Αποστολέας Θέμα: Σχολεία: Γιατί να είναι τόσο οπισθοδρομικά;  (Αναγνώστηκε 73376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Ο χαρακτηρισμός τον πείραξε και όχι η κατάστασή του?
Στην τάξη μου είχα παιδιά κουμπιά που έφταναν οποιονδήποτε στα άκρα.
Σαφώς και δεν είναι ενδεδειγμένη συμπεριφορά από ένα καθηγητή αλλά υπάρχουν και όρια στην υπομονή.

Και πού ξέρει ο καθηγητής αν του μαθητή του πέθανε η μάνα προχθες και δε μπορούσε να διαβάσει. Στουρνάρι ή μαλακισμένο σε καμία περίπτωση δεν τον αποκαλείς.

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Από πότε το συγκεκριμενο (το επεισοδιο που αναφερεις Garvin) καλύπτει το γενικό;

ποσα παραδειγματα θες να σου πω προκλητικης, για να μην πω καποια αλλη λεξη, συμπεριφορας μαθητων προς τους καθηγητες;

Καλύτερα , εαν θες βεβαια, να βαλεις την συζητηση σε μια γενικη βαση...

θα μπορούσες να μου πεις πως θα είναι το "ιδανικο" σχολειο για εσένα;

"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Έλεος πια!
Δε σε χαρακτηρίζουν στουρνάρι με την πρώτη φορά που δεν ξέρεις μάθημα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Ίσως...αλλά όχι στο σχολείο μου.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Στο σχολείο πας για να πάρεις γνώσεις.
Αφοσιώσου σε αυτό και θα δεις ότι τα άλλα είναι λεπτομέρειες.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Από πότε το συγκεκριμενο (το επεισοδιο που αναφερεις Garvin) καλύπτει το γενικό;

ποσα παραδειγματα θες να σου πω προκλητικης, για να μην πω καποια αλλη λεξη, συμπεριφορας μαθητων προς τους καθηγητες;

Καλύτερα , εαν θες βεβαια, να βαλεις την συζητηση σε μια γενικη βαση...

θα μπορούσες να μου πεις πως θα είναι το "ιδανικο" σχολειο για εσένα;



και ποιος είπε ότι οι μαθητές είναι αγγελούδια; ξαναλέω...Δεν είμαι ακραίος για να κατακρίνω τους καθηγητές μόνο. Το ιδανικό σχολείο για μένα είναι το summerfield.

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Σου κάνει παρατήρηση ο καθηγητής γιατί φιλίθηκες με την κοπελιά σου στο προαύλιο
Σου τη μπαίνουν για αυτά που φοράς
Είσαι υποχρεωμένος να πεις την προσευχή το πρωί ακόμα και αν δεν θες
Σε πετάνε έξω επειδή έτσι τους κ**λωσε...

Εσύ τι κάνεις;

Αυτοί είναι οι λόγοι που αποκαλεις τα σχολεία οπισθοδρομικά;

"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Πολυ ωραιο το κανατε το θεμα ρε παιδια..Προοδευσατε.. :P

Μαλλον το προβλημα ειναι στο ιδιωτικο σχολειο που πατε..Τουλαχιστον εμεις στα δημοσια δεν εχουμε τετοια προβληματα.. :P

@symeon  Απο δω και περα συμεον θα σε λεω για να μαθεις..Οτι ηξερες κομμενο 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
σιγά μην πηγαίνω σε ιδιωτικό δημόσιο και πάλι δημόσιο. κορόιδο είμαι να πληρώνω;
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
@symeon  Απο δω και περα συμεον θα σε λεω για να μαθεις..Οτι ηξερες κομμενο 8)

αν δεν σε πειραζει...Συμεων...;D
παντως για το θεμα της προσευχης θα το ψαξω...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Nα σου πω την πικρη αληθεια Συμεων εγω δεν ξερω την προσευχη απεξω :P Αν μου πει θα κρυφτω πισω απο κανα ψηλο..Αν με βρει θα γινω ρεζιλι αφου θα εχω επικαλεστει τα δικαιωματα περι ανεξιθρησκειας 8) ;D :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Εγώ δεν ήξερα αυτή που λέγαμε μετά το Πάσχα ολόκληρη και έτρεμα γιατί άντε την άλλη να την έλεγα άμα με πρήζανε ενώ αυτή δεν την ήξερα κιόλας.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
  Δε μπορω να πω οτι για την κατασταση ευθυνονται μονο οι καθηγητες η οι μαθητες.Πιστευω οτι για την κατασταση αυτη την ευθυνη φερουν και οι δυο!
  Υπαρχουν περιπτωσεις στις οποιες καθηγητες φτανουν στα ακρα και συμπεριφερονται με ασχημο τροπο γιατι τους εχουν φερει στα ακρα μαθητες με τη συμπεριφορα τους.Ο σεβασμος απεναντι στο καθηγητη ειναι κατι που απαιτειται απο τη στιγμη που το ατομο αυτο εννοειται οτι το αξιζει και δεν ειναι καποια ιδιαιτερη περιπτωση,μια απο τις αρκετες που υπαρχουν και δεν πρεπει να το παραβλεπουμε.
  Ομως σεβασμος πρεπει να υπαρχει και απο την πλευρα του καθηγητη απεναντι στην ταξη που εχει απεναντι του και να μην βλεπει τα παιδια αυτα σαν μια "δουλεια" αλλα σαν ατομα στα οποια πρεπει να μεταλαμπαδευσει τις γνωσεις του,ατομα για τα οποια κανονικα πρεπει να αποτελει προτυπο μιας και οι παιδαγωγοι,ειτε αυτοι ειναι νηπιαγωγοι,ειτε ειναι δασκαλοι,ειτε καθηγητες,παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στη ζωη των μαθητων αφου εκει οι τελευταιοι περνουν σημαντικο μερος της ζωης τους και της καθημερινοτητας τους.
  Κατα την αποψη μου η κατασταση τα τελευταια χρονια στα σχολεια εχει παρει λιγο "την κατω βολτα".Οι μαθητες πλεον δεν σεβονται καποια πραγματα.Ενα απο αυτα αναφερθηκε αν δε κανω λαθος,η ενδυμασια.Δεν μιλαω για τραβηγμενες περιπτωσεις φυσικα στις οποιες πχ.δεν επιτρεπει ο διευθυντης τα αμανικα(στο σχολειο που πηγαινα επιτρεπονταν μονο κοντομανικα στα κοριτσια,φαρδια αμανικα οχι.Πηγαιναμε και γραφαμε και βγαζαμε τη μπεμπελη) αλλα βλεπω κατι κοριτσακια να πηγαινουν οντως με λιγο "περιεργη" αμφιεση στο σχολειο.Ο χωρος του σχολειου δεν ειναι πασαρελα αλλα χωρος μαθησης.Για πασαρελες υπαρχουν αλλοι χωροι.Κατι παραπλησιο ισχυει και για τα αγορια.Γιατι δηλαδη να επιτρεπεται στον αλλο να φοραει 10 σκουλαρικια στ'αυτι και να απαγορευεται στην κοπελα να φοραει φουστα πανω απο το γονατο η κατι αλλο.Η και κατι τελευταιο γιατι οταν μερικοι μαθητες δεν σεβονται την επιθυμια καποιων αλλων να παρακολουθησουν να μην πρεπει να απομακρυνθουν??
  Σχετικα με τους καθηγητες που δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους θα σου δωσω αλλη μια λυση.Σαν μαθητικη κοινοτητα εχετε πενταμελη και δεκαπενταμελη.Αυτα δεν ειναι μονο για τις εκδρομες αλλα και για την μεταφορα προβληματων των μαθητων στον διευθυντη η για την ενημερωση αρμοδιων για τυχον προβληματα σας,επιθυμιες σας κλπ.Επισης στο σχολειο σας υπαρχει συλλογος γονεων και γινονται συνελευσεις.Στις συνελευσεις αυτες,που παρεβρισκεται και ο διευθυντης,μπορειτε να πατε και να κανετε γνωστο το προβλημα με τον συγκεκριμενο καθηγητη.Τοτε ο διευθυντης και ο συλλογος γονεων θα δρασει αναλογα ειτε για την απομακρυνση του καθηγητη ειτε για να μην σας κανει μαθημα.
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
ουτε εγω την ηξερα....ενταξει την ηξερα αλλα οχι καλα...και ντρεπομουν ....και ετσι ειχα πει με εναν συμμαθιητη μου ψηλο με τα ιδια μυαλα...να το παιζουμε κινεζοι καθε φορα...και μια φορα....την επιασε την καθηγητρια και σονυ ( πανασονυ ) και καλα....να σηκωθω...και της κανω...ντρεπομαι...και λεει στον διπλα...και λεει ντρεπομαι...και πανω πουθ ειναι ετοιμη να μας χ**ει πρωινιατικο....της κανουμε, να ερθουμε και οι δυο;; μας κανει ελατε...εκεινη την μερα το σχολειο....αρχισε πολύ καλα για ολους...γελασαν ολοι...τα καναμε μανταρα...:D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/06, 23:12 από Symeon »
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
εγώ είμαι ο καλύτερος μαθητής της τάξης μου μακράν(δεν είμαι ψώνιο ισχύει). Μου τηνσπάει όταν στην φύσική κάνουμε τα ίδια για τους γκαραγκίόζηδες που δεν διαβάζουν τίποτα. Αλλά να μια μέρα κάναμε αγγλικά και της τι είπα τις καθηγήτριας με απλό και λιτό τρόπο εκείνη τι έκανε με πέταξε έξω επειδή ήξερ ότι είχα δίκιο. Στο διάλυμα πήγα έξω και έπαιξα χιονοπόλεμο με τους φίλους μου με φώναξαν στο γραφείο μόνο εμένα!! στην επόμενη ώρα δεν είχα κάνει ασκήσεις όπως άλλα δεκα παιδιά σε εμένα τα ρίξανε. Θέλω να πω πως υπάρχει φασισμός στο σχολείο όταν ειδικά είσαι καλός μαθητης υπάρχουν δυο-τρεις καθηξητές που σε μισούνε. Και κάτι ακόμα την κοπελιά σου δεν μπορείς να της φιλήσεις μήπως στην πούνε και σε ξράξουνε. Όπως γίνεται στα χωριά δεν ξέρω τι γίνεται αλλά το σχολείο μένει πάντα πίσω.

Όσον αφορά την Ώθηση την Καργάκου την Λεόντιο το Αρσάκειο ΑΥΤΆ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΣΧΟΛΕΊΑ ΕΊΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΉΣΕΙΣ

Διάβασε καλά αυτό που γράφεις, καλά όμως!! Γεμάτο ορθογραφικά και συντακτικά λάθη. Αν εσύ είσαι ο καλύτερος μαθητής της τάξης σου, πώς είναι ο χειρότερος?  ::)

Επίσης:

Καλή η επανάσταση των νιάτων και όλα αυτά, αλλά να βλέπετε και λιγάκι τα δικά σας όχι μόνο των άλλων. Αν δλδ εσύ είσαι τέλειος και οι καθηγητές σου κάνουν όλα αυτά τότε θα σου ζητήσω ταπεινά συγγνώμη!
Γιατί να φιλιέσαι με την κοπέλα σου μέσα στο σχολείο? Γιατί να καπνίζεις μέσα στο σχολείο? Δεν κατάλαβα, σχολείο είναι όχι καφετέρια! Αν δεν συμφωνείς με τους κανόνες του, τότε άλλαξε σχολείο και πήγαινε σε κάποιο με χαμηλότερο ποσοστό ήθους και μεγαλύτερο ποσοστό "ελευθερίας".

Στη τελική σε ποιο σχολείο πας που είναι τόσο μα τόσο πια οπισθοδρομικό και οι καθηγητές λειτουργούν σαν Ες Ες?  ::)


Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Πραγματικά μερικά από τα προηγούμενα ποστ με έκαναν να τραβάω τα μαλλια μου... Τι πάει να πει "το σχολείο δεν είναι πασαρέλλα" και "δεν πας σχολείο όπως πας στα μπουζούκια";;; Εφόσον μας υποχρεώνουν να πάμε σχολείο, δε βλέπω το λόγο να μην πηγαίνουμε ντυμένοι όπως μας γουστάρει! Εμένα πάντως εάν μου έλεγε καθηγητής πχ να κόψω το μαλλί ή να ξυριστώ θα έβαζα τα γέλια και μπορεί να του έχωνα κανένα "γαλλικό". Δεν κατάλαβα, ενοχλούμε κανέναν? Άκουσ' εκεί παρατήρηση επειδή φιλιόντουσαν στο προαύλιο... δηλαδή εάν του έπαιρνε π*** τι θα έκανε, θα τον εκτελούσε???? Για να μη μιλήσω για το άλλο με την προσευχή... είναι δικαίωμα του καθενός να μη γουστάρει να πει προσευχή, είτε γιατί βαριέται είτε είναι αντίθετος ιδεολογικά (στην περίπτωσή μου και τα 2 ;D). Και στο κάτω κάτω όταν εγώ πρωτοπήγα σχολείο κανείς δε μου είπε ότι πρέπει να προσεύχομαι ούτε με ρώτησαν αν πιστεύω σε κανέναν Θεό.

Ε, ρε Slayer που σας χρειάζονται...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
 ε ρε χουντα που σαςν χρειαζεται.....ρε καμμενοι!!! αν γινει κανα σκηνικο σαν αυτο που περιγραφεις....θα πανε φυλακη πολλλλλλλλα ατομαααα!!!! αντε ρε γιατι πολύ ομορφα την ειδατε την δουλεια....50% δεν περασαν πουθενα και το μυαλο στις π***ε και στα φιλια....αντε ρε..και μετα λες μην μιλησεις....αντε να μην μιλησω! δεν βλεπετε τα χαλια σας....σας λειπουν οι ερωτες!
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
ε ρε χουντα που σαςν χρειαζεται.....ρε καμμενοι!!! αν γινει κανα σκηνικο σαν αυτο που περιγραφεις....θα πανε φυλακη πολλλλλλλλα ατομαααα!!!! αντε ρε γιατι πολύ ομορφα την ειδατε την δουλεια....50% δεν περασαν πουθενα και το μυαλο στις π***ε και στα φιλια....αντε ρε..και μετα λες μην μιλησεις....αντε να μην μιλησω! δεν βλεπετε τα χαλια σας....σας λειπουν οι ερωτες!

Φίλε (ελπίζω) Symeon σε παρακαλώ τα σχόλια περί Χούντας να λείπουν. Δε λέω ότι υποστηρίζω το απόλυτο μπάχαλο στα σχολεία. Ουδέποτε υπήρξα ακραίος στη συμπεριφορά μου ή στην εμφάνησή μου (αν εξαιρέσεις το μαλλί και το πυκνό μούσι από τα 15 μου), και ούτε πρόκειται. Εάν κάποιος όμως δε γουστάρει να διαβάζει (και με το δίκιο του) και έρχεται στο σχολείο μόνο για την πλάκα του έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, εφόσον φυσικά δεν επηρεάζει τους συμμαθητές του. 50% δεν πέρασε πουθενά γιατί πολλά θέματα ήταν επιηκώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ, όπως φυσικά και όλο το σύστημα. Για πήγαινε μια βόλτα Σουηδία μεριά να δεις πώς έχουν τα πράγματα εκεί πάνω και τα ξαναλέμε. Μήπως εκεί καμια Χούντα τους έκανε να φτάσουν σε τέτοιο κοινωνικό και πολιτιστικό επίπεδο???

Και να σημειωθεί ότι όλα αυτά έρχονται από μαθητή του 18 (19 τα προηγούμενα χρόνια στο γυμνάσιο)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Παράθεση
Γιατί να φιλιέσαι με την κοπέλα σου μέσα στο σχολείο? Γιατί να καπνίζεις μέσα στο σχολείο?

Γιατί όχι; Υπάρχει κανόνας που να το απαγορεύει;
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
φιλε μου...εχετε χασει το μπουσουλα..οι καθηγητες πρεπει να ειναι υποδειγματα και οι μαθητες πρεπει να αποκτουν παιδεια εκτος απο μορφωση στο σχολειο..πειθαρχια και σεβασμο...και να ερχεσαι στο σχολειο και να καθεσαι στην ωρα του μαθηματος αραχτος και να ακους μουσικη δεν ενοχλεις κανεναν ..αλλα ειναι ασεβες προς τον καθηγητη!!! αν δεν το καταλαβαινεις αυτο το παραδειγμα, τοτε τα υπολοιπα σιγουρα δνε θα τα καταλαβεις...
μετα λες αν δεν ενοχλει...και αν ο αλλος πει εμενα με ενοχλει το σκουλαρικι εσυ τι θα κανεις θα το βγαλεις;; πες ναι να ξυρισω τα γενια μου!!! οσον αφορα τα θεματα..ασε τα απαραδεκτα....ολοι καθε χρονια αυτα λενε...τοι απαραδεκτα ρε;; που στην φυσικη τουλαχιστον που ξερω ηταν της πλακας; και στα υπολοιπα μαθηματα εκτος απο εκθεση και μαθη κατ που ηταν πιο τσιμπημενα...καθε χρονο αυτο ακουω..απαραδεκτα θεματα και ποσοστα αποτυχιας...αντε ρε...ολοι στο ιδιο καζανι βραζουν και ολοι με το ιδιο συστημα γραφουν..οι καλοι περνανε απλως...τερμα.ασε την σουηδια στην σουηδια...το τι μαθητης εισαι ποσως με εντυπωσιαζει και με νοιαζει...μπραβο σου και μεγεια σου...με το καλο και με 19 στις παννεληνιες...
οσον αφορα το καπνισμα και το να φιλιεσαι..ναι εκτος οτυ οτι υπαρχει , εκτος του αποσο ξερω απαγορευεται κατω των 18 το καπνισμα ενοχλει και τους αλλους!!! αναιρεις τα λογια σου φιλε μου...σημαδι...ωριμοτητας...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 00:14 από Symeon »
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Πραγματικά μερικά από τα προηγούμενα ποστ με έκαναν να τραβάω τα μαλλια μου... Τι πάει να πει "το σχολείο δεν είναι πασαρέλλα" και "δεν πας σχολείο όπως πας στα μπουζούκια";;; Εφόσον μας υποχρεώνουν να πάμε σχολείο, δε βλέπω το λόγο να μην πηγαίνουμε ντυμένοι όπως μας γουστάρει! Εμένα πάντως εάν μου έλεγε καθηγητής πχ να κόψω το μαλλί ή να ξυριστώ θα έβαζα τα γέλια και μπορεί να του έχωνα κανένα "γαλλικό". Δεν κατάλαβα, ενοχλούμε κανέναν? Άκουσ' εκεί παρατήρηση επειδή φιλιόντουσαν στο προαύλιο... δηλαδή εάν του έπαιρνε π*** τι θα έκανε, θα τον εκτελούσε???? Για να μη μιλήσω για το άλλο με την προσευχή... είναι δικαίωμα του καθενός να μη γουστάρει να πει προσευχή, είτε γιατί βαριέται είτε είναι αντίθετος ιδεολογικά (στην περίπτωσή μου και τα 2 ;D). Και στο κάτω κάτω όταν εγώ πρωτοπήγα σχολείο κανείς δε μου είπε ότι πρέπει να προσεύχομαι ούτε με ρώτησαν αν πιστεύω σε κανέναν Θεό.

Ε, ρε Slayer που σας χρειάζονται...

Κοιτα απ'οτι ξερω το σχολειο μπορει να ειναι υποχρεωτικο για 9 χρονια αλλα αν δε θες να πας εσυ να αποκτησεις καποιες στοιχειωδεις γνωσεις,αλλα κυριως κατι πιο σημαντικο και απο αυτα που ισως να μην φροντιζουν να περνουν οι ιδιοι οι γονεις στα παιδια,την παιδεια,δε σημαινει οτι πρεπει να αμφισβητουμε την αξια του θεσμου και να το κανουμε μπαχαλο!!Και οταν μιλω για παιδεια δεν εννοω τις γνωσεις φυσικα!!Εννοω καποια στοιχεια του χαρακτηρα που πρεπει να εχουν ολοι οσοι σεβονται τον εαυτο τους!!Στοιχεια οπως ο σεβασμος,οι αξιες,το ηθος κ.α. πραγματα που στις μερες κοντευουν να εκκλειψουν!!Καποια στιγμη πρεπει να δεχτουμε οτι ζουμε σε μια κοινωνια ανθρωπων,ασχετα με το που οδευουμε γενικα, και σαν κοινωνια ανθρωπων διαφερουμε απο τις αγελες των ζωων στο γεγονος και μονο οτι για την αρμονικη συμβιωση μας εχουν μπει καποιοι κανονες και ειμαστε "λογικα ζωα"!!Το δεχομαστε και ολα καλα!!Δεν το δεχομαστε??Καταφευγουμε στην ζουγκλα και γινομαστε νεοι Ταρζαν και εκει δεν μας υποχρεωνει κανεις να πηγαινουμε σχολειο και κανουμε οτι θελουμε στον δικο μας κοσμο!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για να απαντήσω στο ερώτημα του θέματος:
Είναι οπισθοδρομικά διότι με τα έξαλλα των μαθητών αναγκάζονται οι υπεύθυνοι να είναι πολύ αυστηροί για να βάλουν μια τάξη. Κι έτσι μας φαίνονται υπερβολικοί και οπισθοδρομικοί. Αν υπήρχε μέτρο από την πλευρά των μαθητών, δεν θα υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα. Δεν λέω, μερικοί καθηγητές μπορεί να είναι ό,τι να ‘ναι. Αλλά κι αυτοί έχουν το κουμπί τους. Η ευγένεια σπάνια αντιμετωπίζεται άσχημα (και ευγενια δεν εννοώ μόνο τα λόγια/λεξιλόγιο, αλλά και τον τρόπο!). αλλά κ να μην πιάσει, υπάρχουν και άλλοι τρόποι αν νομιζεις ότι σε αδικούν (αναφερθηκαν παραπάνω)
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
εγώ είμαι ο καλύτερος μαθητής της τάξης μου μακράν(δεν είμαι ψώνιο ισχύει). Μου τηνσπάει όταν στην φύσική κάνουμε τα ίδια για τους γκαραγκίόζηδες που δεν διαβάζουν τίποτα. Αλλά να μια μέρα κάναμε αγγλικά και της τι είπα τις καθηγήτριας με απλό και λιτό τρόπο εκείνη τι έκανε με πέταξε έξω επειδή ήξερ ότι είχα δίκιο. Στο διάλυμα πήγα έξω και έπαιξα χιονοπόλεμο με τους φίλους μου με φώναξαν στο γραφείο μόνο εμένα!! στην επόμενη ώρα δεν είχα κάνει ασκήσεις όπως άλλα δεκα παιδιά σε εμένα τα ρίξανε. Θέλω να πω πως υπάρχει φασισμός στο σχολείο όταν ειδικά είσαι καλός μαθητης υπάρχουν δυο-τρεις καθηξητές που σε μισούνε. Και κάτι ακόμα την κοπελιά σου δεν μπορείς να της φιλήσεις μήπως στην πούνε και σε ξράξουνε. Όπως γίνεται στα χωριά δεν ξέρω τι γίνεται αλλά το σχολείο μένει πάντα πίσω.

Όσον αφορά την Ώθηση την Καργάκου την Λεόντιο το Αρσάκειο ΑΥΤΆ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΣΧΟΛΕΊΑ ΕΊΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΉΣΕΙΣ

Διάβασε καλά αυτό που γράφεις, καλά όμως!! Γεμάτο ορθογραφικά και συντακτικά λάθη. Αν εσύ είσαι ο καλύτερος μαθητής της τάξης σου, πώς είναι ο χειρότερος?  ::)








μόνο στην έκθεση-έκφραση δεν είμαι καλός έχω 15 αλλά από τον υπολογιστή είναι ποιο εύκολα τα λάθη. όταν γράφω το χέρι πάει μόνο του... στο κάτω κάτω δεν με εξετάζει κανείς για να προσέχω ΄κιόλας.
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
εγώ είμαι ο καλύτερος μαθητής της τάξης μου μακράν(δεν είμαι ψώνιο ισχύει). Μου τηνσπάει όταν στην φύσική κάνουμε τα ίδια για τους γκαραγκίόζηδες που δεν διαβάζουν τίποτα. Αλλά να μια μέρα κάναμε αγγλικά και της τι είπα τις καθηγήτριας με απλό και λιτό τρόπο εκείνη τι έκανε με πέταξε έξω επειδή ήξερ ότι είχα δίκιο. Στο διάλυμα πήγα έξω και έπαιξα χιονοπόλεμο με τους φίλους μου με φώναξαν στο γραφείο μόνο εμένα!! στην επόμενη ώρα δεν είχα κάνει ασκήσεις όπως άλλα δεκα παιδιά σε εμένα τα ρίξανε. Θέλω να πω πως υπάρχει φασισμός στο σχολείο όταν ειδικά είσαι καλός μαθητης υπάρχουν δυο-τρεις καθηξητές που σε μισούνε. Και κάτι ακόμα την κοπελιά σου δεν μπορείς να της φιλήσεις μήπως στην πούνε και σε ξράξουνε. Όπως γίνεται στα χωριά δεν ξέρω τι γίνεται αλλά το σχολείο μένει πάντα πίσω.

Όσον αφορά την Ώθηση την Καργάκου την Λεόντιο το Αρσάκειο ΑΥΤΆ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΣΧΟΛΕΊΑ ΕΊΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΉΣΕΙΣ

Διάβασε καλά αυτό που γράφεις, καλά όμως!! Γεμάτο ορθογραφικά και συντακτικά λάθη. Αν εσύ είσαι ο καλύτερος μαθητής της τάξης σου, πώς είναι ο χειρότερος?  ::)








μόνο στην έκθεση-έκφραση δεν είμαι καλός έχω 15 αλλά από τον υπολογιστή είναι ποιο εύκολα τα λάθη. όταν γράφω το χέρι πάει μόνο του... στο κάτω κάτω δεν με εξετάζει κανείς για να προσέχω ΄κιόλας.

Ολωνων πιστευω το χερι τους παει μονο του αλλα οπως βλεπεις δεν εχουν ολοι λαθη και παντα!!Τα γραφεις ριξ'τα μια αναγνωση πριν το δημοσιευσεις!!Δε χαλασε ο κοσμος!!Εισαι και ο καλυτερος μαθητης οποτε δεν εχεις προβλημα!!Πρεπει να δινεις το καλο παραδειγμα!!Ποσο μαλλον σε σχετικο θεμα!! ;D
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
φιλε μου...εχετε χασει το μπουσουλα..οι καθηγητες πρεπει να ειναι υποδειγματα και οι μαθητες πρεπει να αποκτουν παιδεια εκτος απο μορφωση στο σχολειο..πειθαρχια και σεβασμο...και να ερχεσαι στο σχολειο και να καθεσαι στην ωρα του μαθηματος αραχτος και να ακους μουσικη δεν ενοχλεις κανεναν ..αλλα ειναι ασεβες προς τον καθηγητη!!! αν δεν το καταλαβαινεις αυτο το παραδειγμα, τοτε τα υπολοιπα σιγουρα δνε θα τα καταλαβεις...
μετα λες αν δεν ενοχλει...και αν ο αλλος πει εμενα με ενοχλει το σκουλαρικι εσυ τι θα κανεις θα το βγαλεις;; πες ναι να ξυρισω τα γενια μου!!! οσον αφορα τα θεματα..ασε τα απαραδεκτα....ολοι καθε χρονια αυτα λενε...τοι απαραδεκτα ρε;; που στην φυσικη τουλαχιστον που ξερω ηταν της πλακας; και στα υπολοιπα μαθηματα εκτος απο εκθεση και μαθη κατ που ηταν πιο τσιμπημενα...καθε χρονο αυτο ακουω..απαραδεκτα θεματα και ποσοστα αποτυχιας...αντε ρε...ολοι στο ιδιο καζανι βραζουν και ολοι με το ιδιο συστημα γραφουν..οι καλοι περνανε απλως...τερμα.ασε την σουηδια στην σουηδια...το τι μαθητης εισαι ποσως με εντυπωσιαζει και με νοιαζει...μπραβο σου και μεγεια σου...με το καλο και με 19 στις παννεληνιες...
οσον αφορα το καπνισμα και το να φιλιεσαι..ναι εκτος οτυ οτι υπαρχει , εκτος του αποσο ξερω απαγορευεται κατω των 18 το καπνισμα ενοχλει και τους αλλους!!! αναιρεις τα λογια σου φιλε μου...σημαδι...ωριμοτητας...

Σκοπός μου δεν ήταν να σε εντυπωσιάσω, το βαθμό μου τον έγραψα για να σου δείξω ότι δεν ανήκω στην κατηγορία μαθητών που ανέφερες, αυτούς δηλαδή που δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την εκπαίδευση στο σχολείο και ασχολούνται μόνο με έρωτες (για να μην παρεξηγηθώ, ΔΕΝ κατακρίνω τη μερίδα αυτή), γιατί σε αυτή την περίπτωση θα έβριζα το σύστημα και τους καθηγητές επειδή θα με βόλευε...

Δε νομίζω να υπάρχουν μαθητές που καπνίζουν στη μέση του προαυλίου ή μέσα στους διαδρόμους. Τουλάχιστον στο σχολείο μου οι μαθητές καπνίζουν σε αρκετά απομονομένους χώρους της αυλής οπότε δεν τίθεται ζήτημα ενόχλησης των υπολοίπων. Θα συμφωνούσα, πάντως, σε κυρώσεις εάν υπήρχαν έντονα παράπονα από άλλους μαθητές, φαινόμενο το οποίο δεν έχω δει ακόμη. Τέλος, εάν απαγορεύεται δια νόμου τότε να φωνάξουν τους μπάτσους οι καθηγητές, να τους κλείσουν μέσα... ::) Τώρα θα σου έλεγα ότι δεν καπνίζω, αλλά μάλλον δε σε ενδιαφέρει.

Όσον αφορά το σεβασμό: Ο σεβασμός κερδίζεται, δε διδάσκεται. Και αν μπορεί να διδαχθεί, αυτό συμβαίνει σε πολύ μικρή ηλικία και από την ίδια την οικογένεια, όχι από το σχολείο. Πειθαρχεία; Γιατί δεν μπορώ να βρω καμία χρησιμότητα της λέξης αυτής; :-\ Χμ, μάλλον γιατί δεν υπάρχει... Στο κάτω κάτω πάντα θα υπάρχουν μαθητές που προσέχουν, ας κάνει με αυτούς μάθημα ο καθηγητής. Στο 3(4)μηνο είναι ελεύθερος να βάλει στους "αραχτούς" ό,τι βαθμό θέλει.

Τα θέματα προφανώς δεν μπορώ να τα κρίνω ο ίδιος, άκουσα όμως ότι ήταν από τα χειρότερα που έχουν μπει... Νομίζω κάτι πήρε το αυτί μου για τεράστειες διαφορές βαθμολογιών σε θέματα μαθηματικών (αν είναι ποτέ δυνατόν, τι το υποκειμενικό μπορεί να υπάρξει εκεί...) αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Περνάνε οι καλοί, σύμφωνοι, αλλά και όσοι έχουν φράγκα να τα σκάνε σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Και μη μου πεις ότι το σχολείο σε προετοιμάζει κατάλληλα για τις εξετάσεις... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 00:52 από TheTr00p3r »
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
11445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
20 Απαντήσεις
7636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 15:20
από m@ster k@frer
16 Απαντήσεις
9201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
13 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/10, 09:47
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
2031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 13:05
από tsirigotis
13 Απαντήσεις
27586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
13 Απαντήσεις
8044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
1 Απαντήσεις
1013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/22, 01:31
από Xefos6