αλλα θελω, παραλληλα με την κλασσική να μάθω ηλεκτρική μόνος μου.
 Παίζω κυρίως progressive rock (pink floyd, king crimson, ELP, Rush κ.α) αλλα και λίγο κλασσικο ροκ και χαρντ ροκ (Led Zeppelin, Black Sabbath, Cream, Deep Purple κ.α.).


αυτά τα ρόκ κομμάτια τα παίζεις με την κλασσική σου κιθάρα;;



/

Σχετικά με την ερώτηση για ηλεκτρική κιθάρα και ενισχυτή, θα μπορούσες να αγοράσεις ένα σετ όπως αυτό

http://www.thomann.de/gr/fender_sq_affinity_hss_champion_bsb.htm

η κάποια strat me HSS μαγνήτες, έχει και tremolo και διπλό bridge pick up

για ακριβώς αυτό που ζητάς δηλ. lesPaul ή Sg με τρέμολο θα βρείς αλλά θα βγείς από το budget σου

http://www.thomann.de/gr/kramer_guitars_assault_220_fr_aw.htm





εδώ είναι αρκετά σετάκια να δεις
http://www.thomann.de/gr/guitar_sets.html?oa=pra&filter=true
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/15, 10:50 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 05/05/15, 16:22 »
Για ενισχυτή δες τον πολύ καλό και all around Fender Mustang II (με το 12ιντσο ηχείο):


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=39955


Σε ηλ. κιθάρα θα σου πρότεινα κάτι σε LP (και χωρις φυσικά τρέμολο - γενικά απόφυγέ το σε αυτή την κατηγορία τιμής αν δεν το χρειάζεσαι 100%-), μιας και είναι ότι πιο κοντινότερο στο μπράτσο της κλασσικής, όμως επειδή έχεις μάθει και συνηθίσει στο φαρδύ, παχύ και επίπεδο μπράτσο της κλασσικής, δοκίμασε όσες περισσότερες και διαφορετικού τύπου κιθάρες μπορείς προτου επιλέξεις ποια σε βολεύει καλύτερα (μπράτσο, κατανομή βάρους κτλ):


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l450plus_vintage_burst.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l1000_vb_progressive_line.htm

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 06/05/15, 11:11 »
Εναλλακτικά στους modeling ενισχυτές που προτάθηκαν, μπορείς να ακούσεις και κάποιον από τους μικρούς λαμπάτους, όπως πχ τον πολύ καλό φουλ λάμπατο  Laney cub 8:


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1118&pId=31220
http://www.dv247.com/guitars/laney-cub-8-tube-guitar-amp-combo--66835


μόνο που σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις στον ήχο σου, μιας και θα χτίσεις το tone σου σιγα-σιγά με πεταλάκια, μόνο με ότι πραγματικά χρειάζεσαι (ο ενισχυτής δεν έχει καθόλου εφέ και ο συγκεκριμένος θα σε βγάλει ως hard rock το πολύ).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 06/05/15, 16:56 »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι tube πέφτουν βαριοί σε άτομα που μόλις ξεκινάνε. Γι' αυτό και τώρα που οι modelling ενισχυτές έχουν γίνει πολύ καλοί τους προτίνω κάθε φορά. Δεν έχει νόημα να περιοριστεί ο ήχος του, ούτε να μπει στο τρυπάκι να ψάξει για stompboxes κτλ, ούτε να φάει την "ταλαιπωρία" της λάμπας.



Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 06/05/15, 18:19 »
Συμφωνώ με τον animapura. Στη φάση που είσαι ένας modelling ενισχυτής θα σού φανεί πολύ πιο χρήσιμος. Είναι απείρως πιο ευέλικτος από έναν λαμπάτο, ο οποίος μπορεί μεν να σού δώσει καλύτερο ήχο αλλά σε πιο περιορισμένο εύρος χροιάς. Επίσης δεν θα χρειαστεί για αρχή (και ίσως για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα) να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα για πετάλια ή πεταλιέρες, αφού ο ενισχυτής θα σού δώσει μια μεγάλη ποικιλία από εφφέ για να πειραματιστείς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 07/05/15, 14:16 »
Μπορείς να ψαξεις και στις αγγελιές για μοντελινγκ ενισχυτές (μιας και σπανίως παθαίνουν κάτι...), όπως πχ αυτόν τον Peavey Vypyr 30 (discontinued μοντελο - επίσης με 12'' ηχείο):


http://smart.noiz.gr/details.php?id=245101


(δεν εχω καμια σχεση με τον πωλητη)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος UFO1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 07/05/15, 15:15 »
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις, αλλα εχω μια απορια. Είδα πως προτεινατε κυριως ενισχυτες και οχι κιθαρες. Είναι πιο σημαντική η κιθαρα η ο ενισχυτης; Επειδη επειδη εγω ειχα στο μυαλο μου οτι ειναι ποιο σημαντικη η ποιοτητα της κιθαρας απο τον ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 07/05/15, 17:14 »
Αν εχεις την τελια κιθαρα που παραγει τον τελιο ηχο και ο ενησχητης δεν μπορει να ανταποκριθει ειναι δωρο αδωρο.Παντα οταν θες να πουλησεις ενα μαπα οργανο το βαζεις σε σπεσιαλ ενησχητη και ακουγετε κλασεις ανοτερο.Ναι ειναι εν μερι απατη ομως και οταν δοκημαζεις ενα οργανο-εφε-ενησχητη λαμβανεος υποψην και οτι αλλο συμετεχει στην δοκημη.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 07/05/15, 17:23 »
Παντα οταν θες να πουλησεις ενα μαπα οργανο το βαζεις σε σπεσιαλ ενησχητη και ακουγετε κλασεις ανοτερο.

κατά τη γνώμη μου αυτό δεν ισχύει.
ο "καλός" ενισχυτής "ακούει" περισσότερο στο όργανο και στο παίξιμο άρα αναδεικνύει και τα μειονεκτήματά τους
αντίθετα ένας κακός ποιοτικά ενισχυτής θα βγάλει περίπου τον ίδιο ήχο με οποιαδήποτε κιθάρα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 07/05/15, 17:44 »
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις, αλλα εχω μια απορια. Είδα πως προτεινατε κυριως ενισχυτες και οχι κιθαρες. Είναι πιο σημαντική η κιθαρα η ο ενισχυτης; Επειδη επειδη εγω ειχα στο μυαλο μου οτι ειναι ποιο σημαντικη η ποιοτητα της κιθαρας απο τον ενισχυτη.
Ενας καλός ενισχυτής είναι το ίδιο σημαντκός με μια καλή κιθάρα όσον αφορά τον ήχο που βγάζουν. Ενας καλός ενισχυτής θα αναδείξει τον ήχο μιας κιθάρας

.Παντα οταν θες να πουλησεις ενα μαπα οργανο το βαζεις σε σπεσιαλ ενησχητη και ακουγετε κλασεις ανοτερο.
Συμφωνώ με τον modfori. Ενας καλός ενισχυτής θα δείξει πολύ γρήγορα τις ατέλειες της μέτριας κιθάρας
 
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 07/05/15, 18:10 »
Ναι ομως πιο πολυ σε γλυκαινει ενα μαπα οργανο σε καλο ενησχητη παρα ενα καλο οργανο σε μαπα ενησχητη.Αν βαλω το 5χορδο στον πρωτο ibanez 10 watt που ειχα δεν θα θελω να παιξω ενω το harley benton στο τωρινο rig οχι μονο παλευετε,αλλα πορωνει κιολας.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Antonis_Liakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 11/05/15, 12:51 »
Καλησπέρα φίλε! εγώ με την σειρά μου θα σου πρότεινα μια stat στα 150 και έναν ενισχθτή blackstar 10w, πολλά εφφε, πιστεύω θα μείνεις πολυ ευχαριστημένος!

Αποσυνδεδεμένος UFO1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 14/05/15, 11:43 »
Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες και τις συμβουλες. Με βαση αυτα που μου ειπατε, οσον αφορα την κιθαρα, μαλων κατεληξα σε αυτην http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_jb.htm ή σε καποια fender affinity stret με hss μαγνητες. Les Paul θα την αποφυγο λογω της απουσιασ του τρεμολο. Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι καλυτερη, παντα με βαση τους ηχους που θελω να βγαλω?

Αποσυνδεδεμένος george.dede

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 22/05/15, 15:57 »
Καλησπέρα και απο μένα.
Απο τη πλευρά μου θα σου ελεγα να δεις τις Harley benton που ειναι κιθάρες με καλο ήχο και σε καλή τιμη. Επιπλέον γτ τόσο αναγκαίο το τρέμολο;;; Θα σου δημιουργήσει προβλήματα στην αρχη και κιθάρες σε αυτές τις τιμες δεν έχουν καλο τρέμολο με αποτέλεσμα να χρειαζασε κούρδισμα καθε φορα που το χρησιμοποιείς. Θα σου ελεγα να κινηθείς σε μια les paul στυλ απο Harley benton με εναν καλυτερο ενισχυτή. Μπορείς να δεις και τα πακέτα που προσφέρει ο Θωμάς. http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l450plus_honey_burst.htm
Πάντως μην την φοβηθείς αυτη τη μάρκα. Ειναι πολυ καλυτερες απο κιθάρες σε αυτές τις τιμες απο πιο μεγάλες μάρκες.

Αποσυνδεδεμένος UFO1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 23/05/15, 10:12 »
Καλημερα και ευχαριστω. εχω σκευτει πολλες φορες για les paul αλλα πιστευω πως το τρεμολο θα το χρειαστω συμφωνα με το ειδoς μουσικης που θα παιζω, κα αν με δυσκολευει το πολυ πολυ να σταματησω να το χρισημοποιω. Η κυρια απορια μου τωρα ειναι αν ειναι προτιμοτερη η ibenez ή οι fender strat

Αποσυνδεδεμένος Antonis_Liakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 23/05/15, 10:27 »
γενικα την ibanez την κανεις οτι θελεις, ετσι πιστευω, απο προσωπικη εμπειρια.

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 23/05/15, 12:09 »
Σε τόσο φτηνές κιθάρες καλύτερα να την πάρεις χωρίς τρέμολο, για μένα μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει....
Μέχρι να μάθεις να παίζεις εξάλλου είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα το πολυχρησιμοποιείς και αυτό δεν θα γίνει απ' τη μια
μέρα στην άλλη...
Αν θες να παίζεις hard rock πρέπει η κιθάρα να έχει τουλάχιστον ένα διπλό μαγνήτη (τον bridge)...
Tέλος έχετε σκεφτεί γιατί πολλοί καλοί κιθαρίστες metal/hard rock πάιζουν με κιθάρες χωρίς τρέμολο?? Εκτός απ' το καλύτερο
sustain που τους δίνει αυτό είναι και το γεγονός ότι τα εφέ του τρέμολο τα κάνουν και χωρίς αυτό...Δηλ. αν είσαι καλός και μελετηρός
μετά την τετραετία περίπου..... ;)

Αποσυνδεδεμένος UFO1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 23/05/15, 20:28 »
Οσων αφορα το τρεμολο, ενδεχομενως να με ταλαιπορησει στην αρχη, αλλα επειδη σκοπευω να την κρατησω για καποια χρονια την κιθαρα, δεν βρισκω λογο να μην το εχω. Επισης:


Tέλος έχετε σκεφτεί γιατί πολλοί καλοί κιθαρίστες metal/hard rock πάιζουν με κιθάρες χωρίς τρέμολο??


ναι το γνωριζω.... και το εχω σκευτει αλλα θελω να παιζω περισσοτερο progressive rock στο οποιο δεν εχω δει πολλους να παιζουν χωρις τρεμολο. ;D

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 24/05/15, 11:33 »
Για να το εξηγήσω καλύτερα....το μεγαλύτερο πρόβλημα με το τρέμολο στις πολύ φτηνές κιθάρες είναι ότι ξεκουρδίζει το
όργανο μετά από μερικές χρήσεις, ιδιαίτερα όταν δεν έχει και locking nut όπως π.χ η Ibanez που θέλεις να πάρεις πιο πάνω , που κατά
τα άλλα φαίνεται καλό και τίμιο όργανο για τα λεφτά του. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και κατά τη διάρκεια που παίζεις ένα κομμάτι είναι
είνα πιθανό να
ξεκουρδίζεται πράγμα ενοχλητικότατο για μένα...εκτός κι αν πέσεις σε κανά κελεπούρι απ' το πουθενά.
Επειδή βλέπω ότι έχεις υψηλές προσδοκίες από ένα τόσο φτηνό όργανο θα σου έλεγα να κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά να δεις σε αυτό
το εύρος τιμής τι περίπου πρόκειται να πάρεις, δοκιμάζοντάς το και συγκρίνοντάς το και με ακριβότερες περιπτώσεις ....
ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ  :)

Αποσυνδεδεμένος UFO1234

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #22 στις: 24/05/15, 14:06 »
Ευχαριστω!!!! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
18 Απαντήσεις
6779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
5622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
10 Απαντήσεις
6161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
18 Απαντήσεις
5662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 23:30
από Xtasy
18 Απαντήσεις
5285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 17:18
από Απόλλων