Αποστολέας Θέμα: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ  (Αναγνώστηκε 30984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavrakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« στις: 17/12/02, 21:38 »
Παίρνω μια πρωτοβουλία ν'ανοιξω μια συζήτηση για ένα θέμα που ίσως ενδιαφέρει μερικούς!
Όταν πρωτοάκουσα την Ελένη Βιτάλη πραγματικά εντυπωσιάστηκα! Όταν άρχισα να ''την ψάχνω'' ανακάλυψα μια φωνή με απίστευτο για μένα μέταλλο, φοβερό εύρος, τεράστιο ρεπερτόριο και πολύ ευαίσθητες ερμηνίες! Επίσης ανακάλυψα πως έχει περάσει από πολλές φάσεις στη ζωή της, πως είχε πιάσει πάτο(σαν άνθρωπος εννοώ) όπως είπε και η ίδια και παρολαυτά επάνήλθε στο χώρο! Έτσι, λοιπόν, κίνησε ακόμη περισσότερο την περιέργιά μου να συζητήσω γι'αυτήν την καλλιτέχνιδα μαζί σας..
Εσείς τι λέτε:

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #1 στις: 17/12/02, 22:01 »
kata ti gnwmi mou den einai tis aksias tis aleksiou an kai aftin prospathei na ftasei alla den ta katafernei!oi prospatheies tis na sinthesei mallon itan akarpes!wstoso paradexomai oti exei kati ksexwristo sti fwni kai stin ermineia tis alla polles fores me kourazei!kai telos na dilwsw eftharsws pws epese stin ektimisi mou otan entelws mastourwmeni emfanistike se tileoptiki ekpompi kai ekane to eksis tragelafiko!oloklirwnei to tragoudi kai girnaei stous oikodespotes kai leei "twra tha poume to tade"...kai mesa se aperanti amixania enas ek twn mousikwn tin pliroforei "eee molis to eipame...as poume ena allo kalitera" ::)
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #2 στις: 18/12/02, 01:13 »
Εμενα η προσωπική μου άποψη είναι οτι η Βιτάλη είναι η μεγαλυτερη καθάρη Λαική φωνή. Με πολλές δυνατότητες στη φωνή της , μοναδικές, εκταση- χαμηλώματα - γυρίσματα(εκπληκτικά)-χροιά, κανει πραγματα δικά της , και στη συνθεση πολύ καλα τα εχει πάει, αν και δεν με απασχολεί τόσο πολύ αυτό.
 Τωρα οσον αφορα αυτο που ειπε ο Χρηστος για την σχέση με την Αλεξίου, θα πω πως η Βιτάλη προηγείται της Αλεξίου (χρονικά), οποτε δεν μπορει να μιμόταν κάποιον που βγήκε μεταγενεστερα. Οντως οι φωνες τους μοιάζουνε, για αυτους ομως που τις γνωρίζουνε, θα ξερουνε οτι η φωνη της Αλεξίου είναι πιο μπάσα.

   Τωρα όσον αφορα το παρών, είναι γνωστό οτι ειχε μπλεχτει με ναρκωτικά, αυτο μεχρι στιγμης την έχει καταστρέψει, της έχει δημιουργήσει προβλήματα υγειας απο οτι ξέρω, και όλα τα υπολοιπα που προκαλουν αυτες οι ουσίες. Για μένα που ασχολούμε με την ελληνική μουσική και ιδιαιτερα με την λάική, νομιζω πως δυσκολα θα συναντησουμε στο μέλλον τετοια φωνή , μαγική και αυθεντική.

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #3 στις: 18/12/02, 01:36 »
Λίγο πολύ θα επαναλάβω το σχόλιο του stavraki (όπως και εκείνο του Skylla που το διάβασα μόλις τώρα αφού έχω γράψει το δικό μου ;) ) :

Η Βιτάλη είναι μια από τις αγαπημένες μου φωνές, γεμάτη (στα κατάλληλα κομμάτια) εξαιρετικής δύναμης, ζωντάνιας και πάθους. Μια σύγκριση με την Αλεξίου μού είναι δύσκολη, γιατί ο χαρακτήρας των φωνών τους είναι πολύ διαφορετικός (μια ψηλή και μια αρκετά βαθιά φωνή). Όσο για το ύψος της φωνής της Βιτάλη, μάλλον ταιριάζει η σύγκριση με τραγουδίστριες σαν την Αρβανιτάκη, την Τσαλιγκοπούλου ή την Γλυκερία. Κατά τη γνώμη μου, η Βιτάλη ξεπερνάει και τις τρεις (την Αρβανιτάκη και την Τσαλιγκοπούλου μάλιστα κατά πολύ, θα έλεγα), ιδίως λόγω της μεγαλύτερης δύναμης της φωνής της. Μόνο μία φωνή μού έρχεται στον νου η οποία από αυτή την άποψη μπορεί (μπορούσε) να συναγωνιστεί τη Βιτάλη: η Καίτη Γκρέυ.    

Το ρεπερτόριο της Βιτάλη είναι εξαιρετικά ποικιλότροπο. Οι δικές τις συνθέσεις ούτε εμένα δε μου κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση. Οι μεγαλύτερες στιγμές είναι για μένα οι δύο δίσκοι της με τον Τάκη Σούκα ("Βάρα μου το ντέφι", "Τα λαϊκά της Ελένης"), η συνεργασία με τον Νικολόπουλο ("Μια γυναίκα μπορεί") και το "Ώρα Ελλάδος" (με συνθέσεις των Καμπουρίδη και Καραλή). Από τα σκόρπια τραγούδια καταπληκτικά είναι λ.χ. το "Όμορφό μου καλοκαίρι" και ένα τελείως άγνωστο κομμάτι: "Οι κερασιές".

Όσο για τον άνθρωπο Βιτάλη δεν μπορώ να πω κάτι το ουσιαστικό. Πάντως οι λίγες συνεντεύξεις που γνωρίζω και το επεισόδιο που μας περιέγραψε ο sourwtiri μού δημιουργούν την εντύπωση πως μάλλον τον εαυτό της βλάπτει και όχι άλλους ανθρώπους ... Κάτι τέτοιο (αν αλήθεια τα πράγματα είναι έτσι) δε σημαίνει πως πέφτει στην εκτίμησή μου αλλά με κάνει να την λυπάμαι ...  
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/02, 01:37 από Viennezos »

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #4 στις: 18/12/02, 09:01 »
Συμφωνώ και με τον Σκυλλά και με τον Viennezo και επαυξάνω όσον αφορά την εκπληκτική αυτή τραγουδίστρια .Κάποια παρόμοια πτώση είχα δει και στην Φλέρη Νταντωνάκη στις τελευταίες της εμφανίσεις που έτυχε να δώ με παρόμοιου τύπου πρόβλημα (αν και της Φλέρυ ήτανε από ψυχοφάρμακα ,αλλά με ίδιου τύπου αποτελέσματα) .Η φωνή της πάντως μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν αξεπέραστη .Σήμερα νομίζω ότι η Βιτάλη τραγουδάει περισσότερο για δική της εκτόνωση -βοήθεια ,παρά για τους άλλους .

Αποσυνδεδεμένος antartis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #5 στις: 01/02/05, 15:19 »
Ελένη Βιτάλη. Σαφώς και καλλίτερη της Αλεξίου... Καμία σχέση.
Η Αλεξίου όμως είπε συνολικά καλλίτερα τραγούδια. Το γιατί; Απλά γιατί οι άνδρες της ήταν από όσο ξέρω παραγωγοί της Μίνος. ( ο θεοφίλου ο ένας;;; Ας με βοηθήσει κάποιος.). Τώρα η οποιαδήποτε σύγκριση της Βιτάλη με την Αρβανιτάκη ή την Κανά ή την Τσαλιγοπούλου είναι μάλλον άστοχη. Δεν θα τσουβαλιάσουμε Την Φωνή με τις μετριότατες τσιρίδες... Ούτε η Αλεξίου δεν φτάνει την Βιτάλη. Είπαμε το ρεπερτόριο έφτιαξε την Αλεξίου. Η φωνή όμως είναι η Βιτάλη. Αυτό το δείχνει και το Παρόν όχι μόνο το παρελθόν. Όποιος παρακολούθησε τις εκπομπές της Σεμίνας Διγενή κατάλαβε. Μια βιτάλη κατακου6ρασμένη από τις καταχρήσεις απέδειξε ότι είναι Η φωνή. Τα πάντα είχε. Από την άλλη η Αλεξίου πολύ λίγη για την ιστορία της. Είναι κάτι ανάλογο με την περίπτωση Καζαντζίδη Μπιθικώτση. (Όλη η κοσμική αθήνα πχ στην συναυλία στο Κεντρικόν (ετσι δεν το λέγανε;) αποθέωνε τον Μπιθικώτση ο οποίος δεν μπόρεσε ζωντανά να τραγουδίσει ενώ ο Καζαντζίδης τους σήκωσε όλους στον αέρα.). Η ακόμη αν θες κάτι ανάλογο με τον Μαραντόνα και τον Πελέ. Ο καλλίτερος και ο του συστήματος.
Η Βιτάλη είναι πολύ μεγάλη φωνή. Αυτή, η Πόλυ Πάνου, η Τασία Βέρρα και η Χασκίλ (χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την Γκρέυ, την Λίντα, τη Λύδια, την Γεωργακοπούλου, την Ρόζα, την Ρίτα, την Κολλιτήρη κτλ...) είναι οι Φωνές που θεωρώ σπουδαιοτερες σε κάθε έιδος και περίοδο αντίστοιχα. Πάνω από όλες βέβαια αγαπώ ην Βιτάλη και την Βέρρα.
Τέλος θα αναφέρω κάτι που είπε ο Λοίζος όταν του παρουσιάσανε την Αλεξίου, όπως το θυμάμαι βέβαια... Σαν αυτή χίλιες μπορούμε να βρούμε. Είπαμε βέβαια σχεδόν πολλές φορές οι συνεργασίες είναι θέμα εταιρείων δισκογραφίας.
Πάντως με λύπη διαπιστώνω ότι τα ακούσματα και τα συγκριτικά μεγέθη των νέω περιορίζονται στις μετριότητες των δεκαετιών 70, 80 και 90. Δηλαδή Νταλάρας, Αλεξίου, Αρβανιτάκη, Τσαλιγοπούλου, Κανα, Κότσιρας... Αλλά δυστυχως αυτούς φροντίζουν οι εταιρείες να πλασσάρουν πρώτους και μεγάλους για να μπορέσουν στον αντίποδα να δώσουν στο κοινό και τον Νίνο και τον Ρέμο κτλ. Δηλαδή δημιουργούμε μια σούπα ασχετοσύνης για να επιβάλλουμε τον καλοθελητή μας πρώτο όνομα. Δικοματισμός στη μουσική : Νταλάρας, Αλεξίου κτλ ... εμπορικό. Λες και δεν θα μπορούσαννα υπάρξουν λαϊκες φωνές μεγάλες σήμερα.. Τέλος Πάντων... Γεια...

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #6 στις: 01/02/05, 15:50 »
Για μένα είναι από τις σπουδαιότερες φωνές που είχαμε ποτέ. Δεν πιστεύω πως έχει ανάγκη να μπει σε σύγκριση με την Αλεξίου ή οποιαδήποτε άλλη. Το ρεπερτόριό της, βέβαια, ακολουθούσε επί χρόνια το σύνθημα "χορέψτε γιατί χανόμαστε", αλλά το πρωταρχικό στον ερμηνευτή είναι η φωνή. Εξ ου και έχουμε αρκετές μεγάλες φωνές που ποτέ δεν έκαναν καριέρα λόγω ρεπερτορίου, θα μας μείνουν όμως ως ερμηνευτές(άλλα δύο "αντίστοιχα" παραδείγματα: Τ.Τσανακλίδου, Μ.Δημητριάδη). Και έχει δώσει τουλάχιστον 2 αξεπέραστες ερμηνείες: στο "Του Ερωτα Μέγα Κακό" και στο "Μυστικό Τοπίο".
Ως τραγουδοποιός, απ' την άλλη, σε σχέση με τους υπόλοιπους τραγουδιστές που δοκίμασαν το "σπορ", υπήρξε η πιο ειλικρινής στις αναφορές της, με την έννοια ότι έγραψε "βιωματικά" τραγούδια(μόνο μια ακόμη "αντίστοιχη" περίπτωση μου έρχεται στο μυαλό: ο Χάρης και ο Πάνος). Μπορεί να μην έχει υπογράψει "το αριστούργημα" ως σήμερα αλλά, προσωπικά, απ' το κυνήγι του αριστουργήματος προτιμώ κάτι πιο "ανθρώπινο" και ειλικρινές.
Και το κυριότερο, κατάφερε να ξεφύγει από τις όποιες προσωπικές της περιπέτειες, και να επανέλθει με την ίδια όρεξη. Ενώ άλλοι, εξίσου σημαντικοί, όπως η Φλέρυ Νταντωνάκη(εδώ μιλάμε, πιστεύω, για την απόλυτη φωνή) δεν είχαν αυτήν την ευκαιρία...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #7 στις: 03/02/05, 21:44 »
Πιστευω οτι εινια η κορυφαια γυναικεια εν ζωη φωνη στην Ελλαδα...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος stoxorio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #8 στις: 18/02/05, 15:10 »
Παιδιά η Bιτάλη είναι Θεά.
Eγώ άργησα να την ανακαλύψω...
Aλλά είχα την τύχη και τη δυνατότητα να την ακούσω πολλές φορές πρόσφατα στο μαγαζί που εμφανίστηκε.
¨Oσοι αμφιβάλλουν ας βρουν το cd ΔPOMOI ΠOY AΓAΠHΣA και ας ακουσουν το "Mακριά μου να φύγεις"
Aυτό αρκει.

Συμφώνώ με τον antartis..

Συγκρίσεις δε χρειάζονται.
Tέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι εκτός από μεγάλη φωνή είναι και σπουδαίος άνθρωπος.
SEIZE THE DAY :)

Αποσυνδεδεμένος Giannis17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #9 στις: 03/03/05, 11:58 »
Η Ελένη Βιτάλη είναι η ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΗ [ με όλη την σημασία της λέξης} τραγουδίστρια των τελευταίων  30 χρόνων.Πρόκειτα για μια σπάνια περίπτωση φωνής , με τέτοια έκταση που όμοιά της δεν υπάρχει. Δεν είναι όμως μόνο η φωνή αλλά και ο τρόπος με τον οποίο τραγουδάει αυτή η γυναίκα. Κάθε φορά που ερμηνεύει ένα τραγούδι ΄το προσεγγίζει  με διαφορετικό τρόπο, αυτό δεν το έχω δει σε κανέναν ΄άλλο  τραγουδιστή. Έχει τέτοιο εύρος στην φωνή της που της επιτρέπει να κινείται από λαικά και δημοτικά, μέχρι ρόκ και βυζαντινούς ύμνους, και όλα αυτά με έναν αποκαλυπτικό τρόπο. Την παρακολουθώ 20 χρόνια σχεδόν και έχοντας  δει όλους σχεδόν τους τραγουδιστές μπορώ να πω με σιγουριά πως είναι  μακράν η καλύτερη.  Η Βιτάλη έλκει την καταγωγή της από της μεγάλες του λαικού και του δημοτικού τραγουδιού, αλλά δεν μιμηθηκε καμιά τους απεναντίας δημιούργησε τη δική της σχολή. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε  που τυγχάνει της καθολικής απόδοχής στον χώρο της[ πράγμα   αρκετά σπάνιο}. Κάποια στιγμή μάλιστα μας  φανέρωσε και μια άλλη της ιδιότητα  με το δίσκο ΄΄Απέναντι Μπαλκόνι΄΄ με δικά της τραγούδια, τα οποία ήταν εξαιρετικά, αφήνοντας   μας άφωνους με τον αφοπλιστικό τρόπο γραφης της[μακάρι να το ξανακάνει}. Δεν νομίζω ότι  μπορούμε να την συγκρίνουμε με την Αλεξίου η οποία είναι και αυτή σπουδαία . Αλλά στην περίπτωση της Βιτάλη συναντάει κανείς όλες της πτυχές της τραγουδιστικής  έκφρασης. Τέλος το ξαναλέω πως ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΠΟΥ ΟΜΟΙΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #10 στις: 03/03/05, 13:01 »
Πιστευω οτι εινια η κορυφαια γυναικεια εν ζωη φωνη στην Ελλαδα...

Θα διαφωνίσω λιγάκι και θα πώ μια από τις κορυφαίες γυναικείες φωνές εν ζωή στην Ελλάδα...

Αποσυνδεδεμένος stoxorio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #11 στις: 17/08/05, 12:40 »
EINAI ΘEAAAAAAAAAAAAAAAAAA

επαναλαμβάνομαι, το ξέρω.... αλλά  ;)
SEIZE THE DAY :)

Αποσυνδεδεμένος fotini19

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #12 στις: 28/11/05, 23:15 »
Η ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΙΛΙΑ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ Η ΑΛΕΞΙΟΥ ΑΛΛΑ Η ΒΙΤΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ!!!
ΚΑΤΑΡΧΗΝ Η ΑΛΕΞΙΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΩ Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΒΙΤΑΛΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΘΕΙΚΗ!!!
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ κα ΒΙΤΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ!!ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΟ ΨΑΓΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΕΙΝΑΙ.ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ?Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ,ΕΙΝΑΙ Θ-Ε-Α ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΩΝΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΕΙ!


κα ΒΙΤΑΛΗ ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΩ!!!!!!!!!!!
ΣΑΣ ΛΑΤΡΕΥΩ :)

Αποσυνδεδεμένος marfy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κάπου αλλού...
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #13 στις: 29/11/05, 14:29 »
ο κάθε καλλιτέχνης με το ύφος του και τις αξίες του...

δεν θα ήταν ούτε λογικό ούτε σκόπιμο να κάνουμε συγκρίσεις.
η Έλένη Βιτάλη ήταν,είναι και φαίνεται ότι θα είναι έτη φωτός μπροστά.
η φωνή της δε μοιάζει με καμιανής άλλης τραγουδίστριας/καλλιτέχνιδας.
είναι η Ελένη Βιτάλη και αυτό τα λέει όλα.

"ένα κυριακάτικο πρωί,
έφυγα απτο σπίτι σαν τρελή,
ο άερας μου χτυπούσε το κορμί και μου ζητούσε,
μιαν απάντηση ηρωική"....

ευλογημένη νασαι Ελένη για αυτά που μας δίνεις τόσα χρόνια...
τα πιο όμορφα πράγματα χάνονται γρήγορα,οι άνθρωποι,τα σύννεφα,το μελάνι στα ποιήματα<br />http://mikrivolta.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος stoxorio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #14 στις: 14/04/06, 10:49 »
ενημερωτικά, η E.B. ετοιμάζει νέα δουλειά με δικά της κομμάτια....

περιμένουμε... ;) :)
SEIZE THE DAY :)

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #15 στις: 14/04/06, 11:27 »
Δικα της κομματια?Για να δουμε...Γιατι να πω την αληθεια οι τελευταιες της επιλογες (ο γιος της εγραφε τα τελευταια ή καποια απο αυτα αν δεν κανω λαθος ????) δεν ηταν ,οσο με αφορα και οι καλυτερες...

Και τωρα να πω οτι με σπαει λιγο ο μουσικος φανατισμος του τυπου "η Ελεναρα ειναι η μετενσαρκωση των Μουσων και η καλυτερη τα τελευταια 3000 χρονια" θα καταντησω γραφικος οποτε δεν το λεω  ;D ;D
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος kwstis75

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Re:ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #16 στις: 13/08/10, 01:00 »
  Τωρα οσον αφορα αυτο που ειπε ο Χρηστος για την σχέση με την Αλεξίου, θα πω πως η Βιτάλη προηγείται της Αλεξίου (χρονικά), οποτε δεν μπορει να μιμόταν κάποιον που βγήκε μεταγενεστερα.

Δεν θα άξιζε τον κόπο να απαντήσω σε τόσο παλιό μήνυμα, αλλά η μεγάλη κοτσάνα μπορεί να παραπληροφορήσει το κοινό που διαβάζει: Η Αλεξίου γεννηθείσα το '50 εμφανίστηκε στη δισκογραφία το '70 ενώ η Βιτάλη γεννηθείσα το '54 εμφανίστηκε στη δισκογραφία το '73. Τότε ήδη η Αλεξίου είχε συμμετάσχει στον 1ο χρυσό δίσκο της ελληνικής δισκογραφίας (Μικρά Ασία - '72) και στον επίσης ιστορικό Βυζαντινό Εσπερινό ('73). Όταν πήγαινες γύριζα .. Άρα ποια είναι μεταγενέστερη ποιας? Πριν γράφουμε κάτι ας διαβάζουμε πρώτα στοιχειώδη πράγματα για να μην εκτιθέμεθα.
 
Από κει και πέρα, στο υποκειμενικό κομμάτι, ο καθένας έχει τη γνώμη του. Η δική μου γνώμη είναι ότι η Βιτάλη έχει μια πιο ροκ μεταλλική φωνή σε σχέση με της Αλεξίου, η οποία έχει πιο γλυκειά βελούδινη φωνή που πάντα της έδινε πλεονέκτημα σε μπαλάντες και πιο τσαλίμικη φωνή που πάντα της έδινε πλεονέκτημα στα λαϊκά.
 
Να πω εδώ ότι η τραγουδίστρια που άφησε άφωνο όλο τον κόσμο της ελληνικής μουσικής στη δεκαετία του '70 ήταν η Αλεξίου με την αξεπέραστη ικανότητά της να ερμηνεύει σε 1 μέσα δίσκο παραδοσιακά, παλιά λαϊκά, σύγχρονα και μπαλάντες. Αν προσθέσει κανείς και την αυτο-μόρφωση της Αλεξίου (έκανε μόνη της εκτενή αναζήτηση όχι μόνο στα παλιά ρεμπέτικα αλλά και στο γαλλικό τραγούδι) καταλαβαίνει γιατί μετά 40 χρόνια υπάρχει τόση διαφορά στην καριέρα των δύο.
 
Είναι σαν δυο αριστούχους στο σχολείο συμμαθητές που, μετά τις πανελλήνιες στα 18 τους, ο ένας παραστρατεί, ζει φοιτητική ζωή, αραλίκι κλπ ενώ ο άλλος σπουδάζει, κάνει καριέρα. Συναντώνται μετά 15 χρόνια. Ο ένας καθηγητής σε σχολείο, ο άλλος επίκουρος σε Πανεπιστήμιο. Τη διαφορά την κάνει η διάρκεια και η σταθερότητα. Όχι μόνο το ταλέντο.
 
Σπουδαιότερη τη Βιτάλη δεν θα την έλεγα από καμμία αποψή, ούτε ως φωνή - εκτός της ροκ διάστασής της - ούτε ως προσφορά. Από τις 5 σπουδαιότερες, όμως, σίγουρα ! Και τραγουδίστρια και τραγουδοποιός.
 
Πω πω διαβάζω μηνύματα παλαιότητας 5 χρόνων και απορώ τι γκάφες μπορεί να γράψει κάποιος... Σήμερα λέει (ενν: 2005) η Αλεξίου.. δεν ακούγεται !! Και αναρωτιέμαι, μετά το ρεσιτάλ της Αλεξίου στο Παλλάς το 2010, ποια ακούγεται και ποια όχι.. Ποια κάνει δεκάδες συναυλίες μπροστά σε 100.000 κόσμο κάθε χρονιά και ποια έχει χρόνια να τραγουδήσει.
 
Η Αλεξίου και η Βιτάλη είναι

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #17 στις: 13/08/10, 01:34 »
Η Βιτάλη, έχει μία πολύ ιδιαίτερη φωνή, που θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι σαν σπάνιο λουλούδι που φυτρώνει κάθε 1000 χρόνια.
 
Θέλω να πω όμως και κάτι παραπέρα. Όσον αφορά την ζωή της, σε συνδιασμό με το τραγούδι, έκανε ένα μαγικό κόλπο, ταχυδακτυλουργικό. Βέβαια το έκανε με τον λάθος τρόπο. Ίσως και άθελά της. Κατάφερε να παραμείνει νέα.
 
Σε αντίθεση με άλλους μεγάλους τραγουδιστές, διαφόρων ειδών μουσικής, που είναι δεινόσαυροι, δεν έμαθαν ποτέ τι σημαίνει σταματάω, δεν βαρέθηκαν να λένε σε κάθε καινούριο τους cd σχεδόν τα ίδια και τα ίδια και σε κάθε συναυλία τους ένα κάρο από τα παλιά τους.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
« Απάντηση #18 στις: 13/08/10, 03:52 »
Η Βιτάλη γενικώς σνομπάρεται από πολλούς "έντεχνους" λόγου του ρεπερτορίου της, κυρίως... Προσωπικά, αν και εκτιμώ βαθύτατα τη φωνή της δεν την έχω ψάξει ακόμα πολύ. Έπαθα πλάκα όμως με την κορυφαία, ανατριχιαστική ερμηνεία της στο "Μυστικό Τοπίο" του Σαββόπουλου.

Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 10:53
από Witchking
4 Απαντήσεις
3005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/05, 00:43
από kiseichukan
1 Απαντήσεις
2709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/05, 11:59
από Ο Γενίτσαρος cmaj7
9 Απαντήσεις
4135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/07, 17:22
από το Λιοντάρι
0 Απαντήσεις
1951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/08, 15:45
από Aganippi
11 Απαντήσεις
5519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 15:47
από Angel~Archo
2 Απαντήσεις
2408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 20:09
από s.a
11 Απαντήσεις
4941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 13:39
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 18:54
από pipisgr2000
0 Απαντήσεις
3058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/19, 12:47
από krios80