Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΙΒΑΝΕΖ(ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ)  (Αναγνώστηκε 30020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
faser με ένα κάπο τάστο ρε συ!!! Δεν ηξερα οτι γινεται ετσι για την ακριβεια δεν ήξερα καν τιο κάνουν τα σαδδλες αλλά τες πα, το καπο τάστο φαίνεται καλή ιδέα!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
ολα αυτα χωρις να ξεκουρδισω τις χορδες?Πως γινετε αφου η χορδη θα τραβαει κ δεν θα μπορω να κρατησω το βαγονακι
A!! Ξέχασα να σου πω, ότι είναι λίγο ταχυδακτυλουργική διαδικασία!! Με το αριστερό χέρι κρατάς το βαγονάκι προσεχτικά έτσι ώστε τα δάχτυλα σου να μην έρχονται σε επαφή με τη χορδή που ρυθμίζεις έτσι ώστε να της επιτρέπεις να ταλαντώνεται (και το μετακινείς ανάλογα με την ένδειξη που σου δίνει το κουρδιστήρι σου) και με το δεξί πατάς τη νότα με το δείκτη και με τον παράμεσο χτυπάς τη χορδή για να "ακούσει" το κουρδιστήρι..

Φυσικά υπάρχει και πιο απλός τρόπος αλλά πιο χρονοβόρος.. Αφού έχεις ξελασκάρει το βαγονάκι και το μετακινήσεις, ξαναβιδώνεις το allen και με ελεύθερα πλέον χέρια, τσεκάρεις το κουρδιστήρι.. Ξαναχαλαρώνεις το βαγονάκι, ξαναμετακινείς και ξαναβιδώνεις.. Ξανατσεκάρεις κουρδιστήρι, κ.ο.κ.. Δεν πιστεύω όμως ότι ο πρώτος τρόπος είναι τόσο δύσκολος, για να δικαιολογεί τη μανούρα του δεύτερου..
Υπαρχει περιπτωση επειτα απο αλλαγμα της θεσης στο βαγονακι να μη μπορω να κουρδιζω τις χορδες μεταξυ τους?Πχ οταν κουρδιζω την μια να ξεκουρδιζει η αλλη γτ δεν θελω να το ρισκαρω μολις την εφτιαξα
Εννοείται ότι η κιθάρα με αυτή τη διαδικασία θα ξεκουρδιστεί.. Καλύτερα άστο για την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να την κουρδίσεις.. Keep rocking!!

@Υπνοβάτης...

Έχεις απόλυτο δίκιο για το capo tasto.. Το τελευταίο που είχα το έχασα πριν πολλά χρόνια και δεν πήρα εκτοτε γιατί δεν το πολυχρησιμοποιώ.. Έτσι εξηγείται που δεν μου πέρασε από το μυαλό.. Μου θύμησες το γνωστό ανέκδοτο όπου οι Αμερικανοί ήθελαν να φτιάξουν ένα στυλό για να κρατάνε οι αστροναύτες στο διάστημα σημειώσεις, όπου έφαγαν κοντά στους 6 μήνες για να φροντίσουν έτσι ώστε το στυλό να γράφει σε όλες τις συνθήκες έλλειψης βαρύτητας, σε όλες τις κλίσεις και σε όλες της χημικές συστάσεις περιβάλλοντος.. Οι Ρώσοι χρησιμοποίησαν μολύβι ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/08, 18:33 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Eννοείται ότι η όλη ιστορία γίνεται με την κιθάρα κουρδισμένη κανονικά ε?
Και αν αλλάζω κούρδισμα λογικά το ιντονατιον μια ελάχιστη ρυθμισούλατη θέλει έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Eννοείται ότι η όλη ιστορία γίνεται με την κιθάρα κουρδισμένη κανονικά ε?
Και αν αλλάζω κούρδισμα λογικά το ιντονατιον μια ελάχιστη ρυθμισούλατη θέλει έτσι δεν είναι?
Η κιθάρα πρέπει να είναι κουρδισμένη ναι.. Γενικά σε οποιοδήποτε set up πρέπει να κουρδίζουμε την κιθάρα πρώτα και σε μερικά set ups όπως στο ρύθμισμα του truss rod πρέπει να κρατάμε την κιθάρα σε playing position..
Για το δεύτερο που με ρωτάς αν δεν κάνω τεράστιο λάθος, δεν νομίζω να χρειάζεται να ρυθμίσεις το intonation αν αλλάξεις κούρδισμα..

Το θέμα με το intonation έχει να κάνει με το μήκος της χορδής.. Το μέσο της χορδής πρέπει να πέφτει ακριβώς πάνω από το 12ο τάστο.. Έτσι αυξομειώνοντας το μήκος της χορδής με τα saddles φροντίζουμε οι αποστάσεις "locking nut-12o τάστο" και "12ο τάστο-saddle" να είναι ίσες.. Επομένως, εφόσον εσύ αλλάζεις κούρδισμα, στην ουσία μετά θα πρέπει να επαναφέρεις το tremolo σε παράλληλη με το σώμα θέση, αλλά όπως το φαντάζομαι οι αποστάσεις "locking nut-12o τάστο" και "12ο τάστο-saddle" θα παραμείνουν ίσες.. Δεν έχω και το κουράγιο να το σκεφτώ και ιδιαίτερα (γιατί έχω πήξει σε κάτι graphs) και ούτε ήμουν φίλος των διαφορετικών κουρδισμάτων, αλλά πιστεύω ότι το intonation χρειάζεται στις περιπτώσεις όπου τα saddles έχουν μετακινηθεί λόγω των πολλών divebombs ή λόγω χρόνου.. Προσωπικά, ρυθμίζω intonation κάθε τρίμηνο..

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Και κάτι τελευταίο και σταματάω να σε πρήζω!
Σε γέφυρα τύπου fender είναι πάνω κάτω το ίδιο πράγμα έτσι?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Και κάτι τελευταίο και σταματάω να σε πρήζω!
Σε γέφυρα τύπου fender είναι πάνω κάτω το ίδιο πράγμα έτσι?
Δεν με πρήζεις βρε.. Προς θεου :)

Απλά αναγκαζόμαστε να δουλεύουμε και σκ γιατί οι δουλειές τρέχουν και είμαι λίγο μες στο νεύρο..

Ναι η ίδια λογική διέπει και τις vintage bridges (τύπου Fender), με τη διαφορά ότι τα saddles δεν ρυθμίζονται από κάτι βίδες τύπου allen που βρίσκονται μπροστά από αυτά (όπως στις floating bridges) αλλά από κοινές βίδες που βρίσκονται πίσω από τα saddles.. Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι η ίδια, πλην πολύ πιο εύκολη..

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
τις χορδες θα μ συστεινατε (οταν προκειται να αλλαξω) να βαλω?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
τις χορδες θα μ συστεινατε (οταν προκειται να αλλαξω) να βαλω?

Αυτό θα το αποφασίσεις με trial'n'error.. Δοκίμασε όσες περισσότερες μάρκες μπορείς για να δεις ποιες σου ακούγονται καλύτερα.. Απλά να σου πω, ότι στις χορδές, λίγο πολύ ισχύει το ότι όσα δώσεις, τόσα θα πάρεις, αλλά επίσης και όλες οι εταιρίες που φτιάχνουν χορδές (ghs, d'addario, erbie ball, to name just a few) φτιάχνουν διάφορους τύπους χορδών οπότε δεν μπορείς να πεις ότι δεν μου αρέσουν οι dean markley αλλά δεν μου αρέσει η συγκεκριμένη σειρά της dean markley.. Το τελευταίο το αναφέρω επειδή πολλές φορές ακούω κιθαρίστες να λένε, η A εταιρία βγάζει άθλιες χορδές, ενώ στην πραγματικότητα έχουν δοκιμάσει μόνο μια σειρά χορδών της Α εταιρίας, η οποία όντως μπορεί να μην τους ταιριάζει.. Προσωπικά, επειδή μου αρέσει να βάζω πολλά slides στο παίξιμο μου χρησιμοποιώ αυτές..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Προσωπικά, επειδή μου αρέσει να βάζω πολλά slides στο παίξιμο μου χρησιμοποιώ αυτές..


Πολύ καλές χορδές με ωραίο κρυστάλλινο ήχο. Τις είχα χρησιμοποιήσει πριν από χρόνια και δεν ξέρω γιατί δεν τις ξαναπήρα από τότε. Συνήθως χρησιμοποιώ D'Addario ή Elixir...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απλά να σου πω, ότι στις χορδές, λίγο πολύ ισχύει το ότι όσα δώσεις, τόσα θα πάρεις

ειδικά στις χορδές δεν νομίζω πως ισχύει και πολύ αυτό..

π.χ. οι Gibson είναι πιο ακριβές από τις περισσότερες χορδές αλλά απο ποιότητα δεν λένε και τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τις άλλες πάλι..

ή επίσης αν πάρεις elixir θα τις πληρώσεις πανάκριβα όχι λόγο της ποιότητας ήχου τόσο όσο για το ότι κρατάνε πολύ λόγω περιέλιξης..
και πολλά άλλα παραδείγματα.....

Προσωπικά έχω δοκιμάσει τις περισσότερες χορδές της αγοράς και έχω καταλήξει στις Ernie-ball Slinky κυρίως ή αλλιώς Gallis rockstar..
Πήρα απ αυτές τον πιο pure ήχο που έχω ακούσει και επίσης την πιο ωραία αίσθηση στα χέρια.. αρκετά ελαστικές αλλά με πολύ μεγάλη σταθερότητα ταυτόχρονα!! να φανταστείς παρ όλη την ελαστικότητά τους ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ξεκουρδίσματα κτλ (Με floyd παίζω κ εγώ...) σε αντίθεση με τις D'addario ας πούμε που όποτε έβαζα κούρδιζα κάθε μέρα ενώ με τις Ernie-Ball έχω κάτσει και 3 μήνες χωρίς να χρειαστώ το παραμικρό κούρδισμα!! ;D :o

Από μένα πάρε Ernie-Ball!! ( και ο λόγος που θα τις βρείς φθηνά δεν είναι ότι δεν είναι καλές αλλά ότι φεύγουν πολύ!!) ;)

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Παρ'οτι χρησιμοποιώ Gibson (κατα κάποιον περίεργο τρόπο είναι οι πιό σταθερές που έχω δοκιμάσει...) oi Ernie Ball έχουνε απίστευτο feeling, και DR High Beams, πού είναι σχεδόν ίδιες, αλλα έχουνε πιό πολύ "κρέας" :P

10άρες κατα κανόνα.

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τις άλλαξες όλες μαζί?
Αμα τις βγάλεις όλες, "πέφτει" το τρέμολο. Η λύση που χρησιμοποιώ εγώ είναι να σφηνώνω ένα κομμάτι χαρτί, ώστε να μην πέφτει το τρέμολο, και να κρατιέται εκαί που κανονικά είναι. Αλλιώς μπορείς να αλλάζεις μια μια τις χορδές..


εγω που τις αλλαξσα ολες μαζι ( σε μια jem 7vwh) τι κανω? την παω σε μαστορα?

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Η γέφυρα "έπεσε" μέσα στο σώμα;
Μπορείς να κάνεις κάτι,αλλά σου συνιστώ ό,τι κάνεις να το κάνεις με ΠΡΟΣΟΧΗ:

1)Ακούμπα την κιθάρα ξάπλα,με τις χορδές προς τα επάνω.
2)Με το τρέμολο σήκωσε τη γέφυρα, πίεσέ το προς τη μεριά της κιθάρας
3)Έχε σε ακτίνα χειρός,μια μπαταρία 9V ντυμένη με ταινία ή (αυτό που κάνω εγώ)μια γόμα απ τις άσπρες που είναι πιό χοντρές
4)Βάλε το "μοχλό" σου ανάμεσα στη γέφυρα και την κιθάρα

μετά κάθεται μιά χαρά και μπορείς να αλλάξεις χορδές "κύριος"

Δες αυτό

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Προσωπικά έχω δοκιμάσει τις περισσότερες χορδές της αγοράς και έχω καταλήξει στις Ernie-ball Slinky κυρίως ή αλλιώς Gallis rockstar..
Πήρα απ αυτές τον πιο pure ήχο που έχω ακούσει και επίσης την πιο ωραία αίσθηση στα χέρια.. αρκετά ελαστικές αλλά με πολύ μεγάλη σταθερότητα ταυτόχρονα!! να φανταστείς παρ όλη την ελαστικότητά τους ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ξεκουρδίσματα κτλ (Με floyd παίζω κ εγώ...) σε αντίθεση με τις D'addario ας πούμε που όποτε έβαζα κούρδιζα κάθε μέρα ενώ με τις Ernie-Ball έχω κάτσει και 3 μήνες χωρίς να χρειαστώ το παραμικρό κούρδισμα

(βλέπω οτι το έγραψες αυτό και παραπάνω) Εγώ έπαθα ακριβώς το αντίθετο. Μου έσπασαν τα νεύρα η Ernie-ball Slinky
και θα ξαναγυρίσω στις D'addario. Δοκίμασα και τις ghs boomers αλλά δεν μου άρεσε ο ήχος. (πάντα για 10αρες μιλάω)

Στο θέμα μας τώρα.
Παράθεση
εγω που τις αλλαξσα ολες μαζι ( σε μια jem 7vwh) τι κανω? την παω σε μαστορα?
φίλε να μην κάνεις τίποτα!!!!  Το ποιο πιθανό είναι να έπεσε η γέφυρα ή να άλλαξε η κλήση του μπράτσου.
Εφόσον και αν έβαλες ίδιες χορδές πχ απο 10 σε 10 συνέχισε να κουρδίζεις κανονικά και σε μερικές μέρες θα έρθουν όλα
στα ίσια τους.
Αλλα για να μην την ξαναπατήσεις καλό είναι να βάζεις κάτι να κρατάει την γέφυρα πριν βγάλεις όλες τις χορδές.
Εγω βάζω ένα κουτάλι από κάτω  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος darkn1ck

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Παιδια συνεχιζω να εχω το προβλημα με την ελαστικοτητα των χορδων ξερετε μηπως τι φταιει?Οι χορδες ειναι υπερβολικα ασταθείς λογω της ελαστικοτητας
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/08, 18:50 από darkn1ck »

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με όσους σου είπαν να την πας για Service. Κάνε τον κόπο, εξάλου το Floyd Rose αν δεν το πασπατέψεις μόνος σου θέλει Service κάθε 6 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας πεδια εχω προβλημα με το floyd rose παρολο που κουρδιζω τις χορδες το floyd rose ανεβενη 2-3 cm πιο πανω και οταν πηγενει στιν θεση του το floyd rose ειναι καργα ξεκουρδισμενες, εχω τρελαθει μου ειχη σπασει τα νευρα
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Γεια σας πεδια εχω προβλημα με το floyd rose παρολο που κουρδιζω τις   χορδες το floyd rose ανεβενη 2-3 cm πιο πανω και οταν πηγενει στιν θεση   του το floyd rose ειναι καργα ξεκουρδισμενες, εχω τρελαθει μου ειχη   σπασει τα νευρα


κανε αυτο  ;)



ή αυτο

« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/11, 02:26 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Α δηλαδη να σφηξω της βιδες απο πισω , εμενα ομος μου εχη 2 ελλατηρια μηπως πρεπη να βαλω 3?
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
κανονικα εχουν 3 αλλα αναλογα με τις χορδες μπορεις να τα αλλαζεις θεσεις ή να βαλεις 4 κτλ


Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οκ ευχαριστω παντος τις βιδωσα λιγο πιο μεσα της βηδες και ηρθε το floyd rose τελια στιν αρχικη του θεση ;)
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος Heavy metal!!!

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
παιδια εχωτην ιδια κιθαρα και θελω να κανω μια ερωτηση!και εγο εφτιαξα το τρεμολο απο πισω αλλα μετα οι χορδες ξεκουρδιστηκαν και οταν τισ κουρδησα εγινε παλι χαλια το τρεμολο!!ξερετε γιατι γινεται αυτο??

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
ναι αλλα δεν στο το λέμε ειναι μυστικό  ;D

δες τα βίντεο παραπάνω  ;)   
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Heavy metal!!!

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
α σορρυ δεν το ειχα δει!!!!εχω οτι και να κανετε θα το μαθω το μυστικο!δεν μου γλυτωνετε!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 14:04
από Giorgos K.
21 Απαντήσεις
7741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 20:10
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 18:44
από mohok
4 Απαντήσεις
3810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
12 Απαντήσεις
6430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 04:16
από daffy
3 Απαντήσεις
3089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:56
από master of puppets
7 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 16:58
από teo_gp
9 Απαντήσεις
6380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 16:40
από kmanou
2 Απαντήσεις
3306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 12:56
από djkostas