Αποστολέας Θέμα: Downpicking  (Αναγνώστηκε 10690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Noob

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Downpicking
« στις: 13/01/15, 15:13 »
Οταν προσπαθώ να το κανω αυτο συνέχεια σε ενα riff ειναι παρα πολυ κουραστικό...ειμαι και γω σκράπας βέβαια....
Εχετε τίποτα καλές ασκήσεις ώστε να βελτιωθώ?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Downpicking
« Απάντηση #1 στις: 13/01/15, 15:31 »
To downpicking χτίζεται αργά, σταθερά και μεθοδικά. Για αρχή, βάλε μετρονόμο σε μια ταχύτητα +-5bpm μικρότερη από αυτή στην οποία είσαι άνετα στο alternate picking (ειλικρινώς άνετα, δηλαδή να μπορείς να παίζεις καθαρά και ισοδύναμα στην πένα για ώρα χωρίς να κουράζεσαι) και παίξε όγδοα (δυο νότες ανά χτύπο). Φρόντισε κάθε πενιά να ακούγεται ομοιόμορφα/ισοδύναμα με τις υπόλοιπες, δηλαδή όχι η μία να γίνεται με δύναμη και η άλλη να είναι ψόφια. Σε αυτό θα βοηθούσε και το να ηχογραφείς τον εαυτό σου για να παρατηρείς την κυματομορφή σου, δε θέλεις να βλέπεις απότομες κορυφές σε αυτή.

Η καλύτερη άσκηση που με βοήθησε να το βελτιώσω, κι εξακολουθώ να επαναλαμβάνω καθημερινά για minimum μισή ώρα, είναι τα riff των Metallica. Σοβαρά τώρα, παίζοντας ένα medley από Master of Puppets/Through the Never/Creeping Death/Βlackened/And Justice for All (κι ένα riff από το Forsake not the Dream των Trivium, που συνδυάζει downpicking και string skipping στα καντίνια) καθημερινά, έχω βελτιώσει πάρα πολύ την πένα μου. Συν το ότι διασκεδάζω απίστευτα, γιατί λατρεύω τα κομμάτια, και δε μου φαίνεται αγγαρεία! Επίσης, το downpick σου χαλαρώνει τρομερά τον καρπό στο alternate picking, οπότε είναι μεγάλο κέρδος γενικά για την πένα σου.

Προφανώς τα παραπάνω τα εφάρμοσα στην αρχή πολύ αργά, δε γίνεται να ξεκινήσεις προσπαθώντας να παίξεις το Master στα κανονικά του 220bpm... ;D

Υπομονή-επιμονή-διασκέδαση!

Kι ένα βίντεο του εξαιρετικού κυρίου Middleton με ωραίες συμβουλές:
https://www.youtube.com/watch?v=JjwS5ZQNa9E
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/15, 15:33 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Downpicking
« Απάντηση #2 στις: 13/01/15, 17:05 »
Η καλύτερη άσκηση που με βοήθησε να το βελτιώσω, κι εξακολουθώ να επαναλαμβάνω καθημερινά για minimum μισή ώρα, είναι τα riff των Metallica. Σοβαρά τώρα, παίζοντας ένα medley από Master of Puppets/Through the Never/Creeping Death/Βlackened/And Justice for All (κι ένα riff από το Forsake not the Dream των Trivium, που συνδυάζει downpicking και string skipping στα καντίνια) καθημερινά, έχω βελτιώσει πάρα πολύ την πένα μου. Συν το ότι διασκεδάζω απίστευτα, γιατί λατρεύω τα κομμάτια, και δε μου φαίνεται αγγαρεία! Επίσης, το downpick σου χαλαρώνει τρομερά τον καρπό στο alternate picking, οπότε είναι μεγάλο κέρδος γενικά για την πένα σου.
http://www.youtube.com/watch?v=JjwS5ZQNa9E

James' Hetfield right hand likes your post.

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Το καλό downpicking έχει να κάνει και με το χτίσιμο του μυ αλλά και με την επικοινωνία εγκεφάλου/χεριού. Επομένως πράκτις μέικς πέρφεκτ. Με μετρονόμο πάντα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Άχρηστος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Downpicking
« Απάντηση #3 στις: 13/01/15, 18:47 »
Συμφωνω και γω με τον Μητσο...τα riffs του James ειναι ο ορισμός του downpicking...
Το μονο που εχω να προσθέσω ειναι το να σταματάς οποτε νοιωσεις πόνο...αν συνεχίσεις μπορει να υπάρξει προβλημα...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Θέλει υπομονή!
« Απάντηση #4 στις: 18/01/15, 23:52 »
Μπορείς να πάρεις ένα πάτημα από μία 5ατονική και να κάνεις εκεί εξάσκηση.Πάρε το κλασσικό της Am (5-8,5-7,5-7,5-7,5-8,5-8).
Από πάνω προς τα κάτω και πάλι πίσω.Ξεκίνα από το 40 του μετρονόμου.Κάντο μια φορά κάτω πάνω,μετά 42,44,46 κλπ.Το φτάνεις μέχρι εκεί που μπορείς π.χ. 100;
Την επομένη μέρα κάνεις πάλι το ίδιο.Ξεκινάς από το 40,αλλά δεν ανεβαίνεις ανά ένα(δηλαδή 42),αλλά ανά δύο(πας 44,48,52).
Τη τρίτη ημέρα πάλι από 40 και ανεβαίνεις ανά 3(40,46,52).Ε,από τη τρίτη ημέρα και μετά μόνο επί 3 θα ανεβαίνεις.Καλό είναι να το κάνεις ΚΑΘΕ μέρα!
Επίσεις πολύ σημαντικό φέρε τη κιθάρα ψηλά στη κοιλιά κι όχι χύμα κάτω.Δε κουνάμε αγκώνα,αντίχειρα,αλλά σπάμε καρπό.Κρατάμε καλά τη πένα κι όχι χύμα.Επίσεις ΠΟΛΥ σημαντικό,δεν ακουμπάμε δάκτυλα στο σκάφος για να ξεκουράζουμε το χέρι μας.Στον αέρα ο καρπός,σε λίγο καιρό θα φυσσάς.
Την ίδια άσκηση μπορείς να την κάνεις και με πάνω,πάνω πένα που είναι σαφώς πιο δυσκολάκι!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Downpicking
« Απάντηση #5 στις: 21/01/15, 12:30 »
Σοβαρά τώρα, παίζοντας ένα medley από Master of Puppets/Through the Never/Creeping Death/Βlackened/And Justice for All (κι ένα riff από το Forsake not the Dream των Trivium, που συνδυάζει downpicking και string skipping στα καντίνια) καθημερινά, έχω βελτιώσει πάρα πολύ την πένα μου.


 :up  Μητσάκο πολύ ωραίο practice/warmup medley!!! Ένα παρόμοιο έχω και εγώ - παίζω μεταξύ άλλων και το Disposable Heroes στη μισή ταχύτητα βέβαια  ;D για warmup, το οποίο εναλλάσσει down & alternate picking.
***Ο Hetfield έχει βέβαια ένα ιδιαίτερο τρόπο που κρατάει την πένα (ψάξε για 3 finger picking grip), τον οποίο όμως δεν μπορώ προσωπικά να συνηθίσω με τπτ, οπότε παίζω downstrokes κρατώντας την πέννα όπως πάντα.***
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/15, 12:43 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Downpicking
« Απάντηση #6 στις: 21/01/15, 15:06 »
To Disposable είναι σούπερ για να φτιάξεις καρπό! Να προσθέσω και το παρακάτω, το οποίο ναι μεν είναι παιγμένο με alternate, αλλά αν το παίξει κανείς με downpicking, μαζί με το lickάκι με τα hammer on που έχει, είναι super άσκηση για στακάτο, σφιχτό και μετρημένο παίξιμο:

https://www.youtube.com/watch?v=9CR5IOa7EkI

*** o Hetfield και με το αυτί να κρατούσε την πένα, πάλι τσιμέντο θα ακουγόταν... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Georgekap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Downpicking
« Απάντηση #7 στις: 23/01/15, 02:13 »
Μπράβο στα παιδιά που πρότειναν Metallica.Απλα και μόνο το master of puppets αρκεί για να αποκτήσεις καλό downpicking. Νομίζω πως είχα δει το Matt Bachand των Shadows Fall σε κάποιο video του Guitar World να λέει πως αποτελεί το απόλυτο warm up riff.

Α!Επίσης μια καλή πένα που να σε βολεύει και να μην γλιστράει είναι απαραίτητη.Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την Dunlop Ultex sharp, 1,0mm.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
6634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/14, 01:59
από Kechrallica