Αποστολέας Θέμα: Wish you were here - Layer testing  (Αναγνώστηκε 1892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Wish you were here - Layer testing
« στις: 10/09/18, 01:06 »
Καλησπέρα σας και από εμένα

Η παρούσα ηχογράφηση έγινε με 2 στόχους. Ο πρώτος, ήταν να φτιάξω μια σόλο εκτέλεση αυτού του κομματιού, γιατί έτσι. Όπως με όλες τις δουλειές μου αυτής της φιλοσοφίας, βαριόμουν-να-παίξω-ή-απλά-είμαι-ανίκανος-να-παίξω-όσες-φορές-χρειάζεται-χωρίς-λάθος όλο το σκελετό, και απλά έπιασα τα βασικά μέρη και τα έπαιξα με μια σειρά που να έχει νόημα. Το δεύτερο, και πιο σημαντικό σκέλος αυτής της ηχογράφησης ήταν να φτιάξω έναν live ήχο με layers.

Στη παρούσα ηχογράφηση το signal chain πάει ως εξής:
Η κιθάρα πάει σε ένα EHX C9 Organ machine στη ρύθμιση του shimmer. O κιθαριστικός ήχος μπαίνει σε ένα EHX Deluxe memory Boy, με ένα Pigtronix EP2 στη λούπα του delay. Ο Shimmer ήχος περνάει από ένα Pigtronix Quantum Time Modulator. Τα σήματα ενώνονται σε ένα EHX Cathedral Reverb, και φτάνουμε σε έναν ήχο με τριπλό layer:
1) Ήχος κιθάρας με Reverb
2) Phasered επαναλήψεις από το Delay με Reverb
3) Shimmer με Reverb

Η όλη συνδεσμολογία βασίζεται ουσιαστικά στην δυνατότητα του EHX Cathedral να παίρνει στέρεο (διπλό) σήμα, και να το βγάζει μονοφωνικά.

https://www.dropbox.com/s/bo0f5vr77jjusje/Wish-you-were-here-test.wav?dl=0

Γνώμες, ιδέες και λύσεις για το σπίτι, καλοδεχούμενα, μην πω απαραίτητα. Η ηχογράφηση έγινε με ένα tablet ακουμπηγμένο στον ενισχυτή.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
11284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/09, 12:39
από fenderbass
8 Απαντήσεις
3846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/16, 08:49
από Βραζίλης