Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με λαμπατο ενισχυτη, χρειαζομαι λιγη βοηθεια  (Αναγνώστηκε 6004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Εχω εναν Randall rg50tc. Ολα ηταν κομπλε μεχρι που καποια στιγμη αρχισε να εχει το εξης προβλημα. Την ωρα π επαιζα ενω λειτουργουσε ο ενισχυτης μειωνοταν η ενταση, χωρις να ακουγεται τιποτα κ μετα απο κανα λεπτο επανερχοταν κ ητν ενταξει. Παρατηρησα οτι οτν συνεβαινε αυτο η 3η λαμπα της προενισχυσης εσβηνε κ μετα απο λιγο ξαναναβε. Εν τελει, η 3η λαμπα κατεληξε να μην αναβει καθολου κ ενω ητν ανοιχτος ο ενισχυτης να μην εχω καθολου ηχο οπως ειναι λογικο. Πιστευα οτι ειχε προβλημα η λαμπα, οποτε τν αντικατεστησα, αλλα κ παλι δν αναβει, οποτε αλλου ειναι τ προβλημα.
1ον) Που μπορει ν ειναι το προβλημα?
2ον)Μπορω να κανω κατι μονος μου και να γλιτωσω τα εξοδα η χρειαζεται οπωσδηποτε service?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ο ενισχυτης σου λογικα ειναι σε PCB? Mηπως εχει ξεκολισει καμια βαση απο τημ πλακετα ή εχει φυγει κανενα καλωδιακι και δεν περναει ρευμα στην λαμπα?
Αφου το προβλημα δεν ειναι η λαμπα θα πρεπει να εχεις καποιες γνωσεις ηλεκτρονικως για να ψαξεις και να βρεις το προβλημα. Αν δεν εχεις την παραμικρη ιδεα, και επειδη σοτυς λαμπατους υπαρχουν θανατηφορες εντασεις ρευματος ακομα και οταν ειναι κλειστοι, καλο ειναι να το δωσεις σε τεχνικο να τον δει, αν δεν εχει καποιος αλλος φιλος εδω καποια παρομοια εμπειρια να ξερει τι ειναι.
Μηπως ειναι ακομα σε εγγυηση ο ενισχυτης σου?

Το μονο αλλο που μπορω να σκευτω ειναι οταν χαλασε η λαμπιτα που ειχε καηκε και καποια ασφαλεια, οποτε τωρα που εβαλες την καινουργια δεν δουλευει, οποτε κοιταξε και τις ασφαλειες του ενισχυτη που ειναι προσβασιμες στο πισω μερος. Βγαλτον απο το ρευμα, βγαλε την ασφαλεια και δες αν εχει κοπει το νημα της



Av εχει κοπει αλλαξε την με αλλη ιδιας τιμης και προδιαγραφων απο ενα καταστημα ηλεκτρονικων. Αν εχεις πολυμετρο μπορεις να ελεγξεις και με αυτο για να εισαι 100% σιγουρος αν ειναι η ασφαλεια καλη ή εχει προβλημα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
ευχαριστω πολυ, θα το τσεκαρω :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έριξα μια ματιά στο schematic του Randall rg50tc και υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να διευκρινήσεις για να δούμε που είναι το πρόβλημα.
Πάντως αυτό που περιγράφεις αν δεν είναι θέμα λυχνίας, μόνος σου δεν μπορείς να το φτιάξεις χωρίς καλές γνώσεις ηλεκτρονικών.

Οι λυχνίες "ανάβουν" από ένα μικρό voltage που χρειάζονται για να δουλέψουν. Θα πρέπει να ανάβουν και στο stand by.
Ο Randall rg50tc έχει δύο κυκλώματα για να ανάβει τις λυχνίες, ένα DC για τις V1 και V2 και ένα ΑC για τις V3,4,5 και 6.
Οι V1 + 2 είναι οι πρώτες προενισχύτριες που λογικά είναι πιο κοντά στο βύσμα εισόδου.
Οι άλλες είναι δύο ακόμα προενισχύτριες και δύο τελικές.

Υπάρχουν οι εξής λοιπόν πιθανότητες:
1. Σβήνουν οι V1+2 και ανάβουν οι υπόλοιπες: πρόβλημα στην ανόρθωση από AC σε DC.
2. Σβήνουν όλες: καμμένη ασφάλεια Fuse 2 (πιθανόν να είναι μέσα στο κύκλωμα αυτή η ασφάλεια) ή πρόβλημα στο δευτερεύον του μετασχηματιστή τροφοδοσίας
3. Σβήνει μόνο μία και δεν είναι πρόβλημα τις λυχνίας: πρόβλημα στην επαφή της λυχνίας με την βάση, ή το καλώδιο που τροφοδοτεί την βάση, στα Pins 4, 5 ή 9.

Δες τι από αυτά είναι να πάρεις μία ιδέα, και να ξέρεις τι να πείς στον τεχνικό, αλλά μην αποπειραθείς να ανοίξεις και να φτιάξεις τον ενισχυτή μόνος σου, οι λαμπάτοι ΄εχουν θανατηφόρα φορτία μέσα τους, ακόμα και σβηστοί που μπορούν να σκοτώσουν!

« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/10, 00:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Η πιθανότερη βλάβη με βάση τα λεγόμενά σου είναι ψυχρή κόλληση στην βάση της λυχνίας που δεν ανάβει. Πρέπει να έχει ξεκολλήσει μάλλον από ζόρισμα (βάλε βγάλε) στην τροφοδοσία των νημάτων. Αν ήταν ασφάλεια δεν θα σου άναβε καμμιά λυχνία.

Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Σας ευχαριστω πολυ για τς πληροφοριες. Επομενως σερβις.. αχχχ  :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
31 Απαντήσεις
11558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
6200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
20 Απαντήσεις
8323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 17:43
από metalmike
233 Απαντήσεις
199793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 13:46
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/12, 12:28
από el_hombre_solo
7 Απαντήσεις
4705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/16, 19:42
από saved
17 Απαντήσεις
9326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/17, 00:42
από GVen