Αποστολέας Θέμα: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.  (Αναγνώστηκε 15525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Γάμο... με συμβολαιογραφική πράξη θα μπορούν να κάνουν όσα ζευγάρια θέλουν να συμβιώνουν, αλλά δεν επιθυμούν να ανέβουν τα σκαλιά της εκκλησίας ή να πάνε στο δημαρχείο.
Σύμφωνα με σχέδιο νόμου που πρόκειται να κατεθέσει στη Βουλή το υπουργείο Δικαιοσύνης, όσα ζευγάρια είναι κατά του γάμου, αλλά παρ' όλα αυτά επιθυμούν να επισημοποιήσουν τη σχέση τους θα μπορούν παρουσία συμβολαιογράφου να υπογράφουν το "σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης", το οποίο στη συνέχεια θα κατατίθεται στο ληξιαρχείο.
Βάσει του νόμου, το ζευγάρι θα θεωρούνται σύζυγοι και θα ισχύει ό,τι ισχύει για όλους τους άλλους σε θέματα παιδιών, σε ασφαλιστικά, συνταξιοδοτικά ή ζητήματα δημοσιοϋπαλληλικού δικαίου.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #1 στις: 02/03/08, 23:56 »
Καλο κι αυτο. Το προβλημα στο ζευγαρι δηλ. ειναι τα χαρτια, αμα λυθει κι αυτο δεν βλεπω αλλο εμποδιο στην αγαπη μας. Πολλα θα δουμε ακομη, λιγη φαντασια στο δουλεμα χρειαζεται και θα γινουν πολυ καλα συμβολαια.
Συνεισακτοι λεγονται αυτοι, απο πολυ παλια, ετσι για να ξερετε.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #2 στις: 03/03/08, 00:02 »
Καλο κι αυτο. Το προβλημα στο ζευγαρι δηλ. ειναι τα χαρτια, αμα λυθει κι αυτο δεν βλεπω αλλο εμποδιο στην αγαπη μας. Πολλα θα δουμε ακομη, λιγη φαντασια στο δουλεμα χρειαζεται και θα γινουν πολυ καλα συμβολαια.
Συνεισακτοι λεγονται αυτοι, απο πολυ παλια, ετσι για να ξερετε.

ναι αλλα δεν ειναι παρομοιο με τον πολιτικο;..δλδ δυο υπογραφες βαζεις...ε; λαθος; :-[
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #3 στις: 03/03/08, 00:02 »
Καλο κι αυτο. Το προβλημα στο ζευγαρι δηλ. ειναι τα χαρτια, αμα λυθει κι αυτο δεν βλεπω αλλο εμποδιο στην αγαπη μας. Πολλα θα δουμε ακομη, λιγη φαντασια στο δουλεμα χρειαζεται και θα γινουν πολυ καλα συμβολαια.
Συνεισακτοι λεγονται αυτοι, απο πολυ παλια, ετσι για να ξερετε.


+125,3

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #4 στις: 03/03/08, 00:11 »
Αποψη μου για να σωθουν οι γαμοι .... η γυναικα με τον αντρα να εχουν 10 χρονια διαφορα και πανω  ;)

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #5 στις: 03/03/08, 00:14 »
Επιτέλους!!!
Ελπίζω να καταφέρουν να το περάσουν αυτό και να μην υποκείψουν στις αντιδράσεις του πατρις-θρησκεία-οικογένεια Καρατζαφέρη ( που λογικά θα αντιδράσει )....

Καλο κι αυτο. Το προβλημα στο ζευγαρι δηλ. ειναι τα χαρτια, αμα λυθει κι αυτο δεν βλεπω αλλο εμποδιο στην αγαπη μας. Πολλα θα δουμε ακομη, λιγη φαντασια στο δουλεμα χρειαζεται και θα γινουν πολυ καλα συμβολαια.
Συνεισακτοι λεγονται αυτοι, απο πολυ παλια, ετσι για να ξερετε.

Βασικά πιστεύω ότι το βλέπεις από λάθος οπτική γωνία το θέμα...
Αυτό το "συμβόλαιο" δεν θα δηλώνει την αγάπη μας για κάποιον αλλά θα μας δίνει τα προνόμοια του παντρεμένου ζευγαριού... Εγώ γνωρίζω πολλούς οι οποίοι έκαναν πολιτικό γάμο για αυτές τις διευκολύνσεις οπώς επίσης ξέρω και πολλούς που έκαναν θρησκευτικό γάμο είτε για να ικανοποιήσουν τους γονείς τους είτε για να αποφύγουν την κοινωνική κατακραυγή...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #6 στις: 03/03/08, 00:42 »
τέλειο!
επιτέλους αυτό που ζητούσα. δεν θέλω ούτε πολιτικό ούτε θρησκευτικό γάμο. Δεν το περίμενα ποτέ ότι το ελληνικό κράτος ήταν ικανό να δώσει λύση στο πρόβλημά μου! πωπω...αρχίζει και ανεβαινει στα ματια μου η Ελλάδα. για δες...
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #7 στις: 04/03/08, 00:37 »
Καλο κι αυτο. Το προβλημα στο ζευγαρι δηλ. ειναι τα χαρτια, αμα λυθει κι αυτο δεν βλεπω αλλο εμποδιο στην αγαπη μας. Πολλα θα δουμε ακομη, λιγη φαντασια στο δουλεμα χρειαζεται και θα γινουν πολυ καλα συμβολαια.
Συνεισακτοι λεγονται αυτοι, απο πολυ παλια, ετσι για να ξερετε.

ναι αλλα δεν ειναι παρομοιο με τον πολιτικο;..δλδ δυο υπογραφες βαζεις...ε; λαθος; :-[

Γιατι και τρεις υπογραφες αμα θες βαζεις, εγω εχω και την κανελλα, κι εσυ αμα εχεις καμμια γατα, στον συμβολαιογραφο κι αυτή. Το ιδιο βρε είναι, για να μαζευουν ψηφους είναι αυτά, εσοδα από φορολογησεις και για παροχες από τα ευρωπαικα ταμεια. Τι νομιζεις, τον γαμο σκεφτονται ;;

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #8 στις: 04/03/08, 00:51 »
Καλο κι αυτο. Το προβλημα στο ζευγαρι δηλ. ειναι τα χαρτια, αμα λυθει κι αυτο δεν βλεπω αλλο εμποδιο στην αγαπη μας. Πολλα θα δουμε ακομη, λιγη φαντασια στο δουλεμα χρειαζεται και θα γινουν πολυ καλα συμβολαια.
Συνεισακτοι λεγονται αυτοι, απο πολυ παλια, ετσι για να ξερετε.

ναι αλλα δεν ειναι παρομοιο με τον πολιτικο;..δλδ δυο υπογραφες βαζεις...ε; λαθος; :-[

Γιατι και τρεις υπογραφες αμα θες βαζεις, εγω εχω και την κανελλα, κι εσυ αμα εχεις καμμια γατα, στον συμβολαιογραφο κι αυτή. Το ιδιο βρε είναι, για να μαζευουν ψηφους είναι αυτά, εσοδα από φορολογησεις και για παροχες από τα ευρωπαικα ταμεια. Τι νομιζεις, τον γαμο σκεφτονται ;;
α..αμα σου πω οτι τωρα προσεξα οτι μιλας ειρωνικα. :-\...δεν ξερω πως μου κατσε και πως το διαβασα..παντως ο πολιτικος δεν ειναι τοσο τυπικη διαδικασια οσο ειναι  θρησκευτικος...ειμαι και εγω της αποψης κατα των τυπικων γαμοι, βαφτησια..αλλα ειναι και καποια πραγματα που σου εξασφαλιζει ο γαμος ειδικα αν ειναι το ζευγαρι ηλικιωμενο..(ασχετο απλα το εγραψα :))
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #9 στις: 04/03/08, 11:28 »
Το συγκεκριμενο μετρο ειχε παρθει περσι στην Ιταλια οπου εκανε διαδηλωσεις η καθολικη εκκλησια γιατι ελεγε πως το κρατος καταστρεφει την αξια της οικογενειας.Τελος παντων.Ελπιζω να μην δουμε τετοια και εδω..Λοιπον,επιτελους ηρθε αυτο το μετρο και στην Ελλαδα εστω και αργα.Θα λυσει τα χερια πολλων ανθρωπων που θελουν να συμβιωσουν αλλα οχι να παντρευτουν,κυριως στον οικονομικο και στον φορολογικο τομεα.
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #10 στις: 04/03/08, 11:53 »
και αν θέλουν να χωρίσουν ακουλουθείται η ίδια τακτική; δλδ δικηγόρους, δικαστήρια κτλ;

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #11 στις: 04/03/08, 12:16 »
Πόσο κοστίζουν τα χαρτιά, δικηγόροι κλπ ξέρουμε?
και δια την λύσην του συμφώνου, πόσο κοστίζουν τα χαρτιά, δικηγόροι κλπ ξέρουμε?

...εμένα μου φαίνεται ιδια γεύση....

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #12 στις: 04/03/08, 12:29 »
άκουσα ότι ο/η πολιτικός που το προώθησε το θέμα είχε κύρια σκέψη τη λύση του προβλήματος που έχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι.
Παρόλα αυτά, εμένα δεν μου φαίνεται αυτό κατακριτέο. Όχι, δεν είμαι ομοφυλόφιλη, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν στηρίζω τα δικαιώματά τους. Τουλάχιστον αυτό.  :-\
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #13 στις: 04/03/08, 12:38 »
Στην τηλεόραση είπε ότι δεν έχει δικαστήρια και τέτοια τρεχάματα...και μάλιστα δεν χρειάζεται η συνέναιση και των δύο.Αρκεί ο ένας να υπογράψει και η "συμβίωση" λύεται.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #14 στις: 04/03/08, 12:59 »
κ επισης ειδα οτι 8α μπορουν και οι ομοφυλοφιλοι να παντρευτουν :P

αυτο ειναι καλο η κακο?
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #15 στις: 04/03/08, 13:10 »
Γιατι να ειναι κακο??
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #16 στις: 04/03/08, 13:22 »
για τους ομοφυλόφυλους έγινε το όλο θέμα... και καλά έκαναν, μακάρι να ψηφιστεί.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #17 στις: 04/03/08, 15:18 »
για τους ομοφυλόφυλους έγινε το όλο θέμα... και καλά έκαναν, μακάρι να ψηφιστεί.

Είπαμε ξυπνάμε σιγά σιγά σαν κοινωνία αλλά να μην περιμένουμε και θαύματα...
Εγώ όπου και να είδα την είδηση έλεγε ξεκάθαρα "τα ετερόφυλα ζευγάρια που επιθυμούν..." οποτε οι ομοφυλόφιλοι πάλι στην Ολλανδία θα τρέχουν  :P ;D :P
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #18 στις: 04/03/08, 15:23 »
για τους ομοφυλόφυλους έγινε το όλο θέμα... και καλά έκαναν, μακάρι να ψηφιστεί.

Είπαμε ξυπνάμε σιγά σιγά σαν κοινωνία αλλά να μην περιμένουμε και θαύματα...
Εγώ όπου και να είδα την είδηση έλεγε ξεκάθαρα "τα ετερόφυλα ζευγάρια που επιθυμούν..." οποτε οι ομοφυλόφιλοι πάλι στην Ολλανδία θα τρέχουν  :P ;D :P

Απλά αν θεσπιστεί αυτό το μέτρο μετά θα είναι πανεύκολο να επεκταθεί με μία τροποποίηση του νόμου και για τους ομοφυλόφιλους. Ενώ λόγω των σχέσεων κράτους-εκκλησίας, αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο να γίνει με τους πολιτικούς γάμους.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #19 στις: 04/03/08, 15:48 »
Επιτέλους λοιπόν μετά απο 19 posts δόθηκε μια εκδοχή για την ερώτηση στην οποία δεν αξιώθηκε κανείς να απαντήσει  :P: Τελικά ποιά η διαφορά πολιτικού γάμου και του συμφώνου? Άλλος? Ειλικρινά είμαι περίεργος τι ακριβώς πέραν αυτού προσφέρει το ψήφισμα αυτό (γιατί υποψιάζομαι πως δεν είναι όλα τόσο άγια)... Χμ.


για τους ομοφυλόφυλους έγινε το όλο θέμα... και καλά έκαναν, μακάρι να ψηφιστεί.

Είπαμε ξυπνάμε σιγά σιγά σαν κοινωνία αλλά να μην περιμένουμε και θαύματα...
Εγώ όπου και να είδα την είδηση έλεγε ξεκάθαρα "τα ετερόφυλα ζευγάρια που επιθυμούν..." οποτε οι ομοφυλόφιλοι πάλι στην Ολλανδία θα τρέχουν  :P ;D :P

Απλά αν θεσπιστεί αυτό το μέτρο μετά θα είναι πανεύκολο να επεκταθεί με μία τροποποίηση του νόμου και για τους ομοφυλόφιλους. Ενώ λόγω των σχέσεων κράτους-εκκλησίας, αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο να γίνει με τους πολιτικούς γάμους.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #20 στις: 04/03/08, 16:01 »
Απλά αν θεσπιστεί αυτό το μέτρο μετά θα είναι πανεύκολο να επεκταθεί με μία τροποποίηση του νόμου και για τους ομοφυλόφιλους. Ενώ λόγω των σχέσεων κράτους-εκκλησίας, αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο να γίνει με τους πολιτικούς γάμους.

Δίκιο έχεις σε αυτό, αλλά όσο είναι ο Κωστάκης πρωθυπουργός μην περιμένεις να γίνει κάτι τέτοιο...
Αν ποτέ βγει ο Γιωργάκης ( που αν συνεχίσει έτσι το αποκλείω ) ο οποίος το παίζει ανοιχτόμυαλος και πρωχορημένος ίσως γίνει και αυτό όπως και η αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών....


Επιτέλους λοιπόν μετά απο 19 posts δόθηκε μια εκδοχή για την ερώτηση στην οποία δεν αξιώθηκε κανείς να απαντήσει  :P: Τελικά ποιά η διαφορά πολιτικού γάμου και του συμφώνου? Άλλος? Ειλικρινά είμαι περίεργος τι ακριβώς πέραν αυτού προσφέρει το ψήφισμα αυτό (γιατί υποψιάζομαι πως δεν είναι όλα τόσο άγια)... Χμ.

Λογικά τα γραφειοκρατικά θέματα θα είναι πολύ λιγότερα, και ίσως σε αυτό το σύμφωνο το ζευγάρι να θέτει δικούς του όρους που θα έχουν και νομική ισχή για τα εισοδήματα, τα παιδιά, τι θα γίνει σε περίπτωση χωρισμού και τέτοια...
Όπως λέει και στη διαφήμιση " Να το κάνουμε 6 μήνες ψυχήται και 6 μήνες σώματι "  :P :P :P
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #21 στις: 04/03/08, 16:14 »
Απλά αν θεσπιστεί αυτό το μέτρο μετά θα είναι πανεύκολο να επεκταθεί με μία τροποποίηση του νόμου και για τους ομοφυλόφιλους. Ενώ λόγω των σχέσεων κράτους-εκκλησίας, αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο να γίνει με τους πολιτικούς γάμους.

Δίκιο έχεις σε αυτό, αλλά όσο είναι ο Κωστάκης πρωθυπουργός μην περιμένεις να γίνει κάτι τέτοιο...
Αν ποτέ βγει ο Γιωργάκης ( που αν συνεχίσει έτσι το αποκλείω ) ο οποίος το παίζει ανοιχτόμυαλος και πρωχορημένος ίσως γίνει και αυτό όπως και η αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών....


Ναι...αλλά ο κωστάκης είναι αδερφή....

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #22 στις: 04/03/08, 16:35 »
Απλά αν θεσπιστεί αυτό το μέτρο μετά θα είναι πανεύκολο να επεκταθεί με μία τροποποίηση του νόμου και για τους ομοφυλόφιλους. Ενώ λόγω των σχέσεων κράτους-εκκλησίας, αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο να γίνει με τους πολιτικούς γάμους.

Δίκιο έχεις σε αυτό, αλλά όσο είναι ο Κωστάκης πρωθυπουργός μην περιμένεις να γίνει κάτι τέτοιο...
Αν ποτέ βγει ο Γιωργάκης ( που αν συνεχίσει έτσι το αποκλείω ) ο οποίος το παίζει ανοιχτόμυαλος και πρωχορημένος ίσως γίνει και αυτό όπως και η αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών....


Ναι...αλλά ο κωστάκης είναι αδερφή....

χαχαχαχαχαχα!!! θα σκάσει τώρα η ΕΥΠ στο σπίτι σου  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #23 στις: 04/03/08, 18:18 »
Επιτέλους λοιπόν μετά απο 19 posts δόθηκε μια εκδοχή για την ερώτηση στην οποία δεν αξιώθηκε κανείς να απαντήσει  :P: Τελικά ποιά η διαφορά πολιτικού γάμου και του συμφώνου? Άλλος? Ειλικρινά είμαι περίεργος τι ακριβώς πέραν αυτού προσφέρει το ψήφισμα αυτό (γιατί υποψιάζομαι πως δεν είναι όλα τόσο άγια)... Χμ.



Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι απο την μια δεν παντρευεσαι με τους ευαγγελισμους την εκκλησιας και ουτε χρειαζεσαι την εγκριση της κοινωνιας δηλαδη πολιτικος γαμος. Βεβαια δεν μπορω να βρω την σκοπιμοτητα τους στο να κανουν κατι τετοιο, ειδικα αν προκεται να χασουν λεφτα δικηγοροι :P. Παντως προς το παρων δεν μου φαινετια κακο μετρο, ειναι ταση αλλωστε της εποχης να μην θες να παντρευτεις. Ο γαμος ειναι κατι πιο σκληρο απο μια "συμβιωση". Τεσπα δεν ξερω ισως και να κανω και λαθος αλλα καπως ετσι μου φιανοτναι τα πραγματα :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: "Σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης" αντί γάμου.
« Απάντηση #24 στις: 04/03/08, 21:14 »
παιδια εγω ακουσα οτι ειναι το συμβολαιο το οποιο συνδιαζει γαμο και προγ**ίαιο συμβολαιο...και απο οτι ακουσα εφαρμοζετε σε ολες τις αλλες χωρες εκτος απο την ελλαδα...
τωρα δεν ξερω για την πληροφορια μου αλλα μου φαινετε πολυ λογικο να ειναι αυτο...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
4 Απαντήσεις
2878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/11, 16:15
από YmiRLinG