Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική κιθάρα σε ενισχυτή μπάσου και το αντίθετο  (Αναγνώστηκε 6032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Αυτό είναι καθαρά απορία και μου προέκυψε εντελώς τυχαία.

Ας πούμε λοιπόν ότι παίρνεις μια ηλεκτρική κιθάρα, τη σετάρεις και τη συνδέεις σ' έναν ενισχυτή για μπάσο. Παίρνεις κι ένα μπάσο, το σετάρεις και το συνδέεις σ' έναν ενισχυτή για κιθάρα. Ας πούμε κι οι δύο ενισχυτές είναι 15άρηδες, δεν υπάρχει θέμα μεγέθους καλωδίων-βυσμάτων (δε ξέρω αν υπάρχει ή όχι) και τα δύο όργανα είναι στα 300 ευρώ. Ας μη λάβουμε υπόψη μας άλλες μεταβλητές, εκτός κι αν παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.

Τί ήχο θα βγάλει ο κάθε συνδυασμός; Το μόνο που μου 'ρχεται στο μυαλό, είναι να μην ακούγονται κάποιες συχνότητες αφού ο κάθε ενισχυτής είναι για διαφορετικό εύρος.

Τί έχετε να συμπληρώσετε;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το μόνο που μου 'ρχεται στο μυαλό, είναι να μην ακούγονται κάποιες συχνότητες αφού ο κάθε ενισχυτής είναι για διαφορετικό εύρος.

Το μόνο??... :)
Αυτό δεν είναι απλώς "το μόνο", είναι τα πάντα!.... :) ;)

Ο κάθε κατασκευαστής "κουρδίζει" τον ενισχυτή του έτσι ώστε να τονίζει τις συχνότητες που πρέπει ανάλογα τη χρήση του...

Επίσης δεν έχει να κάνει με 300 ή 3000 ευρώ.

Μια πολύ καλή κιθάρα σε έναν ενισχυτή που δεν είναι φτιαγμένος για να την αναδείξει θα ακουστεί όσο χάλια θα ακουστεί και μια κινέζικη των 200 ευρώ...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όταν έπαιζα την ESP μου στον ενισχυτή μπάσου ενός φίλου έπαιρνα έναν funky ήχο μούρλια... 8)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μια πολύ καλή κιθάρα σε έναν ενισχυτή που δεν είναι φτιαγμένος για να την αναδείξει θα ακουστεί όσο χάλια θα ακουστεί και μια κινέζικη των 200 ευρώ...

Δεν ακριβώς έτσι τα πράγματα. Εκτός του ότι υπάρχουν κινέζικες κιθάρες με ακόμα και με λιγότερο από 200 Ευρώ που ακούγονται αξιοπρεπέστατα (άλλη μεγάλη συζήτηση αυτή), υπάρχει ένα ιστορικό παράδειγμα το οποίο δεν μπορούμε να αγνοήσουμε. Ο Fender Bassman, ένας από τους πιο δημοφιλείς, κλασσικούς και περιζήτητους ενισχυτές, ο οποίος όπως λέει το όνομά του κατασκευάστηκε για μπάσο, αλλά χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από κιθαρίστες και γι αυτό το λόγο έγινε διάσημος. Ελπίζω να μην ισχυρίζεται κανείς ότι μια οποιαδήποτε κιθάρα σε έναν Bassman θα ακουστεί "χάλια" επειδή ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν φτιάχτηκε για αυτό το σκοπό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μην συγκρίνουμε τους σημερινούς ενισχυτές μπάσου με τις αρχές τις δεκαετίας του '50... ;)

Αν και το ηλ.μπάσο πρωτοβγήκε απο την fender το '51 ,μην ξεχνάμε οτι το wiring στις tele του '52 ήταν διαφορετικό απο σήμερα, προσφέροντας ουσιαστικά μια θέση για να παίζει ο κιθαρίστας το ρόλο του μπάσου, γιατί ηλεκτρικά μπάσα δεν υπήρχαν στις περισσότερες ορχήστρες ακόμα.(σήμερα είναι γνωστό με τον όρο "vintage wiring" και η fender συνεχίζει να το χρησιμοποιεί απαράλλαχτο στις '52 reissue)...

Η παρουσία αλλά και ο ήχος του ηλ.μπάσου ήταν στα σπάργανα όταν πρωτοβγήκε ο bassman το '52.

Ήταν μια μεταβατική και πειραματική περίοδος για το πως θα έπρεπε να "ηχεί" αυτό το τελείως καινούριο όργανο.
Εξάλλου ο πρώτος original bassman (που είχε ένα μεγάφωνο και όχι 4 όπως τον έχουμε συνηθίσει) δεν έτυχε και της καλύτερης υποδοχής απο τους πρώτους ηλ.μπασίστες της εποχής, το μοναδικό μεγάφωνο του κατεστραφόταν αρκετές φορές απο την δύναμη του ενισχυτή...
Έτσι η fender σκέφτηκε να βάλει τέσσερα μικρότερα μεγάφωνα για να λύσει το πρόβλημα και τότε οι κιθαρίστες ανακάλυψαν οτι αυτό το κατασκεύασμα "τους κάνει"!!

Ήταν μια μάλλον αποτυχημένη προσπάθεια να φτιαχτεί ένας ενισχυτής για το καινούριο ηλ. μπάσο που μετατράπηκε ανέλπιστα σε τεράστιο εμπορικό hit για την fender.

Οι σημερινοί ενισχυτές μπάσου δεν έχουν και πολλά κοινά με τον bassman.

Επίσης εγω ποτέ δεν είπα οτι δεν υπάρχουν φθηνές κιθάρες που ακούγονται αξιοπρεπώς.. ;)
Άλλο είπα... :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
εγω παλια επαιζα συχνα κιθαρες σε ενισχυτη μπασου, ειδικα χαμηλοκουρισμενες, και μια χαρα ακουγονταν. Το αντιθετο ομως δεν θα το προτεινα, μπασο σε ενισχυτη κιθαρας, γιατι ουτε καλα ακουγεται, μπορει να κλωτσησει και κανα μεγαφωνο αμα το παρακανεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Συμφωνώ με τον Jesus. Πολλοί stoner κιθαρίστες που είναι σχετικά σύγχρονο σαν genre έπαιζαν με ενισχυτές μπάσου.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
'Αρα δεν είναι τόσο περίεργο όσο σκεφτόμουν αρχικά. Πάντως απ' ό,τι καταλαβαίνω δε θα υπάρχει πρόβλημα αν συνδέσω την κιθάρα στον ενισχυτή του κολλητού μου (μπάσο). Περισσότερο μ' ενδιέφερε ο ήχο που θα έβγαινε. Καλή φάση, παίζει να το ψάξω στο youtube...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Γιατί απλά δεν καρφώνεις να το δοκιμάσεις?

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παντως φιλος ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣΣΣ παιζει με ενισχυτη μπασου χρονια τωρα καιlive kai δισκους
και ετσι βρισκει τον εαυτο του

εγω παλι προτιμω τους ενισχυτες κιθαρας  :)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω, απλά μου ήρθε μόνο ο ενισχυτής (η κιθάρα από βδομάδα) κι απλά αναρωτήθηκα τί θα γινόταν αν έβαζα το μπάσο του κολλητού μου στο δικό μου ενισχυτή (μετά βέβαια απ' το ενδεχόμενο κλώτσημα που αναφέρατε, δε θα το κάνω) για να δώ αν δουλεύει σωστά.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Αμα το βαλεις σε χαμηλη ενταση να δεις αν δουλευει δεν θα εχεις προβλημα, αν δωσεις ενταση και αρχισεις να κοπανας, τοτε ισως να δημιουργηθει κατι. Με ενα τεστ σε χαμηλη ενταση δηλαδη εισαι ΟΚ
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Α μάλιστα. Καλά εντάξει, λογικά Δευτέρα-Τρίτη θα μου 'ρθει η κιθάρα. Απλά σε καμιά φάση αν είμαστε κι οι δυο μας, θα κάνω το switch να δώ πώς ακούγεται. Thanks guys  :)
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως είχα ακούσει ότι ''απαγορεύεται'' να συνδέσεις μπάσο σε λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας... Βλέποντας και το παρακάτω βιντεάκι του ΘΕΟΥ... ;D

...μου γεννήθηκε η απορία γιατί συμβαίνει αυτό!! ::) Αν ξέρει κανείς...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Πάντως είχα ακούσει ότι ''απαγορεύεται'' να συνδέσεις μπάσο σε λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας... Βλέποντας και το παρακάτω βιντεάκι του ΘΕΟΥ... ;D
http://www.youtube.com/watch?v=HObFRvk5loM&feature=channel_page
...μου γεννήθηκε η απορία γιατί συμβαίνει αυτό!! ::) Αν ξέρει κανείς...
Χαχαχα και εσύ φαν;

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι λες τώρα... ;D

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
ναι όντως γιατί έγινε αυτό? ο ενισχυτής ήταν για κιθάρα να φανταστω ε? και είναι φοβερός αυτος ο τύπος πολύ πλάκα και ολόκληρο θέμα θα μπορούσαμε να φτιάξουμε για τα βίντεό τ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
11732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 09:08
από hot_sauce (φλουτσ)
24 Απαντήσεις
8108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 18:18
από loo
9 Απαντήσεις
4901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
3 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 01:32
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
3987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:59
από Jezus
7 Απαντήσεις
7640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 17:17
από vagtanplan
2 Απαντήσεις
2288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 19:15
από truepiece
6 Απαντήσεις
3232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 13:02
από foulis
61 Απαντήσεις
15466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/13, 16:48
από Sandman1_1
46 Απαντήσεις
33315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/16, 07:47
από saved