Σελίδες:
  • #1 από woodaki στις 14 Feb 2011
  • Eπ! Απεκτησα προσφατα μια Fender Deluxe Usa Strat tου 98' η οποια ειναι υπεροχη!!! Εχει H-S-H pickguard (κανονικοι Ηumbuckers) και στις θεσεις 2-4 οι διπλοι σπλιταρουν και γινονται μονοι... Ολα καλα μεχρι εδω... Φοραει πανω εναν Jb στη γεφυρα και ενα 59΄ στο λαιμο... Ο 59 ειναι μια χαρα. Αλλα κατα την γνωμη του ταπεινου μου αυτακιου Strat και Jb δεν τα πανε και πολυ καλα. Για να μην τα πολυλογω επικοινωνησα με τα παιδια στην Bareknuckle και μου προτειναν Ηοlydiver για 80s hard rock/heavy metal καταστασεις και αν θελω κατι ποιο tight και crunchy στα δεδομενα ηχοχρωματα που ζηταω, να παω προς τον cold sweat. Πολλοι εδω μεσα τα ξερουν τα γουστα μου.. George Lynch, Vivian Campbell , Εddie, Randy, καταλαβαινετε και την εποχη και το toneconcept πιστευω... Να τονισω πως γενικα χρησιμοποιω απλο rig και παιρνω τα γκαζια κατευθειαν απο τον ενισχυτη... Ιδου πως εχει..
    Κιθαρα>Eq>Αmp>(Delay Fx loop). Τι λετε??? Προσωπικα απο τα samples στο site δεν καταλαβα διαφορες. Και για να εχουμε και κατι συγκεκριμενο να πατησουμε στη συζητηση ιδου περιπου τι εχω στο μυαλο μου...


       (Tα σπαει ο Γιωργος))) 8) 8) 8)
  • #2 από master of puppets στις 14 Feb 2011
  • Δεν ξέρω για τον holy diver...αλλα για τον cold sweat μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω.........τον φόρεσα στον λαιμό της esp και κλαίω απο χαρά......έχω παίξει blues-ιες, ποζεριές κτλ....

    στη γέφυρα φοράω τον nailbomb ο οποίος για εμένα προσωπικά είναι πιο για πιο stoner καταστάσεις και γενικά πιο σύγχρονο rock....για να σου προτείνουν πάντως απο την ίδια την εταιρεία τον holy diver κάτι παραπάνω θα ξέρουν....
  • #3 από Johnie Darko στις 14 Feb 2011
  • Αν σε ενδιαφερει κυριως η αισθηση, το note seperation και ο eddie, lynch κτλ, θα σου προτεινα να κοιταξεις και τον VHII που ειναι μεσαιου output ( vintage hot κατα τα λεγομενα της BK).
    Tον εχω σετ σε μια superstrat με alder αωμα και maple καπακι και απλα κελαηδαει... Εχει αυτην αλητεια των 80's, τον τσαμπουκα, αλλα οχι τον κομπρεσσαρισμενο και hi output ηχο που συνηθως εχουν οι πιο hot μαγνητες...
    Παντως απο αυτους που λες, θα προτιμουσα τον cold sweat...
  • #4 από woodaki στις 15 Feb 2011
  • Βασικα περα απο αυτο θα ηθελα να τοποθετησω κατι που να προσθετει λιγο ποιο tight και focused ηχο σε μια κιθαρα που εκ φυσεως κατασκευης ειναι ποιο bright!!! (bolt-on, alder) Ο cold sweat με προβληματιζει λιγο λογω των ελαχιστων μεσαιων που διεκρινα στο tone-chart του site. Ισως ομως αυτο μου λυσει το προαναφερθεν θεμα του bright ηχοχρωματος της κιθαρας εκ φυσεως.
    Να τονισω πως ο 1ος μαγνητης που ειχα αγορασει απο την εταιρεια (Miracle Man) δεν μου αρεσε καθολου. Τον ειχα τοποθετησει πανω σε μια Gibson Explorer 76 reissue του 95 που εχω και η κιθαρα μονο που δεν εβγαλε φωνη να μου πει "πετα τον ΤΩΡΑ απο πανω μου" Εξηγησα λοιπον στον Tim οτι δεν ειναι τελικα αυτο που εψαχνα ο μαγνητης και προσφερθηκε να του τον στειλω πισω και να μου στειλει αλλον μαγνητη της επιλογης μου. Αφου τον ευχαριστησα του εξηγησα οτι μαλλον θα παραμεινω με τον 500T και τελικα τον μαγνητη τον πουλησα. Αυτη και μονο η επαγγελματικη του αντιμετωπιση ηταν απο μονη της ικανη να με κανει να θελω να ξαναγορασω απο αυτον.
Σελίδες: