Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με εγκατάσταση Realtek onboard κάρτας ήχου  (Αναγνώστηκε 10016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Έκανα εγκατάσταση των windows xp σε ένα φίλο και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την εγκατάσταση της κάρτας ήχου. Αυτή όπως φαίνεται και παραπάνω είναι η Realtek HD audio. Δοκίμασα τους drivers που ήρθαν μαζί με την Motherboard, τους drivers από το site της Realtek, όπως και από το site της motherboard. Όλοι έκαναν λάθος κατά την εγκατάσταση και έβγαζαν μήνυμα πως η εγκατάσταση απέτυχε.  Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τους drivers χειροκίνητα γιατί από το device manager δεν λειτουργεί η επιλογή update driver για τη συγκεκριμένη συσκευή. Επίσης όταν πάω να απεγκαταστήσω τους drivers που δεν έχουν εγκατασταθεί επιτυχώς από το device manager και την επιλογή uninstall driver, παίρνω το μήνυμα ότι αυτή η συσκευή χρειάζεται για την εκκίνηση του συστήματος και δεν γίνεται να απεγκατασταθεί. Το ίδιο και από safemode. Κανένα αποτέλεσμα διαγράφοντας τα entries της κάρτας στη registry (το διάβασα σε ένα site επίλυσης αυτού του προβλήματος). Τέλος, δεν έχει και κανένα αποτέλεσμα η απενεργοποίηση της από το bios, η εκκίνηση των windows, επανεκκίνηση και ενεργοποίηση και πάλι της κάρτας, αναγνώριση και πάλι εκ νέου της συσκευής από τα windows…

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μηπως σου βγαζει σφαλμα για ελλειψη ενος Microsoft package?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποιό motherboard είναι?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Όχι. Αν αναφέρεσαι στο κλασσικό update (ΚΒ888111 αν δεν κάνω λάθος) δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Παρουσιάζει σφάλμα κατά την εγκατάσταση του driver και βγάζει ένα μήνυμα του τύπου: «Το πρόγραμμα οδήγησης δεν μπόρεσε να εγκατασταθεί με επιτυχία». Ευχαριστώ πάντως free και να έχεις καμιά άλλη ιδέα, αυτή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Η mb είναι η ASUS P5K SE

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρώτα απ'όλα δοκίμασε να διαγράψεις την κάρτα από τη λίστα στη διαχείρηση συσκευών. Και μετά να τρέξεις τους drivers που θα βρεις εδω (http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=P5K%20SE)

Αν δεν πιάσει αυτό,κάπου διάβασα οτι το πρόβλημα εχει να κάνει με τον Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio. Δες τι λένε εκεί μπας και λυθεί..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Βλέπω κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις στο link Που παρέθεσες. Το είχα διαβάσει και αλλού ότι το πρόβλημα το δημιουργεί το AAC HD audio αλλά και αυτό δεν μπορούσα να το απεγκαταστήσω. Εκεί είδα ότι αυτό μπορώ να το καταφέρω αν κάνω πρώτα disable τη συσκευή. Είδωμεν... Όποιος άλλος έχει κάποια άλλη ιδέα ή κέχει δοκιμάσε κάτι που πέτυχε ας το αναφέρει... Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Υπάρχει ένα προγραμματάκι (θα υπάρχουν και άλλα βέβαια, απλά αυτό χρησιμοποιώ) το οποίο αναγνωρίζει όλες τις συσκευές ενός PC και βρίσκει αυτόματα τα τελευταία updates των drivers.. Τη πρώτη φορά που έτυχε να το χρησιμοποιήσω ήταν για ένα παρόμοιο πρόβλημα.. Δεν μπορούσα με τίποτα να εγκαταστήσω ένα driver για τη wireless κάρτα που έχει εσωτερικά το laptop μου ούτε από το site ούτε από third parties.. Εν τέλει έτρεξα το συγκεκριμένο πρόγραμμα, μου πρότεινε κάποιους drivers, τους κατέβασα και έφτιαξε!!! Δεν χάνεις τίποτα να του ρίξεις μια ματιά..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 13:40
από groovymood
0 Απαντήσεις
2205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/09, 23:13
από Angellust17
3 Απαντήσεις
2766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 07:17
από Korgy
5 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/11, 11:12
από HeavyHead
13 Απαντήσεις
4957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 17:58
από freemind
3 Απαντήσεις
4913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 09:46
από freemind
0 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/15, 15:33
από Dying_Hated
2 Απαντήσεις
16365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 21:03
από Harpwood
4 Απαντήσεις
6815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/15, 21:03
από modfori
8 Απαντήσεις
3288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 22:26
από MelodyHero