Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με Cubase - Ηχογράφηση μικροφώνου σε stereo track ακούγεται μονοφωνικά  (Αναγνώστηκε 10386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Έχω ένα πρόβλημα σχετικά με τον συνδυασμό της κάρτας ήχου μου (Mackie Onyx Satellite) και του DAW μου (Cubase SX)..

Θυμάμαι ότι παλιότερα το είχα λύσει, αλλά μετά από αρκετό καιρό αδράνειας μου το ξαναεμφάνισε και δεν θυμάμαι πως να το λύσω.. ???

Το πρόβλημα είναι το εξής: Συνδέω ένα mic (δυναμικό) στην XLR υποδοχή της κάρτας για να ηχογραφήσω την καμπίνα μου.. Όταν κάνω monitor (αλλά ακόμα και όταν ηχογραφώ) το κανάλι του Cubase εμφανίζεται μονοφωνικό (εμφανίζεται δηλαδή η μία από τις γνωστές 2 μπλε ράβδους στο mixer), γεγονός που είναι παράξενο διότι όταν κάνω add track --> audio (από το Cubase) επιλέγω πάντα stereo.. To αποτέλεσμα είναι να ακούγεται μόνο από αριστερά..

Υπάρχει κάποιος που να είναι on top του θέματος; Αν ναι, θα του ήμουν υπόχρεος αν με βοηθούσε διότι εναλλακτικά θα μπορούσα να ψάχνω με τις ώρες στα pdfs του Cubase, αλλά η αλήθεια είναι ότι ψιλοβιάζομαι (Δευτέρα τελειώνει η άδεια και θα ήθελα να τελειώσω ένα instrumental που γράφω)..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν μπορω να μιλησω για το cubase (δεν το χρησιμοποιω) αλλα απο οσο ξερω, με ενα μικροφωνο δεν μπορεις να κανεις πραγματικη stereo ηχογραφηση, οποτε ασχετα με το τι καναλι επιλεγεις εσυ αυτο θα ηχογραφει μονοφωνικα μιας και χρησιμοποιεις ενα μικροφωνο και μια εισοδο στην καρτα ηχου.
Για να εχεις stereo ηχογραφηση θα πρεπει να βαλεις 2 μικροφωνα σε 2 ξεχωριστες εισοδους που να ηχογραφουν ταυτοχρονα και να κανεις την μιξη που θες. Η αλλη εναλλακτικη που θα σου δωσει stereo "εικονα" ειναι να ηχογραφησεις πρωτα μονοφωνικα και μετα να κανεις mixdown το track αυτο σε stereo μορφη και να το εισαγεις μεσα στην "εικονα" του project που δουλευεις, τοποθετοντας το στο timeline που θες κτλ.
Εκτος πια κι αν εχει καποια ρυθμιση το cubase για virtual stereo ηχογραφηση χρησιμοποιωντας μονοφωνικη πηγη (ενα μικροφωνο)...
Τωρα αν ηχογραφεις με line out απο καποιον προενισχυτη, εκει φυσικα ειναι εντελως διαφορετικα τα πραγματα, μιας και συνηθως οι προενισχυτες σου δινουν την δυνατοτητα εξοδου μονοφωνικου η στερεοφωνικου ηχου και συνδεοντας τα αντιστοιχα καλωδια σωστα (συνηθως με ανταπτορα απο 2 jack σε 1 στερεοφωνικο jack/minijack στην μερια της καρτας ηχου), μπορεις να εχεις κατευθειαν πραγματικη stereo ηχογραφηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/08, 14:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Με πρόλαβε ο Darko....Εφόσον βάζεις ενα mic σε μια εισοδο είναι μονοφωνικό γιαυτό δείχνει να κουνιέται μόνο το left η μονο το right....
Aσε που δεν υπάρχει λόγος να το ηχογραφήσεις stereo γιατί είναι μόνο ένα mic....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Αλλο κολπο που μπορεις βεβαια να κανεις ειναι να ηχογραφησεις μονοφωνικα, μετα να κανεις duplicate το καναλι σε ενα αλλο και να βαλεις (αναλογα με το ποσο θες να ανοιξεις την stereo εικονα) τα pan pots στο 1 τερμα αριστερα και στο αλλο τερμα δεξια. Εκει μπορεις να παιξεις και με το timeline βαζοντας το 1 απο τα 2 καναλια να εχει ενα μικρο delay (πολυυυ μικρο) σε σχεση με το αλλο για να μεγαλωσεις λιγο ακομα την ηχητικη εικονα σου, ακομα και να εκμεταλλευτεις αρμονικο περιεχομενο για να ακουγεται πιο ογκωδες η ηχογραφηση  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Παιδιά thanks ;).. ΟΚ, το part όπου το ένα μικρόφωνο δεν μπορεί να δώσει stereo ηχογράφηση είναι λογικό και το καταλαβαίνω.. Το θέμα είναι ότι ένα κανάλι που έγραψα (stereo track) δυστυχώς δεν μπορεί να panαριστεί.. Ακούγεται μόνο αριστερά και αν το panάρω μόνο δεξιά δεν ακούγεται τίποτα στα ηχεία μου.. Πως μπορώ να γράψω ένα κανάλι με ένα μικρόφωνο το οποίο να μου δίνει τη δυνατότητα να το panάρω έπειτα;

Johnie, αυτό με το duplicate το έκανα αλλά δυστυχώς και ο "κλώνος" ακούγεται μόνο από αριστερά.. Μάλλον μου φαίνεται ότι με το να επιλέγεις stereo track και να ηχογραφείς με μικρόφωνο αυτόματα γράφει μόνο στη μία "πλευρά".. Τι άλλο να πω; Δυστυχώς πρέπει να ξαναγράψω τα κανάλια, αλλά τουλάχιστον δεν θέλω να την ξαναπάθω.. Θέλω απλά ένα κανάλι το οποίο να ακούγεται αρχικά στο κέντρο και να έχω τη δυνατότητα να το panάρω έπειτα..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οχι δεν καταλαβες... Θα μετατρεψεις το καναλι που εγραψες σε mono. Θα το κανεις μετα duplicate και μετα στα 2 ξεχωριστα καναλια θα φτιαξεις τα pan pots ετσι οπως θες ωστε να εχεις στερεο εικονα... Γιατι τωρα δεν μπορεις να το κανεις αυτο μιας και εχεις ενα στερεο καναλι ουσιαστικα στο οποιο παιζει μονο το αριστερο μερος του... Λογικο ειναι τωρα αν το κανεις duplicate και στο επομενο καναλι παλι το δεξι μερος να εχει silence...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Γενικα εφοσον εχεις ενα μικροφωνο οταν θα θες στερεο εικονα, θα ηχογραφεις παντα σε μονοφωνικο καναλι στο cubase και μετα ειτε το μετατρεπεις σε στερεο, ειτε το κανεις duplicate και με τα pots φτιαχνεις εσυ οπως θες την εικονα.
Εγω παλι θα σου προτεινω κι ενα αλλο κολπο... Αν εχεις εξοδο απο προενισχυτη για line out, κανε ταυτοχρονη (αν εχει τετοια δυνατοτητα η καρτα ηχου) ηχογραφηση και με το ενα μικροφωνο και σε ενα αλλο στερεο καναλι απο το στερεο line out της προενισχυσης σου. Μετα κανε την μιξη σου οπως θες γιατι αλλα πραγματα θα παρεις με μικροφωνο και αλλα με line out που συνδυαζοντας τα θα παρεις ακομα καλυτερο ηχο  ;)
Αλλη μια πολυ καλη λυση αν εχεις καταλληλο εξοπλισμο ειναι να ηχογραφησεις σε ενα mono καναλι την κιθαρα σου χωρις προενισχυτες (σκετο "ηλεκτρικο σημα") και μετα να οπλισεις ενα καναλι για ηχογραφηση. Απο το line out της καρτας ηχους σου στειλε το σημα (και παλι αν εχει τετοια δυνατοτητα ο εξοπλισμος σου - πχ line6 Vetta) στον ενισχυτη σου και απο κει ειτε με μικροφωνο ειτε με line out πισω στην εισοδο της καρτας ηχου οπου αυτη την φορα θα ηχογραφεις χωρις ομως να ασχολεισαι με το παικτικο μερος. Το πλεονεκτημα ειναι οτι αφενος δεν ασχολεισαι με το παιξιμο και μονο με την ηχογραφηση, και αφετερου μπορεις ετσι να κανεις οverdubbing οσα καναλια θες με διαφορους ηχους απο τον ενισχυτη σου, φτιαχνοντας ετσι εναν wall of sound (πχ ενα καναλι σχεδον καθαρα για πολυ αττακα, 1 καναλι με πολυ γκαζι αλλα λιγα μπασσα, με πολλα μεσαι, ενα αλλο καναλι με πολλα μπασσα καθολου μεσαια κ.ο.κ). Μετα αφου τελειωσεις με ολα τα καναλια φτιαχνεις την μεταξυ τους ισσοροπια και σε θεμα εντασεων και σε θεμα panning και βεβαια σε θεμα effects (αλλο dry, αλλο wet, αλλο με καθυστερηση σε σχεση με τα αλλα κτλ)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Σε ευχαριστώ ειλικρινά Johnie, ωραία τα κολπάκια σου (αρκετά τα είχα δει και εγώ να κυκλοφορούν σε διάφορα forums).. Το να γράφω με line out δεν με εξιτάρει καθόλου (μα καθόλου όμως) οπότε το αφήνω στην άκρη.. Το να γράφεις με μικρόφωνο σου εξασφαλίζει άπειρους ήχους (ανάλογα με το placement) οπότε το να μιξάρεις έπειτα με ένα "κλειστοφοβικό" ήχο ενός line out δεν θα ταίριαζε στο τι θέλω να παράγω.. Άσε που θέλω και όσο το δυνατόν λιγότερα κανάλια γίνεται γιατί το laptop μου έχει και μια ηλικία :D..

Δεν με πειράζει να ξαναγράψω τα κανάλια απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι γράφοντας σε mono track θα πάρω ήχο στο κέντρο (θα μου πεις βέβαια μια δοκιμή θα με πείσει).. Τώρα το να μετατρέψω τα stereo κανάλια σε mono δεν ξέρω να το κάνω και κατόπιν ενός γρήγορου ψαξίματος στο google δεν είδα κάτι ανάλογο.. Αν ξέρει κανένας να μου πει, έχει καλώς, αλλιώς τα ξαναγράφω.. Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει.....δάχτυλα..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Λογικα μπορεις να το κανεις με το cubase ανετα... Ψαξε για επιλογη mixdown, bounce to track και φροντισε η επιλογη που θα κανεις να ειναι μονοφωνικη (τα αλλα τα ξερεις εσυ, αναλυση, βαθος κτλ). Αν δεν μμπορεις να το βρεις πουθενα, μπορεις με ενα προγραμμα αναπαραγωγης ηχου (πχ winamp) να μετατρεψεις οτιδηποτε σε οτιδηποτε (πχ απο mp3 stereo σε wav μονο και απο 24bit βαθος σε 8bit). Αφου κανεις την μετατροπη απλα εισαγεις την κυμματομορφη στο project σου σε ενα κενο καναλι και παει λεγοντας...
Συμφωνω για το line out οτι μπορει να ειναι πιο "στεγνο" κτλ, αλλα σου δινει ακομα εναν ηχο που δεν θα μπορεις να παρεις με μικροφωνο, τον οποιο μπορεις να τον χρησιμοποιησεις στην τελικη μιξη του ηχου για να παρεις καποιον επιπλεον ηχο και να γεμισεις ισως καποια "κενα" απο την μικροφωνικη ηχογραφηση. Πχ 90% σημα απο μικροφωνο dry και 10% σημα wet με effects απο το line out  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Σε ευχαριστώ ειλικρινά Johnie, ωραία τα κολπάκια σου (αρκετά τα είχα δει και εγώ να κυκλοφορούν σε διάφορα forums).. Το να γράφω με line out δεν με εξιτάρει καθόλου (μα καθόλου όμως) οπότε το αφήνω στην άκρη.. Το να γράφεις με μικρόφωνο σου εξασφαλίζει άπειρους ήχους (ανάλογα με το placement) οπότε το να μιξάρεις έπειτα με ένα "κλειστοφοβικό" ήχο ενός line out δεν θα ταίριαζε στο τι θέλω να παράγω.. Άσε που θέλω και όσο το δυνατόν λιγότερα κανάλια γίνεται γιατί το laptop μου έχει και μια ηλικία :D..

Δεν με πειράζει να ξαναγράψω τα κανάλια απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι γράφοντας σε mono track θα πάρω ήχο στο κέντρο (θα μου πεις βέβαια μια δοκιμή θα με πείσει).. Τώρα το να μετατρέψω τα stereo κανάλια σε mono δεν ξέρω να το κάνω και κατόπιν ενός γρήγορου ψαξίματος στο google δεν είδα κάτι ανάλογο.. Αν ξέρει κανένας να μου πει, έχει καλώς, αλλιώς τα ξαναγράφω.. Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει.....δάχτυλα..
Μπορείς να φτιάξεις ένα νέο κενό mono audio track και με drag n drop να ρίξεις το στερεοφωνικό κανάλι εκεί. Αν δεν ακούγεται τίποτα διάλεξε σαν πηγή εισόδου του mono track τη δεξιά είσοδο αντί για την αριστερή. Λογικά η αριστερή είναι είναι η default αν θυμάμαι καλά. Όσο για το Mixdown μπορείς να το κάνεις από το tab file και έχει την επιλογή export audio mixdown. Από εκεί θα αλλάξεις το stereo interleaved σε mix to mono ή κάπως έτσι...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Τελικά κατάφερα να κάνω το κομμάτι export σε .wav όπου ευτυχώς ακούγονται τα κανάλια και στα 2 ηχεία μόνο που το αποτέλεσμα ήταν απαγοητευτικό.. Ακουγόταν πολύ καλύτερα στο 1 παρά τώρα στα 2.. Σαν να ακούγεται ο ήχος όχι αριστερά και δεξιά αλλά κάπου μπροστά στο κέντρο.. Δεν ξέρω, μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι το κομμάτι αποτελείται από stereo κανάλια ενώ αν αποτελούταν από mono ο ήχος να ήταν πιο "συγκεντρωμένος".. Φαντάζομαι ότι απομονώντας το κάθε κανάλι χωριστά θα μπορούσα να κάνω export το κάθε κανάλι χωριστά αλλά με το άκου-άκου παρατήρησα κάποια πράγματα που δεν μου πολυάρεσαν οπότε μονόδρομος είναι η επανεγγραφή τους σε mono κανάλια.. Thanks a lot!!!

Προβλέπω η μίξη να με τυραννάει.. Είμαι και λεπτολόγος..

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Faser νομίζω έχεις μπλεχτεί χωρίς λόγο αδερφέ....
Εμένα πάντως με εμπλεξες σίγουρα....
Αν μου πεις συγκεντρωμένα τι ακριβώς θες να κάνω θα μπορέσω σίγουρα να σε βοηθήσω....αλλά διαβαζοντας όλο αυτό για κανάλια δεξια κανάλια αριστερα καναλια μονοφωνικά καναλια στερεοφωνικα ...καναλια απο μονο σε στερεο...καναλια απο στερεο σε μονο....πραγματικα πελάγωσα....Απλά σίγουρα τα πράγματα ΔΕΝ ειναι τοσο δυσκολα...:P
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Faser νομίζω έχεις μπλεχτεί χωρίς λόγο αδερφέ....
Εμένα πάντως με εμπλεξες σίγουρα....
Αν μου πεις συγκεντρωμένα τι ακριβώς θες να κάνω θα μπορέσω σίγουρα να σε βοηθήσω....αλλά διαβαζοντας όλο αυτό για κανάλια δεξια κανάλια αριστερα καναλια μονοφωνικά καναλια στερεοφωνικα ...καναλια απο μονο σε στερεο...καναλια απο στερεο σε μονο....πραγματικα πελάγωσα....Απλά σίγουρα τα πράγματα ΔΕΝ ειναι τοσο δυσκολα...:P
Όχι άρχοντα μου.. Με τη βοήθεια σας όλα λύθηκαν.. Απλά παλιότερα χρησιμοποιούσα Audacity και Cool Edit και η μετάβαση στο Cubase ήταν κάπως απότομη.. Το πρόβλημα μου (το οποίο λύθηκε) ήταν ότι γράφοντας σε stereo κανάλι με μόνο ένα μικρόφωνο ο ήχος ακουγόταν μόνο από αριστερά στο playback.. Έψαχνα ένα τρόπο να κάνω τα stereo κανάλια mono μήπως και γλιτώσω την επανεγγραφή τους.. Τελικά επέλεξα να τα ξαναγράψω από την αρχή σε mono κανάλια πλέον.. Χθες το βράδυ τελείωσα με το μεγαλύτερο μέρος της εγγραφής και μέχρι αύριο πιστεύω θα έχω τελειώσει με όλα τα όργανα.. Έκανα μια απόπειρα να κάνω το ήδη γραμμένο κομμάτι export σε .wav και αυτό που άκουσα δεν μου άρεσε καθόλου.. Ίσως χρειαστώ τη βοήθεια σας στη μίξη.. ;)

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
To stereo κανάλι όπως κάποιος πιο πάνω πρέπει να ανέφερε μπορείς να το μετατρέψεις σε mono αν κάνεις ένα mixdown σε mono....
Τώρα για την μίξη...
Ανέβασε κάπου αν θες αυτό που έχεις ...και θα δούμε πως μπορεί να βοηθήσει ο καθένας....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
απ'οτι γνωριζω(ελαχιστα οποτε διορθωστε με) δεν μπορεις να γραψεις στερεο σημα οτι και να κανεις.οι δυο γραμμες ηχου που εμφανιζονται σε ενα καναλι ηχογραφησης του cubase ειναι απλα dual mono σημα.δηλαδη ενα μονοφωνικο σημα που απλα παιζει και στα δυο ηχεια.και mono να γραψεις,να το ντουμπλικαρεις και να κανεις panning left right παλι mono σημα εχεις.νομιζω οτι για να κανεις stereo το σημα χρειαζεσαι ενα μηχανημα που λεγεται stereo expander.διορθωστε αν κανω λαθος(να μαθω και κατι)
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
απ'οτι γνωριζω(ελαχιστα οποτε διορθωστε με) δεν μπορεις να γραψεις στερεο σημα οτι και να κανεις.οι δυο γραμμες ηχου που εμφανιζονται σε ενα καναλι ηχογραφησης του cubase ειναι απλα dual mono σημα.δηλαδη ενα μονοφωνικο σημα που απλα παιζει και στα δυο ηχεια.και mono να γραψεις,να το ντουμπλικαρεις και να κανεις panning left right παλι mono σημα εχεις.νομιζω οτι για να κανεις stereo το σημα χρειαζεσαι ενα μηχανημα που λεγεται stereo expander.διορθωστε αν κανω λαθος(να μαθω και κατι)
Αν ηχογραφείς με ένα μικρόφωνο ή μια μονοφωνική πηγή, τότε, ναι, ισχύει αυτό που λες. Δηλαδή μπορεί να είναι stereo το κανάλι αλλά συμπεριφέρεται σαν mono. Όμως καμιά φορά το dual mono κανάλι υπερτερεί σε σχέση με ένα μονοφωνικό γιατί βολεύει σε ορισμένα εφέ, όπως τα reverb, για να του δώσουν τρισδιάστατη αίσθηση. Σε κάποια άλλα όμως Plugins που είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν με μονοφωνικό σήμα δημιουργούν πρόβλημα. Εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Μια απλή λύση σε αυτό το πρόβλημα (αφού απ'ότι διάβασα ξεκαθαρίσαμε οτι η ηχογράφηση έγινε μονοφωνικά) είναι ένα plugin που έχει ενσωματωμένο το Cubase και λέγεται Surround Pan. Τα λόγια κι οι λεπτομέρειες περισσεύουν. Μόλις το "ανοίξει" κάποιος καταλαβαίνει αμέσως τι μπορεί να κάνει αυτό το μικρό Plugin. :)

Κάποια πράγμα που διάβασα για Duplicate κτλ κτλ, τα κρίνω απαγορευτικά. Θα γονατίσει ο υπολογιστής χωρίς λόγο. Σκεφτείτε να έχει μια Clean Rythm, μια Dist Rythm και μια Dist Solo κιθάρα το τραγούδι. Μιλάμε για 6 κανάλια, όπου στο καθένα θα πρέπει να εφαρμόσει κανείς τα ίδια plugins, άρα η CPU θα δουλεύει υπερωρίες. Με τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Bluesme, δυστυχως μια καλη παραγωγη απαιτει και αρκετα "γονατισματα" της CPU, του σκληρου δισκου και της RAM. Υπαρχει και η τεχνικη του freeze ( καναλιου ή VSTi ) που απελευθερωνει αρκετη επεξεργαστικη ισχυ.
Σιγουρα ομως, εαν καποιος θα προχωρησει στα ενδοτερα μιας αξιοπρεπους παραγωγης, θα πρεπει να συμβιμβαστει με το θανατο της CPU του :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Φυσικά freemind. Συμφωνούμε. Πως όμως θα δουλέψει κανείς σε ένα Project που... κολλάει?? Όταν λεω πως θα γονατίσει η cpu εννοώ πως το project δεν θα αναπαράγεται σωστά, το cubase θα κολλάει. Σύμφωνα με προσωπική μου εμπειρία πάντα. Ειδικά αν κάποιος χρησιμοποιεί Guitar Rig, φαντάσου πόση επεξεργαστική ισχύ θα καταναλώνει για 6 audio κανάλια, εκ των οποίων τα 3 περιττά. Αν προσθέσουμε σε αυτά και διάφορα midi, όπως π.χ. τα κρουστά, πλήκτρα κτλ κτλ.... :o

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music


Κάποια πράγμα που διάβασα για Duplicate κτλ κτλ, τα κρίνω απαγορευτικά. Θα γονατίσει ο υπολογιστής χωρίς λόγο. Σκεφτείτε να έχει μια Clean Rythm, μια Dist Rythm και μια Dist Solo κιθάρα το τραγούδι. Μιλάμε για 6 κανάλια, όπου στο καθένα θα πρέπει να εφαρμόσει κανείς τα ίδια plugins, άρα η CPU θα δουλεύει υπερωρίες. Με τίποτα...

Κανεις ένα group channel και αποφεύγεις το πρόβλημα, γιατί εφαρμόζεις τα εφφε μόνο μια φορά...αντι να ειναι στο insert θα ειναι στο send...η τακτική αυτή βοηθάει και αφάνταστα στο mix.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 01:48
από gers
23 Απαντήσεις
6808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 18:21
από BluesMe
5 Απαντήσεις
3950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/10, 15:49
από Ammon Jerro
12 Απαντήσεις
5370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 01:22
από Fteo
7 Απαντήσεις
3969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 19:19
από kostas80
5 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 17:39
από Wise_One
7 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/14, 17:54
από zeromancer
4 Απαντήσεις
7628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 14:57
από Βραζίλης
23 Απαντήσεις
12379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/18, 12:10
από saved
5 Απαντήσεις
6585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/22, 13:17
από BitCollector