Αποστολέας Θέμα: Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?  (Αναγνώστηκε 3968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?
« στις: 23/03/09, 11:40 »
Καλημερα...
Ακουσα προσφατα τον εν λογω ενισχυτη κ μου αρεσε....  (δεν εννοω οτι ξετρελαθηκα κιολας βεβαια)

 http://www.thomann.de/gr/fender_reissue_blues_deluxe_gitarrencombo.htm

Εχετε εμπειρια με αυτον?  Γνώμες?
Πιο ειδικα αυτο που με ενδιαφερει να μου πειτε ειναι το αν παλευεται για σπιτι, εστω κ με λιγο ζορι, κ 2ον ειναι φιλικος-δεκτικος με πεταλιερες πεταλακια κτλ κτλ?

δε θα τον χρησιμοποιησω με το δικο του drive, με ενδιαφερει το καθαρο του (τουλαχιστον αρχικα)... σε πρωτη φαση θα τον εχω με tonelab κ στη πορεια εχει κ συνεχεια... Γι αυτο με ενδιαφερει το πως τα παει κ με <<εξωγενεις παραγοντες>>

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?
« Απάντηση #1 στις: 25/03/09, 01:15 »
δε θα τον χρησιμοποιησω με το δικο του drive, με ενδιαφερει το καθαρο του (τουλαχιστον αρχικα)... σε πρωτη φαση θα τον εχω με tonelab κ στη πορεια εχει κ συνεχεια...


Πολύ καλός ενισχυτής, τέλεια καθαρά - τελείως λάθος προσέγγιση από την μεριά σου!..
Αυτός ο ενισχυτής έχει τον τέλειο ήχο για Strat και distortion τύπου Texas και Blues.
Εϊναι κατά την άποψη μου σκότωμα 800ων ευρώ να δώσεις τόσα λεφτά για μόνο τα καθαρά του για να βάζεις την Tonelab και να έχεις σε αχρηστία την δική του ιδιαίτερη χροιά παραμόρφωσης από τις λάμπες του, ιδιαίτερα και αν δεν σου ταιριάζει στο στυλ που παίζεις.
Πολύ καλή δουλειά θα σου έκανε ένας Randall RG75G3 , ή και ένας Tech 21 Power Engine με λιγότερα από τα μισά λεφτά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?
« Απάντηση #2 στις: 25/03/09, 02:19 »
Να συμπληρωσω σε οσα (σωστα) ειπε ο Αδριανος πως ειναι αρκετουτσικα τα 40 Watt...
Απο τις εμπειριες που εχω αποκομισει παιζοντας με διαφορους λαμπατους ενισχυτες εχω πλεον την αποψη οτι ειδικα οι Fender αλλα και οι Mesa Boogie ειναι πανισχυροι απο 20 watt και πανω... Και σου λεω για 20...Με 40 watt Fender βγαζεις και Live σε πολυ μεγαλο χωρο...
Μηπως να εψαχνες για κατι αλλο..?
Πιστευω πως αν επιμεινεις σε αυτο το ''μοντελο'' (φουλ λαμπα-καλα καθαρα) καλο θα ηταν να κοιταζες προς Fender Blues Junior μερια...
Θα διαπιστωσεις και παλι πως τα 15 watt μονο λιγα δεν ειναι...

http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior.htm


Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?
« Απάντηση #3 στις: 26/03/09, 07:30 »
ευχαριστω για τις απαντησεις κατ αρχην...!!!

Φιλε Ανδριανε συμφωνω σε αυτα που λες για τη tonelab, αλλα αυτη τη στιγμη ενδιαφερομαι για ενισχυτη κ οχι για περαιτερω εξοπλισμο.. Αλλωστε τωρα εχω τη tonelab, δε σημαινει οτι θα με <<θαψουν>> κ με αυτη... :))  εν αντιθεση με εναν ενισχυτη που ελπιζω να τον εχω πολλα περισσοτερα χρονια συγκριτικα με οποιαδηπτε εφεδιερα, αλλωστε αν δεν εχεις κ σωστο ενισχυτη παει περιπατο κ το καθε πεταλακι.

Τωρα επειδη τα watt ειναι κ ο βασικος ενδιασμος μου, πιστευω οτι λογω οτι ειναι πολλα ακομα κ σε μεγαλη ενταση θα παραμενει καθαρος κ δε <<σπαει>> νωρις... Απλα φοβαμαι μην ειναι τελειως ακαταλληλος για σπιτι.. :(
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?
« Απάντηση #4 στις: 26/03/09, 14:24 »
Καλημερα και απο εμενα !!

Φιλε μου καλε καλε μου φιλε ,,,,

αν η χρηση του ειναι κατα το μεγαλυτερο ποσοστο μεσα στο σπιτι τοτε δεν ειναι καταλληλος (κατα την ταπαινη μου γνωμη).

Ειχα τον ιδιο ενδιασμο....παντα σε hot rod σειρα... delux OR blues !!  Πηγα και ακουσα και τους δυο ενισχυτες ετοιμος να αγορασω τον delux ααααλλλααααααα...μολις ακουσα τι εστι ενταση 40βατακιων (και μαλιστα χωρις master volume) πηγα κατευθειαν στον blues junior 15 watt ο οποιος ειναι παααααρα πολυ δυνατος επισης !!!

τον εχω αγορασει εδω και μια εβδομαδα απο Ελλαδα....η ενταση που παιζω στο σπιτι δεν ξεπερναει το 3 στο μαστερ ή στο volume αυτο βεβαια ωρες που μπορω να ανεβασω λιγο ενταση, το βραδυ με τιποτα πανω απο 2-3...

οταν τον πηρα βεβαια εκανα ενα κρας τεστ στην ενταση και δεν μπορεσα να τον τερματισω !!!!!!!

απιστευτα καθαρα και ποοοολυυυυ ωραια παραμορφωση λαμπατη και μπλουζατη !!!! απιστευτος ηχος με stratocaster αλλα τον ευχαριστιεμαι με την prs που εχει περισσοτερα "γκαζια" απο την strat.

Καταληγοντας θα προτεινα χαλαρα τον τζουνιορ για χρηση σπιτιου και λαηβ ομως ανετοτατα !!!!!

Θυμησου ομως οτιιιιι.................εσυ αποφασιζεις χεχεχεχεχε (ποιος το ελεγε αυτο ρεγμτω δε θυμαμαι)


πιστευω να βοηθησα λιγακι


φιλικα Βαγγελης



 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?
« Απάντηση #5 στις: 26/03/09, 14:28 »
ριξε μια ματια και εδω ...

Ενισχυτης για rock-blues  

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?
« Απάντηση #6 στις: 26/03/09, 14:29 »
Σε ευχαριστω φιλε Βαγγελη... Ειναι σωστα αυτα που λες, κ σιγουρα ειναι σοβαρο θεμα τα πολλα watt...
Παρολα αυτα αν τελικα καταληξω σε 15ρη μαλλον θα υποπεσω στο πειρασμο του VOX AC15 CC1 BLUE BULLDOG... εΧΕΙς παρεπιπτοντως αποψη για αυτον????
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Blues Deluxe Reissue ? ? ?
« Απάντηση #7 στις: 26/03/09, 14:43 »
πολυ καλος ηχος ωραια καθαρα ...γενικα εχουν ενα ιδιαιτερο ακουσμα αυτοι οι ενισχυτες, ενα στυλ κατι....
πολυ καλη επιλογη επισης και βεβαια με καλυτερο ηχειο απο του fender (απο οτι εχω διαβασει)...

πιστευω οτι με οποιον απο τους δυο καταληξεις θα ειναι παραπανω απο μια χαρα...
εγω πηρα τον fender λογω κολληματος με την εταιρια αυτη και επειδη ειναι και πιο μικροσωμος απο τον Vox...

πριν κανεις οτιδηποτε ακουσε τους βαλτους διπλα διπλα και παιξε με κιθαρα παρομοια με την δικια σου η καλυτερα με την δικια σου !!!!

τα περισσοτερα σοβαρα καταστηματα θα στο επιτρεψουν εαν παλι θελεις μπορω να σου πω συγκεκριμενο μαγαζι οπου σιγουρα θα εχεις αυτη την ευκαιρια και τα παιδια που το εχουν ειναι πολυ καλοι γνωστες



Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 16:29
από TheVrachnoprofiter
20 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 19:41
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
3332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 21:55
από Stinky
2 Απαντήσεις
2220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 00:19
από Stinky
11 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 02:06
από tomicmta
17 Απαντήσεις
7906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 13:42
από themos
4 Απαντήσεις
2959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 17:42
από fovos
6 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 17:58
από fovos
3 Απαντήσεις
3577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 11:35
από benbass
16 Απαντήσεις
7576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/20, 12:17
από Mischa