Αποστολέας Θέμα: "Σχέδια για την Προώθηση ενός demo"...  (Αναγνώστηκε 5345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anasmzak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.michostas@yahoo.gr

‘Γειά Χαρά σε όλους!! :)

        Θα ‘θελα να γράψω κάποιες σκέψεις μου, σχετικά με την «περιπέτεια» Προώθησης ενός τραγουδιού, έτσι ώστε να επιτευχθεί ό «στόχος», δηλαδή να μπεί στη Δισκογραφική δουλειά κάποιου όσο γίνεται πιο καταξιωμένου τραγουδιστή.
        Θα ήθελα τα σχόλιά σας -προσωπικές σας εμπειρίες.
Πολλές φορές, μέσα από την καλοπροαίρετη ανταλλαγή σκέψεων, μπορεί να προκύψουν νέες «εκλάμψεις» που θα φωτίσουν καλύτερα την πορεία, όλων μας, προς το «στόχο»*…
•   Πολλοί από εσάς, ίσως, θα έχετε ήδη κάνει αρκετά, ετοιμα, demo. Ποιές οι εμπειρίες σας, ερχόμενοι σε επαφή, με Παραγωγούς Τραγουδιστών για τα κομμάτια αυτά??
•   Αλήθεια, με ποιο «σύστημα», ρίχνετε σε «τροχιά» Προώθησης, ένα ήδη έτοιμο demo??
•   Παρεπιπτόντως, το uploading ενός demo σε κάποιο αντίστοιχο site στο Internet, θα είχε νόημα, ειδικά στην περίπτωσή μου, που με ενδιαφέρει να «προωθηθώ», όχι σαν Τραγουδιστής αλλά σαν Δημιουργός??
•   Κι αν τελικά είχε, ποια είναι η διαδικασία για το uploading??

        Θα ήθελα τις σκέψεις σας για το δικό μου «σύστημα» Προώθησης…
Λοιπόν, θα σκεφτώ σε ποιές «Φωνές» -Ηχόχρωμα και Ερμηνεία, θα ταίριαζε το κομμάτι που θέλω να προωθήσω.
Ας υποθέσουμε ότι, με βάση το «αυτί» μου, το «ακούω» καλά σε 10 Τραγουδιστές.
Ψάχνοντας π.χ. στο internet, θα βρώ ποιοί, από αυτούς, έχουν κυκλοφορήσει νέο CD τους τελευταίους 3μήνες. Ας πούμε 3 από τους 10.
Άρα, λογικά, οι υπόλοιποι 7 θα είναι σε φάση αναζήτησης κομματιών για το νέο –επικείμενο CD τους.
Μέσω του internet, μπορείς να βρείς τα πάντα γι αυτούς, ποιά η Δισκογραφική τους Εταιρία, ποιός ο Παραγωγός τους κλπ…
Ένα τηλέφωνο στην Εταιρία για επαλήθευση και αποστολή συστημένου στην Εταιρία, υπόψη κ. Τάδε (Παραγωγού).
Ο φάκελος θα περιέχει, προφανώς, το demo, τον στίχο του/των κομματιού/ών σε μια κόλλα του word και μια συντομότατη επιστολή όπου θα αναφέρω τα στοιχεία μου (αν θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μου).
Τί λέτε για όλα αυτά?? :-\

Περιμένω τις σκέψεις και τα σχόλιά σας.
Εύχομαι, ένα «κάτι» από τις «φλασιές» μου, να φανεί ίσως χρήσιμο και σ’εσάς.
Γιατί όχι??..
Να είστε όλοι καλά. ;)



* Να εξηγήσω ότι, γράφω κι εγώ, όπως σχεδόν η μισή Ελλάδα!! ;D, μελοποιημένο έμμετρο στίχο. Ίσως, με την πρώτη ευκαιρία, να δημοσιεύσω κάποια κομμάτια μου (κάνοντας πρώτα τη σχετική ατομική σελίδα στο site), για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.



Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: "Σχέδια για την Προώθηση ενός demo"...
« Απάντηση #1 στις: 09/03/07, 01:20 »


* Να εξηγήσω ότι, γράφω κι εγώ, όπως σχεδόν η μισή Ελλάδα!! ;D, μελοποιημένο έμμετρο στίχο.


χαχαχα  ;D Ναι, είμαστε παρα πολλοί τελικά. Με ενδιαφέρουν πάντως και μένα οι αποριες σου . Ας ελπίσουμε οτι κάποιος θα βρεθεί να μας τις λύσει.  :)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: "Σχέδια για την Προώθηση ενός demo"...
« Απάντηση #2 στις: 09/03/07, 10:41 »
Εγω δεν εχω αμεση προσωπικη εμπειρια με δισκογραφια.Αλλα εχω εμμεση.Καποιοι γνωστοι μου..αφου παιζαν μαζι καιρο και ειχαν ντεμο ετοιμο πηραν σβαρνα ολες τις εταιριες.Μεχρι που μια μερα υπηρξε επικοινωνια με μια γνωστη εταιρια.Η εταιρια ενδιαφερθηκε για να βγαλει δισκο στα παιδια αλλα με αρκετα δεσμευτικους ορους.Ετσι τα παιδια εκαναν αλλου τυπου συμφωνια η οποια συνηθιζεται πολυ πλεον.Να κανουν αυτοι την παραγωγη με δικα τους εξοδα και να κανει η εταιρια την διανομη.Ετσι ο δισκος τους βγαινει το πολυ σε 2 μηνες.
Ετσι λοιπον..θεωρω οτι καλο ειναι αφου κατοχυρωσεις δουλεια σου..να ανεβασεις δειγματα και στο ιντερνετ.Να κανεις ζωντανες εμφανισεις για να ακουστεις και παραπανω.Να παρεις σβαρνα ολες τις δισκογραφικες,αλλα υπαρχει το ενδεχομενο να θελουν να αλλαξουν πραγματα στην μουσικη σου..να εισαι ετοιμος για αυτο.Οπως επισης και τους ραδιοφωνικους σταθμους.Εκτος αυτου το πως θα κινηθεις εξαρταται κ απο το ρεπερτοριο σου και τι μουσικη ακριβως παιζεις.Στην Ελλαδα υπαρχει η ταση να θεωρειται καταξιωμενος ενας τραγουδιστης η δημιουργος επειδη ας πουμε πουλαει(π.χ. Φοιβος..μην με φατε..δεν τον θεωρω εγω καταξιωμενο δημιουργο!).Εγω καταξιωμενο θεωρω εναν καλλιτεχνη οταν γενικα θα λαβει αναγνωριση και αγαπη απο διαφορα επιπεδα..οχι μονο του κοινου που ακουει την αμφιβολης ποιοτητας "λαικοποπ".Συνιστω να κινηθεις πολυ προσεκτικα ως προς το ρεπερτοριο σου αλλα κ τις επιλογες που θα κανεις.Τελος παντων..αυτα ειχα να σου πω εγω.Και οπως ειπε κ ο αειμνηστος.."Αντε και καλη τυχη μαγκες"
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: "Σχέδια για την Προώθηση ενός demo"...
« Απάντηση #3 στις: 09/03/07, 10:48 »
Μηπως θα ηταν καλη ιδεα αν οντως θελετε να το προωθησετε να το στέλνατε και σε καλλιτεχνες; πιθανως αν κινησετε το ενδιαφερον καποιου να έχετε καλυτερη προσβαση στις δισκογραφικες.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: "Σχέδια για την Προώθηση ενός demo"...
« Απάντηση #4 στις: 09/03/07, 12:54 »
Ναι ρε συ αλλά η επικοινωνία με τον καλλιτέχνη (η άμεση τουλάχιστον)
είναι ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα... :(

Αποσυνδεδεμένος whatsnew

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • New Day New Life
Απ: "Σχέδια για την Προώθηση ενός demo"...
« Απάντηση #5 στις: 03/05/07, 01:59 »
Εγώ στη θέση σου θα έβρισκα έναν τραγουδιστή ερασιτέχνη από τους πολλούς που παίζουν στα Live κάθε πόλης με καλή φωνή, που θα του άρεσε. Θα το ηχογραφούσα και θα το έδινα δωρεάν μέσα από ένα Blog. Θα έγραφα μέσα στο blog όλους τους προβληματισμούς μου και τις εμπνεύσεις μου. Έπειτα θα ανακοίνωνα σε διάφορα forum δημοφιλή, όπως αυτό, για την σελίδα μου. Τέλος θα έστελνα αυτό το demo σε όλους τους καλλιτέχνες σχετικούς με το είδος της μουσικής που γράφεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
12 Απαντήσεις
13044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
3 Απαντήσεις
2080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 12:08
από Neikos
2 Απαντήσεις
2205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/11, 18:31
από arismanouras
3 Απαντήσεις
2118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 00:11
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 20:17
από Καθόδιος (φλουτσ)