Αποστολέας Θέμα: Πώς παίζεται αυτό εδώ???  (Αναγνώστηκε 7399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« στις: 13/06/08, 10:57 »
Ρε παιδιά, μήπως ξέρει κανείς πώς παίζεται αυτό εδώ???



|-----------------|
|-4--5------------|
|-----------------|
|-2--3------------|

Το έχω δει σε πολλές ταμπλατούρες και δεν ξέρω πως παίζεται...
Επισημαίνω ότι δε πρόκειται για κλασσική κιθάρα ώστε να παιχτεί με τα δάχτυλα.

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #1 στις: 13/06/08, 11:09 »
Ρε παιδιά, μήπως ξέρει κανείς πώς παίζεται αυτό εδώ???



|-----------------|
|-4--5------------|
|-----------------|
|-2--3------------|

Το έχω δει σε πολλές ταμπλατούρες και δεν ξέρω πως παίζεται...
Επισημαίνω ότι δε πρόκειται για κλασσική κιθάρα ώστε να παιχτεί με τα δάχτυλα.

Ευχαριστώ!!!

Θα σου πω πως το παίζω εγώ (το σημείο!!! :D)..

Κάνω ένα είδος μικρού μπαρέ (στο τάστο που πρέπει να παιχτεί η μπάσα χορδή) με το οποίο παίζω με το δείκτη την μπάσα χορδή και με το μικρό ή παράμεσο (ανάλογα τι σε βολεύει) παίζω την νότα 2 χορδές κάτω.. Στην ενδιάμεση χορδή mutάρω με το μπαρέ που έχω κάνει και έτσι η συγκεκριμένη δεν ακούγεται όταν με το δεξί χτυπάω και τις 3 χορδές μαζί.. Για να mutάρεις την ενδιάμεση χορδή, απλά το μπαρέ σου είναι χαλαρό ίσα-ίσα να εφάπταται στη χορδή που δεν θέλουμε να ακουστεί.. Πως σου φαίνεται; Θέλει λίγο εξάσκηση για να αποκτήσεις την αίσθηση του "εφαπτόμενου" μπαρέ.. Όχι πολύ.. 10 λεπτά φτάνουν..

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #2 στις: 13/06/08, 11:25 »
Καλή μου φάνηκε η εκδοχή σου...απλά όπως και να το κάνουμε θα ακουστεί η mutαρισμένη νότα...
Το συγκεκριμένο ήταν ένα παράδειγμα...το έχω συναντήσει σε πολλά tabs όπου παίζεται στις πρώτες χορδές (πρώτη-τρίτη) και πολύ ψιλά (21-24 τάστο).Επειδή είναι κάτι σαν σόλο, μήπως παίζει πχ το 21ο τάστο στην πρώτη χορδή και ταυτόχρονα κάνει hammer-on στο 23ο τάστο στην τρίτη χορδή???

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #3 στις: 13/06/08, 11:35 »
Αν είναι το ένα κάτο από το άλλο όχι...!
Είναι αυτό που σου περιέγραψε ο faser...
Και δεν είναι μόνο όπως το κάνει αυτός! Νομίζω στο πειριέγραψε όπως το κανει όλος ο κόσμος! ;)
Δεν ακούγεται η ενδιάμεση χορδή δοκίμασε το!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #4 στις: 13/06/08, 11:54 »
Καλή μου φάνηκε η εκδοχή σου...απλά όπως και να το κάνουμε θα ακουστεί η mutαρισμένη νότα...
Το συγκεκριμένο ήταν ένα παράδειγμα...το έχω συναντήσει σε πολλά tabs όπου παίζεται στις πρώτες χορδές (πρώτη-τρίτη) και πολύ ψιλά (21-24 τάστο).Επειδή είναι κάτι σαν σόλο, μήπως παίζει πχ το 21ο τάστο στην πρώτη χορδή και ταυτόχρονα κάνει hammer-on στο 23ο τάστο στην τρίτη χορδή???
Προσωπικά δεν έχω προβλήματα με την mutαρισμένη νότα.. Δεν ακούγεται κάτι που να με ενοχλεί.. Άλλο να κάνεις palm mute (όπου φυσικά και ακούγεται) και άλλο να κάνεις finger muting (όπου σκοπός του και τεχνική είναι να μην ακούγεται).. Χρησιμοποιείται αρκετά όπως είπες και στις ψηλές νότες (κάτω τάστα) γιατί πολύ απλά είναι ένας εύκολος τρόπος να παίξεις δισολίες σε 8ες παράλληλες ;)..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #5 στις: 13/06/08, 12:18 »
Hybrid κύριοι. Hybrid picking αφου σας καίει τόσο η πένα... :P :P :P
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1308
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #6 στις: 13/06/08, 12:23 »
Ναι αλλά θέλει πολλή εξάσκηση για να ακούγεται το ίδιο η νότα που βαράς με την πένα με αυτήν που βαράς με το δάχτυλο. Και πρέπει να το δοκιμάσεςι σε όλα τα ζεύγη χορδών και σε διάφορα σημεία στην ταστιέρα. Όπως το πε ο faser είναι το πιο βολικό και εύκολο νομίζω.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #7 στις: 13/06/08, 12:48 »
Ναι αλλά θέλει πολλή εξάσκηση για να ακούγεται το ίδιο η νότα που βαράς με την πένα με αυτήν που βαράς με το δάχτυλο. Και πρέπει να το δοκιμάσεςι σε όλα τα ζεύγη χορδών και σε διάφορα σημεία στην ταστιέρα. Όπως το πε ο faser είναι το πιο βολικό και εύκολο νομίζω.

Kαι το alternate picking θέλει εξάσκηση, και το economy θέλει εξάσκηση, και τα arpeggios θέλουν εξάσκηση.... Αnd it goes on, and on.... ;) ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #8 στις: 13/06/08, 14:34 »
Οπως το περιγράφει ο faser νομίζω είναι το πιο εύκολο ενώ με hybrid είναι πιο καθαρό. Αν παίζεις με παραμόρφωση νομίζω ο πρώτος τρόπος είναι οκ. Χωρίς παραμόρφωση νομίζω καλύτερα με τον δεύτερο τρόπο.
Απο ότι πρόσεξα έχει 4 χορδές το tab που δείχνεις. Απλά βαρέθηκες να γράψεις και τις άλλες η μήπως το tab είναι για μπάσο?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #9 στις: 13/06/08, 14:43 »
Ο μόνος λόγος που διαφωνώ με του faser είναι οτι αφορά μόνο δακτυλοθεσίες που απέχουν 2 χορδές. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατι είναι ένα πρόβλημα που δεν με απασχόλησε ποτέ.. Απο κει και πέρα πιστεύω οτι η τεχνικη΄πρέπει να είναι πιο ευέλικτη...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #10 στις: 13/06/08, 14:59 »
Εδώ θα συμφωνήσω...!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #11 στις: 13/06/08, 15:26 »
Κι εγώ με hybrid picking τα παίζω αυτά...

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #12 στις: 13/06/08, 15:31 »
Παράθεση
Απο ότι πρόσεξα έχει 4 χορδές το tab που δείχνεις. Απλά βαρέθηκες να γράψεις και τις άλλες η μήπως το tab είναι για μπάσο?

Ούτε το ένα ούτε το άλλο...τα βρήκα στο gp5 και επειδή δε γίνεται να τα αντιγράψω από εκεί βρήκα ένα τυχάιο tab σε txt μορφή και το τροποποίησα.Τις υπόλοιπες χορδές (κακώς!) δεν τις περιέλαβα γιατί δεν με ενδιέφεραν.Πάντςσ το έχω συναντήσει σε αρκετά tabs αυτό και μου έφευγε το καφάσι να σκεφτώ πως μπορεί να γίνετε...

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #13 στις: 13/06/08, 15:38 »
Σχετικά με το Guitar Pro να ξέρεις ότι σε κάποια κομμάτια η απεικόνιση της ταμπλατούρας είναι λάθος...
Οι νότες είναι σωστές αλλά τις μεταφέρει στην ταμπλατούρα όπως το βολεύει,άσχετα αν γίνεται ή όχι.
Ειδικά άν λές πως είναι στα τελευταία τάστα,μεταφέρεσαι στην ακριβώς απο κάτω χορδή!
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #14 στις: 13/06/08, 15:40 »
Δηλαδή αν αυτό δείχνει πρώτη-τρίτη χορδή, μπορεί να είναι και πρώτη δεύτερη? ???

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #15 στις: 13/06/08, 15:45 »
Ακουγεται πιο ωραια αν κανεις και upstrokes μαζι με downstrokes(με το τροπο που εδειξε ο φειζερ)
Εγω χρησιμοποιω το πρωτο και το τεταρτο δαχτυλο για αυτη τη τεχνικη και "μπλοκαρω" την χορδη αναμεσα με το πρωτο...
Πολυ καλο κομματι για προπονηση αυτου ειναι to Hall Of The Mountain King των Savatage...

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #16 στις: 13/06/08, 15:49 »
Πολύ καλό παράδειγμα φίλε μου...είναι γ ε μ ά τ ο τέτοια μυστήρια πραματάκια!!! :P
Πώς τα παίζεις εσυ?Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αναλυτικά?Πάρε παραδείγματα από το κομμάτι αυτό που πρότεινες...thanx!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #17 στις: 13/06/08, 16:14 »
Οπως το περιγράφει ο faser νομίζω είναι το πιο εύκολο ενώ με hybrid είναι πιο καθαρό. Αν παίζεις με παραμόρφωση νομίζω ο πρώτος τρόπος είναι οκ. Χωρίς παραμόρφωση νομίζω καλύτερα με τον δεύτερο τρόπο.
+1

Συμφωνώ απόλυτα.. Όντας κατά βάση κλασικός κιθαρίστας έμαθα το παίξιμο αυτού του τύπου σε κομμάτια του Albeniz (μάλιστα αν παίξεις αυτές τις 2 νότες με κάποιο απειροελάχιστο lag μεταξύ της μπάσας και της πρίμας χορδής, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν μαγευτικό).. Επομένως όταν παίζω χωρίς παραμόρφωση, π.χ. κομμάτια τύπου Eric Johnson, χρησιμοποιώ δάχτυλα.. Όταν όμως πρόκειται για κομμάτι με παραμόρφωση (π.χ. το "refrain" του Overdriver από το τελευταίο cd του Satriani) νιώθω ότι χάνεται μεγάλο μέρος του τονισμού αν δεν χτυπήσεις τις τρεις χορδές με τη πένα (και μάλιστα downstroke δυνατά).. Είναι και η επαφή της πένας με τις χορδές που ακούγεται όταν έχεις παραμόρφωση και πιστεύω ότι του πάει καλύτερα.. Βέβαια ο καθένας όπως βολεύεται :)..

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πώς παίζεται αυτό εδώ???
« Απάντηση #18 στις: 13/06/08, 16:37 »
Με τη σειρά μου θα συμφωνήσω κι εγώ με το Καθίκι :) αλλά αρκετές φορές χρησιμοποιώ και την τεχνική που προτείνει ο faser...
Προσωπικά κοίτα τί σε βολεύει περισσότερο και πώς σου ακούγεται καλύτερα εσένα...
Πολλές φορές ανάλογα με τα κέφια, στο ένα verse χρησιμοποιώ τη hybrid τεχνική και στο δεύτερο την άλλη του faser...έτσι για να ξεκουράζω και τα δάχτυλα αλλάζοντας τεχνικές...
Αρκεί το αποτέλεσμα βέβαια να είναι καλό...;)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/06, 14:46
από eleos* (Βάλια πια....)
43 Απαντήσεις
26061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 20:00
από Panos the Greek
0 Απαντήσεις
1406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 21:11
από kuiper
5 Απαντήσεις
3073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/07, 19:07
από Σπύρος
7 Απαντήσεις
2692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 07:55
από gkou
20 Απαντήσεις
5081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 13:10
από pinelopi
0 Απαντήσεις
2689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 16:54
από gfiore7
16 Απαντήσεις
13013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 01:05
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
3277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 22:23
από freemind
0 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/18, 02:41
από Dagoth