Σελίδες:
  • #1 από Alex_LesPaul στις 07 Dec 2009
  • Μετα απο 2 χρονια με εναν τραγικο Marshall MG 15 CD-R και ενα Boss DS-2
    αποφασισα να αλλαξω ενισχυτη...
    Ειχα αποφασισει να αγορασω εναν Vox VT 30...
    εχω ακουσει τα καλυτερα και μου αρεσει ιδιαιτερα οτι ειναι modelling και εχει και πολλα εφφε καθως το οτι ειναι και λαμπατος(half tube)...(θα τον προτεινατε?)

    Σκεφτομουν ομως να αγορασω εναν Full-Tube ενισχυτη...
    Λεω οτι δεν θα πληρωνω συνεχεια για ενισχυτη και οτι με εναν Full tube  θα επαιρνα εναν ΠΑΡΑ πολυ καλο ηχο...


    Τι θα προτεινατε??Εναν modelling half tube ή εναν full tube ???

    -Μπορω να διαθεσω μεχρι 500 ευρω
    -Χρησιμοποιω μια Epiphone Les Paul Std
    -Τον θελω για το σπιτι αρα κοντα στα 30W
    -Παιζω Nirvana,Hendrix,GnR,Aerosmith και αλλα τετοιου στυλ....


    Ζηταω τα φωτα σας και ευχαριστς προκαταβολικα  :) ;D
  • #2 από Dr Bluz (G.K.) στις 07 Dec 2009
  • Καλησπερα!
    Αναμεσα στα δυο προσωπικη μου προτιμηση θα ηταν ενας full λαμπα. Αλλα με αυτον τον τροπο θυσιαζεις τα εφε.
    Πιστευω πως αξιζει τον κοπο και θα σε ανταμειψει αργοτερα.

    Αν ομως θες εφε εδω και τωρα δε θα ηταν κακη λυση και ενισχυτης με ενσωματωμενα εφε.
    Αλλα να ξερεις οτι στα 500 ευρω μπορεις να παρεις ενα πολυ καλο και τιμιο λαμπατο ενισχυτη.
  • #3 από Eagle Of Kamelot στις 07 Dec 2009
  • Aν προτιμησεις κατι σε modelling, τοτε αποψη μου ειναι να μη δωσεις και τα 500 ευρω για εναν τετοιο ενισχυτη...
  • #4 από Κ.Dee στις 08 Dec 2009
  • Oπως κ να'χει καλη τυχη στην αναζητηση σου.

    Η γνωμη μου ειναι η γνωστη κλισε φραση"πηγαινε στα μαγαζια να ακουσεις,παιξεις ωστε να εχεις αποψη επι του θεματος"

    Τα συν κ τα πλην θα στα πουν αλλα παιδια που πιθανον να γνωριζουν καλυτερα απο μενα.

    Εγω θα σου πω μονο τουτο ,πως το ολο θεμα ηχου ειναι κατι τελειως προσωπικο,κατι σαν το σεταρισμα του οργανου δηλαδη  :).


    ΥΓ Συμφωνω βεβαια πως 500 ευρω ειναι πολλααα χρηματα για digital,semi-tube εφαρμογες.
  • #5 από Alex_LesPaul στις 08 Dec 2009
  • μπορει καποιος να μου προτεινει καποια καλα μοντελα σε αυτα τα λεφτα?
  • #6 από Maejima στις 08 Dec 2009
  • #7 από Απόλλων στις 09 Dec 2009
  • Δυστυχώς όλοι οι ενισχυτές που προτείνει ο Maejima και όλοι οι λαμπάτοι αυτής της ισχύος θα είναι υπερβολικά δυνατοί για το σπίτι. Είχα δοκιμάσει τον Hughes & Kettner και μού η έντασή του μού φάνηκε σχεδόν ενοχλητική σε ένα μαγαζί 150-200 τετραγωνικά. Μού άρεσε πολύ ο ήχος του, αλλά δεν θα τον σκεφτόμουν ούτε στιγμή για το σπίτι. Δεν θα καταλάβεις πολλά από τη χροιά της λάμπας αν δεν μπορείς να ανοίξεις την ένταση πάνω από το 3. Από αυτή την άποψη εγώ θα σού έλεγα να ξανασκεφτείς τον Vox ή να κοιτάξεις για ένα μικρότερo λαμπάτο μέχρι 10-15 Watt και κανένα επιπλέον πετάλι.
  • #8 από Dr Bluz (G.K.) στις 09 Dec 2009
  • Πολυ σωστα ολα τα παραπανω.
    Εχοντας και εγω εμπειρια απο τον Peavey Classic 30 επιβεβαιωνω οτι η ενταση του ειναι απλα too much...
    Αν σκεφτεσαι καποια στιγμη να μπεις σε μπαντα (η αν εισαι ηδη) και θες κατι που να σε καλυπτει σε ολο το φασμα των μουσικων δραστηριοτητων σου (προβες, live κτλ κτλ...) τοτε κοιταξε εναν απο αυτους.

    Αν ομως ο σκοπος σου ειναι χρηση μεσα στο σπιτι τοτε η λυση ειναι μονοδρομος.
    Full tube ενισχυτης μεχρι 15 watt το πολυ και ενα πεταλακι της αρεσκειας σου (επειδη σε αυτες τις κατηγοριες οι ενισχυτες ειναι ως επι το πλειστον καθαροι, με εξαιρεσεις τους Laney LC-15, Blackstar HT-5).

    Καποιες δικες μου προτασεις (ξεκινωντας απο 5 watt και φτανοντας 15):

    Blackheart little giant___  http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

    Blackstar HT-5___  http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5_combo.htm

    Orange AD-5___  http://www.thomann.de/gr/orange_ad5.htm

    Laney LC-15___   http://www.thomann.de/gr/laney_lc15110.htm

  • #9 από Μητσάκος στις 09 Dec 2009
  • Ο Little Giant συνδυάζεται με κάποιο αξιόλογο high gain (hard rock/metal distortion) πεταλάκι και κόστος < 300 ευρώ ή αξίζει περισσότερο η αγορά του Handsome Devil?

    Αντιλαμβάνομαι ότι τον καθαρό τον κάνεις ότι θέλεις ανάλογα με το πετάλι, απλά μιλάω για την περίπτωση που το μόνο που ζητάς είναι γκάζι και χρειάζεσαι 100+ ευρώ για ένα καλό distortion (δε γνωρίζω ποια είναι τα καλά, ενδεικτικά λέω μια τιμή που έχω κατά νού).
  • #10 από adr1anos στις 09 Dec 2009
  • ..να κοιτάξεις για ένα μικρότερo λαμπάτο μέχρι 10-15 Watt και κανένα επιπλέον πετάλι.


    Συμφωνώ απόλυτα, επίσης καλές οι προτάσεις του G.K.
    Προτείνω τελικά: http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_combo_bh15112.htm full λάμπα, 15w σε 12άρι μεγάφωνο που κάνει διαφορά, καλά reviews, καλή μεταπωλητική αξία, και σου μένουν και 200 ευρώ για πετάλια.
  • #11 από Dr Bluz (G.K.) στις 09 Dec 2009
  • Ναι, λαθος μου που ξεχασα να το πω.
    Και ο Handsome Devil ειναι στο budget σου.
    Εχοντας μαλιστα επιλογη εκτος απο volume και gain. Δηλαδη μπορεις να τερματιζεις την παραμορφωση σε λογικες εντασεις (κατι που με οσους εχουν μονο επιλογη εντασης δεν μπορεις να κανεις...)
    Αυτη την εποχη ειναι γυρω στα 300 ευρω απο thomann...Ψαξ'τον!
    Και με 200 ευρω μπορεις να παρεις μια μεταχειρισμενη tonelab για τα εφε και τις παραμορφωσεις σου (αν και ο devil εχει αρκετο gain απο μονος του)

    Πιστευω πως θα εχεις ενα εξαιρετικα ευελικτο και ποιοτικο rig με αυτα. ;)
  • #12 από dr.K-Miller στις 09 Dec 2009
  • BTW πουλάω τον δικό μου Blackheart Handsome Devil με αλλαγμένες λάμπες (ElectroHarmonix) και custom κάλυμμα από βινύλιο.

    Aν θες να τον ακούσεις κανονίζεται  ;D
     0:) 0:) 0:)
  • #13 από Alex_LesPaul στις 15 Dec 2009
  • Που μπορω να βρω τον Blackheart Handsome Devil (αυτον θα παρω τελικα) στην αθηνα???
  • #14 από themos στις 15 Dec 2009
  • Που μπορω να βρω τον Blackheart Handsome Devil (αυτον θα παρω τελικα) στην αθηνα???

    Υποτίθεται ότι τους Blackheart τους φέρνει ο Νάκας, αλλά όταν είχα πάει για δοκιμή είχε μόνο τον Little Giant, και αυτόν πάνω από την τιμή που πωλείται ο Handsome Devil στα γνωστά e-shops!
    Να πάρεις αυτόν του dr.K-Miller!

    (Σκέφτομαι κι εγώ να πουλήσω τον δικό μου αλλά ο dr.K τον δίνει σε πολύ καλή τιμή με αυτές τις λάμπες  :))
  • #15 από Alex_LesPaul στις 16 Dec 2009
  • δεν τους φερνει ουτε ο νακας ουτε το μουσικοραμα ουτε το αρκο ...καποιο αλλο μαγαζι???χρειαζομαι επειγοντως ::) :)
  • #16 από themos στις 17 Dec 2009
  • δεν τους φερνει ουτε ο νακας ουτε το μουσικοραμα ουτε το αρκο ...καποιο αλλο μαγαζι???χρειαζομαι επειγοντως ::) :)

    Για να αγοράσεις ή να δοκιμάσεις; Γιατί για δοκιμή υπάρχει και ο δικός μου π.χ., αν θέλεις κανονίζουμε να τον ακούσεις.
    Για αγορά από Ελλάδα αν δεν τους φέρνει ούτε ο Νάκας πλέον, χλωμό το κόβω. Αλλά έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολα να πετύχεις τιμές εξωτερικού εδώ. Σήμερα είδα ότι ο Handsome Devil έπεσε στα 305 Ευρώ στον thomann (από 385 πριν ένα μήνα)!
    Εναλλακτικά, όπως είπαμε, παίρνεις ένα μεταχειρισμένο από συμφορουμίτη. 
  • #17 από Stinky στις 17 Dec 2009
  • +1000 για μεταχειρισμενο. Εγω τα καινουρια τα χω κοψει εδω και χρονια. ;D
    Αμα η τιμη ειναι καλη, και δοκιμασεις με το φραπεδακι σου γιατι οχι?
  • #18 από adr1anos στις 17 Dec 2009
  • +1000 για μεταχειρισμενο. Εγω τα καινουρια τα χω κοψει εδω και χρονια. ;D
    Αμα η τιμη ειναι καλη, και δοκιμασεις με το φραπεδακι σου γιατι οχι?

    Μπράβο παιδιά, έτσι είναι! Δεν είναι εποχές να κάνουμε κανέναν πλούσιο, ειδικά τους μεσάζοντες!..
  • #19 από dr.K-Miller στις 17 Dec 2009
  • ...και δοκιμασεις με το φραπεδακι σου γιατι οχι?

    ...μάλλον με καφέ φίλτρου λόγω εποχής...  :D
  • #20 από Jezus στις 22 Dec 2009
  • Eγω παλι βλεπω οτι θελεις πολους και διαφορετικους ηχους, οποτε πιστευω οι παραπανω λαμπατοι δεν θα σε ικανοποιησουν... θα ελεγα να ξαναδεις τον βοξ, και αν στο μελλον κατασταλλαξεις καπου ηχητικα περνεις εναν πιο σοβαρο λαμπατο, με πεταλακια/εφε η χωρις...
Σελίδες: