Αποστολέας Θέμα: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;  (Αναγνώστηκε 4890 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« στις: 11/04/14, 17:08 »
Ψάχνω να βρω ένα πολύ ωραίο όργανο το οποίο μετράει το neck relief. Το είδα να το χρησιμοποιεί ο Γιαπιτζόγλου στη Θεσσαλονίκη σε πρόσφατη επίσκεψη μου, και το βρήκα στο Stewmac.com αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά αλλού.




Έχετε ιδέα αν μπορώ να το βρω κάπου στην Ελλάδα ή γενικά στην Ευρώπη (το ίδιο ή κάτι αντίστοιχο);


Ευχαριστώ guys!
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« Απάντηση #1 στις: 11/04/14, 17:17 »
http://www.ebay.com/itm/GuitarTechs-STRING-HEIGHT-NUT-SLOT-DEPTH-GAUGE-Guitar-Neck-Relief-Luthier-Tool-/281189186974?pt=Guitar_Accessories&hash=item41782e7d9e

ο συγκεκριμένος πωλητής πουλάει πολλά εξειδικευμένα εργαλεία για set-up, refretting , leveling, crowning κτλ και με μικρό κόστος αποστολής .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« Απάντηση #2 στις: 11/04/14, 18:30 »
Ευχαριστώ modfori αλλά δεν έχει κάτι αντίστοιχο ο συγκεκριμένος.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« Απάντηση #3 στις: 11/04/14, 19:49 »
Ούτε εγώ το έχω δει κάπου αλλού εκτός από το Stew-Mac. Πάντως δεν είμαι σίγουρος γιατί θέλεις να δώσεις τόσα λεφτά. Τη μέτρηση του relief μπορείς να την κάνεις εύκολα με ένα καποτάστο και ένα απλό feeler gauge, που είναι πολύ μικρότερο σε διαστάσεις και δεν θα σού στοιχίσει παραπάνω από μερικά Ευρώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« Απάντηση #4 στις: 11/04/14, 19:56 »
Ναι, βασικά κι εγώ απορώ τί τα θες τα μαραφέτια. Εκτός από αυτό που σου προτείνει ο Απόλλων, το neck relief μετριέται πολύ εύκολα είτε με το μάτι είτε με μία business card, στο 7ο συνήθως τάστο (είτε με την αφή γενικότερα). Για διαφώτισέ μας :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« Απάντηση #5 στις: 11/04/14, 20:05 »
Θα σας πω ευχαρίστως :)
Είδα ότι με μία απλή κίνηση ο KG στη Θεσσαλονίκη, μέτρησε και τέσταρε ένα λαιμό (ήθελε να δει αν δουλεύει το truss rod) και πόσο απλό ήταν. Συγχωράτε με αλλά ποτέ δεν κατάφερα να ρυθμίσω το truss rod.. Οπότε πάντα έστελνα την κιθάρα σε μάστορα. Η αλήθεια είναι ότι μία φορά πήγα να το ρυθμίσω σε μία Musicman τα έκανα σα τα μούτρα μου... Από τότε ούτε με τηλεκάρτες ούτε με καποτάστα έβγαλα άκρη. Οπότε σκέφτηκα ότι αυτό το πραματέλι είναι μία επένδυση (γιατί για τα λεφτά του είναι) ώστε να μπορώ να γίνει αυτόνομος τουλάχιστον σε μία γκάμα μικρορυθμίσεων στις κιθάρες μου, εύκολα και πρακτικά. Thats all
White noise

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« Απάντηση #6 στις: 11/04/14, 20:14 »
sfanfan ίσως δεν έχεις δει (youtube) / διαβάσει προσεκτικά το όλο θέμα truss rod, γι'αυτό και δεν έχεις καταφέρει να το ρυθμίσεις σωστά. Προφανώς βέβαια, αν δεν νοιώθεις σίγουρος μην το επιχειρείς μόνος σου. Απλά το όλο ζήτημα είναι σχετικά απλό και δεν είναι ζήτημα εργαλείων. Αν το ψάξεις λίγο θα δεις πως οι περισσότεροι το πάνε με το μάτι είτε με την απόσταση της χορδής από το τάστο. Φυσικά, αν σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα, μαζί σου. Απλά, γνώμη μου, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις χρήματα για κάτι τέτοιο, την στιγμή που μπορείς να το κάνεις με 3-4 απλούς κι ανέξοδους τρόπους :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« Απάντηση #7 στις: 11/04/14, 20:25 »
Ρε guys έχετε δίκαιο, θα το ξαναπάρω το θέμα από την αρχή. Θα το ξαναμελετήσω το πράγμα και αν δεν βγάλω και πάλι άκρη.. ε τι να πω.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/14, 20:27 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξέρετε που μπορώ να το βρω;
« Απάντηση #8 στις: 11/04/14, 22:18 »
Ειλικρινά δεν πρόκειται για δύσκολη δουλειά... ούτε ως προς τη μέτρηση του relief oύτε ως προς τη ρύθμιση του truss rod. Αρκεί να μην κάνεις τίποτα ακραίο. Η ρύθμιση πρέπει να γίνεται μόνο κατά 1/8 μιας πλήρους περιστροφής κάθε φορά. Μετά αφήνεις την κιθάρα να προσαρμοστεί,  ξαναμετράς το relief και συνεχίζεις με τον ίδιο τρόπο αν χρειαστεί. Μια καλή συμβουλή είναι να κάνεις ένα σημάδι με μαρκαδόρο πάνω στη βίδα του truss rod πριν αρχίσεις να ρυθμίζεις. Έτσι ξέρεις από πού αρχίζεις και μπορείς να επαναφέρεις το truss στο αρχικό σημείο αν το θελήσεις.

Όσο για τη μέτρηση, όπως είπε και ο Mistral κάποιοι μπορούν να το δουν και με το μάτι. Χρειάζεται λίγη εμπειρία βέβαια, αλλά δεν είναι κάτι τρομερά πολύπλοκο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
68 Απαντήσεις
47280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 10:19
από freemind
31 Απαντήσεις
11958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 12:43
από joan!
9 Απαντήσεις
5009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 17:44
από μαριλη
18 Απαντήσεις
6509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/07, 01:27
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
2921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 02:20
από rocker21
4 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:16
από Jezus
14 Απαντήσεις
67846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 18:32
από Erianis
18 Απαντήσεις
8390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 14:28
από denisgiann
4 Απαντήσεις
9285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/18, 22:28
από Spyros Delta
7 Απαντήσεις
5906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/18, 23:36
από saved