Αποστολέας Θέμα: Fretting hand technique?  (Αναγνώστηκε 12372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fretting hand technique?
« στις: 20/11/13, 15:08 »
Ερώτηση τεχνικής στο αριστερό fretting χέρι.
Στην ηλεκτρική τα δάχτυλα όταν παίζουμε πχ scales πρέπει να είναι κάθετα στις χορδές ( όπως κλασσική) η με μια γωνια για left hand muting πχ. Επίσης για speed runs έχουν διαφορα ra 2?

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #1 στις: 21/11/13, 17:27 »
Any idea?   ???  ???

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #2 στις: 21/11/13, 19:09 »
Δεν υπαρχει "πρεπει".
Αναλογα τι βολευει καθε φορα, αναλογα τις φρασεις, τη θεση στην ταστιερα, τα δαχτυλα (μηκος) που διαθετει ο καθενας, το παχος των χορδων κλπ
Πολλες φορες χρειαζεται να περνας μεσα στην ιδια φραση απο "καθετο" σε "στραβο" παιξιμο.
Πχ κοιτα στο παρακατω βιντεο. Στην ιδια φραση (στην αρχικη), οταν βαζει και το 4ο δαχτυλο ισιωνει το χερι, και μετα που παιζει την ακριανη νοτα με το 3ο, το χερι στραβωνει παλι
Το ιδιο συμβαινει και στη γεφυρα (που αρχιζει στο 0.40), στο τελειωμα της (στο 0.44) ισωνει παλι το χερι για να βγει η φραση.
Yngwie Malmsteen Guitar solo Trilogy Suite Op 5


« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/13, 19:34 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #3 στις: 21/11/13, 19:34 »
Στo rock παιξιμο (blues κλιμακες κλπ) με τα bends και τα licks που συνηθιζονται δεν μπορεις να παιξεις με ισιο χερι, παρα μονο αν εχεις να κανεις κανενα .... fast run που και παλι ειναι ψιλοπεριττο να το ισιωσεις το χερι, αφου παιζονται και με στραβο (εκτος κι αν παιζεις στα πρωτα ταστα που ειναι μεγαλα και ταυτοχρονα δεν εχεις μεγαλα δυαχτυλα, ή στις δυο πανω χορδες που δεν χρειαζονται στις συνηθεις rock/blues  φρασεολογιες να μπει το 3ο δαχτυλο και παιζονται και με το 4ο).
Πολλα απο αυτα που γραφω θα τα παρατηρησεις εδω
Stevie Ray Vaughan - Crossfire (1/24/89)


ΥΓ1 "στραβο" εννοω το παιξιμο που βγαινει συνηθως ο αντιχειρας απο πανω.
ΥΓ2 ειναι δυσκολο να εξηγησω και να επιχειρηματολογησω γραπτως σε αυτα που λεω. Γενικα ομως δεν υπαρχει κανονας, και αυτα ισχυουν για το δικο μου παιξιμο και πολλων αλλων, αλλα οχι και ολων.

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #4 στις: 27/11/13, 20:09 »
Τις χορδές όταν παίζω scales η alternate picking σε 2 χορδές, είναι τεχνικά πιο σωστό να τις πατάω με τη κορυφή του δαχτύλου η με το flat τμήμα? Εννοώ το τμήμα με το οποιο πατάμε στο πληκτρολόγιο στο pc.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #5 στις: 27/11/13, 23:04 »
Τις χορδές όταν παίζω scales η alternate picking σε 2 χορδές, είναι τεχνικά πιο σωστό να τις πατάω με τη κορυφή του δαχτύλου η με το flat τμήμα? Εννοώ το τμήμα με το οποιο πατάμε στο πληκτρολόγιο στο pc.

Βασικά, η σωστή θέση στο πληκτρολόγιο προυποθέτει ότι και τα πλήκτρα με την άκρη του δακτύλου τα πατάς  ;D

Αποσυνδεδεμένος pioneer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #6 στις: 29/09/14, 18:55 »
Σεβόμενος την ανάγκη να μη βομβαρίζεται το φόρουμ από νέα νήματα με ερωτήσεις σχετικές με ήδη υπάρχοντα και αφού καλησπερίσω όλην την παρέα, θέλω να ρωτήσω:
Η θέση του αριστερού αντίχειρα, όταν κάνουμε μια άσκηση πχ τη χρωματική 1-2-3-4, εξασφαλίζει την καθετότητα των δαχτύλων στην ταστιέρα; Στα πρώτα 3-4 τάστα ειδικά των 2 πρώτων χορδών (Ε, Β) τα δάχτυλά μου αδυνατούν να μπούν κάθετα.
Ο αντίχειρας από ό,τι έχω δει - διαβάσει πρέπει να'ναι στο ύψος κάπου των D - G. Απόλυτα κάθετος ή μπορεί ή πρέπει να κλίνει ελαφρά πλάγια κι αν ναι προς τα πού; Και τέλος, κατά το παίξιμο κάθετα στην ταστιέρα, αν ας πούμε από την Β κατέβω στην Α, ο αντίχειρας μένει βιδωμένος στη θέση του ή ανεβοκατεβαίνει αναλόγως την ανάγκη; Να το διατυπώσω και διαφορετικά: Ανεβαίνοντας από τις μπάσες χορδές στις high, κινούμε αποκλειστικά και μόνο τα δάχτυλά μας ή από κάποιο σημείο και μετά και την παλάμη μας;
Πολλά και απλοϊκά τα ερωτήματα αλλά υπάρχουν και ταλαιπωρούν.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/14, 19:01 από pioneer »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #7 στις: 29/09/14, 19:15 »
Προσωπικα, οταν ειμαι στα καντινια  αντιχειρας δειχνει "παρα δεκα" (στο ρολοι) και οσο παω στις μπασες στριβει ελαφρως προς "παρα πεντε".
Παιζει ρολο ομως το μακρος των δαχτυλων του καθενος, το παχος του μπρατσου της κιθαρας κλπ

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #8 στις: 29/09/14, 19:40 »
Προσωπικα, οταν ειμαι στα καντινια  αντιχειρας δειχνει "παρα δεκα" (στο ρολοι) και οσο παω στις μπασες στριβει ελαφρως προς "παρα πεντε".
Παιζει ρολο ομως το μακρος των δαχτυλων του καθενος, το παχος του μπρατσου της κιθαρας κλπ

Αψογη απάντηση !

...επίσης αν παίζεις όρθιος ή καθιστός έχει διαφορά, σε μένα τουλάχιστον (και αναλόγως πως την βρίσκεις στο γκρουβ με τους υπόλοιπους εκείνη την ώρα  ;D ;D ).
Πάντως γενικός κανόνας και να υπάρχει, δεν έχει εφαρμογή 100%....

Αποσυνδεδεμένος pioneer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #9 στις: 30/09/14, 11:26 »
Ευχαριστώ για την απάντηση, παιδιά. Μια απορία παραμένει. Τελικά ο αντίχειρας ... κυλάει από "παρά δέκα" σε "παρά πέντε", όντας σταθερά στο ίδιο ύψος του λαιμού, ανεξάρτητα από τη χορδή, που παίζουμε, ή ο προορισμός του είναι να ανεβοκατεβαίνει;
 ??? 0:)

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #10 στις: 30/09/14, 11:44 »
Ολη η χουφτα ακολουθει μια κυκλικη καθετη διαδρομη παιζοντας. Οποτε αλλαζουν οι τοποθετησεις ολων των δακτυλων, οποτε και του αντιχειρα. Το ποσο εξαρταται απο το τι παιζεις, πως το παιζεις (πιανεις) και το μεγεθος των χεριων/δακτυλων οπως σου ειπε ο Σπυρος πριν. Εχει να κανει παντα και τι ακριβως κανεις με τον αντιχειρα. Εμενα πχ οταν παιζω ορθιος για ωρα, με ξεκουραζει να παιζω αντι για μπαρε με τον αντιχειρα, οποτε καταλαβαινεις ποσες διαφορετικες θεσεις/γωνιες παιρνει ο αντιχειρας

Αποσυνδεδεμένος pioneer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Fretting hand technique?
« Απάντηση #11 στις: 30/09/14, 11:55 »
Σε ευχαριστώ, Νίκο. Την καλημέρα μου.  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/06, 11:39
από parlats
24 Απαντήσεις
9737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 00:45
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
2795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 17:27
από taxfreesax
1 Απαντήσεις
2296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 15:15
από buckethead RULES!!
1 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 06:03
από Mahogany
2 Απαντήσεις
2686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 22:58
από Holyshock
12 Απαντήσεις
4226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 14:28
από freemind
4 Απαντήσεις
2976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/10, 02:06
από Minnnnnas
2 Απαντήσεις
4564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/16, 22:18
από kkmspm (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
2760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/18, 23:36
από vegos