Αποστολέας Θέμα: απορροφητικά υλικά  (Αναγνώστηκε 6830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
απορροφητικά υλικά
« στις: 17/12/13, 00:27 »
Καλησπέρα , έλεγα να φτιάξω ένα στούντιο στο υπόγειο του σπιτιού μου και ψάχνοντας στο διαδίκτυο για απορροφητικά υλικά βρήκα αυτά εδώ


http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=8649&category_id=212&option=com_virtuemart&Itemid=397

το σπίτι είναι μονοκατοικία και δεν έχω προβλήματα με γείτονες κτλ όπως διάβασα εδώ σε διάφορα θέματα και σε μεγάλη απόσταση από τα υπόλοιπα σπίτια τουλάχιστον 10 μέτρα απόσταση δεξιά και αριστερά μου   , Ο χώρος είναι κάπου στα 80 τμ μέτρα από τα οποία έχω χωρίσει τα 40 με γυψοσανίδα και έχω κάνει και μια πόρτα γιατί τα παράθυρα είναι από την άλλη πλευρά του χωρίσματος και ως  μανιώδης καπνιστής θα πάθω ασφυξία …. ;D ;D ;D 

αυτό που ήθελα να ρωτήσω σε σχέση με το υλικό που παρέθεσα πιο πάνω είναι εάν γνωρίζει κάνεις την τοποθέτηση του , είδα σε διάφορα video στο YouTubeπως δεν καλύπτει ολόκληρους τοίχους αλλά ένας μέρος του τοίχου σαν διακοσμητικά.. κάνουν δουλεία η είναι όντος απλά διακοσμητικά ?
............?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #1 στις: 17/12/13, 02:31 »
Εννοειται πως τα panel ακουστικης διαμορφωσης κανουν δουλεια, ομως θελει μελετη για το πως και που θα τοποθετηθουν, μιας και λαθος τοποθετηση μπορει να χειροτερεψει την ακουστικη του χωρου.

Υπαρχουν καποιοι βασικοι κανονες τοποθετησης, ομως απαιτουνται και καποιες μετρησεις, ή τουλαχιστον θεωρητικη ακουστικη μελετη του χωρου που θα τοποθετηθουν.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #2 στις: 17/12/13, 10:23 »
klaus77, θέλεις να βελτιώσεις την ακουστική του χώρου ή να μειώσεις τον ήχο που θα περνάει έξω?

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #3 στις: 17/12/13, 12:07 »
Καλημέρα , παιδια να μειώσω τον ήχο που περναει εξω θελω ,δεν εχω εμπειρια σε θεματα ακουστικης, και σε ενα στουντιο να με βαλεις κανονικο ισως να μη καταλάβω τη διαφορα  :)  . απλα θελω να ακουγετε οσο μπορει λιγοτερο ...... ειμαι καθαρος ερασιτέχνης παιζω με τη κορη μου αρκετες φορες, με κατι φιλους ,και πολλες φορες μονος για να λεω και κανενα τραγουδακι μιας και εχω αυστηρο κριτη τη κορη μου που γνωριζει εν μερη ... οποτε να μενει η φωνη μεσα γιατι αν βγει θα κανω ηχορυπανση  ;D ;D ;D


να πω και κατι αλλο, δεν ειπαρχουν μεσα τυμπανα κτλ , μονο ηλεκτρακουστικες κιθαρες , κλασικες . μια ηλεκτρικη , 1 μικροφονο , 2 ηχεια, καπου καπου ενα μπουζουκι ενως φιλου , ενα γουκαλιλι , μαντολινο, αρμονιο και περιμενω τωρα και τη προταση του Απολλων τον sienna kustom 30  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/13, 12:45 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #4 στις: 17/12/13, 13:58 »
Η ηχομονωση ειναι διαφορετικη απο την ηχοαπορροφηση. Τα panel που εβαλες στο link ειναι ηχοαπορροφησης, αλλα οχι ηχομονωσης.

Ειναι αρκετα πιο ακριβη η ηχομονωση, οποτε εαν δεν εχεις πραγματικα ιδιαιτερο προβλημα με τους γειτονες ( οπως τα περιγραφεις ), καλυτερα να αφησεις τα πραγματα οπως εχουν ( ισως καλυτερα να κοιταζες την ακουστικη του χωρου ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #5 στις: 17/12/13, 20:38 »
οι διαφορες ποιες ειναι free? ποια η χρησιμότητα του πάνελ?
............?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #6 στις: 17/12/13, 21:45 »
Το panel απορροφα συχνοτητες ( αναλογα με τις προδιαγραφες του κατασκευαστη ), ομως δεν σημαινει πως τις "δεσμευει" και μεσα στο χωρο. Οποτε ειναι μονο απορροφηση, οχι ηχομονωση!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #7 στις: 18/12/13, 12:49 »
freemind  ευχαριστω για τις ενδιαφερουσες και πολυ σωστες απαντησεις σου αλλα εγω δεν εχω σκοπο να φτιαξω ουτε επαγγελματικο στουντιο αλλα ουτε και να κανω προβες για να ανοιξω συναuλια τον pink floyd  :) :)  , ισως να μην εγινα κατανοητος η να μηνν έθεσα σωστα το ερωτημα .παμε παλι λοιπον


θελω απλα να μειωσω λιγο την ενταση προς τον εξωτερικο χωρο , αν επενδυσω ολο το room  με αυτο το υλικο υπαρχή περιπτωση να μειωθει ? και για να ειμαι πιο κατανοητος εννοω με τις διαστασεις και το παχος καθαρα του υλικου οχι με τη χρησιμοτητα του


οσο για την ερωτηση που σου εκανα για τη χρησισημοτητα ηταν απλα απο ενδιαφερον μετα της απαντησεις σου  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/13, 12:58 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #8 στις: 18/12/13, 14:26 »
Εφοσον θελεις απλως μια απαντηση, χωρις αιτιολογηση μαλιστα για ποιο λογο ειναι αυτη, σου απανταω λιτα κι ωραια "οχι". Το υλικο αυτο δεν ειναι για ηχομονωση.  :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: απορροφητικά υλικά
« Απάντηση #9 στις: 18/12/13, 16:47 »
τελεια!!! ευχαριστω για το χρονο σου free .
............?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
117 Απαντήσεις
146432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/15, 14:43
από Jezus
9 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 20:13
από children of bodom
0 Απαντήσεις
2727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/15, 13:40
από sofianos