Αποστολέας Θέμα: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB  (Αναγνώστηκε 7489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« στις: 24/08/10, 00:33 »
Τελευταια εχω φαει χοντρο κολλημα με αυτη την κιθαρα
 
http://www.thomann.de/gr/fender_72_telecaster_deluxe3sb.htm
 
Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το παχος και το πλατος του μπρατσου της.
Ειναι σαν τις αλλες tele, η τιποτε περιεργο και ακατονομαστο??
Εχει κανεις κατι για το οργανο αυτο??

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #1 στις: 24/08/10, 00:49 »
Απο ηχο παντως φανταζομαι τι πραμα ειναι..... 0:)
 
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #2 στις: 24/08/10, 01:40 »
Τίποτα το περίεργο. Κανονικό μπράτσο για τα δεδομένα της Fender, μάλλον μεσαίου μεγέθους με C-shape profile και 42 χιλιοστά πλάτος στο nut.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #3 στις: 24/08/10, 14:56 »
Απολλωνα, ψαξε σε παρακαλω αν μπορεις να μου βρεις το βαρος του οργανου.
Δεν μπορω να το βρω και ειναι σημαντικο.
Ευχαριστω.
 
(καπου θα το βρεις εσυ  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #4 στις: 24/08/10, 22:44 »
Tώρα μού βάζεις δύσκολα. Δεν ξέρω το βάρος του οργάνου, ούτε καν έχω πιάσει στα χέρια μου τη συγκεκριμένη κιθάρα. Πάντως μια '72 Custom (ίδια κιθάρα ουσιαστικά με μόνη διαφορά το μονό μαγνήτη στη γέφυρα) που είχα δοκιμάσει κάποτε μού είχε φανεί κανονικού βάρους όργανο. Θα το υπολόγιζα δηλαδή κάπου στα 3,5 κιλά, αλλά αυτό είναι απλά μια εκτίμηση με βάση την ελαττωματική μου μνήμη. Το Musicradar δίνει το βάρος της κιθάρας ως 3,2 κιλά, έχω όμως την εντύπωση ότι οι τιμές που δίνει η συγκεκριμένη ιστοσελίδα για το βάρος κάποιων οργάνων δεν είναι πάντα απόλυτα ακριβείς και αξιόπιστες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #5 στις: 25/08/10, 06:03 »
Απολλωνα, ψαξε σε παρακαλω αν μπορεις να μου βρεις το βαρος του οργανου.
Δεν μπορω να το βρω και ειναι σημαντικο.
Ευχαριστω.
 
(καπου θα το βρεις εσυ  ;D )


Κανεις μας δεν μπορει να ξερει το ακριβες βαρος του οργανου αυτου, ειτε λεγεται Απολλωνας, ειτε ...Leo.
Ο λογος ειναι οτι πολυ απλα δεν ειναι ενα... Παρα πολλες φορες 2 ιδιες κιθαρες (μιλαμε για εντελως ιδιο μοντελο) εχουν διαφορετικο βαρος...


Οσο για τη συγκεκριμενη κιθαρα ενα εχω να πω. Οταν σε χαμηλοτερη τιμη μπορω να παρω μια απο τις ναυαρχιδες της σειρας Tele (μιλαω για τη Baja) γιατι να ξοδεψω 800 ευρω για αυτην?


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #6 στις: 25/08/10, 09:28 »
Απολλωνα, ψαξε σε παρακαλω αν μπορεις να μου βρεις το βαρος του οργανου.
Δεν μπορω να το βρω και ειναι σημαντικο.
Ευχαριστω.
 
(καπου θα το βρεις εσυ  ;D )


Κανεις μας δεν μπορει να ξερει το ακριβες βαρος του οργανου αυτου, ειτε λεγεται Απολλωνας, ειτε ...Leo.
Ο λογος ειναι οτι πολυ απλα δεν ειναι ενα... Παρα πολλες φορες 2 ιδιες κιθαρες (μιλαμε για εντελως ιδιο μοντελο) εχουν διαφορετικο βαρος...


Οσο για τη συγκεκριμενη κιθαρα ενα εχω να πω. Οταν σε χαμηλοτερη τιμη μπορω να παρω μια απο τις ναυαρχιδες της σειρας Tele (μιλαω για τη Baja) γιατι να ξοδεψω 800 ευρω για αυτην?

Γιατι ειναι μια κιθαρα σε σχημα tele, αλλα ουσιαστικα τελειως διαφορετικο ηχητικο χαρακτηρα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #7 στις: 25/08/10, 09:40 »
Κανεις μας δεν μπορει να ξερει το ακριβες βαρος του οργανου αυτου, ειτε λεγεται Απολλωνας, ειτε ...Leo.
Ο λογος ειναι οτι πολυ απλα δεν ειναι ενα... Παρα πολλες φορες 2 ιδιες κιθαρες (μιλαμε για εντελως ιδιο μοντελο) εχουν διαφορετικο βαρος...

Aυτό είναι σωστό, αν και λογικά διαφορετικά κομμάτια από το ίδιο μοντέλο δεν θα έπρεπε να έχουν μεγάλες διαφορές στο βάρος. Όχι ότι δεν συμβαίνει, απλά θα περίμενε κανείς κάποια σχετική ομοιομορφία εφόσον μιλάμε για όργανα μαζικής παραγωγής από μια εταιρία όπως η Fender.

Παράθεση
Οσο για τη συγκεκριμενη κιθαρα ενα εχω να πω. Οταν σε χαμηλοτερη τιμη μπορω να παρω μια απο τις ναυαρχιδες της σειρας Tele (μιλαω για τη Baja) γιατι να ξοδεψω 800 ευρω για αυτην?

Το ερώτημα είναι μάλλον άστοχο για πολλούς λόγους. O κυριότερος κατά τη γνώμη μου είναι ότι η '72 Deluxe ξεφεύγει από τα κλασσικά πρότυπα της tele, αφού έχει δύο humbuckers με ξεχωριστό volume και tone για τον καθένα. Επομένως αν κάποιος θέλει μια κιθάρα στο στυλ της tele κατασκευαστικά αλλά με humbuckers αντί για μονούς μαγνητες, είναι μια καλή επιλογή. Ίσως όχι η καλύτερη, αλλά αυτό είναι θέμα για άλλη συζήτηση. 

Όσο για τη Βaja, με ποιά λογική τη χαρακτηρίζεις "ναυαρχίδα της σειράς tele" από τη στιγμή που η Fender έχει ένα σωρό πιο ακριβά μοντέλα με καλύτερες προδιαγραφές στη σειρά παραγωγής της; Eκτός αν αναφέρεσαι στις Μεξικάνικες tele, αλλά και αυτό είναι τουλάχιστον συζητήσιμο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #8 στις: 25/08/10, 10:12 »
Οταν θες να παρεις μια Tele την παιρνεις για αυτα τα γνωστα ηχητικα και παικτικα χαρακτηριστικα που σου προσφερει...
Στα 800 ευρω υπαρχουν πολυ καλυτερες κιθαρες απο αυτη τη ''μπασταρδεμενη'' Tele wanna be...


Οσο  για τη Baja εννοω οτι ειναι απο τις ναυαρχιδες της Fender... Οταν σε αυτα τα λεφτα παιρνεις μια Tele με ολα τα original χαρακτηριστικα και look, αψογη κατασκευη, πολυ καλους μαγνητες και playability, εμενα προσωπικα η αναζητηση μου για Tele θα εληγε σε αυτην...





Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #9 στις: 25/08/10, 15:09 »
Παιδια εχω tele Θελω ομως μια tele με humbuckers για μια σειρα απο λογους.
Θα πει καποιος γιατι δεν αλλαζω μαγνητες στη δικια μου. Ειναι συλλεκτικο το μοντελο και δεν εχω πειραξει ουτε μια βιδα απο πανω της.
G.K αν εχεις κατι αλλο καλυτερο απο tele με humbuckers ριξε ενα λινκ σε παρακαλω, γιατι οσο και να εψαξα κατι καλυτερο δεν βρηκα στα λεφτα αυτα.
 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #10 στις: 25/08/10, 15:13 »
@thomsot: Τι εννοεις καλυτερο?? Αναλογως για τι τη θες την κιθαρα, απο εκει προκυπτουν καταλληλοτερες ή μη επιλογες...θες απλα μια κιθαρα με humbuckers?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #11 στις: 25/08/10, 16:25 »
@thomsot: Τι εννοεις καλυτερο?? Αναλογως για τι τη θες την κιθαρα, απο εκει προκυπτουν καταλληλοτερες ή μη επιλογες...θες απλα μια κιθαρα με humbuckers?



Σωστα... Αν θες μια κιθαρα με σταθερη γεφυρα, humbuckers, ωραιο καπακι (flame maple) και καλη κατασκευη, τοτε σε αρκετα χαμηλοτερη τιμη μπορεις να βρεις την PRS SE Singlecut...


http://www.dv247.com/guitars/prs-se-singlecut-electric-guitar-tobacco-sunburst--34923


Προς θεου δε θελω να σου τη βγαλω αχρηστη αυτη την Tele. Μενει να τη βρεις καπου και να τη δοκιμασεις. Αλλα 800 ευρω για αυτη τη συγκεκριμενη, συγγνωμη αλλα τα βρισκω υπερβολικα... ;)


Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #12 στις: 25/08/10, 18:17 »
Παιδια εχω tele Θελω ομως μια tele με humbuckers για μια σειρα απο λογους.
Θα πει καποιος γιατι δεν αλλαζω μαγνητες στη δικια μου. Ειναι συλλεκτικο το μοντελο και δεν εχω πειραξει ουτε μια βιδα απο πανω της.
G.K αν εχεις κατι αλλο καλυτερο απο tele με humbuckers ριξε ενα λινκ σε παρακαλω, γιατι οσο και να εψαξα κατι καλυτερο δεν βρηκα στα λεφτα αυτα.


Φτιάξε μία.... με τα παρτς που θές και τους μαγνήτες που θές.
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270598596684&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Nα μια κούκλα που μου γυάλισε (καμμιά σχέση με TELE.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/10, 18:21 από studio54 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #13 στις: 25/08/10, 21:31 »
Οταν θες να παρεις μια Tele την παιρνεις για αυτα τα γνωστα ηχητικα και παικτικα χαρακτηριστικα που σου προσφερει...
Στα 800 ευρω υπαρχουν πολυ καλυτερες κιθαρες απο αυτη τη ''μπασταρδεμενη'' Tele wanna be...

Οσο  για τη Baja εννοω οτι ειναι απο τις ναυαρχιδες της Fender... Οταν σε αυτα τα λεφτα παιρνεις μια Tele με ολα τα original χαρακτηριστικα και look, αψογη κατασκευη, πολυ καλους μαγνητες και playability, εμενα προσωπικα η αναζητηση μου για Tele θα εληγε σε αυτην...

Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, δεν θέλω να πω ότι η Βaja δεν είναι καλό όργανο, ούτε ότι η '72 Deluxe δεν είναι υπερτιμημένη. Κατά βάσιν συμφωνώ και με τα δύο. Όμως με τον όρο "ναυαρχίδα" συνήθως αναφερόμαστε σε ένα όργανο που είναι το καλύτερο από πλευράς προδιαγραφών (και συνήθως το πιο ακριβό) της σειράς. Αυτό που προφανώς θέλεις να πεις είναι ότι αποτελεί την καλύτερη επιλογή από πλευράς τιμής και προδιαγραφών, πράγμα με το οποίο επίσης θα συμφωνούσα.

Από εκεί και πέρα το θέμα είναι πρόκειται για δύο διαφορετικές κιθάρες και η προτίμηση στη μία ή την άλλη είναι εντελώς προσωπικό θέμα. Για μένα η telecaster ήταν έρωτας με το πρώτο άγγιγμα από πλευράς κυρίως αίσθησης, λειτουργικότητας και κατά δεύτερο λόγο ήχου, αλλά πάντα ήθελα ένα humbucker στη γέφυρα ο οποίος ηχητικά θα κάλυπτε περισσότερο τις ανάγκες και τα γούστα μου. Εξάλλου η αλλαγή του neck μαγνήτη στις tele ήταν πάντα ένα πολύ δημοφιλές upgrade, με πολλούς να προτιμούν μαγνήτες strat (βλέπε Jerry Donahue) και άλλους να βάζουν humbuckers στη συγκεκριμένη θέση, γεγονός που "ενέπνευσε" τη Fender να κυκλοφορήσει τα αντίστοιχα μοντέλα (Custom και Deluxe) τη δεκαετία του '70.

Το συμπέρασμα είναι ότι αν κάποιον δεν τον καλύπτουν πλήρως τα ηχητικά χαρακτηριστικά μιας κιθάρας, θα την μετατρέψει κατά το δοκούν. Αν πάλι βρει μια κιθάρα που ξεφεύγει από τα κλασσικά πρότυπα των κιθάρων του '50 (μήπως να θυμηθούμε ότι έχουν περάσει 60 χρόνια από τότε...;) και τού ταιριάζει καλύτερα, φυσικό είναι να την προτιμήσει. Αν κανείς δεν έκανε mods ή αλλαγές στις κιθάρες από φόβο μην "μπασταρδέψει" το αρχικό design, θα κυκλοφορούσαν ακόμα μόνο 4-5 μοντέλα και θα είχαμε ακόμα λιγότερη από την έτσι κι αλλιώς λίγη πρόοδο που έχει σημειωθεί στο χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας τον τελευταίο μισό αιώνα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #14 στις: 26/08/10, 02:12 »
@thomsot: Τι εννοεις καλυτερο?? Αναλογως για τι τη θες την κιθαρα, απο εκει προκυπτουν καταλληλοτερες ή μη επιλογες...θες απλα μια κιθαρα με humbuckers?

 
KAMELOT, οταν λεω κατι καλυτερο, εννοω καποια καλυτερη tele με humbuckers.
Εχω κιθαρες για ολες τις δουλειες.
 

 
 
Πριν λιγες μερες αγορασα και το μωρο (η κοκκινη η σκαφατη)
 
 

 
 
Τωρα απλα θελω μια tele με humbuckers.
 
 
Παράθεση από: Απόλλων

ούτε ότι η '72 Deluxe δεν είναι υπερτιμημένη

 
Απολλωνα, ενα οργανο και μαλιστα επωνυμο και με
τετοιον
ηχο, δεν μπορουμε να το λεμε υπερτιμημενο με τιποτε. Ειναι λογικο και αναμενομενο ενα τετοιο οργανο τετοιας κατασκευης να ειναι ακριβοτερο απο μια baja.
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #15 στις: 26/08/10, 09:06 »
Απολλωνα, ενα οργανο και μαλιστα επωνυμο και με τετοιον ηχο, δεν μπορουμε να το λεμε υπερτιμημενο με τιποτε. Ειναι λογικο και αναμενομενο ενα τετοιο οργανο τετοιας κατασκευης να ειναι ακριβοτερο απο μια baja.


Kατ' αρχήν στο συγκεκριμένο video δεν ξέρουμε τι ενισχυτής έχει χρησιμοποιηθεί, οπότε είναι μάλον παρακινδυνευμένο να αποδίδουμε τον ήχο που ακούγεται 100% στην κιθάρα. Αυτό, ότι δηλαδή ο ενισχυτής ευθύνεται περισσότερο για τον ήχο, είναι κάτι που κατά τη γνώμη μου ισχύει ως γενικός κανόνας.

Δεν είμαι σίγουρος καν τι εννοείς όταν λες "ενα όργανο τέτοιας κατασκευής", γιατί δεν νομίζω ότι η κιθάρα αυτή είναι κάτι το ιδιαίτερο από θέμα ποιότητας κατασκευής. Αν θέλεις εξήγησέ το καλύτερα και το συζητάμε. Και δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να περιμένουμε να είναι ακριβότερη από μία Baja. Περιέργως, αν πας στην ιστοσελίδα της Fender και κατατάξεις τις κιθάρες σύμφωνα με την τιμή τους (και λογικά μιλάμε για προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης στην Αμερική), η Custom και η Deluxe είναι πιο φτηνές από την Βaja. Επομένως ακόμα και η ίδια η Fender μάλλον δεν συμφωνεί με αυτό.

Όσο για το αν είναι υπερτιμημένο ή όχι το συγκεκριμένο μοντέλο, ίσως να είναι σε κάποιο βαθμό θέμα προσωπικής άποψης. Εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι τα περισσότερα μοντέλα της Fender είναι υπερτιμημένα. Εσύ μπορεί πιστεύεις ότι κάτι αξίζει τα λεφτά του επειδή γράφει πάνω Fender, Gibson, Marshall ή οτιδήποτε άλλο. Εγώ δεν είμαι αυτής της άποψης. Έχω δει και παίξει κιθάρες από φίρμες όπως G&L, Blade, Ιbanez, Cort, Godin, PRS κλπ, oι οποίες είναι καλύτερες από πλευράς υλικών, προδιαγραφών, ποιότητας κατασκευής και ήχου από αντίστοιχες Fender και παρ' όλα αυτά είναι πιο φτηνές. Επίσης έχω δοκιμάσει Fender, κυρίως Μεξικάνικες αλλά όχι μόνο, oι οποίες είχαν τραγικά προβλήματα, π.χ. απαράδεκτα τάστα και nut, στραβοβαλμένες γέφυρες (σε δύο tele, μια Μεξικάνικη Standard και μια Lite Ash), χαλαρά ποτενσιόμετρα κλπ. Και ας μην σχολιάσουμε καν το γεγονός ότι οι περισσότερες Fender είναι έχουν σώμα φτιαγμένο από 3 ή περισσότερα κομμάτια ξύλο, ενώ π.χ. οι Blade έχουν 1-piece body. Δυστυχώς το γνωστό ρητό "ό,τι πληρώσεις παίρνεις" που επαναλαμβάνεται σαν αξίωμα από πολλούς δεν ισχύει πάντα, εκτός αν δεχτούμε ότι αυτό που πληρώνεις είναι το λογότυπο στο headstock. Η Fender δυστυχώς βασίζεται κυρίως στο όνομα και την όποια ιστορία υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύει και σε πολλές περιπτώσεις ξεχνάει την ποιότητα κατασκευής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #16 στις: 26/08/10, 23:41 »
Παράθεση
Kατ' αρχήν στο συγκεκριμένο video δεν ξέρουμε τι ενισχυτής έχει χρησιμοποιηθεί, οπότε είναι μάλον παρακινδυνευμένο να αποδίδουμε τον ήχο που ακούγεται 100% στην κιθάρα. Αυτό, ότι δηλαδή ο ενισχυτής ευθύνεται περισσότερο για τον ήχο, είναι κάτι που κατά τη γνώμη μου ισχύει ως γενικός κανόνας.

Ο ενισχυτης Απολλωνα ειναι 99% fender (και μαλλον ειναι hot rod) κραζει απο μακρυα.
Αν απομονωσεις στη συνειδηση σου τον ενισχυτη και αν εχεις πειρα μεγαλη με tele (εγω εχω ακριβως 28 χρονια), θα ακουσεις μια κλασικη tele με διπλους μαγνητες. Και ειναι πανεμορφη.
 
Παράθεση

Δεν είμαι σίγουρος καν τι εννοείς όταν λες "ενα όργανο τέτοιας κατασκευής", γιατί δεν νομίζω ότι η κιθάρα αυτή είναι κάτι το ιδιαίτερο από θέμα ποιότητας κατασκευής

Εννοω οτι μια tele, αν ξεφευγει απο την συνηθη κατασκευη ειναι τυπου custom και λογικο ειναι να παει κατι πανω.
Μια αμερικανικη που την λεει custom και εχει ενα διπλο στη θεση νεκ την εχει πολυ παραπανω.
 
 
Παράθεση

Περιέργως, αν πας στην ιστοσελίδα της Fender και κατατάξεις τις κιθάρες σύμφωνα με την τιμή τους (και λογικά μιλάμε για προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης στην Αμερική), η Custom και η Deluxe είναι πιο φτηνές από την Βaja

Δεν το ξερα αυτο και μου κανει εντυπωση.
 
 
 
 
Γεγονος παντως ειναι οτι δεν ξερω αν οι ανερικανικες φεντερ ειναι υπερτιμημενες, αλλα σπανια θα βρεις Αμερικανικο κομματι με τα ελλατωματα αυτα που αναφερεις. Αλλης χωρας προλευσης....ναι θα βρεις.
Γεγονος επισης ειναι οτι δεν εχω κανενα κολλημα με καμμια μαρκα, αλλα οταν μιλαμε για υπερτιμησεις υποτιμησεις και γενικως για λεφτα, ενας μεγαλος παραγοντας που μπαινει σε μια συναλλαγη ειναι ο παραγοντας "επωνυμια"
Ο παραγοντας αυτος σου εξασφαλιζει πολυ υψηλη τιμη μεταπωλησης αν κατι δεν σου κατσει καλα, καθως επισης σου εξασφαλιζει και υψηλο image το οποιο (ειναι ντροπη να λεμε τετοια πραγματα, αλλα δυστυχως....επαναλαμβανω... δυστυχως ετσι ειναι και συμβαινουν αυτες οι καταστασεις, και το κυριοτερο δεν πρεπει να τις παραβλεπουμε γιατι μετα εθελοτυφλουμε εσκεμενα) image μεταφραζεται παλι σε λεφτα. Πρεπει να καταλαβαινεις τι γραφω και πως !!??
 
Παράθεση

Η Fender δυστυχώς βασίζεται κυρίως στο όνομα και την όποια ιστορία υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύει και σε πολλές περιπτώσεις ξεχνάει την ποιότητα κατασκευής.

Και γω στη θεση της ετσι θα εκανα Απολλωνα  ;D  Βρισκει και κανει.
 
 
Παντως σαν γενικη παρατηρηση, επειδη εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτο το οργανο (διαβασα και ενα σχετικο θεμα στο αλλο φορο), τα καλυτερα μαλλον, δεν μπορω να κρινω υπερτιμηση η εστω και υποτιμηση αν δεν δω το οργανο και αν δεν το πιασω στα χερια μου.
 
Οψομεθα.....
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 00:10 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #17 στις: 27/08/10, 00:27 »
Ο ενισχυτης Απολλωνα ειναι 99% fender (και μαλλον ειναι hot rod) κραζει απο μακρυα. Αν απομονωσεις στη συνειδηση σου τον ενισχυτη και αν εχεις πειρα μεγαλη με tele (εγω εχω ακριβως 28 χρονια), θα ακουσεις μια κλασικη tele με διπλους μαγνητες. Και ειναι πανεμορφη.


Aυτό δε σημαίνει τίποτα. Συμφωνώ ότι ακούς χαρακτηριστικό ήχο tele με humbuckers και ότι αυτός ο ήχος είναι μια χαρά. Εξάλλου οι wide range humbuckers της Fender είναι πολύ καλοί μαγνήτες. Αυτό δεν σημαίνει ότι η κιθάρα δεν είναι υπερτιμημένη.

Παράθεση
Εννοω οτι μια tele, αν ξεφευγει απο την συνηθη κατασκευη ειναι τυπου custom και λογικο ειναι να παει κατι πανω. Μια αμερικανικη που την λεει custom και εχει ενα διπλο στη θεση νεκ την εχει πολυ παραπανω.


Σωστό μέχρι ενός σημείου. Αλλά όταν τα περισσότερα μοντέλα της Fender είναι υπερτιμημένα, μια custom (η οποία ουσιαστικά έχει custom χαρακτηριστικά αλλά όχι απαραίτητα custom ποιότητα κατασκευής), θα είναι ανάλογα υπερτιμημένη. Και αν δεν κάνω λάθος, τα '72 μοντέλα είναι Μεξικάνικης κατασκευής και όχι Αμερικάνικης.
 
Παράθεση
σπανια θα βρεις Αμερικανικο κομματι με τα ελλατωματα αυτα που αναφερεις. Αλλης χωρας προλευσης....ναι θα βρεις.


Η εμπειρία μου στις ηλεκτρικές κιθάρες είναι χρονικά πολύ μικρότερη από τη δική σου. Στο μικρό όμως διάστημα που ασχολούμαι με την ηλεκτρική κιθάρα έχω δει και δοκιμάσει κυριολεκτικά εκατοντάδες κιθάρες, μεταξύ των οποίων και αρκετές Αμερικάνικες Fender. Ίσως να μην έχουν κάποια από τα πιο τρανταχτά προβλήματα των φτηνότερων μοντέλων, έχουν όμως μεγάλες διαφορές και αποκλίσεις στο θέμα της ποιότητας κατασκευής και του φινιρίσματος, σε σημείο που να μπορείς να βρεις καλή Μεξικάνα ανώτερη από κάποιες Αμερικάνες. Toυλάχιστον αυτή ήταν η δική μου εκτίμηση. Αντίθετα όσες Blade ή G&L δοκίμασα είχα αξιοθαύμαστη σταθερότητα στην ποιότητα κατασκευής.

Παράθεση
Γεγονος επισης ειναι οτι δεν εχω κανενα κολλημα με καμμια μαρκα, αλλα οταν μιλαμε για υπερτιμησεις υποτιμησεις και γενικως για λεφτα, ενας μεγαλος παραγοντας που μπαινει σε μια συναλλαγη ειναι ο παραγοντας "επωνυμια"
Ο παραγοντας αυτος σου εξασφαλιζει πολυ υψηλη τιμη μεταπωλησης αν κατι δεν σου κατσει καλα, καθως επισης σου εξασφαλιζει και υψηλο image το οποιο (ειναι ντροπη να λεμε τετοια πραγματα, αλλα δυστυχως....επαναλαμβανω... δυστυχως ετσι ειναι και συμβαινουν αυτες οι καταστασεις, και το κυριοτερο δεν πρεπει να τις παραβλεπουμε γιατι μετα εθελοτυφλουμε εσκεμενα) image μεταφραζεται σε παλι σε λεφτα. Πρεπει να καταλαβαινεις τι γραφω και πως !!??


Καταλαβαίνω απόλυτα τι γραφεις και πώς. Και δεν διαφωνώ ότι αυτά ισχύουν. Αλλά αυτά που γράφεις εξηγούν σε μεγάλο βαθμό γιατί η Fender και άλλα μεγάλα ονόματα στο χώρο της κιθάρας "βρίσκουν και τα κάνουν".
 
Παράθεση
Γεγονος παντως ειναι οτι δεν ξερω αν οι ανερικανικες φεντερ ειναι υπερτιμημενες

Παντως σαν γενικη παρατηρηση, επειδη εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτο το οργανο (διαβασα και ενα σχετικο θεμα στο αλλο φορο), τα καλυτερα μαλλον, δεν μπορω να κρινω υπερτιμηση η εστω και υποτιμηση αν δεν δω το οργανο και αν δεν το πιασω στα χερια μου.


Επιβάλλεται να το κάνεις. Και για να μη μακρηγορούμε, ξέρω ότι είναι μάλλον απίθανο, αλλά αν έχεις ποτέ την ευκαιρία βάλε αυτή την κιθάρα πλάι σε μια Blade Delta T-12 ή μια Sparrow Twangmaster Kustom. Μετά έλα να το ξανασυζητήσουμε... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #18 στις: 27/08/10, 00:44 »
Πω πω!!!!!!!!!!!! Γιατι δεν μου τις βαζεις αυτες ρε φιλαρακο απο αρχης και με τυραγνας??  ;D
 
Οι sparrow δεν βγαινει με μπρος πισω humbuckers???
Αυτη σε κοκκινο ειναι τρελοκιθαρο!!!!!!
 
(Μεταξυ μας τωρα, δεν με ενδιαφερει αν ειναι fender η οχι...δεν παω για καριερα  ;D )
 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #19 στις: 27/08/10, 00:53 »
Στα λεφτα που συζητατε, παιρνεις ανετα κ custom κιθαρα απο τον Ντουκα στα Γιαννενα...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #20 στις: 27/08/10, 00:55 »
(Μεταξυ μας τωρα, δεν με ενδιαφερει αν ειναι fender η οχι...δεν παω για καριερα  ;D )



http://www.glguitars.com/instruments/USA/guitars/asat-deluxe/index.asp


Τσεκαρε και τις υπολοιπες ASAT της G&L. Ειναι τοσο Fender οσο και οι Fender.  ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: FENDER 72 TELECASTER DELUXE 3SB
« Απάντηση #21 στις: 27/08/10, 01:18 »
(Μεταξυ μας τωρα, δεν με ενδιαφερει αν ειναι fender η οχι...δεν παω για καριερα  ;D )



http://www.glguitars.com/instruments/USA/guitars/asat-deluxe/index.asp


Τσεκαρε και τις υπολοιπες ASAT της G&L. Ειναι τοσο Fender οσο και οι Fender.  ;D

 
 
Προσεξε τα καθαρα της
 

 
Ονειρο........

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 16:29
από TheVrachnoprofiter
7 Απαντήσεις
3967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 14:43
από vagtanplan
11 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 02:06
από tomicmta
17 Απαντήσεις
7906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 13:42
από themos
6 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 17:58
από fovos
18 Απαντήσεις
7185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 17:07
από Μαρμελακι
3 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/11, 18:09
από woodaki
2 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 20:25
από woodaki
6 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/11, 02:53
από noe13
16 Απαντήσεις
7576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/20, 12:17
από Mischa