Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια στην τεχνική παιξίματος  (Αναγνώστηκε 6527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anonimos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ

Καλησπέρα πρώτα από όλα, μαθαινω κιθαρα και δισκολευομε στο να διαβάσω κάποιες παρτιτούρες και επίσης το να βρω την τεχνική (παίζω με τα δάχτυλα), δηλαδή ποιες χορδές χτυπάω,

Όπως για παραδιγμα στα παρακάτω τραγούδια

Γιάννης Κότσιρας - Το τσιγάρο
Αλκίνοος Ιωανίδης - Όνειρο ήτανε
Αλκίνοος Ιωανίδης - Θα μαι κοντά σου όταν με θες

http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiSongdb&file=index&func=ss&id=MTE1MjEwNjg3&i=738       -  Όνειρο ήτανε
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiSongdb&file=index&func=ss&id=MTM5MTUyOTgw&i=           - Θα μαι κοντά σου όταν με θες
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiSongdb&file=index&func=ss&id=MTIyMjA1ODAx&i=1242 -Γιάννης Κότσιρας -Το τσιγάρο



Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήση σας παρακαλώ
σας ευχαριστώ πολύ!!



Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια στην τεχνική παιξίματος
« Απάντηση #1 στις: 10/03/13, 21:27 »
Καταρχάς, να σε ενημερώσω οτι τα λίνκ που παρέθεσες, δεν δουλεύουν. Δεν φταίς εσύ για αυτό, είναι έτσι τα λινκ, αν έχω καταλάβει και εγώ καλά.

Ας πουμε τώρα για το θέμα του δακτυλισμού. Αρχικά, θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις καλύτερα το kithara.to, το παλιό vu. Σε ένα ευρύτερο πλαίσιο, θα σου έλεγα οτι εφόσον δεν είσαι στο επίπεδο να καταλάβεις με το αυτί αυτά τα αρπίσματα, να δώσεις λίγο βάση  σε γενικότερες ασκήσεις για αρπίσματα. Αν βέβαια έχεις ως σκοπό να κάνεις ένα βήμα παραπέρα, και να μη κάτσεις απλά να μάθεις 5 κομμάτια.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια στην τεχνική παιξίματος
« Απάντηση #2 στις: 13/03/13, 19:26 »
Επηδει με ενδιαφερει και εμενα αυτο, δηλαδη τον ρυθμο στα τραγουδια τον βγαζουμε με το αυτι? και εμεις οι αρχαριοι που δεν μπορουμε? περιμενουνμε μεχρι να εχουμε την εμπιρια να το κανουμε..?? ???

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια στην τεχνική παιξίματος
« Απάντηση #3 στις: 22/03/13, 17:40 »
Επηδει με ενδιαφερει και εμενα αυτο, δηλαδη τον ρυθμο στα τραγουδια τον βγαζουμε με το αυτι? και εμεις οι αρχαριοι που δεν μπορουμε? περιμενουνμε μεχρι να εχουμε την εμπιρια να το κανουμε..?? ???

Αρχικά, να διαχωρίσουμε το "ρυθμός" απο το "δακτυλισμός", που ανέφερε το προηγούμενο μέλος. Αν έχεις κάποιο θέμα με το ρυθμό, ή ένα συγκεκριμένο πρόβλημα επί αυτού, ευχαρίστως να το αναπτύξεις, για να δούμε αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Απο και και πέρα, για να είμαι ειλικρινής, ψιλοξύνησα με τη φράση "περιμένουμε μέχρι να έχουμε την εμπειρία να το κάνουμε". Αρχικά, ΔΕΝ ξέρω τι να σου πώ, γιατι δεν ξέρω πόσο αρχάριος είσαι, δεν ξέρω τί ξέρεις, δεν ξέρω τί μπορείς να κάνεις στη κιθάρα. Η ερώτησή σου έχει διαφορετική απάντηση συναρτήσει των παραπάνω. Αλλά αυτό που μπορώ να σου πώ με σιγουριά είναι οτι δεν περιμένεις απολύτως τίποτα. Προσπαθεις τώρα. Δεν σου βγαίνει. Αλλο κομμάτι. Δεν σου βγαίνει. Αλλο κομμάτι. Κάτι πάει να γίνει. Ξανά. Παίρνεις μια ιδέα. Ξανά. Σχεδόν το βγάζεις. ΞΑΝΑ.

Αυτός είναι ο τρόπος που αποκτάς αυτό που λες "εμπειρία". Οχι περιμένοντας. ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
5639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/03, 16:39
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/07, 12:34
από Fteo
3 Απαντήσεις
2614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 22:10
από bassman(4 String Suicide!)
4 Απαντήσεις
4318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 13:56
από diwattos
8 Απαντήσεις
7407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood
34 Απαντήσεις
15734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 16:58
από RPDrummer
1 Απαντήσεις
4946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/17, 18:20
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/20, 17:44
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/21, 19:43
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/22, 20:01
από Ioannis Anastassakis