Αποστολέας Θέμα: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...  (Αναγνώστηκε 15866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #50 στις: 17/12/07, 18:28 »
O Καρβελας εχει καταφερει αυτο που θελει να κανει ο καθε Ελληνας συνθετης ποπ μουσικης.Να πουλαει παρα πολυ,περισσοτερο απο καθε αλλον,ζωντας(και με το παραπανω)απο τη μουσικη,και παραλληλα να κανει και την κ@@λα του τραγουδωντας,γραφοντας για παρτη του ή φτιαχνοντας οπερες.Παρα πολλοι "εντεχνοι" θα ηθελαν να ειναι στη θεση του.Διοτι 99 στους 100 το κανουν για τα λεφτα.Πολυ λιγοι ομως το παραδεχονται.Οι περισσοτεροι το κανουν "απο την ψυχη τους" και λοιπες μαλακιες.Αυτο ειναι το αξιεπαινο σε αυτο τον καλλιτεχνη.Οτι εχει τα @@ να θαβει την ελληνικη μουσικη βιομηχανια ενω υπηρξε και συνεχιζει να ειναι μερος αυτης.Οι υπολοιποι απλα δεν τολμουν.Και στην τελικη,προτιμω να αγοραζω αυτον που ειναι ειλικρινης απεναντι μου,παρα αυτους που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Και το αστειο ειναι οτι αυτοι που λενε οτι ειναι αναξιος λογου,ασχολουνται πολυ περισσοτερο μαζι του βγαζοντας το αχτι τους,απο αυτους που τον θεωρουν αξιολογο.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #51 στις: 17/12/07, 19:11 »
Sakman > για να μην κανω παραθεση: αοι το μνμ σου:Μιλάω π.χ. για μουσικους που επειδή δεν μπορούν να δουλέψουν εκεί που θέλουν αναγκάζοντε να παίζουν σε σκυλάδικα ή να παίζουν μια φορά την βδομάδα αυτό που τους αρέσει και τις υπόλοιπες μέρες να κανουν delivery πίτσες...

που εννοείς ας πουμε οτι ο καρβέλας το κανει επειδή "αναγκάζεται";;;;;; και εξιλεώνεται επειδή έβγαλε την μάλα;;;; θα μας τρελάνεις ρε αρχηγέ;;; και η τι τον διαφοροποιέι απο τον κάθε τσαλίκη; δεν ξέρω τι κάνεις στην υπόλοιπη ζωή σου για να μου το λές εδώ...και δεν σε ξέρω προφανώς γιαυτο και τα σχόλιά μου περιορίζονται σε αυτα που λες και όχι σε τι μπορεί να κάνεις στην ζωή σου...φορ all i know...you may be Nick Karvela....:p

Φιλε Jim Pap...

η βλακεία που κολλάνε όλοι..είναι οτι αν προσέξεις καλα..ο καρβέλας δεν είπε ποτε οτι το κάνει για τα λεφτά...όσες φορές τον έχω δει να μιλάει πάντα λεει οτι..υπηρετέι την μουσική η κάτι τέτοιο...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/07, 19:15 από Symeon »
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #52 στις: 17/12/07, 19:27 »
Τελικά εκτός από επαναστάτης χωρίς αιτία σε έναν πόλεμο που ο ίδιος έστησε, σε λίγο θα γίνει και θύμα των περιστάσεων και της άδικης κοινωνίας που μην μπορώντας να αναγνωρίσει το αστείρευτο ταλέντο του, τον εξώθησε τον έρημο στην έκπτωση και την "κοπρολαγνία" για τα προς το ζην. Τι να πούνε κι άλλοι δηλαδή που ανέβηκαν ψηλά, χωρίς να πέσουν και στα 4, βγάζοντας δίσκο και για τον τελευταίο άφωνο κι ατάλαντο, για κανένα παραδάκι παραπάνω.

Εγώ τα βλέπω άσπρα ή μαύρα, αλλά τελικά άλλοι υποστηρίζουν πως όλοι οι καλλιτέχνες (με ή χωρίς εισαγωγικά) ονειρεύονται μονάχα τον παρά, αλλά δεν το παραδέχονται οι τιποτένιοι υποκριτές. Ευτυχώς τουλάχιστον που έχει απομείνει 1/100 που δεν έθεσε ως πρώτιστη προτεραιότητα της καλλιτεχνικής του έκφρασης το πεντοχίλιαρο στο μέτωπο και προχώρησε λιγάκι κι η ρημάδα η τέχνη παραπέρα, γιατί με τον "ψο λέω" δεν είδαμε και κανένα τρελό χαΐρι. Λες και δεν μπορούσαν όλοι οι ταλαντούχοι αρτίστες να απαλλοτριώσουν πλήρως την καλλιτεχνική τους συνείδηση και μόνο ο Καρβέλας αξίζει το μπράβο και τον έπαινο γιατί υπήρξε αυθεντικός "πουλημένος", ανάμεσα στους "δήθεν". Λες και το original σκατό έχει άλλη μυρωδιά από το ντεμέκ και προάγει την αισθητική χώρου. Τους μόνους που ψιλολυπάμαι είναι τα κορόιδα που δεν εκποίησαν τα πάντα, πουλώντας και την ψυχούλα τους στο διάτανο ή θέτοντάς την βορά στην κάθε δισκογραφική Σαλώμη. Γιατί τελικά το θέμα δεν είναι αν πουλάς, αλλά τι πουλάς και με τι έκπτωση...

Η ιστορία έχει αποδείξει περίτρανα πως την εύφημο μνεία δεν την αξίζει ούτε αυτός που πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ούτε ο άλλος που ταΐζει μονάχα φύκια, αλλά κάποιος που θέτει μόνιμες προκλήσεις στις γαστρονομικές σου ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #53 στις: 17/12/07, 21:47 »
Φιλε Jim Pap...

η βλακεία που κολλάνε όλοι..είναι οτι αν προσέξεις καλα..ο καρβέλας δεν είπε ποτε οτι το κάνει για τα λεφτά...όσες φορές τον έχω δει να μιλάει πάντα λεει οτι..υπηρετέι την μουσική η κάτι τέτοιο...

Πιστεψε με,εδω εχεις λαθος...εαν δεις τη συνεντευξη του στην Κορομηλα λεει πολλακις οτι τα τσιφτετελια,τις ρουμπες και τα συναφη τα γραφει μονο για τα γκαφρα.Αυτο ειναι αναμφισβητητο,το λεει ξεκαθαρα.

Anyway,δεν θα ασχοληθω περαιτερω με την υπερασπιση του εν λογω,ουτε θα κατσω να πεισω τον καθε αμεταπειστο,οποιος τον συμπαθει ή τον αντιπαθει με γεια του με χαρα του.Αυτος τη ζωη του την εχει εξασφαλισει,τωρα ας καθονται οι υπολοιποι να τρωγονται για παρτη του,ποσως τον ενδιαφερει.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/07, 21:49 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #54 στις: 17/12/07, 22:09 »
παιδες σορυ κιολας, αν γινοντε τα θεματα για να βγαζουμε χολη για καλιτεχνες με δηθεν αντικειμενικες κριτικες, με αποψεις του στυλ εγω εχω δικιο, εσυ εχεις αδικο, να βριζουμε συμφορουμιτες αποκαλωντας τους χαζους και βλακες, τοτε χανει το νοημα του το φορουμ. Ολοι εχουμε τις αποψεις μας, σεβαστειτε ομως και τους υπολοιπους.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #55 στις: 17/12/07, 22:16 »
Jimi Pap> ομολογω οτι την συγκεκριμένη δεν την έχω δει και έχεις δίκιο. Αλλά και πάλι ρε συ, δεν μου είναι έυκολο να δεχτώ ότι δεν είναι δήθεν προς αυτό το θέμα...Πάντως έχεις δίκιο ότι δεν αξίζει να ασχολείται κανείς...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #56 στις: 17/12/07, 22:20 »
Το έργο του Καρβέλα μιλάει από μόνο του...οποιαδήποτε υπεράσπιση περιττεύει. :)

Φυσικά το ζήτημα δεν τίθεται στη βάση της συμπάθειας ή της αντιπάθειας προς το πρόσωπο του Νικόλα "Παρ' τα όλα". Στην προσπάθειά μας να τον βγάλουμε λάδι, ακυρώσαμε οποιοδήποτε άλλο καλιτεχνικό κίνητρο, εκτός του παρά. Αλίμονο όμως αν αναγνωρίζουμε μονάχα αυτό, διακρίνοντας τους ειλικρινείς φραγκοκινούμενους από τους δήθεν. Όποιος ξεφεύγει από αυτό το μπούσουλα, προτείνω να τον ευνουχίζουμε καθότι προφανώς ανώμαλος.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #57 στις: 17/12/07, 22:49 »
Από παράσταση της Μάλα . ΗΘΟΠΟΙΟΣ: "Ξέρεις γιατί ακούω Σοπέν;" , "ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΩ ΣΟΠΕΝ ;" Και ο θεατής : "Γιατί δεν αντέχω άλλο Καρβέλα!!!"  ;D

Επίσης υπάρχει και η ρήση του Χάρρυ Κλυνν : "Ψωμί δεν έχουνε να φαν' κι' ακούνε τον Καρβέλα"  :D

Τα υπόλοιπα τα αφήνω για τον ιστορικό τέχνης του μέλλοντος  :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #58 στις: 17/12/07, 23:00 »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #59 στις: 18/12/07, 12:10 »
Δεν έχουμε να ασχοληθούμε με καλύτερα πράγματα και ασχολούμαστε με τα τσόλια, αυτό λέω εγω...
 Η Βλακεία μας χτυπάει από παντού!!

Αποσυνδεδεμένος founio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • with the birds i' ll share this lonely view....
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #60 στις: 23/12/07, 14:29 »
Δεν έχουμε να ασχοληθούμε με καλύτερα πράγματα και ασχολούμαστε με τα τσόλια, αυτό λέω εγω...
 Η Βλακεία μας χτυπάει από παντού!!


δίκιο έχει. Και φυσικά και αντιγράφει ο Καρβέλας και δεν είναι ο μόνος για να μιλάμε σωστά. Αλλά βέβαια στην Ελλάδα μας προωθούνται συνθέτες τραγουδιστές και στιχουργοί όχι για την ποιοτική τους αξία και δημιουργία αλλά με το πόσο πουλάνε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 01:53
από ARGIRIS25
33 Απαντήσεις
13707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:17
από themos
0 Απαντήσεις
1409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 00:05
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 11:17
από ΝΙΚΗ-ΑΝΝΑ Π.
4 Απαντήσεις
11612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 22:19
από yiannakis
5 Απαντήσεις
9330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 22:09
από thanos1547
36 Απαντήσεις
12004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 22:08
από Jezus
14 Απαντήσεις
5548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
2 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/14, 17:57
από VERMEER
1 Απαντήσεις
17370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/17, 14:06
από Βραζίλης