Αποστολέας Θέμα: Noise gate/reduction?????  (Αναγνώστηκε 5421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Noise gate/reduction?????
« στις: 11/02/08, 13:20 »
Λοιπόν παιδιά,μιας που τελείωσα με όποιο άλλο πεταλάκι ήθελα,ήρθε η ώρα για το τελευταίο πετάλι.Είμαι ανάμεσα σε huch c της Rocktron , NS-2 Boss, και Smart gate της MXR.Γνωρίζετε/έχετε παίξει με κάποιο από αυτά?
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #1 στις: 11/02/08, 15:35 »
Βάλε κι αυτό στη λίστα με τα υπόψιν σου
http://www.thomann.de/gr/isp_technologies_decimator_pedal.htm

Δουλεύει καλά με τον 5150. Εφόσον τα καταφέρνει καλά με αυτόν, νομίζω θα τα καταφέρνει με όλους...
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #2 στις: 11/02/08, 16:06 »
To NS-2 της Boss το έχω και αν και δεν το χρησιμοποιώ τώρα λόγω POD όσο το χρησιμοποιούσα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια επιρεάζει αρκετά τον ήχο και δεν έχει true bypass αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ μία τίμια λύση.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #3 στις: 11/02/08, 19:53 »
To NS-2 της Boss το έχω και αν και δεν το χρησιμοποιώ τώρα λόγω POD όσο το χρησιμοποιούσα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια επιρεάζει αρκετά τον ήχο και δεν έχει true bypass αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ μία τίμια λύση.

Όχι,argo,δεν θέλω να επηρεάζει τον ήχο μου...
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #4 στις: 11/02/08, 20:30 »
To NS-2 της Boss το έχω και αν και δεν το χρησιμοποιώ τώρα λόγω POD όσο το χρησιμοποιούσα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια επιρεάζει αρκετά τον ήχο και δεν έχει true bypass αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ μία τίμια λύση.

Όχι,argo,δεν θέλω να επηρεάζει τον ήχο μου...
Το decimator το είχα δει σε ένα video στο youtube και με είχε εντυπωσιάσει.. Πραγματικός σιγαστήρας και εφόσον δεν έκανε καμία μαγκιά το παιδί που το πόσταρε το videaki, έπαιζε το ίδιο with or without..

Πάντως να ξέρεις ότι άλλο noise gate και άλλο noise reduction.. Το πρώτο πραγματικά κάνει αυτό που λέει το όνομα του.. H λειτουργία του είναι απλή.. Του θέτεις ένα επίπεδο ήχου το οποίο όταν το φτάσει κόβει τον ήχο (το πόσο τον κόβει και με τι ταχύτητα το επιλέγεις εσύ).. Φαίνεται ονειρικό αλλά δεν είναι.. Μπορεί με κατάλληλες ρυθμίσεις του threshold και dapping να κάνεις την κιθάρα σου να σιγήσει εντελώς όταν δεν παίζεις αλλά φαντάσου να κρατήσεις μια συγχορδία και να σου σκοτώσει το sustain.. Εκεί που περιμένεις δηλαδή να "σκάσουν" οι αρμονικές, να triggerαριστεί το noise gate και να σου κόψει τον ήχο ::)..

Από την άλλη πλευρά το noise reduction, δουλεύει κάπως παραπλήσια (φροντίζει κυρίως να κόβει τον ήχο όταν δεν παίζεις) αλλά με σαφώς λιγότερες επιλογές.. Είναι αρκετά καλή λύση εφόσον έχεις προσέξει γενικά τον ήχο σου να μην "φυσάει".. Χωρίς να είμαι 100% τα noise gates βγαίνουν μόνο σε rack units.. Θα σου πρότεινα αν έχει το χώρο για ένα rack unit να αγοράσεις το ISP Decimator Noise Gate, αλλιώς και το ISP Decimator Noise Reducer θα κάνει την δουλειά του σε bedroom levels..

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #5 στις: 12/02/08, 09:44 »
Αν επιλέξεις decimator, πρόσεξε πολύ την αγορά μεταχειρισμένου (αν πας για μεταχειρισμένο). Αλλάζει συνεχώς τεχνολογία, και τα παλαιότερα δεν ήταν όλα εξίσου καλά. Τα τελευταία θεωρούνται κορυφαία, οπότε προσπάθησε να πάρεις όσο το δυνατόν πιο καινούριο. So they say...
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #6 στις: 12/02/08, 11:01 »
To NS-2 της Boss το έχω και αν και δεν το χρησιμοποιώ τώρα λόγω POD όσο το χρησιμοποιούσα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια επιρεάζει αρκετά τον ήχο και δεν έχει true bypass αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ μία τίμια λύση.

Όχι,argo,δεν θέλω να επηρεάζει τον ήχο μου...
Φαίνεται ονειρικό αλλά δεν είναι.. Μπορεί με κατάλληλες ρυθμίσεις του threshold και dapping να κάνεις την κιθάρα σου να σιγήσει εντελώς όταν δεν παίζεις αλλά φαντάσου να κρατήσεις μια συγχορδία και να σου σκοτώσει το sustain.. Εκεί που περιμένεις δηλαδή να "σκάσουν" οι αρμονικές, να triggerαριστεί το noise gate και να σου κόψει τον ήχο ::)..



αυτό ακριβώς ήταν και το δικό μου προβλημα με το NS2 ..

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #7 στις: 12/02/08, 11:26 »
To NS-2 της Boss το έχω και αν και δεν το χρησιμοποιώ τώρα λόγω POD όσο το χρησιμοποιούσα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια επιρεάζει αρκετά τον ήχο και δεν έχει true bypass αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ μία τίμια λύση.

Όχι,argo,δεν θέλω να επηρεάζει τον ήχο μου...
Φαίνεται ονειρικό αλλά δεν είναι.. Μπορεί με κατάλληλες ρυθμίσεις του threshold και dapping να κάνεις την κιθάρα σου να σιγήσει εντελώς όταν δεν παίζεις αλλά φαντάσου να κρατήσεις μια συγχορδία και να σου σκοτώσει το sustain.. Εκεί που περιμένεις δηλαδή να "σκάσουν" οι αρμονικές, να triggerαριστεί το noise gate και να σου κόψει τον ήχο ::)..



αυτό ακριβώς ήταν και το δικό μου προβλημα με το NS2 ..


Και το δικό μου... Έως ότου αγόρασα το Hum Debugger της Electro Harmonix και είδα άσπρη μέρα ;D ;D
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #8 στις: 12/02/08, 11:40 »
To NS-2 της Boss το έχω και αν και δεν το χρησιμοποιώ τώρα λόγω POD όσο το χρησιμοποιούσα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια επιρεάζει αρκετά τον ήχο και δεν έχει true bypass αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ μία τίμια λύση.

Όχι,argo,δεν θέλω να επηρεάζει τον ήχο μου...
Φαίνεται ονειρικό αλλά δεν είναι.. Μπορεί με κατάλληλες ρυθμίσεις του threshold και dapping να κάνεις την κιθάρα σου να σιγήσει εντελώς όταν δεν παίζεις αλλά φαντάσου να κρατήσεις μια συγχορδία και να σου σκοτώσει το sustain.. Εκεί που περιμένεις δηλαδή να "σκάσουν" οι αρμονικές, να triggerαριστεί το noise gate και να σου κόψει τον ήχο ::)..



αυτό ακριβώς ήταν και το δικό μου προβλημα με το NS2 ..


Και το δικό μου... Έως ότου αγόρασα το Hum Debugger της Electro Harmonix και είδα άσπρη μέρα ;D ;D


Μπορεις να κανεις loop (sent - return)  συγκεκριμενα εφε στο Hum Debugger  οπως στο noise sup?

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #9 στις: 12/02/08, 13:12 »
 Όχι. Απλά το βάζεις πρώτο ή τελευταίο στο effects chain και καθαρίζεις από θόρυβο... Το καλό είναι ότι δεν επηρρεάζει σε τίποτα τον ήχο, το sustain κλπ.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #10 στις: 19/02/08, 17:03 »
Θα σου πρότεινα το Hush C αλλα και σε αυτά τα λεφτά και κάτι παραπάνω τον DBX 166

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #11 στις: 20/02/08, 02:36 »
Εγω εχω το NS-2 και οσο το χρησιμοποιησα ηταν μια χαρα (εχει χρησιμοποιηθει εξευτελιστικα λιγο). Σε 5150 το χρησιμοποιησα και με EMG μαγνητες τερμα distortion Κτλ. ΜΟΝΟ αν το βαλεις στο τερμα σου κοβει το sustain. Ειδικα αν εχει Passive μαγνητες δεν προκειται να σου εμφανισει προβλημα. Αν ενδιαφερεσαι, το πουλαω γιατι το εχω και καθεται (πολυ καλη τιμη)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noise gate/reduction?????
« Απάντηση #12 στις: 20/02/08, 18:24 »
παιδιά αν ένας αποθορυβοποιητής σε μορφή πεταλιού δεν έχει send return όπως το ns-2 δηλαδή να κάνει κύκλο αυτά που θες να κόψεις και μετά να συνεχίζει το σήμα πώς χρησιμοποιείται?δηλαδή το hush θα κόψει τον θόρυβο από όλα τα προηγούμενα πετάλια?

υ.γ. κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχουν πετάλια που να είναι sustainers και όχι compressors ή είναι πάντα και τα δύο στενα συνδεδεμένα!δηλαδή compressarisma σημαίνει και sustain?
Evangelos C. Brachos

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 17:23
από Jezus
18 Απαντήσεις
6121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 16:44
από mace
16 Απαντήσεις
6956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 23:01
από Σατάνης
noise gate?

Ξεκίνησε από a7xjoey Εφέ

12 Απαντήσεις
6464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 15:46
από Garvin
6 Απαντήσεις
3019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 21:51
από metalmike
12 Απαντήσεις
13184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/19, 11:07
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/11, 22:29
από Σατάνης
Noise Gate

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

5 Απαντήσεις
2535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 15:48
από zeromancer
6 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/12, 19:53
από RandomHero
0 Απαντήσεις
2264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 11:01
από DeniaHD