Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΙΒΑΝΕΖ(ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ)  (Αναγνώστηκε 30019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
ειχα τα ιδια προβληματα (same Guitar: Ibanez rg350εx), την πηγα 2 φορες για setup αλλα τα ιδια. Τελικα τη πουλησα και πηρα Schecter Omen 6 Extreme, και no problems ever since  ;).
τι εννοεις την πηγες 2 φορες για σεταρισμα αλλα τπτ.Εμενα στην αρχη πριν αλλαξω χορδες δε ξεκουρδιζε καθολου

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μια ερωτηση τι μπορει να προκαλεσει το λαθος ρυθμισμενο intonation.Μονο να ειναι διαφορετικοι οι αρμονικοι απο τη νοτα των χορδων?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Μια ερωτηση τι μπορει να προκαλεσει το λαθος ρυθμισμενο intonation.Μονο να ειναι διαφορετικοι οι αρμονικοι απο τη νοτα των χορδων?
Όχι ακριβώς.. Οι αρμονικές είναι καταδικασμένες να παίζουν στο ίδιο pitch με την νότα που βρίσκεται από κάτω τους :)..
Το λάθος ρυθμισμένο intonation έχει ως αποτέλεσμα η νότα στο 1o fret, για παράδειγμα, να μην έχει το ίδιο pitch με την αντίστοιχη στο 13o fret, η νότα στο 2ο με την νότα στο 14ο, κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μια ερωτηση τι μπορει να προκαλεσει το λαθος ρυθμισμενο intonation.Μονο να ειναι διαφορετικοι οι αρμονικοι απο τη νοτα των χορδων?
Όχι ακριβώς.. Οι αρμονικές είναι καταδικασμένες να παίζουν στο ίδιο pitch με την νότα που βρίσκεται από κάτω τους :)..
Το λάθος ρυθμισμένο intonation έχει ως αποτέλεσμα η νότα στο 1o fret, για παράδειγμα, να μην έχει το ίδιο pitch με την αντίστοιχη στο 13o fret, η νότα στο 2ο με την νότα στο 14ο, κ.ο.κ.
Μηπως υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο για το οτι οι χορδες ξεκουρδιζουν?

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Μια ερωτηση τι μπορει να προκαλεσει το λαθος ρυθμισμενο intonation.Μονο να ειναι διαφορετικοι οι αρμονικοι απο τη νοτα των χορδων?
Όχι ακριβώς.. Οι αρμονικές είναι καταδικασμένες να παίζουν στο ίδιο pitch με την νότα που βρίσκεται από κάτω τους :)..
Το λάθος ρυθμισμένο intonation έχει ως αποτέλεσμα η νότα στο 1o fret, για παράδειγμα, να μην έχει το ίδιο pitch με την αντίστοιχη στο 13o fret, η νότα στο 2ο με την νότα στο 14ο, κ.ο.κ.
Μηπως υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο για το οτι οι χορδες ξεκουρδιζουν?
μόνο αυτό δεν φταίει..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Μια ερωτηση τι μπορει να προκαλεσει το λαθος ρυθμισμενο intonation.Μονο να ειναι διαφορετικοι οι αρμονικοι απο τη νοτα των χορδων?
Όχι ακριβώς.. Οι αρμονικές είναι καταδικασμένες να παίζουν στο ίδιο pitch με την νότα που βρίσκεται από κάτω τους :)..
Το λάθος ρυθμισμένο intonation έχει ως αποτέλεσμα η νότα στο 1o fret, για παράδειγμα, να μην έχει το ίδιο pitch με την αντίστοιχη στο 13o fret, η νότα στο 2ο με την νότα στο 14ο, κ.ο.κ.
Μηπως υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο για το οτι οι χορδες ξεκουρδιζουν?
Λοιπόν, έριξα μια γρήγορη ματιά σε όλο το post..

Λοιπόν καταρχάς θα πρέπει (αν κατάλαβα καλά δεν πρέπει να το έχεις κάνει) να κλειδώσεις τα allen που βρίσκονται στο nut (εκεί που τελειώνει δηλαδή η ταστιέρα και αρχίζει το headstock -- τα κλειδιά).. Αν αυτά δεν είναι λοκαρισμένα τότε μοιραία, με 2-3 dive bombs θα ξεκουρδίζεται η κιθάρα.. Μην σε απασχολεί το κούρδισμα από τα κλειδια γιατί οι κιθάρες με floyd rose δεν κουρδίζονται από εκεί δεδομένου ότι αν λοκάρεις το nut, η κιθάρα αντέχει για πολλές μέρες.. Αν θέλεις μικρορύθμιση, τα "βιδάκια" στο τέλος της γέφυρας (αυτά που περιστρέφονται) κάνουν αυτή τη δουλειά..

Επίσης τσέκαρε να είναι παράλληλη η γέφυρα με το σώμα.. Αν δεν είναι βίδωσε-ξεβίδωσε τα ελατήρια από πίσω..

Μετά από αυτά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα :D..

P.S.: Το intonation δεν ευθύνεται για απώλεια κουρδίσματος, όπως σωστά αναφέρει ο Laiho..
P.S2: Τώρα το πρόσεξα.. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να έχεις κουρδίσει μία οκτάβα κάτω.. Αν έχεις χρωματικό κουρδιστήρι τσέκαρε η μι μπάσα να είναι η E2 και η μι καντίνι η E4.. Αν το κουρδιστήρι σου δεν έχει αυτή την επιλογή τότε βάλε το "Nothing Else Matters" να παίζει και κούρδισε ακούγοντας το.. ;D (Δεν κάνω πλάκα)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/08, 21:15 από faser »

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μια ερωτηση τι μπορει να προκαλεσει το λαθος ρυθμισμενο intonation.Μονο να ειναι διαφορετικοι οι αρμονικοι απο τη νοτα των χορδων?
Όχι ακριβώς.. Οι αρμονικές είναι καταδικασμένες να παίζουν στο ίδιο pitch με την νότα που βρίσκεται από κάτω τους :)..
Το λάθος ρυθμισμένο intonation έχει ως αποτέλεσμα η νότα στο 1o fret, για παράδειγμα, να μην έχει το ίδιο pitch με την αντίστοιχη στο 13o fret, η νότα στο 2ο με την νότα στο 14ο, κ.ο.κ.
Μηπως υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο για το οτι οι χορδες ξεκουρδιζουν?
Λοιπόν, έριξα μια γρήγορη ματιά σε όλο το post..

Λοιπόν καταρχάς θα πρέπει (αν κατάλαβα καλά δεν πρέπει να το έχεις κάνει) να κλειδώσεις τα allen που βρίσκονται στο nut (εκεί που τελειώνει δηλαδή η ταστιέρα και αρχίζει το headstock -- τα κλειδιά).. Αν αυτά δεν είναι λοκαρισμένα τότε μοιραία, με 2-3 dive bombs θα ξεκουρδίζεται η κιθάρα.. Μην σε απασχολεί το κούρδισμα από τα κλειδια γιατί οι κιθάρες με floyd rose δεν κουρδίζονται από εκεί δεδομένου ότι αν λοκάρεις το nut, η κιθάρα αντέχει για πολλές μέρες.. Αν θέλεις μικρορύθμιση, τα "βιδάκια" στο τέλος της γέφυρας (αυτά που περιστρέφονται) κάνουν αυτή τη δουλειά..

Επίσης τσέκαρε να είναι παράλληλη η γέφυρα με το σώμα.. Αν δεν είναι βίδωσε-ξεβίδωσε τα ελατήρια από πίσω..

Μετά από αυτά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα :D..
ωμενο το
P.S.: Το intonation δεν ευθύνεται για απώλεια κουρδίσματος, όπως σωστά αναφέρει ο Laiho..
P.S2: Τώρα το πρόσεξα.. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να έχεις κουρδίσει μία οκτάβα κάτω.. Αν έχεις χρωματικό κουρδιστήρι τσέκαρε η μι μπάσα να είναι η E2 και η μι καντίνι η E4.. Αν το κουρδιστήρι σου δεν έχει αυτή την επιλογή τότε βάλε το "Nothing Else Matters" να παίζει και κούρδισε ακούγοντας το.. ;D (Δεν κάνω πλάκα)
Φιλε με to locking nut τα εχω κλειδωσει και οσο και να σου κανει εντυπωση ξεκουρδιζουν και παλι αν οχι οπως ξεκουρδιζει χωρις κλειδωμενο το nut  αλλα ξεκουρδιζει.Οσο με την οκταβα οχι μονο δεν ειναι πιο χαμηλη απο την κανονικη αλλα πιο ηψηλη.Για την γεφυρα εκει πρεπει να ευθηνεται το προβλημα αν και ειναι σε επιπεδη θεση.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Μια ερωτηση τι μπορει να προκαλεσει το λαθος ρυθμισμενο intonation.Μονο να ειναι διαφορετικοι οι αρμονικοι απο τη νοτα των χορδων?
Όχι ακριβώς.. Οι αρμονικές είναι καταδικασμένες να παίζουν στο ίδιο pitch με την νότα που βρίσκεται από κάτω τους :)..
Το λάθος ρυθμισμένο intonation έχει ως αποτέλεσμα η νότα στο 1o fret, για παράδειγμα, να μην έχει το ίδιο pitch με την αντίστοιχη στο 13o fret, η νότα στο 2ο με την νότα στο 14ο, κ.ο.κ.
Μηπως υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο για το οτι οι χορδες ξεκουρδιζουν?
Λοιπόν, έριξα μια γρήγορη ματιά σε όλο το post..

Λοιπόν καταρχάς θα πρέπει (αν κατάλαβα καλά δεν πρέπει να το έχεις κάνει) να κλειδώσεις τα allen που βρίσκονται στο nut (εκεί που τελειώνει δηλαδή η ταστιέρα και αρχίζει το headstock -- τα κλειδιά).. Αν αυτά δεν είναι λοκαρισμένα τότε μοιραία, με 2-3 dive bombs θα ξεκουρδίζεται η κιθάρα.. Μην σε απασχολεί το κούρδισμα από τα κλειδια γιατί οι κιθάρες με floyd rose δεν κουρδίζονται από εκεί δεδομένου ότι αν λοκάρεις το nut, η κιθάρα αντέχει για πολλές μέρες.. Αν θέλεις μικρορύθμιση, τα "βιδάκια" στο τέλος της γέφυρας (αυτά που περιστρέφονται) κάνουν αυτή τη δουλειά..

Επίσης τσέκαρε να είναι παράλληλη η γέφυρα με το σώμα.. Αν δεν είναι βίδωσε-ξεβίδωσε τα ελατήρια από πίσω..

Μετά από αυτά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα :D..
ωμενο το
P.S.: Το intonation δεν ευθύνεται για απώλεια κουρδίσματος, όπως σωστά αναφέρει ο Laiho..
P.S2: Τώρα το πρόσεξα.. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να έχεις κουρδίσει μία οκτάβα κάτω.. Αν έχεις χρωματικό κουρδιστήρι τσέκαρε η μι μπάσα να είναι η E2 και η μι καντίνι η E4.. Αν το κουρδιστήρι σου δεν έχει αυτή την επιλογή τότε βάλε το "Nothing Else Matters" να παίζει και κούρδισε ακούγοντας το.. ;D (Δεν κάνω πλάκα)
Φιλε με to locking nut τα εχω κλειδωσει και οσο και να σου κανει εντυπωση ξεκουρδιζουν και παλι αν οχι οπως ξεκουρδιζει χωρις κλειδωμενο το nut  αλλα ξεκουρδιζει.Οσο με την οκταβα οχι μονο δεν ειναι πιο χαμηλη απο την κανονικη αλλα πιο ηψηλη.Για την γεφυρα εκει πρεπει να ευθηνεται το προβλημα αν και ειναι σε επιπεδη θεση.
Έχεις κουρδίσει μια οκτάβα πάνω? ???Δεν νομίζω να γίνετε κατι τέτοιο..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Τι να σου πω; Γενικά τα edge pro της Ibanez είναι αξιόπιστα.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προέκυψε αυτό το πρόβλημα και ιδιαίτερα μου κάνει εντύπωση ότι προέκυψε (αν κατάλαβα καλά) αφότου άλλαξες χορδές, οπότε κάτι πρέπει να έγινε στην διαδικασία..

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία της γέφυρας σου (ας είναι και από κινητό) για να δούμε μήπως κάτι δεν πάει καλά; Φρόντισε απλά να είναι όσο πιο κοντική γίνεται και η φωτογραφία να είναι τραβηγμένη ακριβώς από πάνω από τη γέφυρα.. Ίσως έτσι ξεδιαλευκανθεί το μυστήριο..

P.S. Σου γράφει το κουρδιστήρι E2 στη Μι μπάσα και Ε4 στη Μι καντίνι;
P.S2. Να σου πω, για να μην συζητάμε τσάμπα.. Δεν πιστεύω να παίζεις 3 ώρες συνέχεια με divebombs και να έχεις την απαίτηση η κιθάρα να μην χάσει καθόλου από το κούρδισμα :D
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/08, 14:52 από faser »

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Τι να σου πω; Γενικά τα edge pro της Ibanez είναι αξιόπιστα.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προέκυψε αυτό το πρόβλημα και ιδιαίτερα μου κάνει εντύπωση ότι προέκυψε (αν κατάλαβα καλά) αφότου άλλαξες χορδές, οπότε κάτι πρέπει να έγινε στην διαδικασία..

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία της γέφυρας σου (ας είναι και από κινητό) για να δούμε μήπως κάτι δεν πάει καλά; Φρόντισε απλά να είναι όσο πιο κοντική γίνεται και η φωτογραφία να είναι τραβηγμένη ακριβώς από πάνω από τη γέφυρα.. Ίσως έτσι ξεδιαλευκανθεί το μυστήριο..

P.S. Σου γράφει το κουρδιστήρι E2 στη Μι μπάσα και Ε4 στη Μι καντίνι;
P.S2. Να σου πω, για να μην συζητάμε τσάμπα.. Δεν πιστεύω να παίζεις 3 ώρες συνέχεια με divebombs και να έχεις την απαίτηση η κιθάρα να μην χάσει καθόλου από το κούρδισμα :D

Το κουρδισμα ειναι ενταξει οσο για τα dive bow δεν υπαρχει περιπτωση μιλαμε για μεγαλο προβλημα πχ με ενα bend ξεκουρδιζει προς τα πανω.Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι απο πισω με το πολυ βιδωμα-ξεβιδωμα ειχε χαλασει η τρυπα οπου βιδωνοταν το στηριγμα για τα ελατηρια(εννοω στο ξυλο) και εβαλα οδοντογλιφιδες επειδη οι τρυπες ηταν χαλαρες ετσι <<εφραξαν>> και ολα ενταξει αλλα αυτο ειχε γινει πριν ενα μηνα πριν αλλαξω τις χορδες και δεν ειχα προβλημα.
Οι εικονες της γεφυρας
προσεξτε οτι το intonation ειναι σε μια σειρα για ολες τις χορδες


« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/08, 15:40 από darkn1ck »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Μάλιστα, η γέφυρα σου είναι η Edge III, την οποία δεν την πολυξέρω..

Πάντως, ρε γμτ, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.. Όλα ΟΚ φαίνονται..
Εγώ δεν μπορώ εξ'αποστάσεως να προτείνω κάτι άλλο εκτός από το ότι να τσεκάρεις αν είναι βιδωμένα τα "ρυθμιστικά" που φαίνονται με το κόκκινο τόξο..




Δύσκολη η περίπτωση σου τελικά.. ???

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δέν πρέπει να είναι η edge III..
μάλλον edge pro II είναι.. η κορεάτικη έκδωση του edge pro..

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Το Σαββατο θα παω μαλλον για service στο musicorama στο Ηρακλειο.εγω πιστευω πως φταιει κατι απο τα ελατηρια και με την επιστροφη του τρεμολο στην κανονικη θεση μετα απο σηκωμα η κατεβασμα του επειτα απο bends κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/08, 17:29 από darkn1ck »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Το Σαββατο θα παω μαλλον για service στο musicorama στο Ηρακλειο.εγω πιστευω πως φταιει κατι απο τα ελαηρια αλλα τεσπα
Δεν το αποκλείω να φταίνε τα ελατήρια (ίσως να χάσανε την ελαστικότητα τους) αλλά γιατί το πρόβλημα σου εμφανίστηκε αμέσως μόλις άλλαξες χορδές;
Btw, έλεγξες αν τα βιδάκια που σου έδειξα με το κόκκινο τόξο στη φωτογραφία του post μου είναι βιδωμένα;

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Όση ώρα άλλαζες χορδές:

Τις άλλαξες μια-μια?
Τις έβγαλες όλες και σφήνωσες με κανα χαρτί το τρέμολο?
Τις έβγαλες όλες και το άφησες να "πέσει κάτω"?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Τα βιδακια ειναι ενταξει.Οσο για τις χορδες τις αλλαζα μια μια

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Να καταθεσω και γω την γνωμη μου.
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την RG370DLX που την αγορασα πριν 1 εβδομαδα. Γιατι ξεκουρδιζονται συνεχως ?

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Κατάρχας η κιθάρα του darcn1ck θέλει ρύθμιση στο intomation. Η κιθάρα είναι εντελώς ασετάριστη, έτσι όπως είναι, απλά δέν παίζεται, και μόνο πού βλέπεις το tremolo. Ι
σως υπάρχει η πιθανότητα οι βίδες που ρυθμίζουνε το Intonation να είνα λάσκα. Θέλει καλό σφίξιμο στόν καβαλάρη, και πολύ "παιχνίδι", stretching, για να έρθουνε οι χορδές στή σωστή τάση, για καμμιά βδομάδα καμμιά φορα ανάλογα τίς χορδές ειδικά το χειμώνα που λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας περιβάλλοντος συστέλλονται και "σκληραίνουνε" ανεπαίσθητα. Μία μία και ξανά κούρδισμα, και ξανά και ξανά. Γιάυτό και σε όλα τα Floyd Rose συστήματα θές τουλάχιστον μία ώρα για να πείς ότι έκανες καλό κούρδισμα.

Στήν 370DX μου, έχω να κουρδίσω (πέρα από το fine tuning που επίσης σπάνια χρειάστηκα) από τόν Νοέμβρη, με 10άρες BriteWires, και του δίνω και καταλαβαίνει του trem για ποιόν λόγο είναι στήν κιθάρα... Είναι πολύ ζόρικα τα FR για αρχή, τόσο πού σε ξενερώνουνε, αλλά θέλουνε πολλή υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Ευχαριστω για την βοηθεια.Το προβλημα με το κουρδισμα λύθηκε μετα π την πηγα για service βεβαια δεν μου ρυθμισαν το intonation γτ ηθελε πολυ ωρα αλλα η διαφορα μεταξυ του 12 αρμονικου και της 12 νοτας ειναι ελαχιστη οποτε μικρο το κακο

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ευχαριστω για την βοηθεια.Το προβλημα με το κουρδισμα λύθηκε μετα π την πηγα για service βεβαια δεν μου ρυθμισαν το intonation γτ ηθελε πολυ ωρα αλλα η διαφορα μεταξυ του 12 αρμονικου και της 12 νοτας ειναι ελαχιστη οποτε μικρο το κακο
Ωραία!! Μπράβο.. Βέβαια αυτό που σου λέει ο Solstafir είναι σωστό.. Αν παίζεις αρκετά μετά το 12ο τάστο, τότε θα σε εκνευρίζει η διαφορά στο intonation.. Όταν βρεις το χρόνο, δοκίμασε να το ρυθμίσεις.. ;) Btw, για την ρύθμιση του intonation δεν συγκρίνουμε την 12η αρμονική με την 12η νότα, αλλά πατάμε την 12η νότα και συμβουλευόμενοι το κουρδιστήρι ρυθμίζουμε τα saddles ανάλογα..

Μήπως σου είπαν τι έφταιγε και ξεκούρδιζε;

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Ευχαριστω για την βοηθεια.Το προβλημα με το κουρδισμα λύθηκε μετα π την πηγα για service βεβαια δεν μου ρυθμισαν το intonation γτ ηθελε πολυ ωρα αλλα η διαφορα μεταξυ του 12 αρμονικου και της 12 νοτας ειναι ελαχιστη οποτε μικρο το κακο
Ωραία!! Μπράβο.. Βέβαια αυτό που σου λέει ο Solstafir είναι σωστό.. Αν παίζεις αρκετά μετά το 12ο τάστο, τότε θα σε εκνευρίζει η διαφορά στο intonation.. Όταν βρεις το χρόνο, δοκίμασε να το ρυθμίσεις.. ;) Btw, για την ρύθμιση του intonation δεν συγκρίνουμε την 12η αρμονική με την 12η νότα, αλλά πατάμε την 12η νότα και συμβουλευόμενοι το κουρδιστήρι ρυθμίζουμε τα saddles ανάλογα..

Μήπως σου είπαν τι έφταιγε και ξεκούρδιζε;
Δεν πολυ εβλεπα την διαδικασια αλλα απ' οτι καταλαβα εφταιγαν τα ελατηρια ηταν πολυ τσιτωμενα τα χαλαρωσε και μετα δεν ξεκουρδιζε προς τα πανω.Τι ενοεις με το οτι θα με εκνευριζει η διαφορα στο intonation?Και ποση ωρα θελει περιπου να ρυθμισω το ιntonation?
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/08, 16:04 από darkn1ck »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ευχαριστω για την βοηθεια.Το προβλημα με το κουρδισμα λύθηκε μετα π την πηγα για service βεβαια δεν μου ρυθμισαν το intonation γτ ηθελε πολυ ωρα αλλα η διαφορα μεταξυ του 12 αρμονικου και της 12 νοτας ειναι ελαχιστη οποτε μικρο το κακο
Ωραία!! Μπράβο.. Βέβαια αυτό που σου λέει ο Solstafir είναι σωστό.. Αν παίζεις αρκετά μετά το 12ο τάστο, τότε θα σε εκνευρίζει η διαφορά στο intonation.. Όταν βρεις το χρόνο, δοκίμασε να το ρυθμίσεις.. ;) Btw, για την ρύθμιση του intonation δεν συγκρίνουμε την 12η αρμονική με την 12η νότα, αλλά πατάμε την 12η νότα και συμβουλευόμενοι το κουρδιστήρι ρυθμίζουμε τα saddles ανάλογα..

Μήπως σου είπαν τι έφταιγε και ξεκούρδιζε;
Δεν πολυ εβλεπα την διαδικασια αλλα απ' οτι καταλαβα εφταιγαν τα ελατηρια ηταν πολυ τσιτωμενα τα χαλαρωσε και μετα δεν ξεκουρδιζε προς τα πανω.Τι ενοεις με το οτι θα με εκνευριζει η διαφορα στο intonation?Και ποση ωρα θελει περιπου να ρυθμισω το ιntonation?
Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς με το ότι "χαλάρωσε" τα ελατήρια (μήπως εννοείς τα ξεβίδωσε;) αλλά αφού στην έφτιαξε no problemo!!

Για να δεις αν θέλεις ρύθμιση intonation δοκίμασε να παίξεις μια σκάλα στη πρώτη θέση (στα πρώτα τάστα).. Αφού την παίξεις πολλές φορές και αφομοιώσεις τον ήχο της, δοκίμασε να παίξεις την ίδια σκάλα αλλά μετά το 12ο τάστο.. Αν σου ακούγεται κάπως φάλτσα, τότε πρέπει να ρυθμίσεις το intonation.. Αν δεν θεωρείς ότι σε χαλάει στον ήχο τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα..

Κοίτα, η διαδικασία είναι απλή (εμένα μου παίρνει 5 λεπτά, αν το κάνεις για πρώτη φορά ίσως σου πάρει περισσότερο).. Αφού έχεις κουρδίσει την κιθάρα, ξεβιδώνεις το allen που υπάρχει μπροστά από κάθε βαγονάκι μέχρι το βαγονάκι να μπορεί να κινηθεί.. Μετά παίζοντας την νότα στο 12ο τάστο, κοιτάς το κουρδιστήρι και μετακινείς το βαγονάκι μέχρι το κουρδιστήρι να σου δείξει ότι η νότα είναι κουρδισμένη σαν την ανοιχτή χορδή.. Όταν βρεις το σωστό σημείο για το βαγονάκι τότε είναι ώρα να σφίξεις το allen με μικρές κινήσεις μέχρι του σημείου που δεν θα κουνήσεις το βαγονάκι (για να μην χαλάσεις προφανώς τη θέση που ρύθμισες με το κουρδιστήρι).. Την διαδικασία αυτή πρέπει να την κάνεις για κάθε χορδή, αλλά κάθε χορδή χωριστά..

Δοκίμασε βέβαια πρώτα αν δεν σε επηρεάζει στο παίξιμο σου..

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Ευχαριστω για την βοηθεια.Το προβλημα με το κουρδισμα λύθηκε μετα π την πηγα για service βεβαια δεν μου ρυθμισαν το intonation γτ ηθελε πολυ ωρα αλλα η διαφορα μεταξυ του 12 αρμονικου και της 12 νοτας ειναι ελαχιστη οποτε μικρο το κακο
Ωραία!! Μπράβο.. Βέβαια αυτό που σου λέει ο Solstafir είναι σωστό.. Αν παίζεις αρκετά μετά το 12ο τάστο, τότε θα σε εκνευρίζει η διαφορά στο intonation.. Όταν βρεις το χρόνο, δοκίμασε να το ρυθμίσεις.. ;) Btw, για την ρύθμιση του intonation δεν συγκρίνουμε την 12η αρμονική με την 12η νότα, αλλά πατάμε την 12η νότα και συμβουλευόμενοι το κουρδιστήρι ρυθμίζουμε τα saddles ανάλογα..

Μήπως σου είπαν τι έφταιγε και ξεκούρδιζε;

Δεν πολυ εβλεπα την διαδικασια αλλα απ' οτι καταλαβα εφταιγαν τα ελατηρια ηταν πολυ τσιτωμενα τα χαλαρωσε και μετα δεν ξεκουρδιζε προς τα πανω.Τι ενοεις με το οτι θα με εκνευριζει η διαφορα στο intonation?Και ποση ωρα θελει περιπου να ρυθμισω το ιntonation?
Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς με το ότι "χαλάρωσε" τα ελατήρια (μήπως εννοείς τα ξεβίδωσε;) αλλά αφού στην έφτιαξε no problemo!!

Για να δεις αν θέλεις ρύθμιση intonation δοκίμασε να παίξεις μια σκάλα στη πρώτη θέση (στα πρώτα τάστα).. Αφού την παίξεις πολλές φορές και αφομοιώσεις τον ήχο της, δοκίμασε να παίξεις την ίδια σκάλα αλλά μετά το 12ο τάστο.. Αν σου ακούγεται κάπως φάλτσα, τότε πρέπει να ρυθμίσεις το intonation.. Αν δεν θεωρείς ότι σε χαλάει στον ήχο τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα..

Κοίτα, η διαδικασία είναι απλή (εμένα μου παίρνει 5 λεπτά, αν το κάνεις για πρώτη φορά ίσως σου πάρει περισσότερο).. Αφού έχεις κουρδίσει την κιθάρα, ξεβιδώνεις το allen που υπάρχει μπροστά από κάθε βαγονάκι μέχρι το βαγονάκι να μπορεί να κινηθεί.. Μετά παίζοντας την νότα στο 12ο τάστο, κοιτάς το κουρδιστήρι και μετακινείς το βαγονάκι μέχρι το κουρδιστήρι να σου δείξει ότι η νότα είναι κουρδισμένη σαν την ανοιχτή χορδή.. Όταν βρεις το σωστό σημείο για το βαγονάκι τότε είναι ώρα να σφίξεις το allen με μικρές κινήσεις μέχρι του σημείου που δεν θα κουνήσεις το βαγονάκι (για να μην χαλάσεις προφανώς τη θέση που ρύθμισες με το κουρδιστήρι).. Την διαδικασία αυτή πρέπει να την κάνεις για κάθε χορδή, αλλά κάθε χορδή χωριστά..

Δοκίμασε βέβαια πρώτα αν δεν σε επηρεάζει στο παίξιμο σου..
ολα αυτα χωρις να ξεκουρδισω τις χορδες?Πως γινετε αφου η χορδη θα τραβαει κ δεν θα μπορω να κρατησω το βαγονακι

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
ολα αυτα χωρις να ξεκουρδισω τις χορδες?Πως γινετε αφου η χορδη θα τραβαει κ δεν θα μπορω να κρατησω το βαγονακι
A!! Ξέχασα να σου πω, ότι είναι λίγο ταχυδακτυλουργική διαδικασία!! Με το αριστερό χέρι κρατάς το βαγονάκι προσεχτικά έτσι ώστε τα δάχτυλα σου να μην έρχονται σε επαφή με τη χορδή που ρυθμίζεις έτσι ώστε να της επιτρέπεις να ταλαντώνεται (και το μετακινείς ανάλογα με την ένδειξη που σου δίνει το κουρδιστήρι σου) και με το δεξί πατάς τη νότα με το δείκτη και με τον παράμεσο χτυπάς τη χορδή για να "ακούσει" το κουρδιστήρι..

Φυσικά υπάρχει και πιο απλός τρόπος αλλά πιο χρονοβόρος.. Αφού έχεις ξελασκάρει το βαγονάκι και το μετακινήσεις, ξαναβιδώνεις το allen και με ελεύθερα πλέον χέρια, τσεκάρεις το κουρδιστήρι.. Ξαναχαλαρώνεις το βαγονάκι, ξαναμετακινείς και ξαναβιδώνεις.. Ξανατσεκάρεις κουρδιστήρι, κ.ο.κ.. Δεν πιστεύω όμως ότι ο πρώτος τρόπος είναι τόσο δύσκολος, για να δικαιολογεί τη μανούρα του δεύτερου..

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
ολα αυτα χωρις να ξεκουρδισω τις χορδες?Πως γινετε αφου η χορδη θα τραβαει κ δεν θα μπορω να κρατησω το βαγονακι
A!! Ξέχασα να σου πω, ότι είναι λίγο ταχυδακτυλουργική διαδικασία!! Με το αριστερό χέρι κρατάς το βαγονάκι προσεχτικά έτσι ώστε τα δάχτυλα σου να μην έρχονται σε επαφή με τη χορδή που ρυθμίζεις έτσι ώστε να της επιτρέπεις να ταλαντώνεται (και το μετακινείς ανάλογα με την ένδειξη που σου δίνει το κουρδιστήρι σου) και με το δεξί πατάς τη νότα με το δείκτη και με τον παράμεσο χτυπάς τη χορδή για να "ακούσει" το κουρδιστήρι..

Φυσικά υπάρχει και πιο απλός τρόπος αλλά πιο χρονοβόρος.. Αφού έχεις ξελασκάρει το βαγονάκι και το μετακινήσεις, ξαναβιδώνεις το allen και με ελεύθερα πλέον χέρια, τσεκάρεις το κουρδιστήρι.. Ξαναχαλαρώνεις το βαγονάκι, ξαναμετακινείς και ξαναβιδώνεις.. Ξανατσεκάρεις κουρδιστήρι, κ.ο.κ.. Δεν πιστεύω όμως ότι ο πρώτος τρόπος είναι τόσο δύσκολος, για να δικαιολογεί τη μανούρα του δεύτερου..
Υπαρχει περιπτωση επειτα απο αλλαγμα της θεσης στο βαγονακι να μη μπορω να κουρδιζω τις χορδες μεταξυ τους?Πχ οταν κουρδιζω την μια να ξεκουρδιζει η αλλη γτ δεν θελω να το ρισκαρω μολις την εφτιαξα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 14:04
από Giorgos K.
21 Απαντήσεις
7741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 20:10
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 18:44
από mohok
4 Απαντήσεις
3810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
12 Απαντήσεις
6430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 04:16
από daffy
3 Απαντήσεις
3089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:56
από master of puppets
7 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 16:58
από teo_gp
9 Απαντήσεις
6380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 16:40
από kmanou
2 Απαντήσεις
3306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 12:56
από djkostas