Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΙΒΑΝΕΖ(ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ)  (Αναγνώστηκε 30021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
εχω μια ibanez rg35ex αρκετα καλη και τωρα τελευταια εχω προβλημα με το κουρδισμα.Πριν 1-2 εβδομαδες αλλαξα τις χορδες κ' στην αρχη οπως ολες οι κιθαρες ξεκουρδιζε.Μετα απο 1 βδομαδα συνεχιζαν να ξεκουρδιζουν ενω ειχαν κανει αμετρητα bends κ' vibrato...
Επισης αλλο προβλημα ειναι οτι οι χορδες ειναι πολυ <<χαλαρες>> ενω ειναι υψηλα κουρδισμενες...
εχω τρελαθει σας παρακαλω help.......

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Το floyd rose το έφτιαξες?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Τις άλλαξες όλες μαζί?
Αμα τις βγάλεις όλες, "πέφτει" το τρέμολο. Η λύση που χρησιμοποιώ εγώ είναι να σφηνώνω ένα κομμάτι χαρτί, ώστε να μην πέφτει το τρέμολο, και να κρατιέται εκαί που κανονικά είναι. Αλλιώς μπορείς να αλλάζεις μια μια τις χορδές..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
ενα κολπο για για την αλλαγη των χορδων σε κιθαρες με f.l ειναι το εξης:
βαζουμε τη μι (μπασσο) μετα τη μι (καντινι) μετα τη λα μετα τη σι μετα τη ρε και μετα τη σολ.
κουρδιζουμε αντιστοιχα ..

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν αλλαξες μαρκα θα θελει σιγουρα καποια μικρη ρυθμισει το floyd rose,αν αλλαξες και παχος χορδος τοτε θα θελει setup po thn arxh... ;)

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Exw balei d'addario 9' xordes kai nomizw oti o paxos itan idio me tis arxikes.Oso gia o floyd rose stin arxi xalase i thesi alla tora to exw ftiaxei.To problima einai oti oi xordes einai teleiws xalares enw einai kourdismenes kai episis ksekourdizoun poli eukola ...
tnks gia tis apantiseis
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/08, 18:38 από darkn1ck »

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι εννοεις τελειως χαλαρες? ::) Οταν παιζεις δεν καταλαβαινεις διαφορα απο τις προηγουμενες που ειχες? γιατι απο το "χαλαρες" αυτο που καταλαβα ειναι οτι μαλλον ειχες πριν πιο χοντρες χορδες?μαλλον τιποτα 10αρες? Το nut το εχεις κλειδωσει καλα?

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Τι εννοεις τελειως χαλαρες? ::) Οταν παιζεις δεν καταλαβαινεις διαφορα απο τις προηγουμενες που ειχες? γιατι απο το "χαλαρες" αυτο που καταλαβα ειναι οτι μαλλον ειχες πριν πιο χοντρες χορδες?μαλλον τιποτα 10αρες? Το nut το εχεις κλειδωσει καλα?
οταν ενοω χαλαρες θελω να πω οτι κανεις πχ. ενα bend στιν 2 χορδη και παει μεχρι την 5 χορδη ή τραβας την 6 με λιγη δυναμη προς τα πανω και παει περιπου 7cm πανω ενω δεν ειναι να πεις ξεκουρδισμενες προς τα κατω η νοτα ακουγεται περιπου κουρδισμενη.Επισης για το nut αν ενοεις αυτο που κλειδωνει τις χορδες μετα δεν θα μπορω να τις κουρδιζω απο πανω αλλα μονο απο τη bridge αλλα και παλι το χω δοκιμασει ξεκουρδιζουν μ'ενα dive bow με το floyd rose.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/08, 18:37 από darkn1ck »

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Μήπως έχεις κουρδίσει μια οκτάβα κάτω? :P
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μήπως έχεις κουρδίσει μια οκτάβα κάτω? :P
μπα δεν νομιζω

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με τις D'addario που έβαλες το βρίσκω πολύ φυσιολογικό αυτό που περνάς!
είναι κατα τη γνώμη μου οι πιο ασταθείς κ φάλτσες χορδές που έχω δοκιμάσει(ειδικά σε μικρό πάχος π.χ. 9άρες)...

βάλε ernie-ball κ θά σαι κύριος!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Με τις D'addario που έβαλες το βρίσκω πολύ φυσιολογικό αυτό που περνάς!
είναι κατα τη γνώμη μου οι πιο ασταθείς κ φάλτσες χορδές που έχω δοκιμάσει(ειδικά σε μικρό πάχος π.χ. 9άρες)...

βάλε ernie-ball κ θά σαι κύριος!
ναι, αλλα αυτό, δε δικαιολογει αυτό:



"οταν ενοω χαλαρες θελω να πω οτι κανεις πχ. ενα bend στιν 2 χορδη και παει μεχρι την 5 χορδη ή τραβας την 6 με λιγη δυναμη προς τα πανω και παει περιπου 7cm πανω ενω δεν ειναι να πεις ξεκουρδισμενες προς τα κατω η νοτα ακουγεται περιπου κουρδισμενη.Επισης για το nut αν ενοεις αυτο που κλειδωνει τις χορδες μετα δεν θα μπορω να τις κουρδιζω απο πανω αλλα μονο απο τη bridge αλλα και παλι το χω δοκιμασει ξεκουρδιζουν μ'ενα dive bow με το floyd rose."


κουρδιζεις με το αυτί, ή με κουρδιστίρι?
αυτό που ειπε ο Kostas Laiho πρεπει να το τσεκαρεις και να εισαι σιγουρος .. Μηπως εχεις κουρδισει μια οκταβα κατω, ή σε άλλη τονικοτικα εκτός απο μι - σι - σολ - ρε - λα - μι?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/08, 09:47 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Έν μέρει θα συμφωνήσω για τίς D'Addario, όχι τόσο ασταθείς, αλλά θέλουνε τήν περισσότερη προσαρμογή από όσες έχω δοκιμάσει. Μου φαίνεται παράξενο, γτ έχουμε ακριβώς τό ιδιο σύστημα trem, καί όχι μόνο είναι σταθερό, είναι τόσο σταθερό πού έχω να κουρδίσω 3 μήνες, και λυπάμαι πού πρεπει να αλλάξω χορδες αυτό τόν καιρό. Το τρέμολο έιναι σωστά ρυθμισμένο;

7cm πάνω??!??!?! Είναι σίγουρα 9άρες;; :p Είσαι σίγουρα κουρδισμένος σωστά (στή σωστή οκτάβα); 7cm είναι υπερβολικό ακόμα και για 8άρες ένα τόνο κάτω..

Αποσυνδεδεμένος mscmkr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πήγαινε και διάβασε τις εξής ιστοσελίδες με τη σειρά που τις βάζω. Και πάντα κλείδωνε το nut. Αλλιώς πάρε μια κιθάρα χωρίς Floyd.
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/stretch.htm
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/tuning.htm
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/lockdown.htm

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Έν μέρει θα συμφωνήσω για τίς D'Addario, όχι τόσο ασταθείς, αλλά θέλουνε τήν περισσότερη προσαρμογή από όσες έχω δοκιμάσει. Μου φαίνεται παράξενο, γτ έχουμε ακριβώς τό ιδιο σύστημα trem, καί όχι μόνο είναι σταθερό, είναι τόσο σταθερό πού έχω να κουρδίσω 3 μήνες, και λυπάμαι πού πρεπει να αλλάξω χορδες αυτό τόν καιρό. Το τρέμολο έιναι σωστά ρυθμισμένο;

7cm πάνω??!??!?! Είναι σίγουρα 9άρες;; :p Είσαι σίγουρα κουρδισμένος σωστά (στή σωστή οκτάβα); 7cm είναι υπερβολικό ακόμα και για 8άρες ένα τόνο κάτω..
οταν ενοω 7cm ενοω προς τα πανω οταν τις ασκεις δυναμη εσυ οχι μονες τους και το 7cm ειναι στο περιπου ρε παιδια.
και για την οκταβα ειναι σιγουρο.Και δεν δοκιμαζω να κουρδισω πιο ψηλα την μι γιατι θα σπασει και εκσαλου τις κουρδιζω παντα με κουρδιστηρι.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/08, 14:49 από darkn1ck »

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Πήγαινε και διάβασε τις εξής ιστοσελίδες με τη σειρά που τις βάζω. Και πάντα κλείδωνε το nut. Αλλιώς πάρε μια κιθάρα χωρίς Floyd.
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/stretch.htm
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/tuning.htm
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/lockdown.htm

ρε φιλε ενταξει λεει λεει... αλλα η ουσια πια δεν μπορω να την κρατησω.Οσο για την κιθαρα αμα ηξερα τι θα τραβηξω μ' αυτο το floyd  δεν θα επαιρνα κιθαρα με τρεμολο

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Πήγαινε απλά να στή σετάρουν για καλή αρχή, και να σου δώσουνε συμβουλές πάνω στήν κιθάρα. Κράτα ένα τύπο, σέτ, και μάρκα χορδών, και ρύθμισε επ'ευκαιρίας και το intonation. Το Edge III χρειάζεται μία πολύ ελαφριά κλίση πρός τα μπροστά για να δουλέυει απόλυτα σωστά, από προσωπική εμπειρία. Καλό, αξιόπιστο, αλλά λιγάκι ιδιότροπο.

Αποσυνδεδεμένος mscmkr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πήγαινε και διάβασε τις εξής ιστοσελίδες με τη σειρά που τις βάζω. Και πάντα κλείδωνε το nut. Αλλιώς πάρε μια κιθάρα χωρίς Floyd.
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/stretch.htm
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/tuning.htm
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/lockdown.htm

ρε φιλε ενταξει λεει λεει... αλλα η ουσια πια δεν μπορω να την κρατησω.Οσο για την κιθαρα αμα ηξερα τι θα τραβηξω μ' αυτο το floyd  δεν θα επαιρνα κιθαρα με τρεμολο


Το Floyd αυτό είναι. Έχει προβλήματα. Αλλά ανταποδίδει τον κόπο σου όταν το χρησιμοποιείς. Αν δεν το ήθελες, τι το πήρες; Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; BTW τα μισά από αυτά που λέει ο τύπος ισχύουν για πάνω του 50% των κιθάρων που κυκλοφορούν σήμερα. Γιαυτό διάβασε τα και δεν θα χάσεις.

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μηπως να δοκιμασω να βαλω elixir 9"?
Υπαρχει περιπτωση για το προβλημα αυτο με τις χορδες να φταιει το intonation γιατι τις βιδες για ολες τις χορδες τις σ'εχω στο ιδιο επιπεδο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/08, 18:21 από darkn1ck »

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Για το Θεό... πήγαινε τή για setup...

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Για το Θεό... πήγαινε τή για setup...
Φιλε μου δεν ειναι δυο βηματα πρεπει να την παω Ηρακλειο απο εκει που την πηρα γτ στη Σητεια δεν υπαρχει ειδικος και η διαδρομη ειναι 3 ωρες.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για το Θεό... πήγαινε τή για setup...
Φιλε μου δεν ειναι δυο βηματα πρεπει να την παω Ηρακλειο απο εκει που την πηρα γτ στη Σητεια δεν υπαρχει ειδικος και η διαδρομη ειναι 3 ωρες.

προσωπικά σε μια ibanez που είχα απο μικρός(οποτε δν την πολυπρόσεχα κιολας) είχε  δημιουργη8εί το ίδιο πρόβλημα με το κούρδισμα...τελικά πήγα και πήρα απλώς 2 ελατήρια και λύ8ηκε το πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
ouch.. αυτό δέν τό'ξερα... πάντως σε κάποια φάση θα πρέπει να τήν πάς αναγκαστικά, πρώτον λόγω αλλαγής καιρού (επηρρεάζονται τα ξύλα, ειδικά το μπράτσο) και για να σετάρεις το intonation, γιατι και να φέρεις το tremolo, πάλι θα έχεις ξεκουρδιστη κιθάρα, και είναι κρίμα να έχεις καινούργιο όργανο και μην μπορείς να το χαρείς.

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μαλλον αναγκαστικα θα την παω musicorama στο Ηρακλειο να την σεταρουν
οσο για τα ελατηρια το ξερω οτι δεν θα ξεκουρδιζει αλλα μετα δεν θα μπορω να χρησιμοποιω το τρεμολο και ειδικα προς τα πισω.

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ειχα τα ιδια προβληματα (same Guitar: Ibanez rg350εx), την πηγα 2 φορες για setup αλλα τα ιδια. Τελικα τη πουλησα και πηρα Schecter Omen 6 Extreme, και no problems ever since  ;).
More guitars please!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 14:04
από Giorgos K.
21 Απαντήσεις
7742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 20:10
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
14 Απαντήσεις
6293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 18:44
από mohok
4 Απαντήσεις
3810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
12 Απαντήσεις
6435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 04:16
από daffy
3 Απαντήσεις
3089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:56
από master of puppets
7 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 16:58
από teo_gp
9 Απαντήσεις
6380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 16:40
από kmanou
2 Απαντήσεις
3306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 12:56
από djkostas